Kam na výlet v Irsku?

Irsko nabízí dechberoucí scenérie, které uspokojí i zkušeného cestovatele. Kylemore Abbey s nádhernou viktoriánskou zahradou u Clifdenu je skutečným skvostem a patří mezi nejvíce fotografované lokality ostrova. Nezapomeňte si prohlédnout úchvatnou architekturu a poklidnou atmosféru tohoto místa. Mystický Rock of Cashel, impozantní skalní útvar s historickými budovami, vás přenese do dávných časů. Jeho strategická poloha a bohatá historie jsou fascinující.

Pro milovníky přírody jsou ideální Národní park Killarney s jezery a horami, nebo Národní park Wicklow Mountains, nabízející skvělé turistické trasy s panoramatickými výhledy. Zaujmou i dramatické Moherské útesy, jejichž výška a mohutnost berou dech. Pro ty, co chtějí poznat Irsko komplexně, doporučuji Wild Atlantic Way – epickou pobřežní trasu s nespočtem malebných zákoutí, skrytých pláží a úchvatných panoramat. A konečně Ring of Kerry, okruh po poloostrově Iveragh, vám umožní prožít Irsko v plné kráse, od zelených pastvin přes dramatické pobřeží až k malebným vesničkám. Neváhejte a naplánujte si výlet, který vám zaručeně zůstane v paměti.

Co je typické pro Irsko?

Irsko, zaslíbená země zeleně, si zaslouží mnohem více než jen titul „Smaragdový ostrov“. Jeho nádherná krajina, protkána pastvinami s ovcemi, je skutečně okouzlující. Z místní vlny se vyrábí nejen tradiční svetry Aran, ale i sofistikované oděvy, které ocení i nároční klienti.
Tip pro cestovatele: Navštivte místní obchody a vyberte si originální kousek irské módy, abyste si odvezli autentickou vzpomínku.

Divoké atlantické pobřeží s dramatickými útesy, jako jsou ty v Moheru, nabízí dechberoucí výhledy. Ale Irsko nabízí mnohem víc než jen krásnou přírodu.
Zajímavost: Irsko má bohatou keltskou historii a legendy, které se prolínají s moderní kulturou. Navštivte starobylé kamenné kruhy, hrady a kláštery a ponořte se do magické atmosféry.

Nezapomínejte na tradiční irskou hudbu, která vás okouzlí v útulných hospodách (pubs), a na přátelskou atmosféru, pro kterou je Irsko proslulé.
Doporučení: Vydejte se na cestu po irských vesničkách a objevujte skryté poklady. Ochutnejte místní pivo, whiskey a tradiční jídla. Irsko je země, která nabízí mnohem více než jen zelenou krajinu. Je to země plná historie, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Jak se jezdí v Irsku?

Jízda v Irsku nabízí unikátní mix pravidla levé strany silnice, známého z Velké Británie, a přehledného metrického systému, typického pro kontinentální Evropu. To znamená, že všechny rychlostní limity jsou uváděny v kilometrech za hodinu (km/h) a vzdálenosti v kilometrech. Nečekejte tedy žádné překvapení s mílemi a stopami – orientace je intuitivnější, než byste si možná mysleli.

Silniční síť: Irsko disponuje poměrně dobře udržovanými silnicemi, i když v odlehlejších oblastech narazíte na úzké a klikaté cesty. Mimo hlavní tahy je potřeba počítat s pomalejší jízdou. Dálnice (motorways) jsou označeny písmenem M a jsou obecně v dobrém stavu.

Pravidla silničního provozu: Zatímco se jezdí vlevo, pravidla silničního provozu se v zásadě podobají těm, která znáte z Evropy. Nicméně, doporučujeme si před cestou prostudovat základní pravidla, zejména ohledně předjíždění a křižovatek.

Užitečné tipy pro řidiče:

  • Pozor na ovce a dobytek: Na venkově se často setkáte s volně se pohybujícím dobytkem na silnicích, buďte proto obezřetní a snižte rychlost.
  • Kruhové objezdy (roundabouts): Jsou běžnou součástí silniční sítě a vyžadují dodržování specifických pravidel, abyste předešli nehodám.
  • Počasí: Irsko je známé proměnlivým počasím. Buďte připraveni na náhlé změny a přizpůsobte jízdu aktuálním podmínkám.
  • GPS navigace: Doporučujeme použití GPS navigace s aktuálními mapami, která zohlední i úzké silnice a lokální specifika.

