Kam do Prahy zadarmo?

Praha nabízí překvapivě bohatou nabídku bezplatných aktivit. Nejde jen o procházky malebnými ulicemi a mosty, ale i o návštěvu zajímavých muzeí. Armádní muzeum na Žižkově nabízí fascinující pohled do českých vojenských dějin, od středověku až po současnost. Pro milovníky letectví je pak ideální Letecké muzeum v Kbelích (https://www.vhu.cz), s impozantní sbírkou letadel. Méně známé, ale stejně poutavé je Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky, které odhaluje historii pražského energetického systému. Pro milovníky umění doporučuji Galerii Lapidárium s bohatou sbírkou kamenných plastik. Chcete-li nahlédnout do historie peněz a financí, navštivte expozici Lidé a peníze České národní banky. A pro ty, kteří hledají silnější zážitek, je tu Petschkův palác, bývalá mučírna gestapa, místo s temnou, ale důležitou historií. Nezapomínejte, že i bez placeného vstupného se vyplatí předem zkontrolovat otevírací dobu a případná omezení.

Kdy jsou muzea zdarma?

Získejte volný vstup do muzeí na tyto dny: Mezinárodní den dětí (tradičně 1. června), během Noci kostelů (termín se mění každoročně, sledujte webové stránky pořadatelů), ve Dnech evropského dědictví (obvykle v září, přesný termín se liší podle země a regionu – doporučuji ověřit si jej na webu Národního památkového ústavu). Státní svátky s volným vstupem jsou specifické, a tak je důležité zmínit se o 28. září (Den české státnosti).

Nezapomeňte, že tato pravidla se mohou lišit v závislosti na konkrétním muzeu. Před návštěvou je vždy vhodné si ověřit informace na webových stránkách daného muzea. V mnoha zemích jsem zjistil, že bezplatný vstup bývá nabízen i v rámci specifických akcí nebo pro určité skupiny návštěvníků (např. senioři, studenti).

Pro plánování výletů do muzeí po celém světě doporučuji:

  • Prozkoumat webové stránky jednotlivých muzeí: Zde najdete nejaktuálnější informace o otevírací době, cenách vstupného a akcích s volným vstupem.
  • Využít turistické informační weby: Ty často obsahují kalendáře akcí a událostí, včetně informací o bezplatném vstupu do muzeí.
  • Zaregistrovat se do newsletterů muzeí: Získáte tak aktuální informace o akcích a speciálních nabídkách.

Například v některých zemích je volný vstup do muzeí tradičně každou první neděli v měsíci nebo ve vybrané dny během týdne. Vždy se proto informujte předem!

Jaká jsou muzea v Praze?

Pražská muzea jsou pestrá! Základní volbou je Národní muzeum, které nabízí komplexní pohled na českou historii a kulturu – doporučuji si předem prohlédnout jejich webové stránky pro výběr expozic, protože je obrovské.

Pro milovníky světových kultur je skvělé Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur s bohatými sbírkami.

Moderní umění najdete v DOX Centre, které často hostí i zajímavé výstavy s mezinárodní účastí. Doporučuji zkontrolovat aktuální program.

Pro netradiční zážitky: Muzeum Absintherie nabízí exkurzi do historie a kultury absintu, zatímco Muzeum piva se zaměřuje na historii a výrobu piva v České republice. Obě muzea jsou skvělá i pro zábavu.

Pro fanoušky Kafky je samozřejmě Franz Kafka Muzeum – ovšem, očekávejte spíše moderní interpretaci jeho díla než rozsáhlou expozici rukopisů.

A pro nostalgiky: Muzeum hraček je kouzelné místo plné vzpomínek, vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro dospělé.

Bonus: Muzeum pražských pověstí a strašidel – zábavná atrakce pro všechny, kteří se nebojí trochu tajemna.

Tip: Před návštěvou si ověřte otevírací dobu a případnou potřebu rezervace vstupenek online, některá muzea mohou mít omezenou kapacitu.

Kolik stojí vstup do Národního muzea?

Plánujete návštěvu Národního muzea? Cena vstupného se liší podle věku a kategorie návštěvníka. Pro dospělého je to 200 Kč.

