Kde si mohu prohlédnout oblohu dalekohledem?

Toužíte po nezapomenutelném pohledu na hvězdnou oblohu? Zažil jsem desítky observatoří po celém světě a mohu vám doporučit i ty nejlepší v České republice. Na rozdíl od přeplněných turistických atrakcí, nabízejí tato místa klid a možnost prozkoumat vesmír v jeho plné kráse.

Planetária nabízejí skvělou projekci noční oblohy, ale pro skutečný zážitek z pozorování dalekohledem se zaměřte na obseravatoře.

Obseravatoř „Ka-dar“ a Obseravatoř ГАИШ МГУ (pokud je dostupná pro veřejnost – ověřte si to předem) jsou dobrým začátkem. Nabízejí unikátní pohled na vesmír, často doprovázený odborným výkladem. Připravte se však na méně komfortní podmínky než v moderních planetáriích.

Народная обсерватория (pokud existuje více než jedna, vyberte si tu s nejlepší dostupností a recenzemi) je skvělou volbou pro začátečníky i zkušené astronomy. Atmosféra je zde obvykle přátelštější a méně formální než v profesionálních institucích.

Горбушкин двор – méně známé místo, ale pokud je přístupné veřejnosti a má dalekohled, může nabídnout jedinečný, osobnější zážitek. Vždy si však předem ověřte otevírací dobu a dostupnost.

Nezapomeňte na důležité detaily: lepší výhled bude za bezměsíčné noci, daleko od světelného znečištění měst. Teplé oblečení je nezbytností, i v létě. A pokud máte možnost, zúčastněte se komentované prohlídky – obohatí to váš zážitek o cenné informace.

Co je možné vidět na exkurzi v Pulkovské observatoři?

Exkurze do Pulkovské observatoře nabízí fascinující cestu časem skrze dějiny astronomie. V muzeu spatříte jedinečné exponáty – geodetické přístroje, měřící a výpočetní techniku, optiku největších teleskopů 19. a 20. století a sbírku astronomických hodin. Nahlédnete do světa vědy skrze portréty slavných astronomů a vědců minulých staletí. Dominantou je Kruhový sál, jehož střed prochází primárním vertikálem, což je imaginární linie, která je klíčová pro přesná astronomická měření. Můžete si tak představit, jak se zde po staletí s přesností na vteřinu určovala poloha hvězd. Obrovským přínosem je také fakt, že observatoř se nachází v místě s minimálním světelným znečištěním, což dříve, a do jisté míry i dnes, zaručovalo výjimečné podmínky pro astronomický výzkum. Doporučuji si předem ověřit dostupnost prohlídek a rezervaci vstupenek, popřípadě se informovat o případných omezeních kvůli astronomickému výzkumu, který se zde stále provádí.

Co se nachází v Hvězdném městečku?

Hvězdné městečko, uzavřený vojenský objekt (ЗАТО) severovýchodně od Moskvy, nedaleko Ščolkova, je místem, které dýchá historií kosmonautiky. Nachází se zde legendární Středisko přípravy kosmonautů, kolébka sovětského, a následně ruského, kosmického programu. Od roku 1961 se zde připravují všichni domácí a řada zahraničních kosmonautů na své mise. Nejde jen o suchou teoretickou výuku, ale o náročný komplex simulací a fyzické přípravy, včetně legendárního hydrolaboratoře, kde se kosmonauti učí pracovat v podmínkách beztíže. Městečko samo o sobě je klidnou oázou, s typickou sovětskou architekturou, ale pro běžného turistu nepřístupné. Prohlídky jsou velmi výjimečné a většinou omezeny na oficiální delegace. Pokud se vám podaří proniknout za jeho brány, čekejte unikátní atmosféru místa, kde se psala a stále píše historie dobývání vesmíru. Zde se prolínají hrdinství prvních kosmonautů s nejmodernějšími technologiemi současnosti.

Kde v Petrohradě se dá pozorovat hvězdy?

Hledáte v Petrohradě místo s dokonalým výhledem na hvězdy? Pak mám pro vás několik tipů na “kosmická” místa:

  • Pulkovská observatoř: Nejenže se jedná o historicky významné místo, ale za jasné noci se vám zde naskytne úchvatný pohled na noční oblohu. Doporučuji si předem ověřit, zda je observatoř přístupná veřejnosti a zda se konají nějaké veřejné prohlídky s astronomickým výkladem. Někdy jsou k dispozici i speciální astronomické dalekohledy.
  • Petrohradské planetárium: Klasické planetárium s pravidelnými projekcemi, které vám přiblíží vesmír. Zde se dozvíte mnoho o hvězdách, planetách a dalších vesmírných objektech, i když přímo hvězdy neuvidíte.
  • Planetárium č. 1: (Pokud se jedná o další, specifické planetárium, doporučuji ověřit jeho existenci a dostupnost.) Další možnost, kde se ponoříte do tajů vesmíru. Vždy se vyplatí předem zkontrolovat program.
  • Muzeum kosmonautiky a raketové techniky jména V. P. Gluška: I když se zde přímo na hvězdy nedíváte, toto muzeum nabízí fascinující pohled na historii kosmických letů a technologii, která umožňuje lidstvu zkoumat vesmír. Skvělé místo pro nadšence do kosmonautiky.

Poznámka: Kvalita pozorování hvězd v Petrohradě silně závisí na světelném znečištění. Pro nejlepší zážitek se vydejte mimo město, ideálně na tmavé místo mimo rušná centra.

