S dětmi na palubě? Pokud cestujete s dvěma nebo více dětmi a není dostatek míst v jednom bloku, posadí vás blízko sebe – buď v řadě přes uličku, nebo v sousedních řadách přímo před nebo za dospělým doprovodem. Tohle je fakt důležité! Z vlastní zkušenosti vím, že s malými dětmi je už samotná letecká cesta dost náročná. Proto doporučuji si místa rezervovat s předstihem, ideálně přes webové stránky letecké společnosti a využít možností výběru sedadel. Často se vyplatí investovat do míst s extra nohama, abyste měli více prostoru. Nezapomeňte na vhodné cestovní postýlky pro nejmenší a dostatek zábavy na palubu – knížky, hry, tablety s nabitými bateriemi. A nezapomeňte na to, že v letadle je často sušší vzduch, proto se postarejte o hydrataci dětí.
Jak doprovázet dítě na letišti?
Doprovod dítěte ve věku 2–12 let na letišti zvládne učitel, vedoucí kroužku, chůva nebo kamarád rodiny. To je základ, ale jako zkušený cestovatel vím, že to chce víc!
Let v rámci ČR: Stačí občanský průkaz nebo rodný list. Ale pozor! Před odletem si zkontrolujte, jestli je vše v pořádku, ať se vyhnete zbytečnému stresu. Doporučuji mít po ruce i kopie těchto dokumentů.
Let do zahraničí: To už je jiná liga! Nejenže budete potřebovat pas, ale především písemné souhlasy obou rodičů k cestě dítěte do zahraničí s uvedením jména a kontaktů doprovázející osoby. Bez řádně vyplněné a ověřené doložky si ani neškrtnete! Můžete si ji nechat ověřit na matrice, u notáře nebo na ambasádě.
Praktické tipy zkušeného cestovatele:
- Připravte si pro dítě zábavu na cestu – knížky, hry, tablet s nabitým akumulátorem.
- Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu. Letiště jsou drahá.
- Ověřte si povolený rozměr příručního zavazadla a vše si důkladně zkontrolujte před odletem. Ušetříte si tak nervy.
- Vezměte si s sebou lékárničku s nejnutnějšími léky pro dítě.
- Na letišti je mnoho lidí, držte dítě neustále na očích a ujistěte se, že mu neuteče.
- Pokud letíte s malým dítětem, rezervujte si místo s dostatečným prostorem pro kočárek.
- Využijte služby letecké společnosti pro asistenci dětem cestujícím samy – pokud je to možné. Je to klidnější jak pro dítě tak pro rodiče.
Důležité: Pro cestování s dětmi do některých zemí mohou platit specifická vízová pravidla. Vždy si proto předem ověřte aktuální informace na stránkách ministerstva zahraničí.
Co je potřeba k letu s dětmi?
Pro cestování s dětmi po Rusku je nezbytný rodný list nebo cestovní pas dítěte. Pro mezinárodní lety je cestovní pas nutností. U dětí mladších dvou týdnů může být vyžadován lékařský posudek o způsobilosti k letu. Doporučuji prověřit si aktuální požadavky letecké společnosti a příslušných úřadů, neboť se mohou lišit. Nezapomeňte na dostatek plen, vlhkých ubrousků a oblíbených hraček, které pomohou dítěti překonat stres z cestování. Při delších letech je vhodné vzít si s sebou i dětskou výživu a pití. Před letem si ověřte, zda letecká společnost nabízí dětské menu. Vzhledem k výšce a tlaku je vhodné nechat dítě sát nebo polykat během vzletu a přistání, aby se zmírnil nepříjemný pocit v uších. Pro pohodlnější cestu zvažte pořízení dětské cestovní postýlky, nosítka nebo autosedačky, v závislosti na věku dítěte a délce letu. U velmi malých dětí je vhodné si pojistit sedadlo vedle sebe. Nepodceňujte cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat lékařskou pomoc v zahraničí.
Jak nejlépe cestovat letadlem s dítětem?