Snížené vstupné (150 Kč) platí pro:

  • studenty ve věku 15–26 let (s platným průkazem s fotografií a datem platnosti)
  • seniory nad 65 let
  • držitele průkazu ZTP
  • držitele ISIC a ITIC karet
  • studenty středních a vysokých škol do 26 let (s platným průkazem s fotografií a datem platnosti)

Děti ve věku 6–15 let zaplatí 60 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Tip pro šikovné cestovatele: Pokud plánujete navštívit více muzeí v Praze, zvažte pořízení Pražské karty. Může vám ušetřit peníze a čas strávený v pokladnách. Informace o ceně a dostupných výhodách najdete na webových stránkách Pražské informační služby.

Nezapomeňte si před návštěvou zkontrolovat oficiální webové stránky Národního muzea, kde najdete aktuální informace o otevíracích hodinách, případných výlukách a speciálních výstavách. Některé výstavy mohou mít totiž individuální ceník vstupného.

Co dělat v Praze, když je zima?

Praha v zimě nabízí kouzlo, které se v létě jen těžko hledá. Staré Město, i když zasněžené, si zachovává svůj neopakovatelný půvab. Doporučuji procházku s horkým nápojem v ruce, třeba svařeným vínem, a zastávkou v některé z útulných kaváren s výhledem na Václavské náměstí či Karlův most. Nezapomínejte na teplé oblečení – vrstvení je klíčové! Pro méně zimomřivé je ideální výlet do Stromovky, Petřína či Riegrových sadů, kde si lze užít zimní atmosféru v přírodě. Zkuste bruslení na některém z venkovních kluzišť, která se v zimě otevírají. A pokud vám zima opravdu vadí, pak je Zoo Praha s pavilony a botanická zahrada s tropickými skleníky ideální variantou. Planetárium nabízí únik do vesmíru, zatímco divadla a koncerty zpestří kulturní program. Království železnic je skvělý tip pro rodiny s dětmi, stejně jako řada pražských muzeí a výstav, které nabízí útočiště před chladem a fascinující expozice. Nepodceňujte ani pražské aquaparky, které nabídnou příjemné teplé prostředí a zábavu pro všechny věkové kategorie. Pro efektivnější plánování doporučuji zkontrolovat otevírací doby a případné rezervaci vstupenek online.

Nezapomeňte na teplou čepici, šálu a rukavice. A co je nejdůležitější, nenechte si zimou pokazit kouzlo Prahy – objevujte a užívejte si ji naplno!

Kam v Praze nechodit?

Vyhýbejte se přeplněným turistickým zónám, jako je Staré Město a Malá Strana, zejména v hlavní sezóně. Ulice jako Vodičkova a Ve Smečkách jsou sice zajímavé, ale často přeplněné a drahé. Václavské náměstí je ikonické, ale očekávejte davy a vysoké ceny. Z parků raději vynechejte Petřín – krásný, ale plný turistů, a podobně i Kampu a Karlovo náměstí, kde se v letních měsících těžko hledá klidné místo. Pro klidnější procházky zkuste například Riegrovy sady s krásným výhledem na Prahu, Stromovku s rozsáhlými plochami zeleně nebo třeba Havlíčkovy sady. Všude, kam půjdete, se vyplatí sledovat ceny, protože v turistických centrech se ceny zboží a služeb liší od těch v obytných čtvrtích. Pro autentičtější zážitek se vydejte do méně známých částí Prahy – například Žižkov, Vinohrady nebo Holešovice nabízejí klidnější atmosféru s originálními restauracemi a bary.

Co dělat doma, když prší?

Déšť? Výborná příležitost k objevování! Zapomenuté země uvnitř vlastních čtyř stěn čekají na průzkum.

