Je dovoleno vcházet do obchodu s domácími zvířaty?

Zákon č. 498, platný od konce roku 2018, upravuje pravidla pro venčení a zacházení se zvířaty na veřejných místech v celé Ruské federaci. Ačkoliv zákon explicitně nezmiňuje zákaz vstupu se psy do obchodů, situace je složitější a závisí na lokálních předpisech a pravidlech jednotlivých provozoven. Moje zkušenosti z cest po Rusku ukazují, že zatímco v některých městech a oblastech je tolerance k psům v obchodech relativně vysoká, jinde se s tím setkáte spíše s neochotou, ne-li úplným zákazem. Vždy je proto vhodné se předem informovat u konkrétního obchodu, zda je vstup se zvířetem povolen. Nedostatek jednotného přístupu je typický rys ruské byrokracie, na který jsem si během svých cest zvykl. Nedostatek jasných pravidel často vede k nekonzistentnímu uplatňování zákona, a proto je preventivní zjištění informací klíčové, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Pamatuji si, jak jsem se v jednom malém městečku na Sibiři setkal s velkou vstřícností, zatímco v moderním obchodním centru v Moskvě mi vstup se psem byl striktně zakázán.

Zákon se tedy zaměřuje spíše na obecná pravidla chování se psy na veřejnosti než na detailní regulaci vstupu do obchodů. To ovšem neznamená, že s pejskem můžete jít kamkoliv. Vždy je důležité dbát na čistotu a bezpečnost, mít psa na vodítku a v případě potřeby použít náhubek.

Kam se se psem podle zákona nesmí?

Zákon č. 498-FZ o odpovědném zacházení se zvířaty jasně vymezuje, kam se psem nesmíte. Zjednodušeně řečeno: tam, kde to zakazují místní úřady. To se v praxi často překládá do zákazu na vycházkách se psy ve městech.

K nejčastějším zakázaným zónám patří:

  • Parky a zahrady – i když se to zdá překvapivé, mnoho parků a zahrad ve městech vyžaduje ponechání psů doma. V některých případech jsou vyhrazena speciální místa pro psy, ale jejich existence není zaručena.
  • Pláže – zejména písečné pláže v turistických oblastech jsou často zóny bez psů. To se týká i pláží u řek a jezer, kde se lidé rekreují.
  • Školy, školky a nemocnice – toto je naprosto logické a intuitivní, představte si reakci dítěte, které se bojí psa, nebo pacienta v nemocnici.
  • Restaurace a obchody – většina restaurací a obchodů zakazuje vstup se psy. To se týká jak obchodů s potravinami, tak i obchodů s oblečením.

Je důležité si uvědomit, že pravidla se liší město od města, a dokonce i od parku k parku. Před cestou na nové místo, ať už do tuzemských nebo zahraničních destinací, je proto vhodné se informovat u místních úřadů nebo na webových stránkách města. Někdy existují speciální vyhrazené psí zóny, které mohou být v turistických oblastech překvapivě dobře vybavené.

V zahraničí pak platí, že pravidla se značně liší. Například v některých částech Evropy je vycházení se psy na vodítku téměř samozřejmostí a je velmi důležité dodržovat pokyny na místě.

  • Před cestou se informujte o místních předpisech.
  • Vždy mějte psa na vodítku, pokud to vyžadují místní pravidla.
  • Uklízejte po svém psovi.

Jak lze potrestat ty, kteří neuklízejí po svém psovi?