Let s dětmi v letadle? Plánujte dopředu, ideálně s rezervací letenek s dostatečným předstihem – to vám umožní vybrat si ta nejlepší místa. Vyhledávejte méně obsazené lety, ideálně ranní, kdy je menší turbulence a méně lidí. Na odbavení a nástup buďte co nejdříve, abyste se vyhnuli stresu a zbytečnému čekání. Malé děti by měly mít na sobě výrazné oblečení pro snadnější identifikaci v případě ztráty. Nebojte se požádat o pomoc personál letecké společnosti – jsou zvyklí na cestování s dětmi a rádi vám pomohou. Využívejte dětskou infrastrukturu letiště a na palubě letadla. Zapamatujte si, že pro děti jsou nejhorší dlouhé čekání, proto se snažte minimalizovat čas strávený na letišti. Před letem zabalte do příručního zavazadla dostatek zábavy – knížky, hračky, oblíbené hračky, případně tablety s filmy. Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu. Pro kojence je vhodné mít sebou kojeneckou výživu v malých dávkách, nebo sterilní lahvičky s vodou pro přípravu. Počítám s tlakovými změnami, které mohou dětem obtížně v uších, tak dejte dětem cucat něco v průběhu startu a přistání, nebo jim pomohou speciální kapky. Nepodceňujte cestovní pojištění a seznamte se s pokyny pro bezpečnostní kontrolu v souvislosti s dětskými potřebami.
Jsou letecké společnosti povinny usazovat děti vedle rodičů?
Letecké společnosti nemají ze zákona povinnost usazovat děti vedle rodičů, ať už z jakéhokoli důvodu. To je sice nepopulární fakt, ale pravda. Existují sice snahy o legislativní změnu, ale zatím bez úspěchu. V roce 2025 sice americký Department of Transportation spustil online panel s přehledem leteckých společností, které zaručují bezplatné rodinné sezení, ale toto je spíše výjimka než pravidlo a neplatí globálně. Můj tip? Rezervujte si letenky co nejdříve, abyste měli větší šanci získat sousední místa. Některé společnosti nabízejí za příplatek možnost garantovaného sezení vedle sebe, ale to může být citelně dražší. Vždy se informujte přímo u letecké společnosti o jejich pravidlech ohledně usazování rodin s dětmi – podmínky se liší. A nezapomeňte si zkontrolovat i drobné písmo, protože některé letecké společnosti mohou uplatňovat různá omezení i v rámci placené služby.
Kolik vody může dítě vzít do letadla?
Takže, kolik vody může vaše ratolest vzít na palubu? Pravidla jsou jednoduchá, ale často zanedbávaná. Tekutiny, spreje, gely a pasty v příručním zavazadle musí být v jednotlivých obalech o maximálním objemu 100 ml a všechny tyto obaly musí být uloženy v jednom uzavíratelném, průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr na osobu. To znamená, že i když máte batole, které pije hodně, budete se muset držet tohoto limitu. Doporučuji malou, opakovaně použitelnou láhev, kterou můžete po kontrole na bezpečnostní prohlídce snadno naplnit z vodní fontánky za kontrolou. Nezapomeňte, že dětské výživy a mléko se této regulace zpravidla netýkají, ale je vhodné si to ověřit u vaší letecké společnosti předem. Vždy je lepší být připraven! Můžete si také vzít prázdnou láhev a nechat si ji naplnit po bezpečnostní kontrole. Ušetří vám to peníze a starosti.
Jak přepravovat cizí děti v letadle?
Přeprava nezletilých dětí v letadle, ať už jsou to vaše vlastní nebo cizí, podléhá přísným pravidlům, která se liší podle letecké společnosti. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že univerzální řešení neexistuje. Pro děti ve věku od 2 do 12 let, které cestují bez doprovodu dospělé osoby, je nezbytné před odletem vyplnit u letecké společnosti speciální formulář – prohlášení o přepravě nezletilé osoby bez doprovodu. Tento proces zahrnuje poskytnutí detailních informací o dítěti, zákonném zástupci a kontaktních údajích pro případ nouze. Letecká společnost si vyhrazuje právo odmítnout přepravu, pokud nejsou všechny formality řádně vyřízeny. V některých případech může být požadován doprovodný dopis od rodičů, u kterého se jasně uvádí souhlas k přepravě dítěte danou leteckou společností a osobou, která dítě převezme na letišti v cíli. Některé aerolinie nabízejí placenou službu doprovodu nezletilých, kde se o dítě postará personál letecké společnosti po celou dobu letu. Doporučuji se vždy předem informovat přímo u letecké společnosti, jelikož pravidla se mohou v detailech lišit a záleží na konkrétní trase a věku dítěte. Vždy je klíčové mít po ruce všechny potřebné doklady – cestovní pas, rodný list, případně souhlasný dopis od zákonných zástupců.
Jak usnadnit cestování s dětmi?
