Zaskočilo vás špatné počasí na Vysočině? Nezoufejte! I za deště se dá na Vysočině skvěle pobavit. Místo túry po malebných kopcích navštivte například Sklestrovský dům v Českých Milovech, kde se ponoříte do světa skla a historie. Pro milovníky vodních radovánek je ideální Krytý bazén Bystřice nad Pernštejnem – perfektní místo pro odpočinek a relaxaci za každého počasí. Kulturní zážitky nabízí Muzeum Svobodný statek (doplňte číslo), které vám přiblíží život na Vysočině v minulosti. A co takhle trocha adrenalinu? Úniková hra v knihovně slibuje zábavu pro celou rodinu. Potřebujete spíše klid a relaxaci? Oáza klidu s thajskými masážemi vám pomůže nabrat nové síly. Pro romantické duše je tu Svět skřítků a víl – pohádková procházka i za deště. A pro ty, kteří hledají něco netradičního, je tu Toleranční modlitebna v Daňkovicích, unikátní památka s bohatou historií.
Nezapomeňte si před návštěvou jednotlivých míst ověřit otevírací dobu a případně rezervaci. Věřte, že i deštivé dny na Vysočině mohou být nezapomenutelné!
Co dělat v Českém ráji když prší?
Prší-li v Českém ráji, ideální úkryt nabízejí Bozkovské dolomitové jeskyně – prohlídka trvá asi 40 minut a teplota uvnitř je příjemných 8°C. Nedaleko se nachází IQlandia – interaktivní science centrum, skvělé pro rodiny s dětmi. Za deště se vyplatí zajet i do Liberce, do krytého zábavního centra Babylon s aquaparkem. Pokud preferujete menší aquacentrum, zkontrolujte nabídku v okolí Českého ráje – například v Turnově či Jičíně. Pro sportovní vyžití v Liberci najdete bowling, squash, kuželky a fitness centra. V Turnově doporučuji navštívit Muzeum Českého ráje, kde se dozvíte více o historii a geologii regionu – skvělá alternativa, pokud se počasí nezlepší. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby všech atrakcí předem.
Kam v Praze při špatném počasí?
Při špatném počasí v Praze se rozhodně nemusíte nudit! Klasické muzeum je skvělá volba, ale zkuste to trochu jinak. Armádní muzeum Žižkov nabízí fascinující pohled do vojenské historie, ale připravte se na delší prohlídku. Líbí-li se vám moderní umění, Medúzárium je skvělá alternativa – fascinující svět mořských tvorů vás okouzlí. Pro milovníky botaniky je tu skleník Fata Morgana s tropickou a subtropickou vegetací, úchvatný svět i za deště.
Chcete-li něco netradičního, zamiřte k Muzeu Davida Černého. Je to spíše instalace než klasické muzeum, ale i tak se vyplatí návštěva.
A pokud se přece jen chcete ponořit do historie, Národní muzeum je vždy dobrou volbou. Jen si předem zkontrolujte otevírací dobu a případné výstavy, jelikož je rozlehlé a můžete v něm strávit celé odpoledne.
Tipy pro deštivý den v Praze:
- Nezapomeňte na pohodlnou obuv – nebudete litovat!
- Vezměte si s sebou deštník a pláštěnku – i když se zdá, že pršet přestalo, může se to rychle změnit.
- Využijte pražskou MHD – je rychlá a efektivní.
- Před odchodem si zkontrolujte otevírací dobu vybraných muzeí a galerií.
Alternativně:
- Prozkoumejte některé z krásných pražských kaváren – ochutnejte tradiční zákusky a kávu.
- Navštivte některé z pražských kin – podívejte se na film v originálním znění.
- Zajeďte si na Karlštejn – hrad je krásný za každého počasí.
Co dělat v Libereckém kraji když prší?
Prší v Libereckém kraji? Žádný problém! Máte-li rádi vědu a interaktivní zábavu, iQlandia Liberec je jasná volba – největší science centrum v České republice nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie. Pro milovníky historie a elegance doporučuji zámek Sychrov, jehož prostory vás uchvátí i za deštivého počasí. Rodiny s dětmi ocení DinoPark Liberec, kde se setkají s prehistorickými obry.