Nedodržování čistoty po psech je bohužel globální problém, s nímž jsem se setkal i v těch nejkrásnějších koutech světa. V Rusku, například, se s tímto problémem potýkají podobně jako u nás. Za neuklizení psích exkrementů hrozí majiteli pokuta 500–1500 rublů – to je v přepočtu zhruba 70–210 korun. Je to samozřejmě relativně málo, ale lepší než nic. Pro představu, pokuta za volný pohyb psa bez náhubku a vodítka se pohybuje mezi 1000–2000 rubly (140–280 korun). A pokud váš pes zanechává své stopy na dětském hřišti, u školy, nebo v areálu školky, připravte se na stejnou, respektive ještě vyšší pokutu. V některých zemích, třeba v Německu, jsou pokuty mnohem vyšší a kontroly přísnější. Je to proto, že hygiena a respekt k veřejnému prostoru jsou zásadní a nedbalost může znamenat i vyšší riziko přenosu parazitů. Mám osobně zkušenost s tím, že v zemích s přísnějšími zákony a vysokými pokutami je okolí čistší a příjemnější. Takže kromě etických aspektů je to i otázka osobní zodpovědnosti a dodržování pravidel, které jsou dané pro bezpečnost a pohodu všech.

Je možné přijet do hotelu s domácími zvířaty?

Cestování s domácími mazlíčky se stává stále běžnější záležitostí. Doba, kdy byly hotely a penziony pro zvířata zapovězenou zónou, se pomalu, ale jistě chýlí k závěru.

Trend pet-friendly ubytování roste jak v Česku, tak v zahraničí. Mnoho hotelů a penzionů již aktivně vítá hosty se svými čtyřnohými (a někdy i opeřenými či šupinatými) společníky. To ale neznamená, že je to automatické. Je důležité si předem ověřit politiku ubytování ohledně domácích mazlíčků.

Na co si dát pozor?

  • Rezervace: Vždy informujte hotel předem o tom, že s sebou berete zvíře. Uveďte jeho druh a velikost. Některé hotely mohou mít omezení, co se týče velikosti nebo plemene psa.
  • Příplatky: Počítejte s případnými příplatky za pobyt zvířete. Cena se může lišit dle velikosti zvířete a délky pobytu.
  • Pravidla: Zjistěte si pravidla hotelu týkající se zvířat. Některé hotely mohou vyžadovat, aby zvíře bylo drženo na vodítku, nebo aby se nezdržovalo v určitých prostorách (např. restauraci).
  • Čištění: Připravte se na případné poplatky za čištění pokoje po odjezdu, pokud by po vašem mazlíčkovi zůstaly nějaké stopy.

Tip pro zkušené cestovatele: Využijte online rezervační portály, které nabízejí filtry pro vyhledávání pet-friendly ubytování. To vám usnadní hledání vhodného hotelu a ušetří vám čas.

Nezapomeňte na cestovní doklady pro vašeho mazlíčka! Pro cestování do zahraničí je důležité mít platný pas pro domácí zvířata a splnit všechny veterinární požadavky cílové země.

Je možné evakuovat se se zvířaty?

Experti důrazně varují před opuštěním domácích mazlíčků při evakuaci. Kočky a psi bez lidské péče nemají šanci na přežití. Zkušenosti z mnoha krizových situací po celém světě ukazují, že zvířata jsou v ohrožení nejen kvůli zraněním, ale i dehydrataci, hladu a stresu. Plánujte evakuaci s ohledem na vaše čtyřnohé přátelé – mějte připravenou přepravku, dostatek vody a krmiva, případně i léky. Nepodceňujte důležitost identifikačních značek a čipu – v případě ztráty to výrazně zvyšuje šanci na opětovné shledání. Pamatujete na to, že mnoho evakuačních center zvířata přijímá, ale je třeba se předem informovat o jejich kapacitě a podmínkách.

Je nutné informovat hotel, pokud máte psa?

Při ubytování vždy informujte personál o přítomnosti psa. Mnoho hotelů nabízí speciální pokoje pro hosty s domácími mazlíčky, často s vybavením přizpůsobeným jejich potřebám – od misky na vodu po prostory pro venčení. V některých zemích, jako například v Itálii, je poplatek za psa standardem, zatímco jinde, třeba ve Švýcarsku, se setkáte s luxusními hotely s komplexní péčí o vaše zvířátko, včetně psích hlídacích služeb.

Důležité je:

  • Před rezervací si vždy ověřte hotelovou politiku ohledně domácích zvířat. Podmínky se značně liší.
  • Připravte se na případné poplatky za psa.
  • Vezměte s sebou potřebné dokumenty, například očkovací průkaz.

