Deodoranty v aerosolovém balení podléhají stejným pravidlům jako ostatní tekutiny – notoricky známému pravidlu 3-1-1. To znamená, že každá nádobka nesmí přesáhnout 100 mililitrů (3,4 unce). Toto omezení platí pro příruční i odbavená zavazadla. Z vlastní zkušenosti z desítek letišť po celém světě vím, že důsledné dodržování tohoto pravidla je klíčové pro hladký průběh kontroly. Všechny aerosolové deodoranty (a ostatní tekutiny) je nutné umístit do průhledného zip-lock sáčku, nejlépe samostatně a odděleně od ostatních věcí v zavazadle.
Na některých letištích jsou kontroly přísnější než na jiných. V Asii jsem například zažil častější a důkladnější prohlídky než v Evropě. Proto doporučuji mít všechny tekutiny a aerosoly snadno dostupné v sáčku pro urychlení procesu. Nepodceňujte důležitost správného balení – ušetří vám to čas a nervy na letišti.
Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti a příslušného letiště, protože existují výjimky a specifické požadavky, které se mohou lišit v závislosti na destinaci.
Co vše vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Zkušený cestovatel ví, že na bezpečnostní kontrole je klíčová rychlost. Vždy vyjměte větší elektroniku – notebook, tablet, větší telefony – a dejte je zvlášť do přepravky. Sáček s tekutinami, aerosoly a gely (TSA-bag) je samozřejmostí. Nezapomínejte, že platí omezení objemu jednotlivých nádob (max. 100ml) a celkový objem by neměl překročit 1 litr. Ušetříte čas, když budete mít TSA-bag připravený a snadno přístupný.
Tip pro zkušené: Mnozí si myslí, že je nutné vyndat i léky. Není to pravda! Léky na předpis je vhodné mít u sebe s lékařským potvrzením, ale i bez něj zpravidla projdou kontrolou bez problémů. Ukažte je personálu, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání.
Praktický trik: Na letišti je dostatek fontánek s pitnou vodou. Vezměte si prázdnou, opakovaně použitelnou lahev a naplňte si ji po kontrole. Ušetříte peníze a budete mít vždy po ruce čerstvou vodu.
Varování: Zkontrolujte si, zda ve vašem příručním zavazadle nemáte předměty, které by mohly být považovány za nebezpečné – nůž, nůžky, větší pilníky, apod. Tyto je nutné dát do odbaveného zavazadla. Nejasnosti raději konzultujte s personálem.
Co můžu mít v příručním zavazadle?
Do příručního zavazadla si klidně vezměte hotové pokrmy – myslím tím sendviče, bagety, sýry, šunky, salámy, prostě cokoliv, co se dá přímo sníst. Nebojte se ani masných výrobků, pokud jsou řádně zabalené. Kuřáci, cigarety s sebou, ale zapamatujte si – kouřit se smí jen na vyhrazených místech letiště, v letadle rozhodně ne! Elektronické cigarety a vapes naopak do odbaveného zavazadla nepatří, ty si nechte v příručním. Důležité je pamatovat, že tekutiny, včetně gelů a past, musí být v nádobkách do 100 ml a v uzavíratelném průhledném sáčku. A co se týče kapalin v kosmetice, raději si zkontrolujte aktuální předpisy letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Není nad to, mít cestu bez stresu, že?
Mimochodem, pokud letíte na delší trasu, doporučuji si s sebou vzít i něco na pití, protože letové občerstvení nemusí vždycky vyhovovat. Voda, džus v malém balení – to je vždy dobrá volba. A nezapomeňte na léky, pokud je užíváte – mějte je po ruce. Dobrá organizace je při cestování klíčová!
Kam patří léky v letadle?
Léky na palubě letadla? To je otázka, kterou si klade mnoho cestujících. A odpověď zní: výhradně do příručního zavazadla! Nejen léky, ale i všechny cennosti – peníze, doklady, elektroniku – by měly být s vámi v kabině. Letecké společnosti totiž neručí za ztrátu či poškození předmětů v odbaveném zavazadle.