Pokud vás láká umění a řemesla, vydejte se do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které nabízí fascinující pohled na bohatou historii této oblasti. A pro nostalgické duše je tu Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech, které potěší milovníky této kultovní české komiksové série. A pro skutečné uvolnění a relaxaci je tu Aquapark Babylon – perfektní úkryt před deštěm, kde si užijete vodní radovánky.
Co dělat, když prší vysočina?
Prší na Vysočině? Žádný problém! Máme plán:
- Podlesíčko: Pohádková vesnička, ideální na procházku pod deštníkem. Nezapomeňte na gumáky! Zkuste najít místní hospůdku s výborným pivem, abyste se zahřáli.
- Zoologický depozitář Zámek Budišov: Skvělá alternativa za deště. Prohlídka zámku a zajímavá expozice zvířat. Doporučuji zkontrolovat otevírací dobu předem.
- Muzeum čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově: Poutavá expozice historie, která vás zabaví na celé odpoledne. Vhodné pro milovníky historie a letectví.
- Sportovní Aquapark Třebíč: Klasika za deště. Skvělý způsob, jak se vyblbnout a zahřát. Zkontrolujte si aktuální ceny vstupného a otevírací dobu.
- Státní zámek Telč: Nádherný zámek, prohlídka vám zabere několik hodin. Prozkoumejte všechny místnosti a zahrady – i za deště má Telč své kouzlo. Vhodná turistická obuv je nutností!
Tipy pro aktivní turisty za deště na Vysočině:
- Nezapomeňte na kvalitní nepromokavou bundu a kalhoty.
- Vždy mějte s sebou dostatek teplého oblečení a náhradní ponožky.
- Dobré turistické boty jsou klíčové – suché nohy jsou důležité pro komfort.
- Deštník je skvělý, ale v lese může být spíše na obtíž. Zvažte kvalitní pláštěnku.
- Nepodceňujte počasí a informujte se o předpovědi před výletem.
Kde je v České republice nejméně srážek?
Libědice u Chomutova, to je místo, kam se za deštěm rozhodně nechystám! S pouhými 410 mm srážek ročně je to nejméně zalévaná oblast v celé ČR. Pro srovnání, v horách, kde se často vydávám na túry, může roční úhrn srážek dosahovat i dvojnásobku! Tohle suché podnebí ovlivňuje i vegetaci – očekávejte spíš stepní flóru než husté lesy. Pro cyklisty a trekaře to ale znamená minimum bláta, ideální podmínky pro jízdu i v jarních měsících. Jen je potřeba počítat s vyšším rizikem slunečního úpalu, takže opalovací krém a dostatek tekutin jsou naprostá nutnost. Sucho tu ale může mít i negativní dopady, například omezený výskyt některých druhů rostlin a živočichů.
Co dělat v Českém ráji?
Český ráj, srdce mého putování! Jeho krása je nekonečná, ale dovolím si vám nabídnout několik perel. Prachovské skály, severozápadně od Jičína, jsou mistrovské dílo přírody – labyrint skalních věží, údolí a soutěsek, ideální pro několikahorovou túru. Nezapomeňte na pevné boty! Klokočské skály nabízejí podobnou, ale méně navštěvovanou scenérii, skvělé pro ty, kteří hledají klid a samotu. Zříceniny? To je kapitola sama o sobě! Pařez, Brada, Zvířetice, Rotštejn – každá z nich vypráví svůj příběh, šeptá o dávných dobách a nabízí úchvatné výhledy. Doporučuji prozkoumat jejich historii před návštěvou, obohatí to váš zážitek. Hrad Kost, majestátný a impozantní, s fascinující historií spojenou s loupežníky a legendami, je absolutní nutností. A nakonec zámek Mnichovo Hradiště, klenot barokní architektury, s rozlehlým parkem ideálním pro odpočinek po náročném dni stráveném prozkoumáváním skalních měst. Plánujte cestu dopředu, vyberte si trasy podle vašich fyzických možností a nezapomeňte na dostatek vody a svačinu. A hlavně, nechte se okouzlit!
Co dělat v Krušných horách když prší?