Zkušený cestovatel vám poradí: nepodceňujte individuální batůžky pro každé dítě! Do nich patří drobné, ale důležité věci – hračky, které zaberou minimum místa (já osobně doporučuji lehké autíčka, míčky a figurky), kreativní pomůcky typu Wikki Stix, omalovánky, samolepky a samozřejmě něco dobrého na zub. Nezapomeňte na oblíbené knížky. Pro dospělé pak samostatný batoh na elektroniku, lékárničku (s dostatečnou zásobou léků proti bolesti a průjmu!), a alespoň jeden komplet oblečení pro každého na případ nouze. Při cestování s dětmi se vyplatí i malá cestovní hra s kartami, nebo klasická hra “Já mám, kdo má?”. Pro zabavení během čekání v letadle či na nádraží skvěle poslouží i tablety s předem staženými pohádkami nebo hrami, ale nezapomeňte na sluchátka! A nejdůležitější? Plánujte dopředu, zahrňte do programu i dostatek času na odpočinek a neberte si na cestu příliš mnoho věcí. Flexibilita je klíčová.
Jak zmírnit bolest uší během letu letadlem?
Bolest uší během letu? To znám! Jako zkušený cestovatel vám poradím, jak se jí zbavit. Hlavní je vyrovnat tlak.
- Žvýkejte žvýkačku, cucněte pastilku nebo pijte přes brčko během vzletu a přistání. Tím se aktivují svaly v ústech a hltanu, což pomáhá vyrovnat tlak v Eustachově trubici. Věřte mi, po letech cestování vím, že to funguje nejlépe.
- Zívejte, otevírejte a zavírejte ústa co nejvíce to jde. Podobný princip jako u žvýkání – mechanické pohyby napomáhají otevření Eustachovy trubice.
- Zkuste několik hlubokých nádechů a výdechů během stoupání a klesání. To také pomáhá s vyrovnáváním tlaku, a navíc vás to uklidní před samotným letem.
Tip navíc: Pokud máte sklon k problémům s ušima během letu, zkuste si před letem vyčistit nos. Ucpaný nos může zhoršit vyrovnávání tlaku. A ještě jeden trik od zkušeného cestovatele: Před letem se vyhněte alkoholu a kofeinu, které mohou dehydrataci zhoršit a tím i problémy s ušima. Příjemné cestování!
Co je potřeba k letu s cizím dítětem?
Cestování s cizím dítětem vyžaduje pečlivou přípravu. Pro lety po Česku postačí dětský občanský průkaz nebo rodný list, pokud dítě cestuje v doprovodu učitele, vedoucího kroužku, chůvy nebo rodinného přítele ve věku od dvou do dvanácti let. Mezinárodní lety jsou složitější. Vždy je nutné mít notářsky ověřené písemné souhlasy obou rodičů s cestou dítěte, a to včetně přesně specifikovaného jména a kontaktních údajů doprovázející osoby. Doporučuji si toto povolení nechat přeložit do jazyka země, do které cestujete. U leteckých společností se také vyplatí předem informovat o cestování nezletilého s doprovodem a ověřit si jejich specifická pravidla, která se mohou lišit. Nepodceňujte ani cestovní pojištění, které by mělo pokrývat i případné neočekávané situace. Dále je vhodné mít u sebe kopie všech důležitých dokumentů – rodného listu, pasu, souhlasu rodičů – pro případ ztráty originálů. V neposlední řadě je důležité si uvědomit zodpovědnost za dítě po celou dobu cesty a dodržovat všechny bezpečnostní pokyny letecké společnosti.
Kde je nejlepší sedět v letadle s dětmi?
Po letech cestování s dětmi po celém světě jsem objevil, že nejlepší místa v letadle pro rodiny s malými dětmi jsou jednoznačně v první řadě. Prostor je zde značně větší, takže máte dostatek místa pro sebe i pro vaše dítě, aniž by vám někdo neustále zavazel do zad. Absence předních sedadel eliminuje i problém s neustálým nakláněním se opěradel.
Mnoho aerolinek také nabízí v první řadě speciální úchyty pro dětské cestovní postýlky (tzv. baby bassinety). Je však důležité si předem ověřit jejich dostupnost a rezervaci přímo u dané letecké společnosti, jelikož jejich počet je omezený. Ne všechny letecké společnosti je nabízejí a jejich umístění se může lišit. Neváhejte se proto na to zeptat ještě před nákupem letenek – ušetří vám to zbytečné starosti.
Další výhodou první řady je často blízkost k toaletám, což se při cestování s dětmi velmi hodí. Nicméně, nevýhodou může být menší prostor na zavazadla nad sedadly, takže je potřeba to vzít v potaz při balení.
Je možné jet na místech pro cestující s dětmi?