S dětmi:

  • Hry: Nejen klasické deskovky, ale i strategické hry, které rozvíjí logické myšlení. Doporučuji zkoumat hry s mapami – “Ticket to Ride” je skvělý příklad. Nezapomínejte na hry s figurkami, které se dají využít k inscenaci dobrodružství.
  • Čtení: Vytvořte si “literární expedici” – prozkoumejte mapy v knihách, získejte inspiraci pro budoucí cesty. Můžete si i přečíst cestopisy – kdo ví, kde to všechno povede?
  • Tvořivé aktivity: Vyrobte si vlastní mapu vašich snů, postavte z lega památky z vašich cest, nebo si namalujte vlajky různých zemí. Tohle vše pak můžete zaznamenat do cestovního deníku!
  • Vaření: Připravte si pokrmy z různých koutů světa. Kulinární putování je také skvělé dobrodružství!

I bez dětí:

  • Plánování cest: Prozkoumejte nové destinace online, studujte mapy, hledejte letenky a ubytování. Představte si, že jste už na cestě!
  • Studium: Naučte se pár frází v cizím jazyce, prohlédněte si dokumenty o místech, kam chcete cestovat. Připravte se důkladně na své budoucí dobrodružství.
  • Úklid: Ano, i úklid může být objevnou cestou – uklizený prostor vám umožní volněji dýchat a lépe se soustředit na plánování vašich cest.

Kdy je Zlatá ulicka zdarma?

Zlatá ulička – vstup zdarma? Ano, ale jen v určitých hodinách! Počas letní sezóny (obvykle duben-říjen) se můžete projít touto kouzelnou uličkou zdarma po 17. hodině, v zimě (obvykle listopad-březen) po 16. hodině. To je ale pouze pokud se otevírají turnikety. Mimo těchto časů je vstup zpoplatněn částkou 450 Kč pro dospělé. Důležité: Vstup je součástí prohlídky velkého okruhu Pražského hradu. Samostatný lístek na Zlatou uličku nelze zakoupit. Plánujete-li návštěvu, doporučuji zvážit koupi vstupenky na velký okruh Pražského hradu, který zahrnuje mnoho dalších fascinujících míst, včetně katedrály sv. Víta a Starého královského paláce. Ušetříte tak čas i peníze. Tip pro cestovatele: Vyhněte se špičce sezóny, abyste si užili klidnější prohlídku. Před návštěvou vždy ověřte otevírací dobu a případné změny na oficiálních stránkách Pražského hradu.

Pro srovnání: V mnoha dalších evropských městech, s podobnými historickými atrakcemi, se vstupné pohybuje v podobné, nebo i vyšší cenové relaci. Zlatá ulička s její fascinující historií a malebnou atmosférou tak představuje velmi dobrou hodnotu za peníze.

Co dělat v Praze, když nemám peníze?

Praha zadarmo? Žádný problém! Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty nabízí klidnou procházku mezi exotickými rostlinami a skvělé fotky. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, trasy jsou delší. Pražské hřbitovy, Vyšehrad například, skýtají fascinující pohled na historii a architekturu, projděte se mezi náhrobky a objevte fascinující příběhy. Centrum architektury a městského plánování nabízí zajímavé výstavy (zkontrolujte si aktuální program), avšak některé expozice mohou být zpoplatněny, tak si to ověřte předem. Galerie Lapidárium, s její sbírkou antických soch, stojí za návštěvu, i když venkovní prostory bývají přístupné zdarma. Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze je architektonický skvost a nabízí tiché útočiště k odpočinku. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR – prohlídka je zdarma, ale vyžaduje rezervaci s předstihem (online). Valdštejnská zahrada nabízí krásné místo pro piknik (vlastní jídlo a pití), ideální pro relaxaci a pozorování pražského života. Pražské Jezulátko – návštěva kostela je zdarma, ale nezapomeňte na vhodný oděv. Pro aktivnější turistiku zkuste procházku po Petřínské rozhledně – výstup po schodech je zdarma a nabízí panoramatický výhled na celé město (počítejte s náročností výstupu). Nezapomeňte na mapu a pohodlnou obuv – Praha má mnoho kopců!

Co dělat v Praze bez peněz?