Prší v Krušných horách? Nevadí! Můžete navštívit Královskou mincovnu v Jáchymově a dozvědět se o bohaté historii těžby stříbra a ražbě mincí. V Jáchymově se také nacházejí Lázně Agricola, ideální pro relaxaci a odpočinek. Na Božím Daru se nachází Vlastivědné muzeum, které nabízí pohled do historie a přírody Krušných hor. Pro milovníky rukaviček je tu expozice v Abertamech. Muzeum v Horní Blatné představuje historii města a těžby. Zajímavým místem je i Retromuseum v Nejdku s exponáty z minulosti. Tip pro milovníky přírody – Infocentrum o užovce stromové v Osvinově nabízí informace o tomto vzácném druhu hada. Nezapomeňte si vzít deštník a vhodné oblečení! V některých muzeích můžete strávit i několik hodin, takže si naplánujte cestu dopředu. Prověřte si otevírací doby jednotlivých institucí na jejich webových stránkách. Kromě muzeí, můžete využít i čas na prozkoumání městeček, navštívit kavárnu nebo si dát něco dobrého k jídlu v místní restauraci.
Kde se vykoupat v Českém ráji?
Český ráj nabízí několik skvělých míst pro osvěžení, kde se vyhnete davům. Věžický rybník (Věžák) je perlou – klidné koupání s úchvatným odrazem skal v hladině. Doporučuji přiblížit se k němu po turistické stezce z Jičína, cca 2 hodinová túra s krásnými výhledy. Kvalita vody je proměnlivá, proto ověřte aktuální stav před návštěvou.
Rokytnický rybník (Rokytňák) je další dobrou volbou, skýtá nádherný výhled na zříceninu hradu Trosky. Dostanete se tam pěšky z Rokytnice nad Jizerou (cca 1 hodina), nebo autem, s omezeným parkováním. Voda je obvykle čistější než na Věžáku, ale bývá i více lidí.
Komárovský rybník u Branžeže nabízí klidnější koupání s impozantním skalním masivem Sokolka v pozadí. Je to ideální místo pro kratší odpočinek po výšlapu na Sokolku – výstup trvá cca 1,5 hodiny, ale výhledy stojí za to!
Drhlenský rybník je menší, ale skvělý pro rychlé osvěžení po prohlídce okolí. Nedaleko je i restaurace, takže ideální kombinace koupání a občerstvení. Doprava autem je nejpraktičtější.
Co dělat v Praze, když je zima?
Praha v zimě? Vynikající volba! Zapomeněte na stereotypy a objevte kouzlo Prahy i v mrazivých měsících. Místo klasických procházek po Karlově mostě, zkuste interaktivní zábavu v Galaxii barev – robotická show a světelné exponáty vás ohromí. Pro romantickou atmosféru doporučuji Lumina Park Praha u Džbánu – jedinečný světelný park. Milovníky mořského světa potěší Zoo Mořský svět, největší mořské akvárium v Česku – únik z chladu zaručen. Pro aktivnější zábavu navštivte The Playground, nebo se vraťte do pravěku v Dinosauria Praha. Rodiny s dětmi ocení Majaland Praha. A pro ty, co touží po sněhu a zimních radovánkách, je tu sáňkařská dráha Skalka ve Ski areálu Ještěd – sice kousek za Prahou, ale stojí to za to. Nezapomeňte se před výletem podívat na otevírací dobu a případné rezervaci vstupenek, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání. V zimě je Praha klidnější, a proto je ideální pro objevování skrytých koutů a neokoukaných atrakcí. Nebojte se experimentovat a objevte Prahu z netradičního úhlu.
Kam ve Varech, když prší?
Prší v Karlových Varech? Žádný problém! I deštivé dny se dají v tomto lázeňském městě prožít nezapomenutelně. Hotel Thermal, s jehož architekturou se pojí jméno světoznámého architekta, je sám o sobě zážitkem. Doporučuji navštívit i Muzeum Becherovky, kde se dozvíte vše o historii tohoto legendárního likéru a samozřejmě ochutnáte. Milovníci skla ocení Sklárnu Moser, kde se vyrábí křišťálové skvosty světové úrovně. Klasikou je procházka pod Vřídelní kolonádou, ačkoliv i pod deštníkem je kouzlo termálního pramene nesporné. Pro relaxaci doporučuji Alžbětiny lázně. A pro nečekaný zážitek navštivte Motýlí dům Papilonia, exotika pod střechou. Pro milovníky kultury je tu Městské Karlovarské divadlo s pestrým programem, případně Galerie umění s pestrou nabídkou výstav.