Proč je to tak důležité? Ztráta zavazadla je sice nepříjemná, ale ztráta důležitých léků může být katastrofální. Představte si, že trpíte chronickým onemocněním a vaše léky skončí v ztracené bágáži na druhém konci světa. To by mohlo mít vážné zdravotní následky.
A co je třeba ještě zvážit?
- Balení léků: Léky by měly být v originálním balení s označením a s dostatečnou zásobou na celou cestu a případně i na několik dní navíc, pro případ zpoždění.
- Lékařský předpis: Vždy je vhodné mít s sebou lékařský předpis, zvláště při cestování s většími dávkami léků. To může být užitečné při procházení kontrolou.
- Tekutiny: Dodržujte pravidla pro přepravu tekutin v příručním zavazadle. Léky v tekuté formě by měly být v průhledných sáčcích a jejich celkový objem by neměl překročit 100 ml.
- Informace o léku: Mějte po ruce informace o lécích v českém i anglickém jazyce pro případ potřeby komunikace s leteckou posádkou nebo zdravotnickým personálem.
Připravenost je klíčová. Nepodceňujte důležitost správného uložení léků a cenných věcí během letu. Váš klid a zdraví jsou na prvním místě.
Co nemůže do příručního zavazadla?
Co se týče příručního zavazadla, zapomeňte na zbraně všeho druhu, výbušniny – to je jasné. Ale pozor, i na nevinně vypadající hořlaviny, chemické a toxické látky se vztahují přísná pravidla. Tekutiny a gely jsou v příručním zavazadle povoleny, ale pouze v malých, maximálně 100ml lahvičkách, a vše musí být v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr. To se týká i krémů, past, gelů na vlasy a podobně. Nedostatek místa v příručním zavazadle je častým důvodem zdržení u bezpečnostní kontroly, proto se vyplatí se na toto pečlivě připravit. U větších lahví se prostě neprobojujete.
Do odbavených zavazadel se pak nesmí žádné výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiály, peroxidy, žíraviny ani paliva. Tohle je již z bezpečnostních důvodů striktně zakázáno. Doporučuji si před cestou důkladně prostudovat přesná pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. Zvláštní pozornost věnujte přepravě léků – i ty je třeba řádně označit a je vhodné mít u sebe lékařskou zprávu. Například lithium-iontové baterie v přenosných elektronických zařízeních se do odbaveného zavazadla také nedávají. Vždy je bezpečnější je mít u sebe v příručním zavazadle.
Co nepatří do evakuačního zavazadla?
Evakuační batoh? Klíč je minimalismus a praktičnost! Zapomeň na objemné věci – žádné kempingové křeslo ani nafukovací matrace. Rychle se kazící jídlo? Ne, raději energetické tyčinky a sušené ovoce, co vydrží. Alkohol? V nouzi ti nepomože, jen zkomplikuje situaci. Střelné zbraně? Většinou ti víc uškodí než pomohou a v mnoha oblastech jsou zakázané. Nebezpečné látky a jedy? Absolutně tabu! Místo toho sbal lehké, funkční oblečení do všech podmínek, základní lékárničku (i s náplastmi na puchýře!), multitool, baterku, dobíjecí powerbanku a mapu. Nezapomeň na dostatek pitné vody nebo tablety na její čištění. Priorita je přežití, ne pohodlí.
Mysli na váhu! Každý gram se počítá, když budeš evakuován pěšky. Lehká, ale odolná výbava je základ. Předvídej různé scénáře a sbal se podle nich, ale udrž si to co nejlehčí.
A nezapomeň na důležité dokumenty: občanský průkaz, pojištění, kontakty na blízké.
Co si mohu sbalit do příručního zavazadla?