Po příjezdu psa vždy držte na vodítku a respektujte pravidla hotelu. V některých zemích, například v Německu, jsou na určitých místech psy zakázáni i na vodítku. Vždy dbejte na čistotu a dodržujte místní zvyklosti. Například ve Francii je běžné, že psi nemají přístup do restaurací s obsluhou u stolu.

Tipy zkušeného cestovatele:

  • Zarezervujte si pokoj s balkonem nebo terasou pro větší komfort.
  • S sebou vezměte oblíbené hračky a pamlsky vašeho psa.
  • Nezapomeňte na krmivo a misky.
  • Pro větší klid vezměte sebou i cestovní lékárničku pro psa.

Je dovoleno venčit domácí zvířata na dvoře?

Venčení domácích mazlíčků na dvoře bytového domu je zakázáno. Tento zákaz vyplývá z ruských zákonů, ale princip je univerzální a podobné regulace existují po celém světě, ať už se jedná o Evropu, Severní Ameriku, nebo Asii. Zákony o veterinární péči (např. ruský zákon č. 4979-1 z 14.5.1993) kladou důraz na prevenci šíření nemocí a ochranu veřejného zdraví. Podobně i zákony o hygieně a veřejném zdraví (např. ruský federální zákon č. 52-FZ z 30.3.1999) regulují otázky odpadů a hygieny prostředí. Pravidla užívání bytových prostor (např. ruské vládní nařízení č. 25 z 21.1.2006) často specificky zakazují vyprazdňování zvířat na společných prostorách. V mnoha zemích se k tomu přidávají i místní vyhlášky, upřesňující pravidla pro chov a venčení zvířat v bytových domech. Neukázněné venčení může vést k pokutám. Alternativou je využití psích parků nebo venčení mimo obytné zóny.

Důležité je zdůraznit, že tato regulace existuje z důvodu ochrany zdraví obyvatel a čistoty společných prostor. Mnoho zemí se snaží tuto problematiku řešit komplexně, kombinací zákonů, vzdělávacích kampaní a výstavbou speciálních prostor pro psy. Zodpovědný majitel zvířete by měl respektovat pravidla a dbát na čistotu okolí.

Které náboženství nedovoluje psy do domu?

Na otázku, která religie nedovoluje psy do domu, je nejčastější odpovědí islám. Setkal jsem se s tím na svých cestách po desítkách zemí s muslimskou majoritou, od Maroka po Indonésii. Názor na psy v islámu není jednotný, ale převládá názor, že psí sliny jsou rituálně nečisté. To neznamená úplný zákaz psů, ale jejich chov v domácnosti je spíše výjimkou než pravidlem. Mnozí muslimové psy chovají venku, například pro hlídání majetku, ale jejich vstup do domu je omezen. Záleží také na interpretaci islámského práva a na konkrétní kultuře dané země. V některých regionech je tolerance k psům větší než v jiných. Například v některých částech Blízkého východu se setkáte s psy častěji než v jiných oblastech, a to i v blízkosti obydlí, ale vždy je to spojeno s určitými hygienickými opatřeními. Praktičtí muslimové se často řídí tím, že se po kontaktu se psem důkladně umyjí.

Mohu si brát štěně na ruce na veřejná místa?

S pejskem na výlet? Ano, ale s rozumem! Většina veřejných míst umožňuje vstup se psy, ale vždy ho noste v náručí, nikdy ho nenechávejte na zemi. To je klíčové pro jeho bezpečnost i pro dodržování hygienických předpisů.

Praktické rady pro cestování se štěnětem:

  • Přenoska/taška: Ideální řešení, zejména v přeplněných místech. Vyberte si pevnou, dobře větranou tašku, ve které se štěně cítí pohodlně. Myslete na to, že v tašce musí mít dostatek prostoru, aby se mohlo otočit a lehnout si.
  • Nosicí batoh pro psy: Pro menší štěňata je výborná volba, která vám uvolní ruce. Zkontrolujte, zda je batoh pohodlný jak pro vás, tak i pro vašeho mazlíčka.
  • Postroj: I když štěně nosíte, postroj je důležitý pro případ, že by se vám náhodou vytrhlo. Vyberte si kvalitní a dobře padnoucí postroj.