Parkování: V městských oblastech je parkování někdy náročné a placené. Vždy si ověřte platnost parkovacích lístků a respektujte místní předpisy.

V návaznosti na výše uvedené, Irsko nenabízí žádné specifické záludnosti, avšak základní opatrnost a znalost pravidel silničního provozu zajistí bezpečnou a příjemnou jízdu.

Proč navštívit Irsko?

Irsko je rájem pro aktivní turisty! Představte si nekonečné túry po divokých útesech Moheru s dechberoucími výhledy na Atlantik. Nebo třeba výstup na nejvyšší horu Irské republiky, Carrauntoohil, pro zkušenější horolezce.

Kromě nádherné přírody nabízí Irsko skvělé podmínky pro cyklistiku po malebných silnicích a stezkách, prozkoumávání pěších tras všech obtížností – od nenáročných procházek po náročné treky.

Vodní sporty jsou dalším lákadlem: surfing na divokých vlnách Atlantiku, kajakování po klidných zátokách, rybaření na moři.

  • Prohlídka starověkých památek: Kromě klášterů a hradů navštivte Newgrange, starší než Stonehenge, s fascinující zimním slunovratem.
  • Poznávání keltské kultury: Projděte se po historických městech a vesnicích, ochutnejte tradiční irské jídlo a hudbu v útulných pubech.
  • Národní parky: Objevte nedotčenou přírodu v národních parcích, jako je Killarney nebo Connemara.

Tip: Plánujte výlety s ohledem na proměnlivé počasí. Dobře se informujte o turistických trasách a vždy mějte s sebou mapu a kompas (nebo GPS). A nezapomeňte na dobrou obuv!

  • Wicklow Mountains National Park: Ideální pro jednodenní výlety s krásnými turistickými stezkami.
  • Ring of Kerry: Okružní jízda autem nebo na kole s úchvatnými panoramatickými výhledy.
  • Aran Islands: Prozkoumejte tyto fascinující ostrovy s cyklovýlety nebo pěší turistikou.

Kdy je nejlepší jet do Irska?

Nejlepší čas na výlet do Irska je jednoznačně květen a červen. Slunce svítí nejvíce, klima je příjemné a vyhnete se největším davům letní sezóny. Jihovýchodní pobřeží nabízí nejteplejší a nejsušší počasí, což je skvělá zpráva pro milovníky procházek a výletů.

Nicméně, Irsko je krásné v každém ročním období.

  • Jaro (duben-květen): Buky a další stromy se zazelenají, krajina ožívá a květy se rozvíjí. Ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.
  • Léto (červen-srpen): Nejdelší dny, nejvíce turistů a nejvyšší ceny. Ale i nejlepší šance na slunné počasí a teplé večery.
  • Podzim (září-listopad): Magická atmosféra s barevnou listí. Méně turistů a nižší ceny ubytování.
  • Zima (prosinec-březen): Ideální pro ty, co chtějí zažít Irsko v klidu a míru. Možnost vidět Irsko zahalené v mlze a dešti, což má své kouzlo. Dobrá příležitost ochutnat tradiční irskou pohostinnost v útulných hospůdkách.

Roční srážky se pohybují mezi 800 a 2800 mm, přičemž západní pobřeží je výrazně deštivější. Nezapomeňte na vhodné oblečení, nezávisle na ročním období. Vrstvení je klíčové!

  • Plánujte výlety s ohledem na počasí. Nepředvídatelné počasí je typické pro Irsko.
  • Balte si nepromokavou bundu a kvalitní boty.
  • Využijte příležitost ochutnat místní speciality a tradiční nápoje. Irsko má co nabídnout i z gastronomického hlediska.

Jak se obléct do Irska?

Oblečení do Irska závisí především na ročním období. I v létě se počasí může rychle měnit, proto je lehká nepromokavá bunda nebo větruvzdorná bunda naprostá nezbytnost. Svetr a vrstvení oblečení jsou klíčové. Dlouhé kalhoty a pohodlné boty jsou vhodné i v teplejších měsících, kvůli chůzi po nerovném terénu a časté vlhkosti. V zimě je nezbytný teplý kabát, šála, čepice a rukavice. Nepodceňujte kvalitní nepromokavé boty, ideálně s membránou Gore-Tex. Kvalitní ponožky z vlny jsou nutností, zabráníte tak prochladnutí nohou. Spodní prádlo a pyžamo jsou samozřejmostí. Plavky s sebou vezměte pouze pokud jedete do ubytování s bazénem, nebo plánujete návštěvu termálních lázní. V létě oceníte sluneční brýle a opalovací krém, ačkoliv slunce nebývá tak intenzivní jako v jižních zemích. Nezapomeňte na cestovní lékárničku s léky proti bolesti a případným zažívacím potížím.

