Zrušení výletu a vrácení peněz? Ano, je to možné, ale s výhradami. Podle zákona máte právo odstoupit od smlouvy o turistické službě, ale cestovní kancelář vám vrátí cenu pouze po odečtení skutečně vynaložených nákladů. A to je právě ten háček.
Důkazní břemeno leží na cestovní kanceláři. To znamená, že musí doložit, na co přesně peníze vynaložila. Ne vždy je to jednoduché. Často se setkáváme s případy, kdy se snaží zahrnout do „nákladů“ i ziskovou marži nebo administrativní poplatky, které nemají s vaším konkrétním výletem nic společného.
Na co si dát pozor:
- Smluvní podmínky: Pečlivě si přečtěte vše, co jste podepsali. Může tam být uvedeno něco jiného, než je obecné pravidlo.
- Storno poplatky: Vždy si ověřte výši stornopoplatků v závislosti na tom, jak blízko k termínu výletu se nacházíte.
- Pojištění: Cestovní pojištění může kryt některé náklady v případě zrušení výletu z důvodu nemoci nebo jiných neočekávaných událostí.
Praktické rady:
- V případě zrušení výletu si vše písemně dokumentujte – e-maily, potvrzení o platbě, atd.
- Žádejte o detailní specifikaci vynaložených nákladů od cestovní kanceláře.
- Pokud se domníváte, že cestovní kancelář nepostupuje fér, obraťte se na Českou obchodní inspekci.
Stručně řečeno: Vrácení peněz je možné, ale vyžaduje to aktivní přístup a znalost svých práv. Nenechte se odbytí obecnými frázemi a vždy trvejte na důkazech o skutečně vynaložených nákladech cestovní kanceláře.
Vracíte peníze, pokud se jízda zruší?
Storno letenky je vždycky ošemetná záležitost. Pokud zrušíte cestu, která už začala, všechny zbývající peníze propadnou a lístek se nedá použít na budoucí cesty. To je prostě fakt. Neexistuje žádná magie, která by vám peníze vrátila.
Ale existuje výjimka, a to díky americkému Ministerstvu dopravy (DOT). Jestliže dojde k významnému narušení vašeho letu (např. zpoždění o několik hodin, zrušení letu) a vy odmítnete naše nabídky na přebookování, máte nárok na vrácení peněz. To platí i pro nevracitelné letenky, což je důležité si zapamatovat!
Co se ale považuje za „významné narušení“? To není vždycky jasně definováno a může to záviset na konkrétních okolnostech. Obecně se jedná o situace, které vám znemožňují využít letenku podle plánu.
- Zrušení letu: To je jasný případ.
- Zpoždění o několik hodin: Délka zpoždění, která se považuje za “významné narušení”, se liší podle letecké společnosti a konkrétních okolností. Často se jedná o zpoždění přesahující 3-4 hodiny.
- Nedostatek spojení: Pokud vám kvůli zpoždění ujdete navazující let a letecká společnost vám nenabídne rozumné řešení, jedná se také o významné narušení.
Vždycky si pečlivě přečtěte podmínky přepravy a nezapomeňte si schovat veškerou dokumentaci – potvrzení o letu, e-maily s nabídkami přebookování, atd. To vám pomůže v případě sporu s leteckou společností.
A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: pojištění cestovní pojištění s pokrytím storno poplatků se vyplatí. Není to sice levná záležitost, ale v případě neočekávaných událostí vám může ušetřit značné náklady.
Co dělat, když se zpozdím na akci?
Opozdil(a) jste se na akci? Snažte se nenápadně a potichu vejít v vhodnou chvíli. Hlučné vstupování a přitahování pozornosti ostatních je nevhodné. V závislosti na typu akce se vyplatí zvážit:
- Veřejné akce (koncert, divadlo): Počkejte na přestávku nebo vhodný okamžik mezi skladbami/scénami. Můžete se zeptat pořadatele na nejlepší způsob, jak se dostat na své místo bez rušení ostatních.
- Firemní akce, meetingy: Omlouvám se za zpoždění a stručně vysvětlete důvod (bez dlouhých výmluv). Některé firmy mají pro pozdní příchody vyhrazená místa.
- Soukromé akce: Diskrétně se omluvte hostitelům a snažte se co nejméně narušit průběh.
Tipy pro prevenci zpoždění:
- Před odchodem si vše důkladně připravte (dokumenty, lístky, oblečení).
