Česko, země překvapení! I když jsem procestoval desítky zemí, česká krajina mě stále fascinuje. Pro milovníky turistiky je to ráj. Namísto prostého výčtu, nabídnu vám špičku ledovce:
Jeseníky: Výstup na Praděd, nejvyšší horu, není jen o námaze, ale o dechberoucím panoramatu. Doporučuji začít z Ramzové a vychutnat si celodenní výlet s možností zastávky v chatě Švýcárna. Pozor na proměnlivé počasí!
Krkonoše: Sněžka, královna Krkonoš. Výstup je náročnější, ale odměna za něj stojí za to. Zvolte trasu dle vaší kondice – existují i méně náročné varianty. Nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek tekutin.
České Švýcarsko: Túra Mezní Louka – Pravčická brána je ikonická. Připravte se na davy turistů, ale majestátnost Pravčické brány vás ohromí. Doporučuji rezervaci vstupenek v sezóně. Pro méně frekventované stezky se vydejte do údolí Kamenice.
Beskydy: Pustevny – Radhošť. Můžete se vydat po klasické trase, nebo objevit méně známé stezky s úchvatnými výhledy. Radhošť s pomníkem pohanského boha Radegasta je fascinující.
Jizerské hory: Riegrova stezka nabízí nádherné výhledy a je vhodná pro celodenní výlet. V zimě se promění v lyžařský ráj. Prozkoumejte i méně známé partie Jizerských hor pro klidnější procházku.
Český ráj: Prachovské skály jsou pohádkovým světem skalních měst. Připravte se na trochu lezení po schodech a úzkých cestičkách, ale výhledy vám vynahradí veškerou námahu. Projděte se i po zříceninách hradu Prachov.
Kam jít v Přerově?
Přerov nabízí překvapivě pestrou paletu aktivit. Cyklostezka Bečva není jen obyčejná cyklotrasa, ale klenot pro milovníky cyklistiky, propletený malebnou moravskou krajinou. Můžete ji srovnat s podobnými trasami ve Francii, ale s autentickým moravským šarmem.
Pro milovníky historie a prehistorie je tu Předmostím až do pravěku – naučná stezka, která vás vtáhne do fascinujícího světa dávných civilizací. Je to jako cestování časem, podobné zážitkům z archeologických parků v Itálii, ale s lokálním specifickým příběhem.
Zámek Přerov – Muzeum Komenského představuje důležité kulturní dědictví. Jeho architektura je srovnatelná s mnoha evropskými zámky, ale jeho interiér skrývá unikátní sbírku spojenou s Janem Amosem Komenským, světově uznávanou osobností.
Ornitologická stanice Muzea Komenského je oázou pro milovníky ptactva. Můžete zde spatřit druhy, které byste jinde jen těžko našli, a oceníte profesionální přístup, který se vyrovná mnoha světovým ornitologickým centrům.
Výstaviště Přerov – místo konání různých akcí, od výstav až po setkání chovatelů, pulsující životním rytmem podobným mnoha evropským výstavním halám, ale s nezaměnitelnou moravskou atmosférou.
A konečně, Národní přírodní rezervace Žebračka nabízí únik do nedotčené přírody. Je to klidné místo pro relaxaci a prozkoumání krásy české krajiny, srovnatelné s mnoha chráněnými oblastmi v Evropě, ale s jedinečným ekosystémem.
Kam jít v Třebíči?
Třebíč, skrytý klenot Moravy, nabízí víc než jen pohled na baziliku sv. Prokopa, zapsanou na seznamu UNESCO. Projděte se Hasskovou zahradou, malebným oázou klidu s romantickými zákoutími, ideální pro odpočinek po prohlídce historického centra. Z Masarykovy vyhlídky se vám naskytne dechberoucí panorama města a okolí. Milovníci historie ocení Muzeum Vysočiny, které nabízí fascinující vhled do regionální kultury a dějin. Nezapomenutelný výhled poskytuje i Městská věž. Pro rodiny s dětmi je skvělou volbou Rodinný zábavní park Labyrint, kde se vyřádí i ti nejmenší. Pokud toužíte po panoramatických výhledech, vydejte se na rozhlednu Pekelný kopec. A pro milovníky netradičních zážitků, nezapomeňte na výstavu Jaguarů – neočekávaný, ale fascinující bonus k bohaté nabídce města.