Pro výlety do přírody jsou vhodné praktické kalhoty, pevná obuv a funkční oblečení odvádějící pot. V Irsku je běžné i proměnlivé počasí i během jednoho dne, takže flexibilita v oblékání je velmi důležitá.

Jak draho je v Irsku?

Irsko je drahé, rozhodně dražší než Rakousko nebo Německo. Počítejte s cenami ubytování od 60 EUR za jednoduchý dvoulůžkový pokoj, ale v závislosti na lokalitě a sezóně to může být i podstatně více, v Dublinu například výrazně. V restauracích se za hlavní chod připravte minimálně na 20 EUR, rychlé občerstvení vyjde na cca 8 EUR. Vstupy do turistických atrakcí jsou také zpoplatněny, často i nemalou sumou.

Tip: Ubytování mimo hlavní turistické destinace bývá levnější. Využívejte místní puby a menší restaurace – tam se dá najít levnější a autentičtější jídlo. Nakupujte potraviny v supermarketech, ušetříte tak značnou částku. Prozkoumejte možnost Dublin City Pass nebo podobných karet pro slevy na vstupném do památek a atrakcí. Pivo v Irsku je relativně drahé, zvažte koupi alkoholu v duty-free.

Důležité: Ceny se mohou lišit v závislosti na ročním období a lokalitě. Doporučuji si ceny předem zkontrolovat online.

Co chutná hořce?

Přátelé, cestovatelé a milovníci chutí! Hořkost, ta fascinující chuť, není jen nepříjemný pocit, ale spíše signál k prozkoumání světa bylin a potravin. Můj putovní deník je plný záznamů o hořkých pokladech, které jsem objevil na svých cestách. Znáte například hořec? Jeho silná hořkost je proslulá po celé Evropě, stejně jako vachta trojlistá s jejími léčivými účinky. Čekanka, ta všudypřítomná rostlina, se v podobě kořene či listů projevuje příjemnou hořkostí. Zeměžluč a pelyněk, to jsou byliny, jejichž intenzivní hořkost je ideální pro zkušené ochutnávače. Ale i v zdánlivě běžných rostlinách, jako je pampeliška, chmel, či andělika, naleznete stopy hořkých látek, které dodávají pokrmům jedinečnou hloubku. Nezapomínejme ani na delikatesy jako belgická a červená čekanka, pikantní rukola, lahodné artyčoky a osvěžující grapefruit – všechny s touto fascinující hořkou složkou. Jejich hořkost stimuluje trávení a dodává pokrmům nezapomenutelnou chuť. Věřte mi, objevování těchto hořkých chutí je dobrodružstvím samo o sobě!

Kdy jet do Irska?

Nejlepší čas na cestu do Irska je bezesporu květen a červen. Dny jsou dlouhé a slunné, klima příjemné a vyhnete se nejhorším náporům turistů. Jihovýchodní pobřeží nabízí nejteplejší a nejsušší počasí, ideální pro procházky po malebných vesničkách a prozkoumání historických památek. Nicméně, Irsko je ostrov kontrastů a i v květnu a červnu se neobejdete bez pláštěnky. Roční srážky se pohybují od 800 do 2800 mm, přičemž západní pobřeží je nejdeštivější. Připravte se tedy na proměnlivé počasí a sbalte vrstvené oblečení. Pro milovníky přírody doporučuji návštěvu národních parků, jako je Killarney nebo Connemara, které nabízejí dechberoucí scenérie. Nezapomeňte na ochutnávku místních specialit, od výborné whisky až po tradiční irské pivo Guinness. Pro opravdový zážitek si zarezervujte ubytování v tradičním irském “pubu” – prožijete nezapomenutelnou atmosféru a ochutnáte pravou irskou pohostinnost. Plánování dopravy je klíčové, zejména pokud chcete prozkoumat venkov. Pronájem auta vám poskytne maximální flexibilitu, ale je nutno počítat s úzkými silnicemi a levou stranou řízení.

Pro méně zkušené cestovatele doporučuji zaměřit se na Dublin a jeho okolí a poté postupně objevovat další části ostrova. Kombinace městského ruchu a krásné přírody učiní z vaší dovolené v Irsku nezapomenutelný zážitek.

Jak dlouho trvá let z Česka do Irska?