Co brát v úvahu:

  • Štěně je velmi zvědavé a pravděpodobně se bude chtít seznámit s každým kolemjdoucím psem a člověkem. Pevně ho držte, aby se nemohlo ztratit nebo se dostat do nebezpečí.
  • V některých zařízeních (restaurace, obchody) může být vstup se psy zakázán. Vždy se předem informujte.
  • Nezapomeňte na vodu a pamlsky pro štěně. Cestování může být vyčerpávající.

Bezpečnost především: Vždy sledujte své štěně a buďte připraveni na jeho spontánní reakce. Před cestou se ujistěte, že je štěně řádně očkováno a odčerveno.

Proč se v hotelech nesmí chovat kočky?

Zatímco někteří hoteliéři s radostí vítájí psy, kočky se v mnoha ubytovacích zařízeních setkávají s přísným zákazem. Důvody jsou rozmanité a často se prolínají. Nejčastěji se uvádí riziko alergií u dalších hostů – kočičí alergeny jsou totiž velice perzistentní a těžko odstranitelné. Další problém představuje potenciální poškození majetku – od škrábanců na nábytku až po nechtěné „označkování“ kočičím močí. A konečně, kočky jsou někdy vnímány jako méně předvídatelné než psi a jejich chování se hůře reguluje, což může vést k rušivým zvukům během noci. Nicméně je důležité zdůraznit, že hotelová politika se liší, a existují i ubytování, kde je pobyt s kočkou povolen. Před rezervací je proto vhodné si vždy ověřit hotelové podmínky, ideálně telefonicky, a popřípadě se informovat na dostupnost hypoalergenních pokojů, případně na přítomnost koček v objektu, pokud to pro vás hraje roli. V zahraničí, zvláště v USA a Kanadě, je trend k větší toleranci domácích mazlíčků, včetně koček, stále patrnější. Rostoucí počet hotelů nabízí speciální programy pro hosty s domácími mazlíčky, včetně poskytování mističek, hraček, nebo dokonce služeb psích a kočičích hlídačů. Nicméně, v Evropě, je situace rozmanitější a závisí výrazně na konkrétní zemi a kategorii hotelu.

Proč si nemám brát štěně do náručí?

Štěňátka a cestování? Zní to roztomile, ale realita může být jiná. Neberte je do náručí jen tak! Riziko zranění je vysoké. V neznámém prostředí, třeba na letišti nebo v přeplněném autobuse, se štěně může leknout a reagovat nepředvídatelně – kousnutím nebo škrábnutím. A to nemluvě o riziku zranění samotného štěněte při neopatrném zvedání. Myslete na to, že i sebemenší pád může mít pro malé štěně vážné následky. Představte si, že se vám štěně v náručí lekne a vy ho upustíte na dlažbu letištní haly. Už jen ta představa! Zkušení cestovatelé s pejsky doporučují přepravku – bezpečnou a pohodlnou pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Přepravka je také užitečná při cestování autem, kde minimalizuje riziko nehod, a chrání štěně před prudkými brzděními. Ušetříte si tak i stres a nervy. Zvedání štěněte na ruce by mělo být výjimečné, a vždy s maximální opatrností a citlivostí. Nikdy ho nechytejte bez varování – to jen zvyšuje stres a pravděpodobnost nepříjemné reakce.

Pamatujete, že i drobný zdánlivě neškodný pohyb může pro štěně znamenat ohromný stres. Vždycky ho nejdřív pohlaďte, promluvte na něj uklidňujícím hlasem a teprve potom, pokud to nutně potřebujete, ho zvedněte. Používejte správný postup, abyste ho zvedli tak, aby se cítil v bezpečí a aby se minimalizovalo riziko jeho zranění. A pokud cestujete s většími psy, platíte to samé pravidlo. Prevence je vždy lepší než léčení.