Pro plánování výletu doporučuji prostudovat otevírací doby jednotlivých lokalit a zvážit dostupnost, případně kombinovat prohlídky s využitím místní hromadné dopravy. Neváhejte a objevte kouzlo Třebíče, které překvapí i zkušené cestovatele.
Kam jít v Prostějově?
Prostějov a jeho okolí nabízí překvapivě bohatý výběr výletních destinací. Neomezujte se jen na samotné město!
Vodní radovánky a romantika:
- Plumlovská přehrada: Ideální místo pro letní koupání, vodní sporty a relaxaci u vody. Nezapomeňte na piknikový koš a prozkoumejte i okolí přehrady s krásnými cyklostezkami.
Historické skvosty a kulturní zážitky:
- Zámek Plumlov: Impozantní zámek s bohatou historií a nádherným parkem. Prohlídka zámku vám odhalí fascinující příběhy z minulosti. Doporučujeme prohlídku s průvodcem.
- Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových (Čechy pod Kosířem): Unikátní muzeum věnované životu a dílu této slavné otcovské dvojice. Pro milovníky jejich filmů a humoru je to naprostá nutnost.
- Zámek Tovačov: Další krásný zámek s okouzlující architekturou a okolím. Zde můžete strávit příjemné odpoledne procházkou po zámeckém parku.
- Zámek Prostějov: Prostějovský zámek, historická dominanta města, je v současné době přístupný pouze zčásti. Zkontrolujte si aktuální otevírací dobu a možnosti prohlídky.
Pro milovníky poznávání a vědy:
- Hvězdárna Prostějov: Prohlédněte si hvězdnou oblohu a dozvíte se zajímavé informace o vesmíru. Zkontrolujte si aktuální program pozorování.
Kultura a umění v Prostějově:
- Muzeum a galerie v Prostějově: Bohatá sbírka umění a exponátů z historie regionu. Zde naleznete pestrou paletu výstav a expozic.
Klid a odpočinek:
- Botanická zahrada Petra Albrechta: Ideální místo pro relaxaci a odpočinek uprostřed zeleně. Vhodné pro rodiny s dětmi.
Kam na trek v ČR?
Výstup na Praděd: Klasika, která nikdy nezklame. Nejvyšší hora Moravy nabízí panoramatické výhledy, které vám vyrazí dech. Plánujte výstup na celý den, nepodceňujte výškový profil a nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv. V zimě je výstup náročnější, ale o to krásnější.
Naučná stezka okolo Hrozenkova: Ideální pro rodiny s dětmi a nenáročné výlety. Krásná příroda, informační tabule a příjemná nenáročná trasa. Doporučuji s sebou vzít dalekohled pro pozorování ptactva.
Zlatá stezka z Prachatic do Pasova: Delší a náročnější trek, který vás provede malebnou krajinou Šumavy a Bavorska. Plánujte více dnů a nezapomeňte na cestovní pas! Trasa je bohatá na historické památky a nabízí úchvatné výhledy na řeku Vltavu.
Turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského: Náročnější trasa pro zkušené turisty, vedoucí Krkonošemi. Očekávejte strmé stoupání a prudká klesání, ale odměnou vám budou dechberoucí výhledy na nejvyšší české hory. Zkontrolujte před výstupem aktuální počasí!
Hřebenová trasa Českým Švýcarskem: Romantická trasa s úchvatnými skalními útvary a malebnými údolími. Počítejte s kamenitým terénem a některé úseky mohou být náročnější na orientaci. Ideální pro víkendový výlet.
Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa: Historicky zajímavá trasa s krásnými výhledy a památníky. Zde se dozvíte více o odboji v době druhé světové války. Dobré turistické boty jsou nezbytností.
Přechod Šumavy: Náročný trek pro zkušené turisty, který si vyžádá několik dní. Připravte se na proměnlivé počasí a nezapomeňte na dostatek vody a jídla. Trasa nabízí nezapomenutelný zážitek z divoké šumavské přírody.
Odkud je nejlepší jít na Lysou horu?
Lysá hora, ikona Beskyd, láká turisty z daleka. Nejlepší výchozí bod? Bez debat Ostravice! Tato malebná horská obec nabízí skvělou infrastrukturu pro výletníky. Vlakové nádraží je ideální pro ty, kteří preferují cestu vlakem. Autem se pohodlně dostanete k několika parkovištím – doporučuji ta u Pily, hotelu Sepetná nebo Sluníčko. Všechny nabízejí dostatek místa, ale v hlavní sezóně se vyplatí přijet brzy.
Odtud vede na vrchol Lysé hory jasně značená červená turistická trasa. Je to klasická, poměrně náročná, ale krásná cesta. Počítejte s převýšením kolem 800 metrů a s dobou výstupu kolem 3-4 hodin, v závislosti na vaší kondici. Trasa vede převážně lesem, takže je stinná a v létě příjemně chladná. Po cestě narazíte na několik odpočívadel, kde si můžete dát pauzu a občerstvit se. Nezapomeňte na dostatek vody!
Alternativní, méně náročné trasy vedou z okolí, ale Ostravice nabízí tu nejlepší kombinaci dostupnosti a krásy samotné trasy. Pokud se chcete vyhnout davům, vyrazte brzy ráno nebo v mimosezóně. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, výhled z vrcholu Lysé hory vám vynahradí veškerou námahu. Nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát!
Tip pro zkušenější turisty: Zkuste kombinaci výstupu na Lysou horu s návštěvou dalších vrcholů v okolí, například Smrku nebo Kněhyně. To vám umožní prožít několikadenní dobrodružství v krásné beskydské přírodě. Jen nezapomeňte na dobrou mapu a vhodné oblečení a obuv.
Odkud jít na Poledník?
Na Poledník se nejlépe dostanete z Prášil, ideálně od parkoviště u Slunečné. Zde začíná červeně značená turistická trasa vedoucí k Prášilskému jezeru. Od jezera pokračuje stoupání na Poledník, které je poměrně náročné, s převýšením cca 400 metrů. Trasa je dobře značená, ale vyžaduje dobrou kondici. Počítejte s 2-3 hodinami chůze tam a zpět, v závislosti na vašem tempu. Na vrcholu vás čeká 37 metrů vysoká rozhledna s panoramatickým výhledem na Šumavu, Bavorský les a Český les. Doporučuji vzít si s sebou dostatek vody a svačinu. Vhodné je i turistické oblečení a pevná obuv. Alternativní, delší cesta vede z Kvildy, ale ta je výrazně náročnější. Před výletem zkontrolujte aktuální počasí a stav turistických tras.
Co nevynechat v Krkonosich?
Sněžka a Obří důl: Nejvyšší hora Krkonoš nabízí úchvatné výhledy, ale cesta nahoru může být náročná. Doporučuji zvážit lanovku z Pece pod Sněžkou. Obří důl je pak impozantní skalní údolí s krásnou turistickou cestou.
Pramen Labe a Cesta česko-polského přátelství: Symbolické místo, ideální pro krátkou, ale příjemnou procházku. Cesta nabízí krásné výhledy a je vhodná i pro rodiny s dětmi.
Špindlerův Mlýn a Labská přehrada: Špindlerův Mlýn je rušné turistické centrum s bohatým výběrem aktivit, od lyžování až po pěší turistiku. Labská přehrada nabízí možnost vodních sportů a krásných výhledů.