Na místech pro cestující s dětmi platí specifická pravidla. Dva dospělí a dítě do 5 let mohou cestovat bez nutnosti samostatného místa pro dítě. To se však vztahuje pouze na děti, které se vejdou do náručí. Pokud dítě vyžaduje vlastní sedačku (z důvodu bezpečnosti a komfortu, především na delších trasách), je nutné zakoupit pro dítě samostatné místo. Stejně tak jeden dospělý s dítětem vyžaduje dvě místa – jedno pro dospělého a jedno pro dítě. Je třeba si uvědomit, že tato pravidla se mohou lišit dle dopravce, proto je vždy vhodné se předem informovat o specifických podmínkách u dané společnosti. Mnozí dopravci nabízejí také speciální sedačky pro děti, které zaručují maximální bezpečnost. Před cestou je tak vhodné se informovat o dostupnosti a rezervaci těchto sedaček. Zkontrolujte si podmínky přepravy dětí na webových stránkách dopravce ještě před nákupem jízdenky, abyste předešli nepříjemným překvapením.
Praktický tip: Pokud cestujete s kočárkem, informujte se předem o možnostech jeho přepravy a případných poplatcích. Mnoho dopravních prostředků nabízí pro kočárky speciální prostory.
Rozsadí letecké společnosti cestující spolu?
Rezervujte zároveň. Letecké společnosti obvykle seskupují místa pro lidi cestující ve skupině. Online registrace co nejdříve (obvykle 24–48 hodin před odletem) je proto klíčová. Zvyšuje to šanci na místa vedle sebe bez poplatku. Z vlastní zkušenosti z desítek zemí vím, že tento přístup je téměř vždycky efektivní.
Několik tipů, jak zvýšit šanci na místa vedle sebe:
- Vyberte si místa při rezervaci: Mnoho leteckých společností umožňuje výběr sedadel přímo při rezervaci letenky, často za malý příplatek. Je to jistota.
- Kontaktujte leteckou společnost: Pokud jste si letenky rezervovali odděleně nebo se vám nepodařilo vybrat místa vedle sebe online, zkuste kontaktovat přímo leteckou společnost. Někdy dokáží pomoci.
- Cestujte s méně oblíbenými leteckými společnostmi: Low-cost společnosti často nabízejí výběr sedadla za příplatek, ale u některých menších leteckých společností se vám to může povést i bez něj.
- Vyberte si místa u nouzových východů: Místa u nouzových východů jsou často volná, protože na ně mají zvláštní požadavky, ale nabízejí více prostoru pro nohy.
Nezapomeňte: Pravidla se liší podle letecké společnosti a typu letadla. Vždy si přečtěte podmínky a pravidla dané letecké společnosti.
Kolik stojí doprovod dítěte společností Aeroflot?
Cena doprovodu dítěte společností Aeroflot se od 18.7.2024 změnila. Zkušenosti z desítek letišť po celém světě mi ukazují, že tato služba je nezbytná pro klid rodičů. Nyní stojí 5 500 rublů za úsek v rámci Ruska (dříve 4 700 rublů). Pro lety do/z ciziny je cena 100 EUR za úsek (předtím 85 EUR). Je důležité si uvědomit, že cena se vztahuje na jeden letní segment – tedy například let z Prahy do Moskvy a z Moskvy do Vladivostoku představují dva samostatné segmenty, a tedy dvojitou cenu. Doporučuji si předem pečlivě prostudovat podmínky služby a pojistit se proti nepředvídaným situacím. Vzhledem k proměnlivosti kurzů měn je vhodné si přepočítat cenu v aktuální měně. V zahraničí se často setkáváte s podobnými poplatky, ale jejich výše se značně liší dle letecké společnosti a délky letu.
Co znamená kupé pro cestující s dětmi?
Cestování s dětmi bývá náročné, ale v některých zemích, například v Rusku, se snaží usnadnit tuto zkušenost i na železnici. Zde se setkáváme s konceptem „dětského kupé“, o němž se dozvídáme, že jeho interiér je speciálně navržen pro pohodlí a bezpečnost malých pasažérů.
Co to v praxi znamená? Dolní lůžka jsou vybavena bezpečnostními prvky proti pádu, což je klíčové pro rodiče s batolaty. To ocení i rodiče, kteří cestovali vlakem s dětmi po celém světě a znají stres z pohybujících se dětí v prostoru. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, jak se tato bezpečnostní opatření liší od standardních kupé, které v mnoha zemích postrádají takové vybavení.
Dále je v kupé k dispozici výběr hraček a her, které zabaví děti během cesty. Mnoho zemí se zaměřuje na digitální zábavu, ale v tomto případě se zdůrazňuje analogová hra, která podporuje dětskou fantazii a sociální interakci, a to bez neustálého svitu obrazovky. Osobně jsem viděl, jak i jednoduché hry dokáží zlepšit náladu a celou cestu.