Co si sbalit do příručního zavazadla? To je otázka, která trápí i zkušené cestovatele. Záleží na délce letu a vašich potřebách, ale obecně platí, že čím méně, tím lépe. Snažte se maximalizovat prostor a minimalizovat váhu. Vždy si ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, neboť se mohou lišit.
Základní pravidla: Kapaliny, gely a spreje v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml, uložené v uzavíratelném průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr. Nůžtičky, pilníky a další ostré předměty jsou obvykle povoleny v příručním zavazadle, ale raději je dejte do uzavíratelné pouzdro, abyste předešli problémům.
Příklady:
Kryté holicí strojky a ostří (s výjimkou holicích strojků na jedno použití s ostřím uzamčeným v pouzdru): Ne do registrovaného, ano do příručního – ale raději v pevném pouzdru.
Zubní pasta: Ano do obou – ale v příručním dodržte pravidlo o 100ml.
Pilníky na nehty, nůžtičky na nehty a kůžičky: Ano do obou – ale v příručním je lepší je mít v pouzdru, abyste předešli nedorozuměním.
Podklady, make-up: Ano do obou – ale kapalné make-upy opět v 100ml lahvičkách v průhledném sáčku do příručního zavazadla.
Tip pro zkušené: Vždy si s sebou vezměte léky, které užíváte, a důležité dokumenty (letenka, pas, pojištění) v příručním zavazadle. V případě ztráty registrovaného zavazadla tak budete mít vše potřebné po ruce.
Co mohu převézt v příručním zavazadle?
Co se týče příručního zavazadla, letecké společnosti jsou poměrně shovívavé, co se týče potravin. Klidně si s sebou vezměte hotové jídlo – sendviče, bagety, saláty, ovoce, zeleninu – zkrátka vše, co vám zaručí, že nebudete trpět hladem během letu. Nebojte se ani masných výrobků, sýrů či salámů, pokud jsou v hermeticky uzavřených obalech. To vám ušetří peníze za drahé letištní občerstvení.
Důležitá poznámka k tekutinám: I když jídlo většinou není problém, tekutiny podléhají přísnějším pravidlům. Maximální objem jedné nádoby by neměl přesáhnout 100 ml a vše musí být v průhledném, uzavíratelném zip-lock sáčku.
Kromě jídla si do příručního zavazadla můžete vzít i cigarety (ale během letu je nesmíte kouřit!). Elektronické cigarety a vapes jsou ale specifické – ty nesmí do odbaveného zavazadla, vždy je musíte mít u sebe v příručním zavazadle. V některých zemích dokonce platí specifická pravidla pro jejich přepravu, takže před cestou vždy ověřte, jaká pravidla platí pro vaši destinaci.
Tip pro zkušené cestovatele: Pokud se chystáte na dlouhý let, vezměte si raději jídlo vlastní. Letištní nabídka je často drahá a kvalita jídla nemusí být vždy nejlepší. Dobře zabalené a nekašící potraviny jsou vždy nejlepší volbou. A nezapomeňte na dostatek tekutin (samozřejmě v souladu s pravidly pro tekutiny v příručním zavazadle).
Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?
Co se nesmí do odbaveného zavazadla? To je otázka, na kterou by si měl odpovědět každý před cestou. Nejedná se jen o zbytečné komplikace, ale o bezpečnost vás i ostatních pasažérů. Zapamatujte si, že zbraně, výbušniny, nože a hořlaviny jsou naprosté tabu. To je jasné. Ale co je méně zřejmé?
Nebezpečné chemické látky, jako jsou například ředidla nebo silné čisticí prostředky, patří také mezi zakázané předměty. Stejně tak obranné spreje, i když se vám to zdá jako rozumná prevence. V letadle to ale nefunguje.
Důležité je vědět i to, že tlakové nádoby, jako jsou spreje na vlasy nebo deodoranty, často způsobují problémy. Záleží na jejich objemu a obsahu. Nejlepší je se jich v odbaveném zavazadle vyvarovat úplně. A co je pro mnoho lidí překvapením – elektronika. Ano, čtete správně! Notebook, mobilní telefon, fotoaparát a podobná zařízení by měla mít před odbavením vyndanou baterii. V opačném případě riskujete, že vám zavazadlo nebude přijato.