- Zkontrolujte si dopravu a nepodceňujte dopravní zácpy/zpoždění dopravy. Použijte navigaci s informací o aktuálním provozu.
- Přidejte si do plánovače časovou rezervu na případné nepředvídané události.
- V zahraničí si zkontrolujte časové pásmo a místní zvyklosti.
Můžu se na exkurzi neúčastnit?
Výlet si můžete odpustit jen z vážných důvodů, jako je nemoc či rodinné záležitosti. Zmeškáte ale jedinečnou šanci prohloubit si znalosti o [název místa/regionu], objevit skryté klenoty, které turistické průvodce často opomíjejí a zažít atmosféru, kterou jen těžko najdete v turistických brožurkách. Doporučuji si předem prostudovat alespoň základní informace o místě, abyste i při případném vynechání prohlídky s průvodcem neztratili cenné zážitky. Myslete na to, že lokální historie a kultura jsou často úzce spjaty s místem samotným a bez jejich poznání zůstane výlet jen pouhou turistikou. A co teprve, když se setkáte s místními obyvateli – to je skutečný poklad, který si zaslouží objevit.
Co mám dělat, když jsem zmeškal poslední autobus?
Pokud jste zmeškali poslední autobus, ihned se obraťte na dispečera nebo službujícího na autobusovém nádraží a požádejte o zaznamenání vašeho zpoždění – vyškrtnutí z evidence. Bez tohoto záznamu dopravce předpokládá, že jste se na jízdu nedostavili a peníze vám s největší pravděpodobností vráceny nebudou. Někdy ovšem zaznamenání zpoždění není nutné, záleží na konkrétní dopravní společnosti a jejich interním postupu. Vždy je ale rozumné si nechat vystavit potvrzení o zpoždění, ať už je to oficiální záznam nebo prostá poznámka na lístku. To vám může usnadnit případnou reklamaci. Dále si před cestou vždy ověřte jízdní řád, ideálně na více zdrojích, a zohledněte případné zpoždění spojů, dopravní situaci a rezervujte si dostatek času. V některých případech, zejména u menších dopravců, může být možné domluvit se na náhradní přepravě za poplatek, ale to už záleží na jejich ochotě. Uchovejte si lístek a veškerou korespondenci s dopravcem.
Pro příště: Zvažte alternativní dopravu, například vlak, sdílenou jízdu nebo taxi. Aplikace pro plánování cest (např. Google Maps) vám pomohou najít nejvhodnější cestu a upozorní na případné komplikace.
Mohu dostat peníze zpět, když zruším výlet na břeh?
Plánujete výlet na břeh během své plavby? Důležité je vědět, že možnosti zrušení a vrácení peněz se liší podle organizátora výletu. Někteří, jako například Cruise Control, umožňují zrušení pouze před plavbou, a to 4 dny před odjezdem. V tomto případě, pokud jste již zaplatili, obdržíte plnou náhradu na vaši kartu. Je však důležité si uvědomit, že toto pravidlo platí jen pro specifické organizátory, a ne pro všechny. Před rezervací si proto vždy pečlivě prostudujte podmínky zrušení a vrácení peněz. Mnoho společností nabízí flexibilnější možnosti, ale existují i takové, které nemají žádnou možnost vrácení peněz po provedení rezervace. Proto doporučuji porovnat nabídky různých společností a zvážit pojištění pro případ zrušení výletu z nečekaných důvodů (např. onemocnění). Nezapomeňte si vždy uschovat potvrzení o rezervaci a všechny související dokumenty. Ať už se jedná o výlet do historického centra, návštěvu nádherné pláže nebo dobrodružství v džungli, vždy je vhodné být připraven na všechny eventuality.
Vždy si před rezervací ověřte, zda je v ceně zahrnuto pojištění storna, které vám může ušetřit nemalé peníze v případě nečekaných komplikací. Nepodceňujte důležitost čtení smluvních podmínek! Vždy se ujistěte, že rozumíte všem bodům, a neváhejte se obrátit na zákaznickou podporu s jakýmikoliv dotazy. Příjemnou plavbu!
Jak se nazývají lidé, kteří jdou na exkurzi?
Lidé, kteří se účastní exkurze, se obecně nazývají exkurzanti. To je prosté a jasné. Nicméně, je to složitější, než se zdá.
Můj osobní zážitek z cest po světě mi ukázal, že terminologie se liší. V angličtině se často používá termín “tourists” nebo “visitors“, což je obecnější a nezahrnuje vždy organizovanou exkurzi.
