Bílé pláže najdete v mnoha částech Asie. Bali v Indonésii nabízí ikonické bílé písečné pláže s křišťálově čistou vodou a bohatým podmořským životem, ideální pro šnorchlování a potápění. Indie se pyšní plážemi Goa, známými svým rušným nočním životem a různorodými vodními sporty. Kambodža láká na klidnější pláže Koh Rong a Koh Rong Samloem s nádherným bílým pískem a palmami. Malajsie nabízí pláže s exotickou faunou a florou, například na ostrově Tioman. Srí Lanka disponuje plážemi s dramatickými skalními útvary a bohatou historií. Thajsko je rájem pro milovníky bílých pláží, s ostrovy jako Phuket, Krabi a Koh Lanta nabízejícími různé druhy aktivit a atmosféry. Vietnam disponuje krásnými, méně turisticky zatíženými plážemi v oblasti Phú Quốc. Indonésie, kromě Bali, nabízí nespočet dalších ostrovů s bílými plážemi, například Gili Trawangan. Japonsko, ačkoliv je známější svými horami a městy, má také krásné, odlehlejší bílé pláže, například na Okinawě. Bhútán, země hřmícího draka, nabízí spíše horskou scenérii, bílé pláže zde nenajdete. Filipíny jsou proslulé svými tyrkysovými vodami a bílými plážemi s bohatou biodiverzitou. Myanmar (Barma) disponuje méně rozvinutými, ale o to autentičtějšími plážemi. Při výběru lokality je důležité zvážit sezonu, hustotu zástavby a cenu ubytování.
Kde je nejlepší all inclusive?
Hledáte nejlepší all inclusive? To není tak jednoduché, záleží na vašich preferencích! Ale pár tipů mám:
Turecko: Klasika. Výborný poměr ceny a kvality, bohatý výběr hotelů, od rodinných resortů až po luxusní komplexy. Často se zaměřují na animační programy a vodní sporty. Doporučuji pro rodiny s dětmi a ty, co hledají aktivní dovolenou.
Egypt: Stále oblíbená destinace. All inclusive zde bývá velmi bohatý, s důrazem na kulinářské zážitky. Perfektní pro milovníky historie a archeologie díky blízkosti pyramid a starověkých památek. Pozor ale na počasí, může být extrémně horko.
Řecko: All inclusive po evropsku znamená vyšší standard služeb a menší, intimnější hotely. Krásné pláže, křišťálově čisté moře a bohatá historie jsou velkým plusem. Ideální pro romantické pobyty a milovníky kultury.
Španělsko: Nabízí pestrou paletu all inclusive resortů, od Kanárských ostrovů s věčným jarem až po slunné pobřeží Costa Brava. Skvělé pro poznávání různých regionů a ochutnávání místní kuchyně.
Dominikánská republika: Karibský ráj s nádhernými plážemi, palmovými háji a křišťálově čistým mořem. All inclusive zde často zahrnuje i vodní sporty a výlety. Perfektní pro únik z reality a relaxaci.
Bulharsko: Nejlevnější all inclusive varianta. Skvělá volba pro rodiny s omezeným rozpočtem, které hledají slunečnou dovolenou u moře. Kvalita služeb se ale může lišit.
Omán: Pro ty, co hledají něco netradičního. Kombinuje all inclusive pohodlí s exotickou kulturou a dechberoucími scenériemi. Vhodné pro milovníky dobrodružství a objevování.
Mexiko: Oblíbená destinace Američanů, nabízí vše od luxusních resortů v Cancunu až po malebné vesničky s bohatou kulturou. All inclusive je zde často na vysoké úrovni.
Tip: Před rezervací si vždy pečlivě prostudujte recenze a detaily o zahrnutých službách v all inclusive balíčku. Ne všechny all inclusive jsou si rovny!
Kde je nejlepší dovolená u moře?
Nejlepší dovolená u moře je subjektivní, záleží na vašich preferencích, ale na základě mých zkušeností z desítek zemí mohu nabídnout detailnější pohled.