Sněžné jámy: Unikátní glaciální jezero s chladnou vodou, skvělé pro osvěžení v horkém dni. Pozor na kluzké kameny!
Labský vodopád, Labský důl a Labská bouda: Krásná kaskáda vodopádu, malebné údolí a útulná horská bouda s možností občerstvení. Náročnější túra, ale stojí za to.
Úpské rašeliniště: Unikátní ekosystém s bohatou flórou a faunou. Doporučuji navštívit s průvodcem, abyste se dozvěděli více o tomto křehkém prostředí.
Wielki Staw a Maly Staw (Polská strana): Krásná horská jezera s křišťálově čistou vodou, ideální pro klidnou procházku a relaxaci. Počítejte s delší cestou, pokud plánujete cestu z české strany.
Janské Lázně, Černá hora a Černohorské rašeliniště: Krásné lázeňské město s možností relaxace a wellness aktivit. Černá hora nabízí skvělé lyžování a turistické trasy. Černohorské rašeliniště je další přírodní krásou, kterou by neměl žádný milovník přírody minout.
Kam s dětmi v Olomouci?
Olomouc s dětmi? Skvělý nápad! Máte na výběr pestrou paletu aktivit. Pro milovníky historie doporučuju Olomoucký hrad, impozantní stavba s bohatou historií, která děti okouzlí. Nezapomeňte na Pevnost poznání, interaktivní science centrum, kde se zábavnou formou dozvíte o vědě a technice.
Pro relaxaci a zábavu je tu Zahrada smyslů, ideální místo pro prozkoumání všech pěti smyslů. Menší děti ocení Multismyslové relaxační centrum Snoezelen. Na jaře se vydejte na Olomoucké Velikonoce – zábavná hodinka ve Smetanových sadech je zárukou skvělé rodinné atmosféry.
Milovníci zvířat si užijí Zoologickou zahradu Olomouc – Svatý Kopeček, která nabízí pestrou kolekci zvířat a krásný výhled na město. A pokud počasí dovolí, vyzkoušejte letní sporty – v Olomouci a okolí je mnoho možností, od cyklostezek až po koupání.
Tipy pro plánování výletu:
- Doprava: Olomouc má dobrou dopravní dostupnost, autobusy a vlaky spojují město s okolím.
- Ubytování: Najdete zde širokou nabídku hotelů, penzionů a apartmánů, vyberte si podle svých potřeb a rozpočtu.
- Jídlo: Olomouc nabízí pestrou gastronomickou nabídku, od tradičních moravských jídel až po mezinárodní kuchyni. Nezapomeňte ochutnat místní speciality!
Pro detailnější informace a aktuální otevírací doby jednotlivých atrakcí doporučuji navštívit jejich webové stránky. Přeji vám krásný výlet!
Co s dětmi v Přerově?
Přerov a jeho okolí nabízí překvapivě širokou škálu aktivit pro rodiny s dětmi. Za zmínku rozhodně stojí Aquapark Plovárna v nedalekém Hranicích, skvělý pro den plný vodních radovánek. Pro milovníky pirátských dobrodružství je ideální výlet na pirátskou loď v Kojetíně – zážitek, na který se hned tak nezapomene. V samotném Přerově pak děti ocení Človíčkov, dětskou hernu plnou zábavy a atrakcí.
Pro ty, kteří preferují kontakt s přírodou, jsou ideální přírodní koupaliště Jadran a Laguna v Přerově. Obě nabízejí klidné prostředí pro odpočinek a koupání, ideální pro horké letní dny. Pokud hledáte místo pro klidnou procházku a odpočinek, doporučuji Městský park Michalov – zelenou oázu v srdci Přerova. Pro starší děti může být atraktivní i návštěva Hrůzostrašného sklepení v Kojetíně, zábavné prohlídky s tajemnou atmosférou.