Tip navíc: Nezapomeňte na tradiční karlovarské oplatky, které se skvěle hodí k horké čokoládě při deštivém dni. A pro ty, kteří preferují aktivnější přístup, doporučuji prozkoumat město pod deštníkem a objevovat jeho skryté uličky. Mnoho budov ukrývá nádhernou architekturu a historie Karlových Varů je fascinující. Nebojte se zajít do některé z kaváren a ochutnat místní specialitu – květinovou kávu.
Kde je nejchladněji v ČR?
Hledáte nejchladnější místo v České republice? To je bezpochyby Sněžka, královna Krkonoš! Její průměrná červencová teplota se pohybuje kolem příjemných 8,3 °C, avšak v lednu se zde můžete setkat s mrazivými −7,8 °C. Roční průměrná teplota pak dosahuje pouhých 0,4 °C, což z ní dělá nejchladnější místo v celé České republice.
Zajímavostí je, že tato nízká teplota je způsobena nejen nadmořskou výškou (1602 m n. m.), ale i specifickým klimatem Krkonoš, ovlivněným polohou a výškou hor. Časté inverze a silné větry zde vytvářejí drsné podmínky.
Při výstupu na Sněžku se vyplatí myslet na vhodné oblečení a obuv, nehledě na roční období. Nezapomeňte na:
- Vrstvené oblečení: Termo prádlo, fleece a nepromokavou bundu.
- Pevnou obuv: Trekkingové boty s dobrou podrážkou jsou nezbytností.
- Čepici, rukavice a šálu: Ochrana před větrem a chladem je klíčová.
- Dostatek tekutin a svačinu: Výstup je náročný a je potřeba se posilnit.
Výhled z vrcholu Sněžky však stojí za veškeré úsilí. Zde si můžete vychutnat panoramatické výhledy na Krkonoše, ale za dobrého počasí dohlédnete i daleko za hranice České republiky. Můžete zde spatřit například:
- Krkonošské hřebeny
- Jeseníky
- Části Polska
- Za dobrého počasí i německé nížiny
Co s dětmi, když prší?
Déšť zastihl vaši rodinu v Čechách? Nezoufejte! Zkušený cestovatel ví, že i nepřízeň počasí může být příležitostí k nezapomenutelným zážitkům. Klasické deskové hry a hlavolamy jsou samozřejmostí, ale zkuste to povýšit. Máte-li starší děti, vydejte se na dobrodružství s detektivními hrami, které z vás udělají Sherlocka Holmese. Mladší zaujmou kreativní stavebnice, s nimiž se dá postavit celý svět. Čtení? Zkuste dětem vyprávět příběhy s improvizovanými zvukovými efekty. Nebo se pusťte do společného čtení cestopisů – kdo ví, třeba se inspirujete pro další výlet. Hra na něco? Proměňte obývák v pirátskou loď nebo vesmírnou stanici! Tvořivé aktivity nemusí být jen malování – zkuste origami, výrobu vlastních hraček z recyklovaných materiálů nebo „pečivo s příběhem“. Nezapomínejte na vzdělávání – naučte se základní fráze v cizím jazyce, společně prozkoumejte mapu světa nebo si vyrobte vlastní herní karty s geografickými otázkami. Společné vaření? Pečení perníčků s ozdobováním je zábava pro všechny věkové kategorie. A pokud opravdu potřebujete trochu pořádku, generální úklid s hudbou a s vtipnými komentáři se může proměnit v zábavnou týmovou hru. Kosmetický salon? Vytvořte si vlastní masky z přírodních ingrediencí, a užijte si rodinný wellness večer. Nebojte se improvizovat a nechat se vést dětskou fantazií. I déšť může být inspirativní!
Co navštívit v Krušných horách?