Praha bez peněz? Žádný problém! Město nabízí překvapivě mnoho bezplatných aktivit. Pro milovníky přírody je ideální Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK, oáza klidu uprostřed rušného města, s rozmanitými druhy rostlin z celého světa. Chcete-li se ponořit do historie a umění, navštivte Pražské hřbitovy, mimořádné památky s bohatou symbolikou a fascinujícími náhrobky. Pro architektonické nadšence je tu Centrum architektury a městského plánování, které nabízí bezplatné výstavy. Galerie Lapidárium zase představuje sbírku antických a středověkých soch. Milovníci knih najdou útočiště v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze, místě s úchvatnou architekturou a rozsáhlým fondem. Pro zájemce o politiku je volně přístupná Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (exkurze je nutno si předem rezervovat). Klid a romantiku najdete ve Valdštejnské zahradě, skrytém klenotu v centru Prahy. A konečně, ikona Prahy – Pražské Jezulátko, je k vidění (za poplatek pouze pro vstup do kostela, ale samotné spatření sošky je možné i zvenku). Všechny tyto lokality, ať už pro svoji krásu, historii, nebo klid, nabízejí nezapomenutelné zážitky bez nutnosti utrácet peníze.

Kam v Praze, když prší?

Prší v Praze? Žádný problém! Město nabízí spoustu úžasných krytých aktivit. Národní muzeum s bohatou historií a exponáty je klasika, ale pro technicky založené jedince doporučuji Národní technické muzeum na Letné – zábavné pro všechny věkové kategorie, s interaktivními exponáty, které potěší i nejmenší. Milovníky historie zemědělství potěší Národní zemědělské muzeum. Pro větší dávku adrenalinu a zábavy i za deště je tu Aquapalace Čestlice, rozsáhlý aquapark s tobogány a bazény. Fanynky a fanoušky Lega potěší Muzeum lega na Starém Městě – nostalgická cesta do dětství. Pro milovníky Art Nouveau je tu Mucha Museum, věnované dílu Alfonsa Muchy. Království železnic na Smíchově okouzlí modelářské nadšence a malé i velké. Interaktivní zážitek nabízí Muzeum smyslů v Jindřišské ulici – skvělá volba pro rodinu. A konečně, pro ty, co touží po moři, i když prší, je tu Mořský svět v Holešovicích s fascinujícím podmořským světem. Všechna tato místa jsou snadno dostupná pražskou městskou dopravou. Nezapomínejte si předem ověřit otevírací doby a případně zakoupit vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.

Kolik stojí vstupné na Pražský hrad?

Vstupné na Pražský hrad se liší dle kategorie návštěvníka a zahrnutých objektů. Základní vstupenka stojí 450 Kč, snížená (pro seniory, studenty, …) 300 Kč a rodinné vstupné je 950 Kč.

Cena zahrnuje vstup do několika areálů, ale ne do všech. Doporučuji si předem prostudovat mapu a vybrat si prohlídku dle zájmu.

  • Tip: Koupí vstupenky online si ušetříte fronty u pokladny.
  • Upozornění: Cena se může měnit, proto doporučuji ověřit aktuální ceník na oficiálních stránkách Pražského hradu před návštěvou.

V areálu Pražského hradu je několik dalších objektů, jako je například katedrála sv. Víta, Starý královský palác nebo Zlatá ulička, do kterých se platí samostatné vstupné.

  • Zvažte kombinaci vstupenek dle Vašich zájmů, abyste si ušetřili peníze.
  • Naplánujte si dostatek času na prohlídku, Pražský hrad je rozlehlý areál.

Jak dlouho trvá prohlídka Louvre?

Louvre – kolik času skutečně potřebujete? Závisí to samozřejmě na vašich ambicích. Klasická prohlídka hlavních atrakcí zabere zhruba 1,5 hodiny s průvodcem. To vám umožní vidět ikonické kousky jako Monu Lisu, Venuši de Milo a Okřídlené vítězství. Ale pozor, tato doba je opravdu jen na nejdůležitější exponáty.

Plánujete delší pobyt? Pak si připravte na prohlídku mnohem více času. Louvre je obrovské! Máte-li zájem prozkoumat všechny galerie, budete potřebovat několik dní.