Mnoho leteckých společností má striktní pravidla ohledně přepravy zvířat, proto si je vždy důkladně prostudujte předem. Zvláště pro malé štěňátka se doporučuje zvolit kratší lety, aby se minimalizoval stres a riziko zdravotních problémů.

Kdy mohou štěňata být na veřejných místech?

Výlet s vaším štěňátkem? Než se vydáte na dobrodružství, je důležité počkat na dokončení očkování. To obvykle zahrnuje sérii injekcí, jejichž poslední dávka obvykle připadá na 16. nebo 17. týden věku štěněte.

Důležité pravidlo: Počkejte dva týdny po poslední vakcinaci. Teprve pak je štěně považováno za imunní a bezpečné pro kontakt s vnějším prostředím, včetně veřejných prostor.

To znamená, že pokud bylo štěně naposledy očkováno v 16 týdnech, může se do veřejných prostorů vydat v 18 týdnech. Očkování v 17 týdnech znamená, že je to bezpečné až od 19. týdne.

Tipy pro cestování se štěnětem:

  • Před cestou zkontrolujte, zda je váš pes dostatečně hydratovaný a má s sebou dostatek pitné vody. Dehydratace je pro štěňata nebezpečná.
  • Přibalte si dostatek pamlsků a hraček, aby se štěně necítilo znuděné během cesty. Znuděný pes je často neklidný pes.
  • Vždy mějte na paměti, že štěně se snadno unaví. Plánujte kratší zastávky a dostatek odpočinku.
  • Vezměte si s sebou podložku pro případ nehody a sáčky na exkrementy. Čistota je důležitá všude, zvláště na veřejných místech.
  • Nezapomeňte na vodítko a obojek s identifikačními údaji. Ztráta štěněte je nepříjemná situace, kterou lze snadno předejít.

Co si vzít s sebou na delší výlet?

  • Klec nebo přepravku pro bezpečí a pohodlí štěněte.
  • Misky na jídlo a vodu.
  • Léky (pokud je štěně na něčem závislé).
  • Hračky a žvýkací kosti pro zabavení.

Je dovoleno vcházet do kavárny se zvířaty?

Federální zákony nezakazují vstup zvířat do kaváren a restaurací. Rozhodování je tedy na majitelích podniků, pokud neexistují regionální nařízení. To je oficiální informace. Prakticky to ale v terénu znamená, že se to hodně liší. Představte si, jdete po náročné túře, s pejskem unaveným, ale šťastným, a chcete si dát kafe. Ne vždy se to povede. Dobrým tipem je předem zkontrolovat webové stránky kavárny nebo zavolat. Mnoho turistických oblastí má kavárny a restaurace s venkovními posezeními, kde jsou psi často vítáni. Větší města jsou ovšem méně tolerantní. Při plánování výletu s pejskem se proto zaměřte na mapy s vyznačením pet-friendly podniků, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Sbalte si pro psa misku na vodu a případně nějakou pamlsky, abyste minimalizovali riziko nechtěného narušení klidu v provozovně.

Musím venčit psa, když mám velký dvůr?

I když máte velký dvůr, denní procházka s vaším psem je nezbytností, minimálně 15–20 minut. Mnoha psům ale stačit nebude. Myslete na to, že potřeba pohybu se mění s věkem a ročním obdobím – štěně bude potřebovat častější a kratší procházky než dospělý pes. V létě je důležité vyhýbat se nejteplejším částem dne. V zimě zase dbejte na ochranu tlapek před sněhem a ledem.

Procházka není jen o vykonání potřeby. Je to příležitost k socializaci, obohacení a stimulaci psa. Objevujte nové trasy, nechť pes čichá k zajímavým věcem, ať si pořádně protáhne nohy a vyčerpá energii. V parku se seznámí s jinými psy a lidmi – to je pro jeho psychickou pohodu stejně důležité, jako fyzická aktivita. Podobně jako u lidských turistů – důležité je plánovat trasy s ohledem na fyzickou kondici psa a jeho potřeby.