Krušné hory, často opomíjený klenot střední Evropy, nabízejí mnohem více než jen zasněžené svahy. Můžete zde prozkoumat fascinující rašeliniště a vrchoviště, unikátní ekosystémy s bohatou flórou a faunou, které se jen tak někde nevidí. Dramatické skalní útvary, například Sfingy, dodávají krajině mystický nádech. Vodopád Chomutovky, i když nenápadný, nabízí okouzlující moment klidu uprostřed přírody. Klidnou vodu pak můžete obdivovat na údolní nádrži Přísečnice, ideální pro relaxační procházku. A pro milovníky zimních radovánek je tu Boží Dar, nejvýše položené město České republiky a jedno z nejlepších lyžařských středisek v Krušných horách, s moderní infrastrukturou a skvělými sjezdovkami pro všechny úrovně. Mimo zimní sezónu pak Boží Dar nabízí krásné turistické trasy s úžasnými výhledy a možnost objevování bohaté historie hornictví v regionu. Nezapomenutelná je i místní gastronomie, s tradičními recepty a pohostinností místních obyvatel. Pro milovníky historie doporučuji prozkoumat staré důlní štoly a dozvědět se více o těžbě cínu, která region formovala po staletí.
Pro úplný zážitek Krušných hor doporučuji kombinaci aktivit: pěší turistika, cyklistika, lyžování, a prohlídka historických památek. Nečekejte přelidněná místa, ale ojedinělou kombinaci přírody a kultury, která překvapí i zkušeného cestovatele.
Co podniknout v Liberci?
Liberec nabízí pestrou paletu aktivit pro každého. Botanická zahrada, kromě klasické expozice, se pyšní i krásnými skleníky a nabízí úchvatné výhledy na město. Doporučuji si dopřát čas na procházku celým areálem.
Centrum Babylon je skvělá volba pro rodiny s dětmi, ale i pro dospělé, kteří si chtějí užít vodní radovánky a relax. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu a případné akční ceny vstupného.
DinoPark je zábavou zejména pro ty nejmenší, ale i dospělí si zde připomenou dávnou historii Země. Prohlídka je nenáročná a příjemně strávený čas zaručen.
Ještěd je symbolem Liberce. Výstup na rozhlednu lanovkou je zážitkem sám o sobě, a z vrcholu se nabízí panoramatický výhled, který stojí za to vidět. V zimě pak nabízí Skiareál Ještěd perfektní podmínky pro lyžování.
Pro milovníky umění je tu Oblastní galerie Liberec, která nabízí pestrou škálu výstav. V závislosti na aktuální expozici se zde můžete setkat s díly světoznámých umělců i s talenty z regionu.
Rozhledna Nad Prosečí poskytuje alternativní, méně známý, ale stejně krásný výhled na okolí Liberce. Je to ideální cíl pro kratší výlet do přírody.
A nakonec, Technické muzeum Liberec potěší všechny fanoušky techniky a historie. Expozice jsou interaktivní a poutavé pro všechny věkové kategorie. Zde se dozvíte mnoho o vývoji techniky a průmyslu v regionu.
Kolik mm spadlo v roce 1997?
Rok 1997. Česká republika. Vzpomínka na katastrofální záplavy, které zasáhly jednu třetinu Moravy, je dodnes živá. Představte si: v prvním týdnu července (3.-9.7.) spadlo neuvěřitelných 154,1 mm srážek! To je množství, které dokáže v řadě oblastí způsobit značné problémy. Celý červenec pak skončil s úhrnem 262,2 mm dešťových srážek. Pro srovnání, roční úhrn srážek v České republice se pohybuje v průměru kolem 600 mm. V roce 1997 dosáhl úhrn celoročních srážek hodnoty 764,5 mm – o více než 160 mm nad průměrem.
Pro cestovatele, kteří plánují výlety do České republiky, je důležité si uvědomit, že extrémní počasí, podobné tomu v roce 1997, se může opakovat. Před cestou je proto vhodné zkontrolovat předpověď počasí a být připraven na případné bouřky a přívalové deště. V oblastech, které byly zasaženy záplavami v roce 1997, se můžou vyskytovat i dnes rizika spojená s vodou, jako jsou poškozené mosty nebo nestabilní terén. Dobrá mapa a základní informace o regionu vám pomohou vyhnout se potenciálním nebezpečím. Doporučuji sledovat aktuální varování a zprávy o počasí, zvláště pokud plánujete kempování nebo pobyt v přírodě.