Itálie a Řecko se srovnatelně umístily na prvních dvou místech díky kombinaci krásných pláží, bohaté historie a kultury. Itálie nabízí rozmanitost – od rušných pobřeží Amalfi až po klidnější toskánské pláže. Řecko zase láká svými ikonickými bílými vesničkami, azurovým mořem a nespočtem ostrovů s unikátní atmosférou. Obě destinace jsou skvělé pro milovníky historie, jídla a aktivní dovolené. Kvalita služeb je obecně vysoká, ale ceny se mohou lišit v závislosti na lokalitě.
Turecko nabízí skvělý poměr ceny a kvality. Najdete zde dlouhé písečné pláže, bohatý noční život, ale také historické památky a krásnou přírodu. Turecká riviéra je populární volbou, ale i menší, méně turisticky zatížené oblasti skrývají kouzlo.
Dubaj se od předchozích destinací výrazně liší. Nabízí luxusní zážitky, moderní architekturu a úchvatné pláže s čistou vodou. Je to ideální volba pro ty, kteří hledají opulentní dovolenou s širokou nabídkou aktivit, od nákupů v luxusních buticích až po adrenalinové sporty. Nicméně, cena odpovídá nabízené úrovni služeb.
Při výběru destinace zvažte, co od dovolené u moře očekáváte – klidný odpočinek, aktivní zábavu, kulturní zážitky, či luxusní pohodlí. Každá z uvedených destinací má co nabídnout a pro někoho může být tou nejlepší volbou.
Kam jezdí mladí na dovolenou?
Mladí cestovatelé s omezeným rozpočtem? Máte štěstí! Svět je plný úžasných destinací, které nezatíží vaši peněženku. Zaměřte se na jihovýchodní Asii – Thajsko, Vietnam a Kambodža nabízejí neuvěřitelně pestrou kulturu, nádherné pláže a lahodnou kuchyni za zlomek ceny evropských destinací. V Thajsku se vydejte po stopách starých chrámů, ochutnejte pikantní street food a relaxujte na tropických ostrovech. Vietnam vás okouzlí rýžovými políčky, pulzujícími městy a úchvatnou přírodou Ha Long Bay. Kambodža nabízí tajemství Angkor Wat a klidné pobřeží.
Chcete-li se vydat dál, zvažte Mexiko s jeho fascinující historií, ruchem Mexico City a nádhernými plážemi Yucatánu. Bali, Indonésie, sice trochu dražší, ale pořád cenově dostupnější než Evropa, nabízí dechberoucí krajinu, yogové retreaty a skvělé surfování. Evropa má ale také co nabídnout. Lisabon, s jeho malebnými uličkami a fado hudbou, nabízí skvělý poměr ceny a kvality. Stejně tak Marrakech v Maroku s exotickým kouzlem a tradičními trhy. A pro milovníky historie a přírody je Peru perfektní volbou – Machu Picchu, poušť Nazca a úchvatné Andy vám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Nezapomínejte na důležité detaily: levné letenky se dají najít s dostatečným předstihem, ubytování v hostelech je cenově nejvýhodnější, a místní doprava je často levnější než taxislužby. Naučte se pár základních frází v místním jazyce – místní to ocení a často vám to pomůže i při vyjednávání cen.
Kdy je nejlevnější jet k moři?
Nejlevnější cesta k moři? To závisí na vašich preferencích a cíli. Klasická evropská letoviska nabízí nejnižší ceny mimo hlavní sezónu. Květen, červen a září jsou ideální – teploty jsou stále příjemné, slunce svítí, ale davy turistů jsou menší a ceny zájezdů podstatně nižší. Můžete si tak užít klidnější dovolenou a ušetřit slušnou sumu peněz.
Chcete-li ušetřit ještě více, zaměřte se na méně známá letoviska v dané oblasti. Vyhněte se těm nejpopulárnějším, které jsou propagovány všemi cestovními kancelářemi. Trocha pátrání na mapě a internetu vám může přinést překvapivé výsledky v podobě klidné pláže a levnějšího ubytování srovnatelné kvality.