Let z Česka do Irska, konkrétně z Prahy do Dublinu, nejčastější destinace, trvá v průměru 3 hodiny a 33 minut. Nabízí ho 12 leteckých společností, takže je z čeho vybírat, co se týče cen a časů letů. Cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 9980 Kč, ale to je pouze orientační cena, která se může výrazně lišit v závislosti na termínu, společnosti a poptávce. Doporučuji srovnávače letenek pro nalezení nejvýhodnější nabídky.

Důležité upozornění: uvedený čas letu je pouze orientační a nezahrnuje čas strávený na letišti před odletem (check-in, bezpečnostní kontrola atd.) a po přistání (čekání na zavazadla, doprava do centra města). Počítejte s celkovou dobou pobytu na letišti minimálně 2 hodiny před odletem a po přistání minimálně 1 hodinu.

Tipy pro cestování:

  • Rezervujte si letenky s dostatečným předstihem, abyste získali lepší cenu.
  • Zkontrolujte si povolený limit zavazadel u vybrané letecké společnosti.
  • Před odletem si ověřte aktuální cestovní omezení a požadavky na vstup do Irska.
  • Zvažte nákup cestovního pojištění.

Alternativní letiště: kromě Dublinu můžete letět i na jiná irská letiště (např. Cork, Shannon), ale lety z Prahy do těchto letišť bývají méně časté a dražší.

  • Dublin – nejfrekventovanější letiště, skvělé spojení do centra města
  • Cork – ideální pro poznávání jihu Irska
  • Shannon – vhodné pro výlety na západ Irska

Co ochutnat v Irsku?

Co ochutnat v Irsku pro aktivního turistu?

Energii na túry dodají tradiční jídla:

  • Irish Stew: Výborný vydatný guláš z jehněčího (nebo hovězího) masa, brambor, mrkve a cibule. Ideální po celodenním treku. Najdete ho v každé hospůdce.
  • Boxty: Bramborové placky – rychlý a energeticky bohatý zdroj sacharidů před výletem. Můžete si je dát k snídani nebo jako svačinu.
  • Soda Bread: Pevný chléb, skvělý na cesty. Jeho jednoduchá příprava zaručuje dostupnost i v odlehlých oblastech.
  • Colcannon (bramborová kaše s kapustou): Další skvělý zdroj energie, ideální po náročnějším dni. Dobře se balí a drží se v chladu.
  • Coddle (klobása s bramborami): Teplé a syté jídlo, perfektní po náročném dni. Většinou se podává v menších hospodách.

Na doplnění energie mezi túrami:

  • Black Pudding (krevní klobása): Získáte z ní železo důležité pro fyzickou aktivitu. Vhodné pro ty, kdo neradi jí syrové maso.
  • Shepherd’s Pie (jehněčí nebo hovězí maso pod pečenými bramborami): Dobrá volba na večeři po náročném dni. Najdete ho v mnoha restauracích.
  • Bacon and Cabbage (slanina s kapustou): Klasické a vydatné jídlo, které dodá energii. Dobře dostupné v hospodách a malých restauracích.

Tip: Před výletem si zkontrolujte dostupnost potravin v plánované oblasti, v odlehlých oblastech může být omezený výběr.

Proč je harfa symbol Irska?

Irsko, země zelených kopců a divokého pobřeží, má i svůj hudební symbol – harfu. Není to jen tak nějaký obrázek, ale prastarý keltský nástroj, na který se hrálo už v 5. století před naším letopočtem! Představte si ty melodie, které se linuly krajinou před dvěma a půl tisíci lety! Dnes je harfa národní symbol Irska, hrdě se prezentuje na státní vlajce a všude tam, kde se Irsko prezentuje světu. Její zobrazení, které známe dnes, je inspirováno konkrétním nástrojem, který si můžete prohlédnout v Dublinu, v Národním muzeu Irska. Doporučuji osobní návštěvu – muzeum je plné fascinujících exponátů z irské historie a kultury. Mimochodem, při vašich cestách po Irsku určitě narazíte na živou irskou hudbu, a i když ne vždy bude zahrnovat harfu, atmosféra je vždy strhující. Harfa však symbolizuje víc než jen hudbu – představuje irskou identitu, tradici a bohatou kulturní historii, sahající hluboko do dávné minulosti. Její elegantní tvar a zvuk jsou prostě nezapomenutelné.

Ať už se o Irsko zajímáte z historického hlediska, či jako o destinaci pro vaši další cestu, harfa vám bude vždy připomínat hloubku a krásu této ostrovní země.