Záplavy v roce 1997 byly tragickou událostí, která výrazně ovlivnila krajinu a životy mnoha lidí. Jejich dopad je dodnes viditelný a slouží jako připomínka síly přírody a nutnosti připravenosti na neočekávané události. Znalost historie a potenciálních rizik je pro každého cestovatele neocenitelná.
Co dělat na Vysočině?
Vysočina, srdce Čech, nabízí nespočet možností pro skvělý výlet. Nezáleží na tom, zda preferujete historii, přírodu, nebo adrenalinové zážitky, vždycky tu najdete něco pro sebe.
Pro milovníky historie a památek:
- Třebíč: Kromě krásného historického centra rozhodně navštivte židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa, zapsané na seznamu UNESCO. Nezapomeňte se projít po malebných ulicích a ochutnat místní speciality.
- Zámek Jaroměřice nad Rokytnou: Nádherný barokní zámek s rozsáhlým parkem, ideální místo pro romantickou procházku. V letních měsících se zde konají koncerty a další kulturní akce.
- Havlíčkův Brod: Město s bohatou historií, projděte se po náměstí a navštivte místní muzeum.
- Brtnice: malebné městečko s krásným zámkem a hradem.
- Jihlava: Hlavní město Vysočiny nabízí pestrou paletu památek, od historického centra po moderní galerii.
Pro milovníky přírody a aktivního odpočinku:
- Dalešická přehrada: Ideální místo pro vodní sporty, koupání a relaxaci u vody. Můžete se tu projet na lodi, nebo si užít piknik na břehu.
- Pohádkové říše Fábula v Kamenici nad Lipou: Skvělý tip pro rodiny s dětmi. Zábavný park s pohádkovými motivy a atrakcemi.
- Zubštejn: Zřícenina hradu s krásným výhledem do okolí. Výstup na hrad je nenáročný a odměnou vám bude úchvatná panoramata.
- Podzemí Světlá nad Sázavou: Prozkoumejte tajemné podzemí a poznejte historii města z jiné perspektivy.
Tip navíc: Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby jednotlivých památek a atrakcí, ať vás nic nepřekvapí. Doporučuji si naplánovat trasu předem, aby se vám podařilo vidět co nejvíce.
A pro ty, co hledají něco specifického:
- Záchranná stanice Pavlov – pro milovníky zvířat
- VysočinaMOZKOHERNA – interaktivní muzeum věnované mozku a mysli.
Co dělat doma, když prší?
Když prší a nemůžu do hor? To je výzva! Místo turistické mapy vezmu do ruky knihu o horolezectví nebo o expedicích – třeba o prvním výstupu na K2. Nebo si promítnu dokument o lezení na skalách Yosemite. Plánování další túry je taky skvělá aktivita: prohlédnu si mapy, vyberu trasu, zjistím předpověď počasí (aby příště pršet nemuselo!).
Deskové hry? Ano, ale s tematikou hor! Existují hry o výstupech na hory, budování táborů a překonávání překážek. Dobré je i studovat topografické mapy – to je skvělý trénink prostorové představivosti a orientace v terénu.
Tvořivé aktivity? Vyrobím si vlastní mapu mého oblíbeného turistického terénu, s vyznačenými cestami a zajímavými místy. Nebo namaluji obrázek z mé poslední túry.
Naučit se něco nového? Kurz první pomoci je skvělý nápad pro každého turistu. Nebo se mohu pustit do studia uzlů – základní znalosti uzlů jsou pro turisty nezbytné.
Společné vaření? Připravím si energetické tyčinky a müsli na další výlet.
Generální úklid? Ano, ale s cílem – prohlédnu a opravím turistické vybavení. Zkontroluji batoh, stan, spacák a boty.
Kosmetický salon? Možná si udělám masku z přírodních produktů, které by se mohly hodit i na túře.
Kde se vykoupat v ČR?
Česko nabízí skvělé možnosti pro divoké koupání! Zapomenťte na přeplněné aquaparky a vydejte se na objevnou cestu za netradičními koupacími místy.