Zajímavé je rozlišení profesí provázejících exkurze:
- Průvodci (guides): Tito profesionálové často pracují s mezinárodní klientelou a vyžaduje se od nich plynulá znalost cizích jazyků. Často se zaměřují na specifické oblasti, jako je historie, umění nebo příroda. Mnoho z nich má hluboké znalosti o regionu, jeho kultuře a historii, často překračující rámec běžných turistických průvodců.
- Exkurzovody: Tito se specializují na vedení exkurzí v mateřském jazyce, v tomto případě v ruštině. Zaměřují se na detailní popis památek a událostí v kontextu ruské kultury a historie. Důležitá je jejich schopnost zaujmout a podat informace srozumitelně a poutavě.
Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že kvalitní průvodce nebo exkurzovoda dokáže z pouhé prohlídky vytvořit nezapomenutelný zážitek. Je to člověk, který otevře dveře do historie, kultury a ducha místa, a umí vám jej ukázat tak, abyste si ho skutečně užili.
Je důležité si uvědomit, že rozlišování mezi “průvodcem” a “exkurzovodem” není vždy striktní. V mnoha případech se tyto role překrývají.
Je možné jít na exkurzi do vězení?
Exkurze do vězení? Teoreticky ano, ale v praxi se jedná spíše o prohlídky bývalých věznic, které byly přeměněny na muzea, například věznice v Mírově. Ty nabízejí fascinující pohled do historie trestního systému a vězeňského života. Dochované cely, nádvoří a další prostory poskytují autentický zážitek. Informace o otevírací době a cenách vstupného je vhodné si předem ověřit na webových stránkách muzea. Mám zkušenost s prohlídkou podobného místa v Amsterdamu – bylo to velmi poučné a docela děsivé zároveň. Výjimečně se může stát, že se uskuteční prohlídka v aktivní věznici, nejčastěji pro mládež v rámci výchovných programů, ale to není běžná turistická aktivita. Pro běžného turistu jsou tedy dostupné hlavně muzea bývalých věznic.
O kolik minut je tolerovatelné zpoždění?
Pět minut zpoždění? To je otázka, která by mohla vést k zajímavé debatě v jakékoli kavárně od Prahy po Paříž. Záleží na kontextu, jak zjistíte v mnoha koutech světa. Zaměstnavatel si může dovolit udělat poznámku, pokud pět minut nespíšilo k žádnému problému. Představte si například dopravní zácpu v Bangkoku – tam pět minut znamená skoro nic. Jiná situace je ale v Tokiu, kde je přesnost na prvním místě.
Pokud ale těch pět minut způsobí ztrátu, například ztrátu klienta ve prospěch konkurence, situace se dramaticky změní. Vždyť představte si obchodní jednání v New Yorku – ztracená minuta zde může znamenat ztracené miliony. Výsledek? Pravděpodobně výtka. Je to podobné jako v životě cestovatele – zmeškaný spoj v Bhútánu má jiné následky než zmeškaný vlak v Berlíně.
Z pohledu práva je to jasné: tolerance je na straně zaměstnavatele. Závisí na mnoha faktorech – od povahy práce, přes firemní kulturu až po konkrétní okolnosti. Někde se na menší zpoždění mávne rukou, jinde je to katastrofa. Je to poučení, které jsem si odnesl z cest po světě – čas je relativní, ale důsledky jeho nedodržování ne.
Do kdy je možné zrušit exkurzi na karneval?
Storno zájezdu na karneval je možné bez poplatků online až do 23:59 EST (východní čas) veče před vyplutím pro plavby ze Spojených států a Evropy. Toto je uvedeno v detailním itineráři, dostupném všem cestujícím v rezervaci. Všimněte si, že časové pásmo je klíčové – zkontrolujte si ho pečlivě, abyste se vyhnuli zbytečnému storno poplatku. Mnoho společností nabízí možnost storno pouze online, takže si prosím ověřte, zda vaše rezervace podporuje i jiné metody storno. Zkušenosti z mých cest po světě ukazují, že včasné storno je vždy výhodnější, a to nejen z finančního hlediska, ale i kvůli snadnějšímu přizpůsobení itineráře v případě neočekávaných událostí. Před stornováním si vždy důkladně prostudujte smluvní podmínky dané cestovní kanceláře, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Informace o přesném čase a postupu stornování naleznete ve Vaší rezervaci nebo na webových stránkách cestovní agentury.
Kolik peněz se ztratí při zrušení zájezdu?