Pro milovníky tepla i v zimě existuje řešení: exotické destinace. Thajsko, Karibik, Dominikánská republika – tamní ceny zájezdů jsou nejnižší v období od ledna do března. Je třeba ale počítat s vyššími letenkami, které mohou částečně vykompenzovat nižší cenu pobytu. Doporučuji porovnávat ceny letenek a zájezdů s dostatečným předstihem, ideálně 3-6 měsíců před plánovanou cestou.
Nezapomínejte také na flexibilitu termínů. I v hlavní sezóně se dá najít levnější zájezd, pokud nejste svázáni konkrétními daty. O víkendech a svátcích jsou ceny vždy vyšší. Zkuste cestovat v týdnu, abyste se vyhnuli největšímu náporu turistů.
A poslední tip: sledujte slevové akce a nabídky cestovních kanceláří. Někdy se objeví fantastické slevy na last minute zájezdy, které vám umožní vyrazit k moři za neuvěřitelně nízké ceny. Ale buďte opatrní a vždy si pečlivě prověřte podmínky nabídky.
Na čem ležet na oblázkové pláži?
Na oblázkové pláži oceníte především skládací molitanové podložky. Jsou levné a pohodlné, skvěle tlumí nerovnosti a chrání před ostrými kamínky. Zvažte i jejich rozměry – větší poskytují větší komfort, ale zaberou více místa v batohu. Dobrou alternativou je nafukovací karimatka, která je lehká a skladná, ale vyžaduje nafouknutí. Pro větší pohodlí doporučuji vzít si i malý polštářek. Nezapomeňte na ochranu před sluncem – lehký pareo nebo plážový ručník se vám bude hodit i jako ochrana před větrem. Pro větší pohodlí při vstávání z podložky volte takovou s hrubším povrchem, který zabrání sklouznutí.
Pokud se chystáte na pláž s dětmi, zvažte větší, spojovatelné podložky, aby měly dostatek prostoru pro hru. Kvalitní podložka by měla být odolná proti vodě a snadno se čistila. Při výběru dbejte na kvalitu materiálu, aby vydržela několik sezón.
Kromě podložky je na oblázkové pláži užitečný i malý skladný kbelík na vodu na opláchnutí nohou a případný lehký deštník pro stín. V případě silnějšího větru, pak i kolíky na upevnění.
Kde je černá pláž?
Černá pláž? Reynisfjara, samozřejmě! Tohle místo je ikonické, legendární, prostě musíte ho vidět. Nejenže se pyšní tím famózním černým pískem vulkanického původu, ale i dramatickými bazaltovými sloupy, které se zvedají z moře jako zmrzlé varhany. Ty útesy, to je něco! A pozor, oceán tam umí být pořádně zrádný – nebezpečné vlny jsou tam běžnou záležitostí, takže dodržujte bezpečnou vzdálenost. Leží na jihu Islandu, nedaleko Viku í Mýrdal, a je snadno dostupná. Nečekejte však žádný bílý písek a klidné moře – Reynisfjara je divoká, majestátní a nezapomenutelná. Jen si představte tu sílu přírody, která stvořila toto úchvatné místo. A pro fotografy? Absolutní ráj. Silný vítr je tam častý, takže doporučuji pevně držet fotoaparát.
Tip pro cestovatele: Kromě samotné pláže se vydejte i na prohlídku nedalekých jeskyní a útesů. Výhledy jsou dechberoucí. A nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě tam může být chladno a větrno.
Kam Češi jezdí na dovolenou?