Pro detailní informace se vždy obraťte na konkrétní leteckou společnost, nebo si projděte jejich webové stránky. Pravidla se mohou mírně lišit. Nedostatečná informovanost může vést k zdržení, konfiskaci vašeho majetku, a v nejhorším případě i k pokutě.
Co si můžu vzít do příručního zavazadla Smartwings?
Smartwings? Příruční zavazadlo? Žádný problém! Tekutiny a gely ano, ale jen v lahvičkách do 100 ml, všechno pěkně v jednom průhledném, uzavíratelném sáčku o objemu max. 1 litr. Myslete na to, že kosmetika a léky se počítají taky. Z vlastní zkušenosti doporučuji sáček s pevným zipem, aby se vám nic nevysypalo. Větší lahvičky raději nechte doma, nebo je přidejte do odbaveného zavazadla. Hned vám ale řeknu, že Smartwings za jejich obsah v odbaveném zavazadle neručí. Riziko poškození je, byť malé, přece jenom existuje. Takže drahé parfémy a léky raději s sebou do kabiny.
Co se týče samotného rozměru příručního zavazadla, doporučuji si to před odletem ještě jednou zkontrolovat na webu Smartwings – rozměry se mohou lišit podle typu letadla. Ušetříte si tak zbytečné komplikace na letišti. Lehký batoh, do kterého se všechno pohodlně vejde, je vždycky výhra! A nezapomeňte na cestovní polštářek – komfortní let je základ úspěšné cesty.
Co je zakazano brát do letadla?
Do zavazadel se nesmí absolutně nic, co by mohlo ohrozit let. To znamená žádné výbušniny (jasně, že!), plyny (včetně turistických vařičů s kartuší – ty raději do příručního), hořlaviny (líh na vaření, benzín do vařiče – zapomeňte!), toxické a infekční látky (pozor na léky, u nich je lepší mít lékařskou zprávu), radioaktivní materiál (samozřejmě!), peroxidy (včetně některých bělidl!), žíraviny (baterie, kyseliny) a paliva (i malá množství). Vždy si ověřte aktuální seznam zakázaných věcí u vaší letecké společnosti a na letišti – pravidla se občas mění! Například některé spreje, i když se zdají neškodné, mohou být problém. Před cestou si projděte i seznam povolených a zakázaných věcí na stránkách letecké společnosti. Důležité je to zejména při cestování s outdoorovým vybavením – některé nástroje s ostřím (i turistické nože) můžou být v zapsaném zavazadle povoleny, ale v příručním už ne.
U příručního zavazadla je omezení ještě přísnější, proto si sbalte jen nezbytnosti. Nůž na máslo? Možná. Velký nůž na maso? Ne. Vždycky je lepší mít pochybnosti než problémy na letišti. Myslete na bezpečnost sebe i ostatních.
Co nesmí obsahovat příruční zavazadlo?
Co se týče příručního zavazadla, zapamatujte si pravidlo „žádné nebezpečí“. Zbraně, výbušniny, hořlaviny a jakékoli nebezpečné chemické či toxické látky jsou striktně zakázány. Stejně tak tekutiny a gely podléhají přísným omezením – musí být v nádobkách do 100 ml a uložené v uzavíratelném, průhledném plastovém sáčku. V opačném případě vám je letecká společnost zabaví. Mnoho cestujících podcení omezení pro elektroniku – například větší powerbanky je lepší dát do odbaveného zavazadla, aby nedošlo k problémům.