Storno poplatky záleží hodně na konkrétním cestovní kanceláři a typu zájezdu. Uvedené procentuální sazby (5%, 30-40%, 50-60%) jsou spíše orientační a v praxi se mohou lišit. Často se totiž počítá s individuálními podmínkami a druhem zakoupených služeb (letenky, ubytování, pojištění).
Důležité je si vždy pečlivě přečíst smluvní podmínky, které jsou součástí smlouvy o zájezdu. Tam najdete přesné informace o storno poplatcích. Nepodceňujte to!
U letenek je situace ještě složitější. Ty se řídí často vlastními storno podmínkami letecké společnosti a mohou být mnohem přísnější, než u samotného zájezdu. Zrušení letenky těsně před odletem může znamenat i úplnou ztrátu peněz.
- Tip 1: Zvažte pojištění storna zájezdu. To vám pomůže snížit finanční ztráty v případě neočekávaných událostí (nemoci, úrazu apod.).
- Tip 2: Flexibilní termíny. Pokud je to možné, rezervujte si zájezd s flexibilnějším termínem odjezdu, abyste měli čas na případné změny.
- Tip 3: Přečtěte si recenze cestovní kanceláře. Zkušenost jiných turistů vám může pomoci vybrat si spolehlivou a férovou cestovní kancelář.
- Storno poplatky se většinou zvyšují s blížícím se termínem odjezdu.
- Některé cestovní kanceláře nabízejí možnost změny termínu zájezdu za poplatek, což může být výhodnější než úplné storno.
Zpoždění o 30 minut je hrubost?
Pojetí „zpoždění“ je vysoce kulturně podmíněno a liší se napříč zeměmi. V některých částech Latinské Ameriky je opoždění o 15–30 minut běžné a dokonce očekávané, zatímco v severských zemích, jako je například Švédsko, je i pětiminutové zpoždění považováno za nezdvořilé. V Japonsku je dochvilnost posvátná a opoždění je projevem hluboké neúcty. V zemích Středního východu se zase může délka čekání lišit v závislosti na vztahu k hostiteli – s blízkými přáteli je přijatelnější delší čekání než s obchodními partnery.
Obecně platí, že v obchodním prostředí je dochvilnost klíčová bez ohledu na kulturu. Opoždění o 30 minut je téměř vždy nepřijatelné a vypovídá o nedostatku respektu k času druhých. Na neformálních setkáních je prostor pro větší flexibilitu, ale i zde je vhodné dodržovat určitou míru slušnosti. Příliš brzký příchod může být stejně nepříjemný jako přílišné zpoždění, neboť může hostitele zaskočit a znemožnit mu dokončit přípravy. Zlatá střední cesta je vždy nejlepší volbou, a je-li možné, je vhodné předem očekávaný čas setkání konzultovat s hostitelem.
Osobní zkušenosti z desítek zemí jasně ukazují, že nejlepší přístup je proaktivní komunikace. Pokud víte, že se opozdíte, informujte o tom předem. Je to výraz respektu a ukazuje vaši snahu minimalizovat negativní dopad na druhé. Tento přístup je univerzálně oceňován bez ohledu na místní zvyklosti.
Jaké zpoždění je přípustné?
Otázka přijatelného zpoždění je spíše otázkou kulturní nuance než striktního pravidla. V Japonsku, zemi preciznosti a punctuality, kde i vteřina hraje roli, by pětiminutové zpoždění mohlo vést k vážným důsledkům. Naproti tomu v některých částech Latinské Ameriky je poněkud benevolentnější přístup k času. Nicméně, bez ohledu na kulturní kontext, pětiminutové zpoždění samo o sobě nemusí být kritické. Pokud ale toto zpoždění mělo za následek negativní dopad na chod firmy, například ztrátu klienta ve prospěch konkurence, je to zcela jiná situace.
Zaměstnavatel má právo udělit důtku, ať už verbální či písemnou. Závažnost následků závisí na interní firemní kultuře, typu práce a celkové situaci. V některých firmách je tolerance k zpoždění nulová, zatímco jiné upřednostňují flexibilnější přístup. Důležité je, aby byly jasně definovány firemní normy ohledně docházky a jejich důsledky. V případě opakovaného porušování pravidel je pak logickým krokem udělení výtky, případně i jiného disciplinárního opatření. Vždy je vhodné, aby se o důvodech zpoždění otevřeně hovořilo. Včasné a upřímné vysvětlení situace může přispět k pochopení a snížení negativních důsledků.
Jak řeknu, že jsem zmeškal autobus?