Letošní prázdninové trendy Čechů odhalují zajímavé posuny. Tradiční trio oblíbených destinací (z údajů největší cestovní agentury Invia, která tvoří reprezentativní vzorek) doplňují již tradičně oblíbené Bulharsko a Tunisko. Chorvatsko, s jeho dostupností a krásným pobřežím, si drží stabilní pozici, ačkoliv se objevují i tipy na méně frekventované části Dalmácie a Istrie, kde lze najít klidnější zázemí. Španělsko, klasika pro milovníky pláží i kultury, a Kanárské ostrovy, lákavé svými stále příznivými teplotami, se drží v popředí zájmu. Zajímavé je posílení domácího cestovního ruchu – Česká republika se umístila v první desítce, což svědčí o stále rostoucím zájmu o objevování krás naší země. Itálie, s bohatou historií a pestrou nabídkou, si své místo mezi oblíbenými destinacemi jistě zaslouží. Mnozí turisté objevují i méně známé regiony, od úchvatné Toskánské krajiny až po malebné vesničky na jihu. Významný je však i nárůst zájmu o exotické destinace, což může souviset jak s touhou po nevšedním zážitku, tak i s dostupnějšími letenkami a turistickými balíčky. Zde se otevírá prostor pro objevování jedinečné kultury, nádherné přírody a neznámých koutů světa, ovšem s doporučením detailnějšího plánování a případné konzultace s odborníky na cestování do daných oblastí.
Co na sebe na pláž?
Na pláž? To je jasné! Plážová taška, samozřejmě, ale radši něco odolného, třeba batoh. Kam to všechno nacpat? To je výzva!
Základy:
- Lehké, rychleschnoucí oblečení – ideálně funkční materiál. Klasické plavky jsou samozřejmostí, ale přibalte si i něco na převlečení, ať se nemusíte motat v mokrých plavkách.
- Kvalitní opalovací krém s vysokým faktorem, odolný vůči vodě! Nepodceňujte to, i když je zataženo.
- Po opalovacím krémem na zklidnění pokožky.
- Brýle do vody – polarizační filtry jsou super.
- Sluneční brýle s UV filtrem a kšiltovka či klobouk pro maximální ochranu.
- Voděodolná taška na cennosti a telefon.
Výbava pro aktivní zábavu:
- Vodní boty – nutnost na kamenitém pobřeží, chrání nohy před zraněním. Vyberte si lehké a dobře odvodňující.
- Snorkel a maska – prozkoumejte podmořský svět!
- Plážová hra – frisbee, badminton, míč… pro zábavu s kamarády.
- Malá lékárnička – obvazy, náplasti, antiseptikum.
- Dostatek pitné vody – dehydratace na slunci je nepřítel číslo jedna! Termolahve s vodou jsou ideální.
- Lehká osuška z rychleschnoucího materiálu.
- Malá powerbanka na nabití telefonu.
Pohodlí navíc:
- Plážová podložka – pro pohodlí při opalování. Zvolte lehkou a skladnou.
- Žabky nebo sandály – na běhání po pláži.
- Nafukovací lehátko nebo kruh – pro relaxaci na vodě.
Kde u moře je nejlevněji?
Na otázku, kde u moře ušetříte nejvíce, není jednoduchá odpověď. Cena závisí na mnoha faktorech – termínu dovolené, typu ubytování, stravování a dalších aktivitách. Nicméně, některé země se obecně vyznačují nižšími cenami než jiné.
Mezi tradičně levnější destinace patří:
- Bulharsko: Nabízí slušné pláže, příjemné počasí a relativně nízké ceny ubytování a jídla. Ideální pro rodiny s dětmi a ty, kteří hledají klidnější dovolenou.
- Chorvatsko: Cenově se liší podle oblasti. Méně turisticky atraktivní části pobřeží nabízejí nižší ceny než slavné ostrovy jako Hvar nebo Dubrovnik. Kvalita pláží je však skvělá.
- Polsko: Pobřeží Baltského moře je cenově velmi dostupné, ale klima je chladnější než v jižních destinacích. Ideální pro letní dovolenou, pokud vám nevadí chladnější voda.
- Turecko: Nabízí širokou škálu ubytování a aktivit za různé ceny. All inclusive resorty mohou být cenově výhodné, ale i v menších penzionech se dá najít levné ubytování. Vždy si však předem ověřte recenze.
- Egypt: All inclusive resorty u Rudého moře jsou často cenově dostupné, ale kvalita služeb se může lišit. Je nutné pečlivě vybírat.