Zatopený lom Výkleky: Skvělá voda, často menší návštěvnost než v jiných lomech, ideální pro šnorchlování (zkontrolujte si viditelnost předem!). Dobré místo pro potápění, ale s ohledem na bezpečnost. Doporučuji prozkoumat okolí – pěší túry v okolí jsou super.
Mašovický lom u Znojma: Krásně čistá voda, ale pozor na skály – vstup do vody je místy náročnější. Vyplatí se vzít si vodní boty. Okolí nabízí vinařské stezky a ochutnávky vína po dni stráveném koupáním.
Lom Rampa u Jeseníku: Krásné prostředí Jeseníků, po koupání je možné se vydat na výšlap na některý z okolních vrcholů. Voda je chladnější, ale osvěžující. Pro zkušenější plavce – hloubka je variabilní.
Jezero Konětopy: Větší jezero, vhodné pro rodiny s dětmi – mělké partie jsou ideální pro menší děti. Možnost zapůjčení vodních šlapadel a dalších aktivit. Kolem jezera je cyklostezka.
Rybník Velké Dářko: Největší rybník v Čechách nabízí prostor pro plavání, windsurfing, a další vodní sporty. Kolem rybníka jsou krásné cyklotrasy a turistické stezky. Prozkoumejte i okolí rybníka – hledejte méně známé zákoutí.
Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní: Klidnější místo, vhodné pro relaxaci a odpočinek. Voda je obecně čistá, ale doporučuji si před koupáním ověřit aktuální kvalitu. Oblast nabízí i další turistické atrakce.
Jezero Milada: Velké jezero s písečnými plážemi, ideální pro rodiny s dětmi a pro ty, co preferují pohodlí. Nabízí řadu služeb a aktivit. Nicméně může být v letních měsících dost přeplněné.
Co dělat s přítelem v zimě?
Zimní romantika nemusí znamenat jen procházky zamrzlým parkem. Pro skutečně nezapomenutelný zážitek s partnerem zvolte něco netradičního. Nabízím 30 inspirativních nápadů:
- Motýlí dům: Únik před mrazem do tropického ráje. V mnoha motýlích domech se konají i speciální večerní prohlídky s romantickým osvětlením. Před návštěvou si ověřte otevírací dobu a případné speciální akce.
- Jump Park: Adrenalinová zábava pro aktivní páry. Skákání na trampolínách uvolní endorfiny a zaručí spoustu smíchu. Nezapomeňte se předem informovat o cenách a rezervacích.
- Lední bruslení: Klasika, která nikdy nezklame. Vyberte si menší, méně přeplněné kluziště pro intimnější atmosféru. Nebojte se vzájemně si pomáhat a držet se za ruce.
- Divadlo nebo kino: Kulturní zážitek s následnou romantickou večeří. Vyberte si představení nebo film, který zaujme oba. Rezervujte si lístky s dostatečným předstihem, zvláště o víkendech.
- Projížďka kočárem: Romantická klasika s kouzlem starých časů. Vyberte si kočár tažený koněm pro nezapomenutelný zážitek. Před cestou zkontrolujte počasí a oblečte se teple.
- Párová masáž: Uvolnění a relaxace pro tělo i duši. Vyberte si masážní studio s dobrou pověstí a příjemnou atmosférou. Dopřejte si společně čas pro sebe.
- Sauna: Po aktivním dni ideální relaxace. Mnoho saun nabízí i romantické balíčky pro páry s vířivkou nebo ochlazovacím bazénem.
- Botanická zahrada: I v zimě nabízí botanické zahrady překvapivě pestrou paletu rostlin a květů ve sklenících. V mnohých se nachází i kavárna s krásným výhledem.
Tip navíc: Nepodceňujte plánování a rezervaci. Mnoho atrakcí vyžaduje předchozí rezervaci, zvláště v zimních měsících. A nezapomeňte na teplé oblečení!
Další inspirace (pouze náznaky): Vinotéka s ochutnávkou, útulná kavárna s horkou čokoládou, kuchařský kurz pro dva, prohlídka historického centra s průvodcem, výlet na hory (sněžení a horký čaj), sáňkování nebo bobování.