Pokud jde o odbavené zavazadlo, i zde platí přísná pravidla. Výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny, toxické a infekční látky, radioaktivní materiály, peroxidy, žíraviny a paliva jsou absolutně zakázány. Porušení těchto pravidel může vést k vysokým pokutám, zdržení letu, a v extrémních případech dokonce k trestnímu stíhání. Nezapomeňte si před cestou vždy zkontrolovat aktuální předpisy letecké společnosti a příslušných úřadů, jelikož se mohou v čase měnit, například v souvislosti s novými technologiemi a hrozbami.
Kam dát parfém do letadla?
Parfém si do letadla vezmeš v malém množství. Maximální objem nádobky je 100 ml. Všechny tekutiny, včetně parfémů, krémů, sprejů a gelů, musí být v průhledném, zip-lock sáčku o objemu maximálně 1 litr. Tento sáček ti pak musí projít kontrolou na letišti.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Připrav si sáček s tekutinami předem doma, abys na letišti netrávil zbytečný čas.
- Nádobky s tekutinami by měly být dobře uzavřené, aby se zabránilo úniku. V ideálním případě použijte nádoby s bezpečnostními uzávěry.
- Pokud si bereš drahý parfém, raději ho dej do příručního zavazadla, abys ho v případě ztráty odbaveného zavazadla neměl problém ztratit.
- Na většině letišť je k dispozici bezplatný sáček na tekutiny. Pokud ho nemáš, poptej se na informacích.
- Léky a dětskou výživu lze převážet i v větších nádobách, ale je potřeba je nahlásit na letišti před kontrolou.
Důležité: Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, kam letíš. Vždy si před letem ověř aktuální předpisy na webových stránkách letecké společnosti nebo letiště.
Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?
Evakuační zavazadlo by mělo být kompaktní a lehké, ale zároveň obsahovat vše nezbytné pro přežití prvních dnů mimo domov. Základní princip je připravit se na 72 hodin bez přístupu k běžné infrastruktuře.
Jídlo, pití a nádobí:
- Trvanlivé, kalorické potraviny (energetické tyčinky, konzervy, sušenky) – zaměřte se na snadno stravitelné a energeticky bohaté jídlo. Vyhněte se potravinám vyžadujícím chlazení.
- Minimálně 2 litry vody na osobu a den. Voda je priorita! Můžete přidat i tablety na čištění vody pro nouzové situace.
- Lehké, skladné nádobí (lžíce, vidlička, nůž, hrnek). Papírové talíře a ubrousky ušetří místo a úklid.
Léky a hygiena:
- Všechny pravidelně užívané léky (v originálním balení s popisem). Přidejte dostatek léků na 7 dní.
- Léky proti bolesti, horečce, průjmu. Antiseptické ubrousky a náplasti jsou také důležité.
- Základní hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, mýdlo, toaletní papír).
Oblečení:
- Vrstvené oblečení vhodné pro různé povětrnostní podmínky. Funkční prádlo je výhodnější než bavlna.
- Pohodlná obuv vhodná pro chůzi.
- Nepromokavá bunda a kalhoty.
- Čepice, rukavice a šála (v závislosti na ročním období).
Cennosti, doklady, dokumenty:
- Kopie důležitých dokumentů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, zdravotní pojištění) – uložte je odděleně od originálů.
- Peníze (hotovost, ideálně drobné). Bankovní karty mohou být v krizových situacích nefunkční.
- Klíče od domu, auta.
Přístroje a zábava:
- Nabíječka na telefon a powerbanka.
- Malá baterka s náhradními bateriemi.
- Krátká, nenáročná kniha nebo hra pro zabavení.
Věci pro přenocování:
- Lehká karimatka nebo spací pytel (v závislosti na předpokládaných podmínkách).
- Malá deka.
Věci pro domácí zvíře: (pokud je to relevantní)
- Krmivo na 3 dny.
- Voda.
- Misky.
- Vodítko, obojek.
- Doklady o očkování.
Tip: Vše pečlivě zorganizujte do voděodolného batohu nebo tašky. Pravidelně kontrolujte a aktualizujte obsah evakuačního zavazadla, zejména léky a potraviny.
Co nemít v příručním zavazadle?