- Tunisko: Podobně jako Egypt nabízí levné all inclusive resorty, ale kvalita služeb se může lišit. Kromě pláží se vyplatí navštívit i historická města.
- Řecko: I v Řecku je možné najít levnější dovolenou, pokud se vyhnete nejznámějším ostrovům a budete se zaměřovat na méně turistické oblasti nebo na ubytování v apartmánech.
- Itálie: Itálie je obecně dražší než výše zmíněné země, ale i zde lze najít levnější varianty, pokud se zaměříte na méně známá místa a vyhýbáte se hlavní turistické sezóně.
Tipy pro ušetření peněz:
- Rezervujte si dovolenou s předstihem.
- Vyhněte se cestování v hlavní sezóně.
- Zvažte ubytování v apartmánech nebo penzionech namísto hotelů.
- Vařte si sami, nebo využijte levnější místní restaurace.
- Hledejte levné letenky a porovnávejte ceny.
Jaká je nejdražší dovolená na světě?
Nejdražší dovolená světa? To je otázka, která mne, zkušeného cestovatele, fascinuje. Nedávno jsem narazil na informaci o zájezdu za milion liber, tedy zhruba 30 milionů korun. Organizuje ho britská agentura specializující se na luxusní cestování.
Co tenhle balíček za miliony nabízí? Nic menšího než cestu kolem světa s návštěvou 962 památek a přírodních lokalit UNESCO. Představte si:
- Exkluzivní přístup: Myslete na soukromé prohlídky Zakázaného města, osobní setkání s místními kmeny v Amazonii, nebo jízdu na velbloudech po poušti s beduíny.
- Luxusní ubytování: Nemluvíme o levných hotelech. To jsou prestižní hotely s pětihvězdičkovým servisem a úchvatným výhledem.
- Soukromá doprava: Soukromá letadla, jachty, limuzíny – cestování bez zbytečných starostí.
- Osobní průvodce: Zkušení znalci historie a kultury, kteří vám poskytnou hluboké poznání navštívených míst.
Některé detaily, které stojí za zmínku:
- Trasu si klient může částečně upravit dle vlastního přání, ale samotná příprava a realizace trvá měsíce.
- Cena zahrnuje samozřejmě i všechny letenky, stravu a aktivity. Je to skutečně “all inclusive” na nejvyšší úrovni.
- I když je to neskutečně drahé, je to i investice do nezapomenutelných zážitků a poznání, které nelze za žádnou cenu koupit jinde.
A co víc? Myslím, že je to zážitek pro život, vynikající příležitost pro sběratele vzpomínek a unikátních zážitků. Určitě bych si takovou cestu rád zkusil, i když bych musel výrazně ušetřit.
Kam na dovolenou do Chorvatska pro mlade?
Chorvatsko pro mladé? Záleží na vašich preferencích. Pro milovníky pulzujícího nočního života a akcí jsou ideální větší města: Zadar s bohatou historií a moderními bary, Šibenik s krásnou katedrálou a živým přístavem, Trogir – malebné město zapsané na seznamu UNESCO s nepřeberným množstvím barů a restaurací, Split s Diokleciánovým palácem a rušným centrem, a konečně Dubrovnik, impozantní město s hradbami a nočním životem, který konkuruje i větším evropským metropolím. Nezapomínejte ale, že ceny v Dubrovníku jsou obecně vyšší.
I Istrie nabízí skvělé možnosti. Poreč a Rovinj jsou vyhlášená letoviska s rozsáhlými plážemi a pestrou nabídkou barů a klubů. Opatija, s nádechem elegance a historie, je ideální pro ty, kteří preferují sofistikovanější zábavu. Doporučuji zvážit i menší, skryté klenoty Istrie pro klidnější, ale stejně zajímavý pobyt.