Kolik stojí trajekt do Irska?

Cena trajektu do Irska se značně liší v závislosti na trase, ročním období a společnosti. Uvedené ceny (€120-€250 za osobu a €200-€250 za auto) jsou orientační a mohou se měnit. Doporučuji prohlédnout si webové stránky jednotlivých trajektových společností, jako jsou například Brittany Ferries (spoje z Francie), a porovnat ceny. Rezervujte si předem, zvláště v hlavní sezóně, abyste získali lepší cenu a zajistili si místo.

Trasy z Francie:

Cherbourg – Dublin: Relativně rychlá trasa, vhodná pro ty, kteří chtějí rychleji dostat do Dublinu.

Cherbourg – Rosslare: Delší plavba, ale Rosslare nabízí dobrý přístup do jižní Irska.

Roscoff – Rosslare: Oblíbená trasa s příznivými cenami.

Roscoff – Cork: Dobrá volba pro ty, kteří míří do oblasti Corku a západního Irska.

Další faktory ovlivňující cenu: typ kabiny (od základní po luxusní), doba pobytu na palubě, doplňkové služby (např. jídlo, nápoje).

Tip: Zvažte i možnost plavby s přespáním, která může být cenově výhodnější než rychlé spoje.

Čím se platí v Irsku?

Irsko? Zaplatíte eurem (€), a to už od roku 2002. Předchozí irská libra je už jen muzeální kuriozitou. Doporučuji si směnit dostatek hotovosti v České republice – bankovní kurzy jsou obvykle výhodnější než v irských směnárnách, kde se často setkáte s nevýhodnými poplatky a horším kurzem. Většina obchodů a restaurací samozřejmě přijímá platební karty, ale s hotovostí budete flexibilnější, zvláště v menších vesnicích a na venkově. Máte-li v plánu platit kartou, ověřte si předem, zda váš bankovní účet umožňuje platby v zahraničí a zda máte dostatečný limit. Nezapomeňte si také zkontrolovat poplatky za výběr hotovosti z bankomatů v Irsku – ty se mohou lišit v závislosti na vaší bance.

Mimochodem, ačkoliv je euro všudypřítomné, stále se můžete setkat s drobnými cenovými rozdíly mezi jednotlivými regiony. A pro milovníky historie – pamatujte, že irská libra má fascinující historii, která odráží bohatou minulost ostrova. Její pozůstatky v podobě mincí se dnes staly sběratelskými předměty.

Kdy vyrazit do Irska?

Optimální čas pro návštěvu Irska závisí na vašich prioritách. Letní měsíce (červen – srpen) nabízejí nejdelší denní světlo, ideální pro prozkoumávání krajiny a turistické atrakce. Počítejte však s vyššími cenami ubytování a většími davy turistů. Zkuste se vyhnout vrcholu sezóny, tedy červenci a srpnu, a zaměřte se na červen nebo září – počasí je stále příjemné, ale turistický ruch je nižší.

Jaro (duben – květen) a podzim (září – říjen) nabízí příjemné teploty a menší davy, ale je nutné počítat s proměnlivým počasím. Připravte se na dešťové přeháňky a větrné dny, ale odměnou vám bude úchvatná zelená krajina, probuzená jarní květenou, nebo zářící podzimními barvami.

Zima (listopad – březen) je nejlevnější období, ale počítejte s chladným počasím, brzkým stmíváním a omezenou dostupností některých turistických atrakcí. Na druhou stranu, zima nabízí jedinečný zážitek – klidnou atmosféru, možnost pozorování divoké zvěře a méně přeplněné puby, kde si můžete vychutnat tradiční irskou pohostinnost.

Tip: Nezávisle na ročním období si nezapomeňte sbalit nepromokavou bundu a pohodlnou obuv. Irské počasí je notoricky známé svou proměnlivostí!

Proč žít v Irsku?

Irsko je fascinující pro jedinečný kontrast historie a současnosti. Prakticky všude narazíte na polorozpadlé hrady, kláštery, megalitické památky – pozůstatky dávných civilizací, které se prolínají s moderními městy a pulzující kulturou. Tento propletenec minulosti a přítomnosti je naprosto unikátní. Myslím například na Clonmacnoise s jeho klášterními ruinami, které se tyčí nad řekou Shannon, nebo na tajemné Newgrange, starší než Stonehenge. A pak se ocitnete v moderním Dublinu s jeho rušnými ulicemi a skvělým nočním životem.