Tipy pro efektivní prohlídku:

  • Koupit si vstupenky online předem: Ušetříte si dlouhé fronty.
  • Zaměřte se na konkrétní oddělení: Louvre je rozdělen do mnoha sekcí. Rozhodněte se, co vás nejvíce zajímá (např. egyptská sbírka, italské renesanční malířství) a zaměřte se na to.
  • Použijte mapu: Orientace v Louvru bez mapy je téměř nemožná.
  • Připravte se na davy: Obzvlášť u Moni Lisy a dalších populárních exponátů.
  • Využijte audioprůvodce: Poskytne vám podrobnější informace o exponátech.

Alternativní přístup: Namísto snahy vidět všechno, zvolte si několik klíčových exponátů a prozkoumejte je důkladněji. Raději si prohlédněte několik obrazů s porozuměním, než se jen procházet halami a všechno jen letmo zhlédnout.

Co ještě stojí za vidění? Kromě zmíněných ikon je Louvre plný dalších pokladů. Například: Svatba v Káně od Paola Veronese, Korunovace Napoleona od Jacques-Louise Davida, Kodex Hammurapi a mnoho dalších.

  • Naplánujte si trasu předem, abyste maximalizovali svůj čas.
  • Vyberte si téma prohlídky, abyste se neztratili v moři exponátů.
  • Nezapomeňte na přestávky na občerstvení a odpočinek.

Jak dlouho trvá prohlídka Národního muzea?

Národní muzeum? 90 minut je tak akorát na rychlý průlet, ale já bych si tam klidně vyhradil celé dopoledne! Spousta exponátů si zaslouží podrobnější prozkoumání.

Bohužel, kvůli rekonstrukci je bezbariérový přístup zatím v háji. To je škoda, ale aspoň si můžete dát pořádně do těla s kočárkem před vchodem.

Tip pro aktivní turisty: Před návštěvou si prohlédněte online mapu muzea a naplánujte si trasu podle vašich zájmů. Zkuste si najít i nějaké interaktivní prvky – některé expozice nabízejí skvělé zážitky, které prohlídku oživí. A nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv – projděte se i po okolí muzea, je tam krásně!

Další tip: Kolem Národního muzea vede spousta pěších tras – ideální pro před i po prohlídce. Zkuste si najít nějakou cyklotrasu, která vede blízko a zajeďte se projet po okolí.

Kolik stojí zlatá ulicka?

Zlatá ulička po roční rekonstrukci (13 měsíců, 39 milionů Kč) znovu otevřela 1. června. Vstup není samostatný, pouze jako součást prohlídkového okruhu Pražského hradu. Malý okruh stojí 250 Kč, velký 350 Kč. Vzhledem k ceně rekonstrukce a historickému významu uličky doporučuji si prohlídku naplánovat s dostatečným předstihem, zejména během hlavní turistické sezóny. Před návštěvou se informujte o otevírací době a možných omezeních. Kromě domků si všimněte i detailů architektury, například typických štítových střech a okének. Zajímavostí je, že ulička kdysi sloužila jako dílny alchymistů a zlatníků, což dodává místu tajemnou atmosféru. Na místě si můžete zakoupit suvenýry s tématikou Zlaté uličky.

Kam v Praze, když je zima?

Praha v zimě nabízí překvapivě pestrou paletu aktivit. Kromě klasických procházek zasněženým městem, doporučuji navštívit interaktivní robotickou show Galaxie barev s úchvatnou světelnou show. Pro milovníky světelných instalací je ideální Lumina Park Praha u Džbánu. Pokud hledáte zábavu pro celou rodinu, nevynechejte Majaland Praha nebo Dinosauria Praha, která potěší i dospělé. Pro milovníky mořské fauny je tu Zoo Mořský svět, největší mořské akvárium v České republice. A pro aktivnější návštěvníky je tu sáňkařská dráha Skalka na Ještědu, nabízející skvělé zimní zážitky – ale pozor, dostupnost závisí na sněhových podmínkách. The Playground nabízí netradiční zábavu, jeho přesná povaha ale vyžaduje další specifikaci.

Kam v Praze 28. 10. zadarmo?