Před návštěvou jednotlivých lokalit doporučuji prověřit aktuální otevírací dobu a případné vstupné. Nezapomeňte na vhodnou obuv a oblečení dle počasí a plánovaných aktivit. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, zábava pro celou rodinu je zaručena.
Co navštívit v Terezíně?
Terezín – město s těžkou historií, ale i s překvapivě bohatou nabídkou pro turisty. Nejde jen o smutné vzpomínky. Památník Terezín je samozřejmě nezbytnou součástí návštěvy. Připravte se na silný zážitek, prohlídka vás provede po stopách tragické minulosti a nechá vás nahlédnout do temných dob okupace. Doporučuji si přečíst něco o historii předem, aby byl zážitek ještě hlubší.
Pro milovníky aut je tu Automuzeum Terezín s exponáty z éry socialismu. Zajímavá podívaná pro ty, kteří se zajímají o historii automobilů a socialistický design. Návštěva je skvělým kontrastem k vážnější atmosféře památníku.
Pro ty, co preferují aktivnější dovolenou, jsou tu prohlídky opevnění a podzemních chodeb. Zde si užijete nejen prohlídku, ale i trochu adrenalinu při průzkumu útrob pevnosti. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv!
Malá pevnost s Národním hřbitovem je dalším místem s těžkou minulostí. Národní hřbitov je pietní místo, kde je pochováno mnoho obětí. Prohlídka je velmi dojemná a zároveň ponaučná.
Na druhou stranu, pro lehčí atmosféru existuje Muzeum nostalgie Terezín. Vřele doporučuji pro ty, co si chtějí udělat představu o každodenním životě v minulosti. Je to hezký odpočinek od vážnější tematiky.
A konečně, Krematorium a židovský hřbitov jsou místa plná pietní úcty, ale je nutné být připraven na silné emoce. Prohlídka je důležitá pro pochopení celého kontextu historie Terezína.
Posledním tipem je Muzeum ghetta Terezín, umístěné v bývalé terezínské škole. Zde se dozvíte více o životě v ghettu a o osudech jeho obyvatel.
Kam s karavanem po Česku?
7 tipů na nezapomenutelnou cestu po Česku s karavanem:
Severní Krkonoše – objevte skryté krásy: Zapomenuté horské vesničky, nádherné výhledy a ticho, které vás nabije energií. Ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě se zde může ochladit. Doporučuji navštívit Mumlavské vodopády a vyhlídku na Studniční horu.
Skalní města na Broumovsku: Impozantní skalní útvary, tajemné soutěsky a malebné vesnice. Projděte se po turistických stezkách, které vám odhalí krásu Adršpašsko-teplických skal a Broumovských stěn. Nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody.
Lipno – víc než jen koupání: Ano, Lipno je skvělé na koupání, ale nabízí mnohem víc! Vydejte se na cyklostezky kolem jezera, prozkoumejte okolní lesy a hory, nebo si užijte adrenalinové sporty, jako je například wakeboarding. Kempů je zde dostatek, s různou úrovní vybavení.
Praha a okolí s karavanem: Parkování karavanu v Praze může být oříšek, ale s trochou plánování se to dá zvládnout. Doporučuji využít kempů v okolí Prahy a do centra se dopravit MHD. Navštivte nejen historické památky, ale i krásné parky a zahrady.
Dolní Morava – sever Moravy: Lyžařské středisko, které žije i v létě. Nabízí skvělé turistické trasy, lanovky a mnoho dalších aktivit pro celou rodinu. Stezka v korunách stromů je zážitkem pro všechny věkové kategorie.
Na kole mezi vinařskými stezkami: Prozkoumejte jih Moravy na kole a ochutnejte vynikající vína z místních vinic. Najdete zde spoustu cyklostezek, které vás provedou malebnou krajinou. Nezapomeňte na mapu a dostatek energie!
Léčivá lázeňská města: Odpočiňte si v jednom z krásných českých lázeňských měst, jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně nebo Františkovy Lázně. Užijte si procedury, projděte se po kolonádách a ochutnejte místní minerální vody. Mnoho lázeňských měst nabízí i kempinková místa.