Nepodceňujte potřebu stimulace. I s velkým dvorem pes potřebuje rozmanitost. Hračky, aportování, tréning – to vše doplňuje procházky a zajišťuje vyrovnaného a šťastného psa.

Je možné evakuovat se spolu s domácím zvířetem?

Evakuace? S domácím mazlíčkem to samozřejmě jde! Lokální úřady vydají evakuační příkaz? Pak se balí i váš čtyřnohý (či opeřený, šupinatý…) parťák. Opomenout ho znamená riskovat jeho ztrátu, zranění, ba dokonce i horší. Zkušený cestovatel ví, že improvizace v krizi nefunguje. Dobře připravený plán je klíč. Proto si předem připravte přepravku, dostatek krmení a vody (ideálně na několik dní), veterinární průkaz s očkováním, oblíbené hračky pro uklidnění a samozřejmě i fotku vašeho mazlíčka – pro případ ztráty. Nezapomeňte na obojek s identifikační známkou s vašimi aktuálními kontaktními údaji, i kdyby váš mazlíček byl zvyklý na volný pohyb. Zvažte i záložní ubytování, kam byste mohli s ním odjet – některé hotely a penziony zvířata přijímají. A pokud je to možné, cvičte s vaším mazlíčkem na nošení v přepravce, abyste minimalizovali stres během samotné evakuace. V nouzi se počítají i detaily. Znalost nejbližších veterinárních klinik v cílové oblasti vám může zachránit život vašeho společníka.

Co dělat se zvířaty během evakuace?

Evakuace s domácím mazlíčkem vyžaduje důkladnou přípravu. Zkušenost z mnoha cest po světě mi ukázala, že nejcennější je čas. Proto doporučuji mít psa či kočku v případě hrozící evakuace vždy v postroji nebo obojku – rychlé chycení v panice je klíčové. Nepodceňujte ani rychlou přípravu evakuační tašky s vodou, krmivem, miskou, veterinárními doklady a oblíbenou hračkou zvířete. Prodloužený pobyt mimo domov může být pro zvíře stresující, takže známá vůně a hračka pomohou. Kritickým bodem je přístup do úkrytu. Pokud je pobyt s mazlíčkem zakázán, rozhodně ho nenechávejte doma přivázaného či jinak fixovaného. V takovém případě je nezbytné zajistit mu dočasnou péči u důvěryhodné osoby, případně využít služby specializovaných organizací pro zvířata v nouzi. Před evakuací si ověřte možnosti ubytování s domácími mazlíčky v dané oblasti. Nezapomeňte, že pro vašeho společníka jste v tomto krizovém okamžiku vy nejdůležitější.

Je dovoleno v jídelně se zvířaty?

Zákon ani hygienické normy neřeší krátkodobý pobyt návštěvníků s domácími zvířaty v restauracích. To je technicky pravda, ale praktická aplikace je složitější.

Z vlastní zkušenosti z cest po světě mohu říci:

  • V mnoha zemích, zejména v Evropě, je to spíše otázkou dobrých mravů a tolerance personálu.
  • Můžete se setkat s různými přístupy – od vřelé akceptování malých, klidných psů, po striktní zákaz vstupu všech zvířat.

Proto doporučuji:

  • Vždy se předem informujte v dané restauraci, zda je pobyt se zvířetem povolen.
  • Pokud je povolen, dbejte na to, aby vaše zvíře nerušilo ostatní hosty a bylo čisté a uklizené.
  • Připravte se na možnost odmítnutí, a mějte připravenou alternativu.
  • V některých zemích se můžete setkat s přísnějšími pravidly, např. zákazem vstupu psů do vnitřních prostor, ale s možností posezení na venkovní terase.

Pamatujete, že respektování místních zvyklostí a pravidel je klíčem k příjemnému cestování.

Scroll to Top