28. října v Praze zdarma? Nebuďte nudní turisté! Vyhněte se přeplněným turistickým pastím a objevte skryté skvosty. Valdštejnský palác, sídlo Senátu, nabízí impozantní prohlídku s nádhernou zahradou – ideální pro milovníky historie a baroka. Prohlídka Rezidence primátora hl. m. Prahy vám poskytne pohled do života pražské elity, a to v elegantním prostředí. Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí, sídlo pražské samosprávy, nabízí možnost nahlédnout do fungování města. Chcete zažít trochu luxusu? Škodovy salonky ve Škodově paláci jsou architektonickým skvostem, perfektním místem pro fotografování. A pro ty, co se zajímají o politiku, otevřený Úřad vlády ČR poskytne fascinující vhled do českého politického systému (ověřte si předem otevírací dobu a dostupnost prohlídek). Využijte tento den k objevování méně známých, ale stejně fascinujících míst Prahy, a nechte se okouzlit jejich jedinečnou atmosférou. Nezapomeňte se předem informovat o podmínkách prohlídky daných lokalit.

Kdy je vstup do Zlaté ulicky zdarma?

Zlatá ulička, ikonické místo Pražského hradu, nabízí bezplatný vstup pouze po uzavření turniketů. V letních měsících se tak děje od 17:00, v zimních od 16:00. Mimo tuto dobu je nutné uhradit vstupné 450 Kč pro dospělé, které je součástí prohlídky Velkého okruhu Pražského hradu. Vstup zdarma je tedy možný jen v omezenou dobu a představuje skvělou příležitost vyhnout se frontám a vychutnat si unikátní atmosféru uličky s jejími malebnými domky, kdy se vám otevírá jedinečný pohled na klidnější podvečerní Zlatou uličku bez davů turistů. Doporučuji zkontrolovat aktuální otevírací dobu na oficiálních stránkách Pražského hradu před vaší návštěvou, neboť časy se mohou v závislosti na ročním období a aktuálních podmínkách mírně lišit. Nezapomeňte, že i v době bezplatného vstupu je nutné projít bezpečnostní kontrolou.

Kam nechodit v Praze?

Praha, město sta věží, láká turisty, ale i zkušený cestovatel by se měl vyvarovat některých míst. Klasické turistické oblasti, jako Malá Strana a Staré Město, i když krásné, bývají přecpány a stávají se cílem kapesních zlodějů. Obzvláště ulice jako Vodičkova a Ve Smečkách, či rušné Václavské náměstí, jsou rizikové. Zde doporučuji zvýšenou opatrnost a bdělost, zejména v noci. Dbejte na své osobní věci a nedávejte najevo bohatství. Ani parky nejsou výjimkou. Petřín, Kampa a Karlovo náměstí sice nabízejí krásné výhledy, ale v tmavších částech se mohou skrývat i méně příjemné postavy. Doporučuji se těmto parkům vyhnout po setmění, případně se pohybovat ve skupinách. V Praze se obecně vyplatí dávat si pozor na podvodníky, kteří se zaměřují zejména na turisty, a to různými způsoby, od falešných prohlídek až po podvody s měnou. Dobrým tipem je využívat oficiální taxíky a vyhýbat se neoznačeným vozidlům. Nakonec, i když se snažíte prožít autentickou Prahu, buďte obezřetní a užívejte si město s rozvahou.

Kolik stojí vstupné do Zlaté Uličky?

Zlatá ulička není samostatně přístupná, vstup je zahrnut v okruhu prohlídky Pražského hradu. Cena se liší dle zvoleného okruhu. Okruh B, zahrnující Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku, stojí 250 Kč pro dospělé. Tento okruh nabízí fascinující pohled do historie a architektury Pražského hradu, včetně ikonických domků Zlaté uličky, které kdysi obývali hradní stráže a alchymisté. Prohlídka vám umožní procházet se úzkými uličkami a představit si život v minulosti. Chcete-li vidět více, doporučuji okruh C (350 Kč pro dospělé), který kromě výše uvedeného zahrnuje i výstavu Příběh Pražského hradu a úchvatnou katedrálu sv. Víta. Výběr okruhu závisí na vašich prioritách a časových možnostech. Doporučuji si vstupenky zakoupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, typickým pro jednu z nejnavštěvovanějších památek Evropy.

Scroll to Top