Říct „ztratil jsem autobus“ je typická chyba, i když se to běžně používá. Ve skutečnosti to znamená, že jste autobus vlastnili a teď nevíte, kde je. Ztratit se dají klíče nebo peněženka, ale autobus? To jen pokud jste řidič! Lepší je říct „zmeškal jsem autobus“ nebo „zmeškal jsem spoj“. To je přesnější a srozumitelnější.
Tip pro cestovatele: Při plánování cesty si vždycky ověřte jízdní řády, ideálně i s rezervou. Aplikace pro sledování MHD jsou skvělé, ale spolehněte se i na papírový jízdní řád, pro případ výpadku internetu nebo baterie. A když už zmeškáte spoj, nezoufejte! Většinou je další autobus nebo vlak za chvíli. Využijte čekání k prozkoumání okolí – třeba objevíte skrytou kavárnu s výbornou kávou!
Další varianta: Místo „zmeškal jsem autobus“, můžete říci i „autobus mi ujel“ – to je taky srozumitelné a používané.
Co dělat, když jsem zmeškal poslední autobus?
Zmeškal(a) jste poslední autobus? Nestresujte se, to se stává i zkušeným cestovatelům! V desítkách zemí, které jsem procestoval(a), jsem se s tímto problémem setkal(a) vícekrát, než bych si přál(a).
Nejprve: Zkontrolujte si jízdní řád dopravce – často existují méně frekventované spoje, noční linky nebo alternativní trasy. Aplikace typu Google Maps nebo Moovit vám v tom pomohou. Nepodceňujte sílu lokální znalosti – zeptejte se v informačním centru nebo u místních. Někdy existují i neoficiální spoje, minibysy, či sdílené jízdy (blablacar).
Za druhé: Zvažte alternativu. Existuje taxi, Uber, Bolt? Zkontrolujte ceny a dostupnost. V některých zemích je to cenově srovnatelné s autobusem, jindy zase ne. Vždycky to zvažte v kontextu času a komfortu.
Za třetí: Pokud je to možné, zkuste se domluvit s místními. V menších městech se často najde někdo ochotný vás svézt kousek, nebo vám poradí s řešením.
- Tip pro budoucnost: Vždy si předem ověřte jízdní řády a zkontrolujte, zda je autobusová doprava v daném místě spolehlivá. Plánujte s rezervou času. V některých oblastech světa jsou zpoždění běžná.
- Další tipy: Mějte po ruce místní telefonní čísla, peníze v hotovosti (ne všude se platí kartou), a dobrou mapu. Naučte se pár základních frází v místním jazyce – může to být velmi užitečné.
Nezapomeňte: I v nečekané situaci se dá najít řešení. Klid a pragmatický přístup vám pomohou překonat menší komplikace na cestách.
Kolik minut se považuje za zpoždění?
Český zákoník práce sice přesně nedefinuje, co je pozdní příchod do práce, ale v praxi se rozlišují drobné a hrubé porušení pracovní povinnosti. Drobné porušení představuje zpoždění od 1 minuty do 4 hodin. Hrubé porušení, tedy i považované za absenci, je zpoždění delší než 4 hodiny. To je důležité si uvědomit, ať už jste na dovolené doma, nebo na dobrodružné cestě po Jižní Americe – vždy je dobré dodržovat místní zvyklosti a pravidla. Mimochodem, věděli jste, že v některých kulturách se na čas nahlíží volněji než u nás? Například ve Španělsku je běžné, že se schůzky začínají s drobným zpožděním. Proto je vždy dobré si o místních zvyklostech předem zjistit informace, abyste se vyhnuli případným nedorozuměním. Stejně tak jako je důležité si předem zkontrolovat časové pásmo, abyste se na letišti nedostavili na odletový terminál o 24 hodin dříve, jak se mi to jednou stalo.
Jak vysoká je pokuta za storno zájezdu?
Storno poplatky za zájezdy jsou vždycky ošemetná záležitost. Závisí na mnoha faktorech, včetně konkrétní cestovní kanceláře a typu zájezdu. Obecně ale platí, že čím blíže k odletu, tím vyšší penále. Odhlášení měsíc a více před odjezdem obvykle znamená ztrátu kolem 5 % ceny zájezdu. To je vcelku přijatelné, jelikož cestovní kancelář má ještě dostatek času na přeprodání vašeho místa.