Střední Dalmácie je rájem pro milovníky pláží a večírků. Makarská riviéra je synonymem pro nekonečné pláže, vodní sporty a bohatý noční život, který se táhne podél celého pobřeží. Ostrovy Hvar a Brač nabízejí kombinaci nádherné přírody, exkluzivních plážových barů a klubů s mezinárodní klientelou. Hvar je známý svými luxusními bary a nočními kluby, zatímco Brač nabízí více klidných zátok a možností pro ty, kteří chtějí prokládat party s relaxací. Před cestou si zkontrolujte cenové relace, které se na Hvaru mohou vyšplhat na vyšší úroveň.
Nepodceňujte plánování dopředu, zejména pokud cestujete v hlavní sezóně. Rezervujte si ubytování a dopravu s předstihem, abyste si zajistili nejlepší ceny a dostupnost.
Na co si lehnout na pláži?
Ležení na pláži? To není jen o lenošení! Z desetiletí zkušeností s plážemi po celém světě vím, že komfort a pohodlí záleží na detailech. Klasická plážová podložka je samozřejmostí, ale zvažte i lehátko s opěrkou hlavy – v některých oblastech (např. Jižní Amerika) je běžné si ho pronajmout. Kvalitní, rychleschnoucí osuška je nezbytností, ideálně větší než standardní. V tropických oblastech oceníte i lehkou, prodyšnou plážovou košili, která chrání před sluncem a hmyzem. Nepodceňujte sluneční ochranu: klobouk s širokou krempou a kvalitní opalovací krém s vysokým SPF, ideálně odolný vůči vodě, jsou klíčové. Plážová taška by měla být prostorná a voděodolná, abyste si chránili cennosti. V horkých oblastech je vhodné s sebou vzít malou lahvičku s osvěžující mlhou na obličej a koupelové soli pro uvolnění po dni na slunci. A nezapomeňte na něco na čtení – kniha nebo e-book, abyste si skutečně užili klid. Doporučuji i malý, voděodolný obal na telefon a peníze – zkušenost učí!
Pro pohodlí na písečné pláži doporučuji boty do vody – chrání chodidla před ostrými mušlemi a horkým pískem. A pokud se chystáte do moře, nezbytná je i plavecká čepice, která ochrání vlasy před slanou vodou a sluncem. Můžete si také vzít s sebou podvodní fotoaparát nebo GoPro, abyste zachytili ty nejkrásnější okamžiky. A konečně, malé lékárničky s repelenty, náplastmi a léky proti nevolnosti či průjmu vám ušetří případné potíže.
Kolik stojí lehátka na pláži?
Cena lehátek na pláži se pohybuje okolo 30 leva (cca 380 Kč) za set – dvě lehátka a slunečník. To je běžná cena, ale v oblíbenějších turistických destinacích počítejte s vyššími částkami, klidně i dvojnásobkem.
Tip pro šetření:
- Vyhněte se nejfrekventovanějším plážím – odlehlejší pláže často nabízejí klidnější prostředí a nižší ceny, nebo dokonce možnost si vzít vlastní deku.
- Vyrazte mimo hlavní sezónu – ceny jsou pak obvykle nižší.
Alternativy k placeným lehátkům:
- Využijte vlastní karimatku nebo lehkou cestovní deku. Je to nejlevnější a nejlehčí varianta.
- Hledejte pláže s volně přístupnou skalnatou částí – tam si můžete pohodlně lehnout i bez lehátek.
- Některé hotely umožňují svým hostům využívat lehátka u bazénu i na pláži zdarma, i když nejste ubytováni přímo u moře.
Důležité: Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, dostatek tekutin a pokrývku hlavy. Ať už si pronajmete lehátka, nebo si vezmete vlastní podložku, důležité je se chránit před sluncem!
Co si vzít s sebou na pláž?
Plážová výbava pro zkušeného cestovatele? Žádný problém! Základem je samozřejmě kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem – a nezapomeňte ho pravidelně doplňovat! K tomu pohodlné plavky, které vám umožní nerušeně si užívat koupání. Sluneční brýle s UV filtrem ochrání vaše oči před škodlivým zářením, a klobouk s širokou krempou je nepostradatelný pro ty, kteří se sluní déle. Žabky nebo jiné pohodlné boty jsou ideální na písek a kameny. A nezapomeňte na plážový ručník, ideálně velký a rychle schnoucí.