Do příručního zavazadla rozhodně nepatří ostré předměty jako nože, žiletky, nůžky, ani zbraně jakékoli povahy – střelné zbraně, paralyzéry, pepřové spreje jsou samozřejmostí. Zapomente také na výbušniny a hořlavé materiály, včetně turbo zapalovačů, podpalovačů a náplní do zapalovačů. Nebezpečné jsou i toxické látky. Sporty si nechte na místo určení – rybářské pruty, baseballové pálky a rakety patří do odbavených zavazadel. Vždy si před cestou ověřte přesné předpisy letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. Tekutiny, gely a spreje smí být v nádobkách maximálně po 100 ml a zabalené v jednom uzavíratelném průhledném sáčku. Baterie pro elektroniku, zvláště ty náhradní, by měly být v originálním obalu nebo chráněny před zkratem, abyste předešli problémům. V případě pochybností je lepší danou věc dát do odbaveného zavazadla. Pamatujete, že bezpečnostní kontrola může být náročná, a zbytečné prohledávání vám ušetří čas i nervy.
Proč se balí kufry do fólie?
Fólie na kufr? Pro zkušeného cestovatele nezbytnost! Nejde jen o estetiku, ale o praktickou ochranu před nástrahami přepravy. Letištní manipulační procesy jsou drsné – kufry se bourají, škrábou a občas i ztrácejí. Fólie tvoří pevnou bariéru proti poškrábání a oděrkám, chrání před prachem a vlhkostí, a v extrémních případech i před menším poškozením.
Proč ji používat?
- Ochrana proti poškození: Fólie změkčuje nárazy a chrání povrch kufru.
- Ochrana proti vlhkosti: Zabraňuje pronikání vody a vlhkosti, což je důležité zejména v deštivých oblastech nebo při přepravě lodí.
- Zvýšená bezpečnost: I když to není hlavní funkce, fólie může ztížit přístup zlodějům k obsahu kufru.
Tipy pro zkušeného cestovatele:
- Vyberte si kvalitní, pevnou fólii. Tenká fólie se snadno protrhne.
- Sledování kufru po obalu z fólie usnadní jeho identifikaci na běžícím pásu.
- Pokud cestujete s drahým kufrem, zvažte investici do kvalitní ochrany – fólie je jedním z nejlevnějších a nejúčinnějších řešení.
- Nezapomeňte si nechat kufr důkladně zabalit – profesionální zabalení zaručuje lepší ochranu než vlastní snaha.
Co se nesmí brát do příručního zavazadla?
Co se nesmí do příručního zavazadla? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel před odletem. Základy jsou jasné: zbraně, výbušniny, hořlaviny, chemické a toxické látky, a samozřejmě tekutiny a gely. Ty poslední jsou často zdrojem nečekaných problémů.
Tekutiny a gely podléhají přísným pravidlům. Musí být v obalech o maximálním objemu 100 ml a všechny tyto obaly musí být uloženy v jednom uzavíratelném průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr. Nezapomeňte, že i malé tubičky s krémem, balzámem na rty nebo parfémem musí splňovat tato kritéria.
A co do odbaveného zavazadla? I tam platí přísná pravidla. Výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva jsou absolutně zakázány.
Při balení se vyplatí dodržovat několik tipů:
- Před letem si vždy zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti. Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, kam letíte.
- Pochybujete o něčem? Raději to neberte s sebou. Je lepší být v bezpečí a ušetřit si nepříjemnosti na letišti.
- Léky s sebou do letadla? Je důležité mít u sebe potvrzení od lékaře a držet se pravidel pro přepravu tekutin.
- Elektronika? Baterie do přenosných zařízení a elektroniky je lepší přepravovat v příručním zavazadle. Baterie v odbavených zavazadlech mohou být nebezpečné.
Ušetřete si nervy a zkontrolujte si pokyny vaší letecké společnosti. Na webu většiny leteckých společností najdete podrobné informace o povolených a zakázaných věcech v zavazadlech. Je to malá investice času, která se vám bohatě vyplatí.