Situace se ale dramaticky mění v posledních týdnech před odjezdem. 2-3 týdny před odletem se storno poplatky šplhají na 30-40 % ceny zájezdu. To už je citelná rána do peněženky. V této fázi je pro cestovní kancelář obtížnější najít náhradníka.
Nejnepříjemnější je situace v posledním týdnu před odjezdem. 7-13 dní před odletem hrozí ztráta 50-60 % ceny zájezdu. Zde je klíčové si uvědomit, že cestovní kancelář již nese značné náklady spojené s vaším zájezdem a má minimální šanci na přeprodání. Je tedy pochopitelné, že storno poplatek bude vysoký.
Nezapomínejte na cestovní pojištění! Dobré cestovní pojištění může v případě nemoci nebo jiných neočekávaných událostí značnou část storno poplatku uhradit. Je to investice, která se vám může mnohonásobně vyplatit. Vždy si pečlivě projděte podmínky pojištění, abyste věděli, na co máte nárok.
Pro snížení rizika vysokých storno poplatků doporučuji rezervovat si zájezd s možností flexibilních změn data odjezdu nebo s pojištěním proti storno poplatkům. Cena za takovou možnost je sice vyšší, ale v případě nečekané události se vám tato investice vrátí několikanásobně. A nezapomínejte na důkladné prostudování smluvních podmínek cestovní kanceláře!
Je možné vrátit peníze, pokud jsem nejely na zájezd?
Vrácení peněz za zrušenou dovolenou? To je kapitola sama o sobě! Základem je, že celou zaplacenou sumu dostanete zpět, pokud zrušení zájezdu nařídil cestovní kancelář. To je ta nejjednodušší varianta.
Horší to je, když se dovolená ruší z vaší strany. Zde je klíčové načasování. Pokud od zájezdu odstoupíte nejméně 26 dní před odjezdem, máte nárok na plnou refundaci. To je důležité si pamatovat!
Co se ale stane, když se rozhodnete pro zrušení v kratší době? To už je složitější. Zde záleží na podmínkách dané cestovní kanceláře a typu zájezdu.
- Stornopoplatky: Čím blíž k termínu odjezdu, tím vyšší stornopoplatky vás čekají. Ty se pohybují od minimálních poplatků po téměř celou cenu zájezdu.
- Pojištění: Doporučuji vždycky sjednat cestovní pojištění, které zahrnuje i stornopoplatky. To vám může ušetřit mnoho starostí a peněz v případě nečekaných událostí, které by vás donutily zájezd zrušit.
- Přečtěte si smlouvu: Než cokoli podepíšete, pečlivě si přečtěte veškeré smluvní podmínky, včetně podmínek pro storno. Věřte mi, i drobná písmenka jsou důležitá.
A ještě jedna důležitá věc: komunikace je klíčová. Vždycky se obraťte na cestovní kancelář a informujte je o vašem rozhodnutí. Písemná forma komunikace je vždycky výhodnější než telefonický hovor.
- Dokumentace: Uschovejte si všechny důležité dokumenty, jako je smlouva, potvrzení o platbě a veškerá komunikace s cestovní kanceláří.
- Nárok na vrácení peněz: V případě sporu s cestovní kanceláří se nebojte obrátit na Českou obchodní inspekci.
Kolik minut zpoždění se považuje za nezdvořilé?
Regionální zvyklosti ohledně dochvilnosti se značně liší. V některých částech světa je příjezd včas považován za samozřejmost, jinde se toleruje zpoždění 15, ba i 30 minut. Příchod příliš brzy je ale všude nemístný – riskujete, že zastihnete hostitele v županu a uprostřed úklidu, jak jsem se sám přesvědčil v jednom peruánském domě. Můj osobní závěr po letech cestování? Opoždění delší než pět minut je obecně projevem neúcty, ať už jste na obědě v Toskánsku nebo na večeři v Tokiu. V některých kulturách, například v Jižní Americe, je čas vnímán o poznání volněji, ale i tam se určitá úcta k času očekává. Nezapomínejte tedy zohlednit kulturní kontext a snažte se vždy dodržovat alespoň základní úroveň dochvilnosti, abyste se vyhnuli zbytečným nedorozuměním. Vždy je lepší být o pár minut dříve, než příliš pozdě, ale ani s tím bych to nepřeháněl.
Pamatuji si případ z Maroka, kde i drobné zpoždění vedlo k výraznému rozčarování hostitelů. Na druhé straně, v některých částech Afriky je zpoždění běžné a není vnímáno jako nezdvořilé. Studium místní kultury je klíčové k pochopení těchto nuancí.