Kromě základního vybavení vám doporučuji vzít si dostatek vody – dehydratace na slunci je nepříjemná, a často se podceňuje. Svačina, jako například ovoce, sendviče, nebo energetické tyčinky, vám pomůže udržet energii po celý den. Pro relaxaci na pláži si vezměte knihu, časopis, sluchátka s hudbou, nebo třeba hru – záleží na vašich preferencích. Pro větší komfort doporučuji lehké pareo nebo sarong, který poslouží jako přehoz, podložka nebo improvizovaná taška.
Pro rodiny s dětmi je důležité vzít si hračky, kbelíky a lopaty na stavění hradů z písku. Nepodceňujte ochranu před sluncem pro děti – klobouky a opalovací krémy s vysokým SPF jsou klíčové. A nezapomeňte na voděodolné pouzdro pro telefon a cennosti. Pro větší pohodlí si vezměte plážovou tašku, která vám pomůže s transportem všeho nezbytného.
Tip pro zkušenější: Malá cestovní lékárnička s náplastmi, repelent proti hmyzu a léky proti bolesti se mohou hodit. A nezapomeňte si vzít hotovost, protože ne všude se dá platit kartou.
Kde je prasečí pláž?
Jak se tam dostat? Nejčastěji se na Big Major Cay dostanete lodí z Exumy, druhého největšího ostrova Bahamských ostrovů. Existují organizované výlety z různých bahamských destinací, ale i možnost pronájmu soukromé lodi pro větší soukromí. Plánujte cestu dopředu, protože počasí může ovlivnit dostupnost dopravy.
Co očekávat? Připravte se na setkání s přátelskými prasátky, která jsou zvyklá na interakci s lidmi. Můžete se s nimi fotit, krmit je (doporučuje se si vzít nějaké ovoce nebo zeleninu) a dokonce se s nimi i koupat. Voda je křišťálově čistá a pláž nabízí nádherné panoráma. Nicméně, pamatujte, že se jedná o divoká zvířata, proto je důležité zachovat respekt a dodržovat pokyny místních průvodců.
Zajímavosti:
- Původ prasat na ostrově je dodnes trochu záhadný. Existuje několik teorií, od ztroskotaných lodí až po úmyslné vysazení.
- Ostrov je součástí Exuma Cays Land and Sea Park, rozsáhlé chráněné oblasti s bohatým mořským životem.
- Kromě prasátek můžete na Exumách objevovat úchvatné pláže, jeskyně, a korálové útesy – ideální pro šnorchlování a potápění.
Tip pro cestovatele: Nezapomeňte na opalovací krém, repelent proti hmyzu a fotoaparát. A hlavně, připravte se na nezapomenutelný zážitek!
Co znamenají hvězdičky u hotelu?
Hvězdičky u hotelů nejsou jenom pěkný obrázek, ale důležitý indikátor kvality vašeho pobytu. Jednoduše řečeno, čím více hvězdiček, tím vyšší standard služeb a komfortu můžete očekávat. Jedna hvězdička znamená základní ubytování – čistá postel, koupelna a minimum služeb. Myslete na hostely, penziony nebo velmi jednoduché hotely. Dvě až tři hvězdičky už nabízejí o něco více komfortu – třeba televizi, možná i snídani. Čtyři hvězdičky signalizují solidní hotel s větším komfortem, většími pokoji, širší nabídkou služeb a často i bazénem nebo wellness centrem. Pět hvězdiček pak představuje luxusní zážitek. Očekávejte prostorné a elegantně zařízené pokoje, vynikající služby, bohaté snídaně a širokou paletu dalších služeb, jako jsou restaurace s michelinskými hvězdami, spa a wellness centra s komplexní nabídkou procedur, osobní concierge služby a podobně.