Mnohokrát jsem se vydal do irské přírody a prožil nezapomenutelné chvíle na turistických stezkách. Národní parky, jako Killarney, nabízí dechberoucí panoramata a neobyčejný klid. Můžete zde strávit dny v absolutní samotě, potkáte jenom ovce a možná i nějakého jelena. Pohoří Wicklow Mountains National Park zase nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku s výhledy na dramatické pobřeží a nekonečné zelené pastviny. Hory a krajina jsou zde relativně nenáročné, vhodné i pro méně zkušené turisty, ale přesto poskytují intenzivní zážitek z divoké přírody.

Irsko není jen o historických památkách a přírodě. Je to také země s bohatou kulturou, skvělou hudbou (tradiční irská hudba je prostě legendární), pohostinnými lidmi a… Guinness. Pro milovníky piva je to ráj. A pak je tu i angličtina, kterou se zde snadno naučíte, ponořeni do každodenního života. To vše dohromady dělá z Irska naproстно nezapomenutelnou destinaci.

Kolik stojí letenka do Irska?

Letenky do Irska? Z Česka se nejlépe dostanete do Dublinu, a to už od 1765 Kč z Prahy. To je skvělá cena, ale pozor, cena se může lišit v závislosti na termínu a dostupnosti. Cork je o něco dražší, kolem 3410 Kč z Prahy, Brno-Dublin pak vyjde na 3481 Kč. Pokud toužíte po dobrodružství mimo hlavní města, letenka do Milltownu v hrabství Kerry se pohybuje okolo 3958 Kč z Prahy. Doporučuji rezervovat s dostatečným předstihem, nejlevnější letenky mizí rychle. Nezapomeňte zkontrolovat i ceny letenek z Vídně nebo jiných okolních letišť, někdy se vyplatí delší cesta autem k letišti za nižší cenu letenky. Cena zahrnuje pouze letenku, počítejte s dalšími poplatky za odbavená zavazadla. Pro lepší představu o cenách doporučuji využít metavyhledávače letenek a porovnat nabídky různých aerolinek.

Kolik stojí život v Irsku?

Život v Irsku je finančně náročný, náklady se značně liší v závislosti na životním stylu a lokalitě. Orientační rozmezí měsíčních výdajů se pohybuje od 550 do 1000 €, přičemž ve velkých městech jako Dublin, Cork nebo Galway se cena bydlení, a tedy i celkové náklady, vyšplhají k horní hranici. Kromě nájmu, který tvoří značnou část výdajů, je potřeba počítat s náklady na jídlo (ceny potravin jsou srovnatelné s českými, ale výběr je širší a kvalita často vyšší), dopravu (veřejná doprava je v Irsku dražší než v Česku, auto je výhodnější, ale parkování v centrech měst je drahé), zdravotní pojištění (je nutné, ať už státní, či soukromé), a zábavu. Cenově výhodnější je nákup potravin v discontech a využívání levnějších restaurací a pubů mimo turistická centra. Ušetřit lze i při cestování po zemi, například využíváním autobusových linek místo dražších vlaků. V menších městech a venkovských oblastech se dá žít levněji, ale je třeba počítat s omezenou nabídkou služeb a horší dostupností pracovních příležitostí.

Pro přesnější rozpočet je důležité zvážit individuální potřeby a zvyklosti. Doporučuje se podrobnější průzkum cen v konkrétní oblasti, kde se plánuje bydlení.

Co si přivézt z Irska?

Z Irska si kromě klasiky jako je kvalitní a levné oblečení, třeba funkční merino vlna ideální na turistiku, určitě přivezte irské destiláty – whiskey je samozřejmostí, ale zkuste i irský gin nebo krémové likéry. Pro milovníky historie a keltské kultury jsou skvělým suvenýrem keltské šperky a rukodělné výrobky z kovu, třeba z nalezišť v okolí Newgrange. Nezapomínejte na turistické mapy a průvodce, abyste si i po návratu domů mohli prohlížet krásy Irska. Kvalitní trekové boty vám zase pomohou při zdolávání náročných irských tras. A pro opravdové nadšence – zkuste sehnat tradiční irskou hudbu na CD, abyste si i doma připomněli atmosféru živých koncertů v irských pubech.

Tip: Prozkoumejte místní farmářské trhy – najdete tam originální produkty, které jinde nekoupíte. A pokud se vydáte na turistické trasy, určitě si s sebou vezměte kvalitní nepromokavou bundu a pevné boty. Irské počasí je proměnlivé!

Scroll to Top