Co mohu mít v příručním zavazadle?
Co se týče příručního zavazadla, letecké společnosti jsou poměrně benevolentní, co se týče potravin. Bez problémů si můžete vzít hotové pokrmy vhodné k přímé konzumaci. To zahrnuje například sendviče, bagety, salámy, sýry a masné výrobky. Představte si například lahodný sendvič s prosciutto a čerstvým mozzarellou – ideální na zkrácení cesty.
Nicméně, je důležité si uvědomit, že pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, kam letíte. Vždy je proto dobré si před odletem ověřit přesná pravidla u vaší letecké společnosti.
Kromě jídla, můžete si s sebou vzít i cigarety. Ty však smíte kouřit pouze mimo letadlo, během letu je jejich používání přísně zakázáno.
A co elektronické cigarety a vapes? Ty patří do příručního zavazadla, nikoliv do odbaveného zavazadla. Je to z důvodu bezpečnostních předpisů.
Pro ještě pohodlnější cestování doporučuji zabalit si jídlo do praktických a neprotékajících obalů, abyste si cestu co nejvíce užili a nemuseli se starat o případné úniky tekutin.
Praktické tipy pro cestování s jídlem v příručním zavazadle:
- Vyberte si jídlo, které se snadno konzumuje a nezanechává nepořádek.
- Balte jídlo do samostatných, vzduchotěsných obalů, abyste zabránili případnému znečištění jiných věcí v zavazadle.
- Pokud si berete tekutiny, ujistěte se, že jsou v malých lahvičkách (maximálně 100 ml) a že jsou umístěny v uzavíratelném plastovém sáčku.
Co si dát do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo – to není jen taška na rychlý únik. Je to vaše pojištění v krizové situaci, a proto by jeho příprava měla být promyšlená a důkladná. Zkušenost z mnoha cest mě naučila, že improvizace v nouzi nefunguje.
Jídlo, pití a nádobí: Zapomeňte na dietu! Zaměřte se na kaloricky bohaté, trvanlivé potraviny s dlouhou dobou trvanlivosti – konzervy, energetické tyčinky, sušenky, ořechy. Na 3 dny je minimum, ideálně ale na 7. Nezapomeňte na vodu – minimálně 2 litry na osobu a den. Lehký, skladný hrnek a lžíce se mohou hodit.
Léky a hygiena: Nejen pravidelně užívané léky, ale i léky proti bolesti, horečce, průjmu. Nepodceňujte ani základní hygienické potřeby – dezinfekce, vlhčené ubrousky, zubní pasta a kartáček.
Oblečení: Praktické, vrstvené oblečení dle aktuálního počasí. Nezapomeňte na nepromokavou bundu a pevnou obuv. Náhradní prádlo na 3 dny je minimum, berte v úvahu i možnost nepříznivých podmínek.
Cennosti, doklady, dokumenty: Kopie všech důležitých dokumentů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, pojištění) uložte odděleně od originálů. Peníze – hotovost, ideálně v menších bankovkách.
Přístroje a zábava: Nabíječku na telefon a powerbanku, malou svítilnu, případně rádio na baterky. Kniha, hry nebo jiné způsoby zabavení se mohou ukázat jako nesmírně užitečné, zvláště při delším čekání.
Věci pro přenocování: Lehká spací deka nebo karimatka, pokud se neočekává evakuace do vyhřátého prostoru.
Věci pro domácí zvíře: Pokud máte domácího mazlíčka, nezapomeňte na jeho potřeby – jídlo, vodu, misky, obojek, vodítko a případné léky.
Důležité upozornění: Zavazadlo by mělo být lehké a snadno přenosné, ideálně batoh. Všechny věci by měly být pevně zabalené a chráněné před povětrnostními vlivy. Pravidelně kontrolujte obsah a aktualizujte ho dle potřeby.