Je však důležité si uvědomit, že systém hodnocení hvězdičkami se liší v jednotlivých zemích. To, co je v jedné zemi čtyřhvězdičkový hotel, nemusí být v jiné zemi stejné. Proto je vždy dobré si přečíst recenze ostatních cestovatelů, prohlédnout si fotografie a zkontrolovat přesný popis služeb na webových stránkách hotelu před rezervací. Nedůvěřujte slepě jen počtu hvězdiček. Kvalita služeb se může značně lišit i v rámci stejného hodnocení.
Nezapomínejte také na další faktory, které ovlivňují celkový dojem z pobytu – polohu hotelu, blízkost atrakcí, recenze na čistotu a personál. Hvězdičky jsou vodítkem, ale finální rozhodnutí o výběru hotelu by mělo být založeno na vašich individuálních potřebách a preferencích.
Co vše zahrnuje all inclusive?
All inclusive? To je pro mě spíš lenošení než dovolená! Ale i tak, i pro lenochy to může být užitečné. Zahrnuje to většinou stravu – snídaně, obědy, večeře, někdy i svačiny a nealkoholické nápoje, ale pozor, kvalita se liší.
Co je ale důležité vědět:
- Alkohol: Často je zahrnutý, ale bývá to místní produkce. Kvalitní importované nápoje si připlatíte.
- Aktivity: All inclusive často nabízí animační programy, třeba aerobik, vodní sporty, ale ty “lepší” aktivity, jako potápění, výlety, vodní sporty, si většinou musíte připlatit.
- Služby: Někdy zahrnuje i služby jako lehátka, osušky u bazénu, ale to se liší od hotelu k hotelu.
Pro aktivní turistu je důležité si předem zjistit, co přesně zahrnuje all inclusive daného hotelu. Často je výhodnější si vybrat hotel s polopenzí a investovat do individuálních aktivit a výletů, které vás skutečně zajímají.
Tip pro aktivní turisty: Zkontrolujte si, zda hotel nabízí vhodné zázemí pro váš sport (např. úschovna kol, možnost praní sportovního oblečení). All inclusive by vám nemělo bránit v objevování okolí!
Jak se obléknout k moři?
Plánujete výlet k moři? Správný výběr oblečení je klíčový pro pohodlný a bezproblémový pobyt. Zapomenete-li na pár drobností, může to zkazit celou dovolenou.
Základem je lehké a vzdušné oblečení.
- Trička a tílka z přírodních materiálů (bavlna, len) jsou nejlepší volbou. Syntetika sice rychle schne, ale v horku se v ní více potíte.
- Šortky a sukně, ideálně z lehké a prodyšné látky.
- Letní košile a lehké kalhoty z lnu nebo bavlny – skvělé na večery, kdy je stále teplo, ale už ne takové vedro jako přes den.
- Letní šaty – pohodlné a stylové řešení pro horké dny. Vyberte si takové, které vám umožní volný pohyb.
Nepodceňujte ochranu před sluncem!
- Sluneční brýle s UV ochranou jsou nezbytností. Nešetřete na kvalitě, vaše oči vám poděkují.
- Klobouk, šátek nebo kšiltovka – ochrana hlavy před spálením je stejně důležitá jako ochrana očí.
- Opalovací krém s vysokým SPF faktorem (doporučuje se 30 a výše) nanášejte pravidelně, i když je zataženo. Nepřehlédněte citlivá místa jako uši a nos.
Myslete i na detaily:
- Plavky – ideálně dva páry, abyste měli jeden k dispozici, zatímco druhý schne.
- Lehká obuv – žabky, sandály, tenisky. Vyhněte se novým botám, které by vám mohly způsobit otlaky.
- Dioptrické brýle (náhradní) nebo kontaktní čočky s roztokem – pro ty, kteří je nosí.
- Lehký pareo nebo šátek – hodí se na pláž i na večer.
- Malá cestovní lékárnička – s léky proti bolesti, na opalovací spálení a případné zažívací potíže.
Tip pro zkušené cestovatele: balte oblečení do menších, lehce stlačitelných tašek, které vám usnadní balení i manipulaci s batohem.