Jak dlouho se jde na Poledník?
Sedm a půl kilometru na Poledník? To je příjemná procházka, zvládnutelná za 2,5 hodiny svižným tempem. Nečekejte však rovinatou cestu! Trasa z autobusové zastávky směrem k Javoří Pile a přes most přes Modravský potok je mírně náročnější. Pozor na mokrá místa po dešti!
Klíčový moment: Za mostem přes Modravský potok se napojíte na červenou turistickou značku. To je důležité, neboť se zde snadno můžete ztratit. Značka vás povede dále, ale nezapomeňte se předtím podívat na mapu a zkontrolovat si cestu.
Po napojení na červenou, zatáčka doprava a překročení mostu přes Roklanský potok. Odtud se vám již otevře krásný výhled na šumavskou krajinu. Doporučuji si vzít s sebou:
- Dostatek vody – dehydratace je na horách snadná.
- Lehkou svačinu – dodá energii pro poslední část cesty.
- Dobrou mapu a kompas – i když je značení dobré, je vždy lepší mít záložní plán.
- Nepostradatelná je vhodná obuv! Pevné boty jsou nutností.
Tip pro zkušené: Pro zkušenější turisty existují i náročnější varianty výstupu, vedoucí přes méně frekventované stezky. Tyto cesty nabízejí nádherné výhledy a klid, avšak vyžadují dobrou orientaci a fyzickou zdatnost. Před výběrem takové trasy si pečlivě prostudujte mapu a zvažte své schopnosti.
Zajímavost: Podél cesty narazíte na několik zajímavých míst, například pramen Roklanského potoka. Věnujte jim pozornost a nechte se okouzlit krásou Šumavy.
Kam s dětmi na Dolní Moravě?
Dolní Morava – ráj pro rodiny s dětmi, který by neměl uniknout ani zkušenému cestovateli. Mám za sebou desítky zemí, ale málokde jsem potkal tak komplexní nabídku zábavy pro všechny věkové kategorie. Stezka v oblacích nabízí dechberoucí výhledy a nezapomenutelný zážitek, ideální pro starší děti a dospělé. Pro ty nejmenší je tu Mamutíkův vodní park, zábavná a bezpečná oáza vodních radovánek. Adrenalinoví nadšenci ocení Mamutí horskou dráhu, která sjíždí strmé svahy s úžasnou rychlostí.
Celý areál Horského resortu Dolní Morava je promyšlen do detailu, s ohledem na pohodlí rodin. Kromě zmíněných atrakcí se zde nachází i Lesní zážitkový park, skvělý pro rozvoj motoriky a smyslového vnímání u dětí. Pro milovníky rychlosti a zábavy je tu Fun Park s bohatou nabídkou her a aktivit. A pro ty, co si rádi hrají s pískem, doporučuji Pískový svět, kde se fantazie dětí může rozvinout naplno. Nezapomeňte na obřího mamuta – impozantní sochu, která je ikonou celého resortu a skvělým místem pro fotografie.
Jak dlouho trvá prohlídka Terezína?
Prohlídka Terezína, včetně všech doporučených objektů, zabere zhruba 6-7 hodin. To zahrnuje Malou pevnost, Ghetto a další památníky. Doporučuji si na to vyhradit celý den, abyste si vše stihli v klidu a s patřičným respektem.
Tip: Vstupenky si kupte online předem, ušetříte si tak frontu. V areálu je několik bufetů, ale s jídlem si raději přibalte vlastní zásoby, abyste nemuseli ztrácet čas hledáním.
Důležité: Celý areál je monitorován kamerami, což je pro bezpečnost návštěvníků i ochranu památníku. Prohlídka je emocionálně náročná, připravte se na to.
Doprava: Do Terezína se nejlépe dostanete vlakem z Prahy. Z nádraží je to pak k hlavní bráně jen krátká procházka.