Tohle ale není běžný standard. Většina vlaků po světě bohužel takovéto vybavení nenabízí.
- Německo: Zde je na rodičích, aby zajistili bezpečnost svých dětí. Někdy se nabízí dětské sedačky na sedačky, ale není to standard.
- Francie: Podobně jako v Německu je na rodičích, aby si pohlídali děti. Rodinné kupé existují, ale ne vždy s dětskými prvky.
- Japonsko: Nabízí rodinné kupé s větším prostorem, ale bez specifických bezpečnostních opatření pro malé děti.
Z mého pohledu je tedy ruské „dětské kupé“ inovativní a chvályhodný krok, který by si zasloužily i další železnice po světě. Je to záležitost bezpečnosti, ale i pohodlí, které rodiče s dětmi ocení.
Kde je nejlepší sedět s dítětem v letadle?
Na dlouhých letech s dětmi jsou místa Extra Space naprostou nutností. Dodatečných 25 cm prostoru pro nohy je neocenitelné, zvláště pokud se vaše ratolest rozhodne si během letu zdřímnout přes vás. Obvykle se tyto místa nacházejí v první řadě ekonomické třídy a u nouzových východů. Mám zkušenost z desítek letů po celém světě a vřele je doporučuji. Nejen že vám poskytnou více prostoru pro pohodlné uspořádání kočárku, hraček a přebalovací výbavy, ale také eliminují stres z omezeného prostoru, typický pro standardní ekonomickou třídu. Věnujte pozornost pravidlům letecké společnosti ohledně umístění dětských autosedaček – někdy je jejich používání u nouzových východů omezeno. Před letem si proto vždy ověřte dostupnost a podmínky pro umístění Extra Space sedadel a dětských autosedaček. Ušetříte si tak zbytečné komplikace a let s dětmi bude podstatně příjemnější.
Kolik 100ml lahviček si mohu vzít do letadla?
Tekutiny v letadle? Žádný problém, ale s rozumem! Do letadla se vejde jen jeden průhledný plastový sáček (cca 20×20 cm), kam se vejdou pouze lahvičky s objemem maximálně 100 ml, i kdyby byly jen zčásti naplněné. Větší lahvičky, i když poloprázdné, prostě neprojdou. To znamená, že si s sebou můžete vzít třeba několik malých lahviček s krémem, šamponem, opalovacím krémem atd., ale vše musí být v tom jednom sáčku a každá lahvička nesmí překročit 100ml. Před odletem se vyplatí všechno důkladně zkontrolovat, ať zbytečně nestojíte ve frontě u kontroly. Tip pro cestovatele: používejte cestovní balení s dávkovači, ušetříte místo a váhu v batohu.
Nezapomeňte: Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti, takže si je raději předem ověřte na jejich webových stránkách.
Je možné provázet na letišti?
Potřebujete v rušném letištním prostředí pomocnou ruku? Služba doprovodu a asistence na letišti zahrnuje komplexní podporu před odletem i po příletu. Zapomenutí na stres z cestování je tak zaručeno.
Co přesně tato služba nabízí?
- Registrace a odbavení zavazadel: Zkušený průvodce vás provede celým procesem registrace, včetně odbavení zavazadel, a pomůže vám vyhnout se případným komplikacím. To zahrnuje i asistenci s výběrem správného přepravního řádu, případným speciálním požadavkům na zavazadla (např. sportovní vybavení, hudební nástroje) a zvládnutí online check-inu, pokud je to pro vás příliš komplikované.
- Bezproblémový průchod bezpečností: Zkušený personál vám pomůže s rychlým a efektivním průchodem bezpečnostní kontrolou, poradí s přípravou věcí na kontrolu a zodpoví vaše dotazy ohledně povolených předmětů v příručním zavazadle. Zná triky, jak zrychlit celý proces.
- Navigace po letišti: Orientace na velkých letištích může být náročná. Průvodce vás bezpečně dovede k vaší bráně, pomůže najít odpovídající terminál a poradí s transfery. To je obzvlášť užitečné pro méně zkušené cestovatele nebo pro ty, kteří cestují s dětmi či s omezenou mobilitou.
- Asistence po příletu: Po příletu vám pomůže s vyzvednutím zavazadel a s orientací na letišti po příletu. V případě potřeby zajistí i dopravu do vašeho cílového místa.
Tip pro zkušené cestovatele: I když se považujete za zkušeného cestovatele, tato služba se může hodit, pokud cestujete s velkým množstvím zavazadel, s dětmi nebo máte omezenou pohyblivost. Ušetří vám čas a stres a umožní vám si cestu více užít.