Kde v Rusku je možné pozorovat hvězdnou oblohu?

Hledáte dokonalé místo k pozorování hvězdné oblohy v Rusku? Máte štěstí! Rusko nabízí několik úchvatných lokalit s minimálním světelným znečištěním.

Astrofyzikální observatoř RAN: Jedno z nejlepších míst pro skutečné astronomy a nadšence. Nabízí nejen nádhernou noční oblohu, ale i možnost prohlídky samotné observatoře a dozvědět se více o výzkumu vesmíru.

Vardan a Bugaská kosa: Tato místa na pobřeží Azovského moře jsou ideální pro pozorování Mléčné dráhy. Klidné prostředí a minimum světelného znečištění zaručují nezapomenutelný zážitek. Nezapomeňte na repelent proti komárům!

Čujská step: V Altajské republice se nachází tato step, která je opravdovým rájem pro milovníky astrofotografie. Extrémně tmavá obloha nabízí úchvatný pohled na hvězdy a možnost zachytit úžasné snímky. Buďte však připraveni na chladné noci a možná i na nepřízeň počasí.

Jezero Bajkal: Největší sladkovodní jezero na světě nabízí nejen nádherné denní výhledy, ale i úžasnou noční oblohu. Najdete zde mnoho klidných míst daleko od světelných zdrojů. Pozorujte hvězdy nad majestátní krajinou Bajkalu.

Kolský poloostrov: Severní poloha a rozlehlost Kolského poloostrova zaručuje nízkou úroveň světelného znečištění. Připravte se na arktické podmínky a dlouhé noci během zimních měsíců.

Delta Volhy: Klidná a rozsáhlá delta Volhy nabízí mnoho odlehlých míst s tmavou oblohou. Pozorování hvězd zde může být kombinováno s prozkoumáváním jedinečné deltové krajiny.

Lenské sloupy: Překrásné skalní útvary na břehu řeky Leny nabízejí dramatickou kulisu pro pozorování hvězdné oblohy. Jedná se o méně známé, ale o to působivější místo pro astroturistiku.

Kde se nachází RT 64?

RT 64, přesněji řečeno velký radioteleskop TНА-1500К s průměrem 64 metrů, se hrdě tyčí nad Kaljazinskou radioastronomickou observatoří. Nemůžete ho přehlédnout, ať už jste v Kaljazinu samotném, nebo plujete po Volze. Jeho uvedení do provozu spadá do roku 1992. Zajímavostí je jeho prakticky identický dvojče, TНА-1500Мо, nacházející se v Medvěžích jezerech poblíž Moskvy. Oba teleskopy jsou součástí sítě, která sleduje vesmírné objekty a je součástí mezinárodní spolupráce. Kaljazin, mimochodem, je historické město s krásnou, i když poněkud melancholickou atmosférou díky zatopené zvonici starého města. Kombinace technické velkoleposti radioteleskopu s historickým kouzlem Kaljazinu nabízí nezapomenutelný zážitek. Doporučuji návštěvu jak observatoře, tak i samotného města, prozkoumejte jeho úchvatnou architekturu a malebné okolí. Cesta po Volze podél teleskopu je pak nezapomenutelným zážitkem.

Co je vidět v observatoři?

V observatoři, milí přátelé cestovatelé, spatříte mnohem víc než jen hvězdy! Samotné slovo „observatoř“ – observatio, tedy pozorování – napovídá. Jde o budovu určenou k systematickému sledování nejrůznějších jevů. A to nejen dalekohledy na noční obloze. Astronomové zde zkoumají vesmír, jehož nekonečné rozlohy mne vždy fascinovaly. Ale pozorování se netýká jen hvězd. V závislosti na specializaci observatoře, můžete zde nalézt přístroje sledující pozemské jevy: změny počasí (klimatologie, meteorologie), pohyby zemské kůry (geofysika), oceánské proudy (oceánografie) a dokonce i aktivitu sopek (vulkanologie). Představte si ty neuvěřitelné přístroje, sofistikované technologie a fascinující data, která se zde sbírají! Každá observatoř je jedinečným oknem do světa, ať už pozemského, nebo vesmírného. Získáte tak komplexnější obraz o fungování naší planety a celého vesmíru.

V čem spočívá smysl panoramatické prohlídky?

Smylem poznávací exkurze je, jednoduše řečeno, sightseeing – prohlídka památek a zajímavých míst dané oblasti. To ale zdaleka není jen o pasivním koukání. Je to o zažití daného místa.

Dobrá exkurze vám nabídne mnohem víc než jen pouhý výčet turistických atrakcí. Pomůže vám pochopit kontext – historii, kulturu, životní styl místních obyvatel. Získáte tak mnohem hlubší a smysluplnější zážitek.

  • Úspora času a energie: Plánování individuální cesty může být časově náročné. Exkurze vám ušetří práci s hledáním tras, vstupenek a informací.
  • Profesionální průvodce: Zkušený průvodce vám poskytne cenné informace a zajímavé detaily, které byste si sami pravděpodobně nevšimli.
  • Setkání s místními: Některé exkurze vám umožní setkání s místními obyvateli, ochutnávku tradičních jídel a další autentické zážitky.
  • Bezpečnost: Exkurze často zahrnují dopravu a profesionální doprovod, což zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko ztráty.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že ne všechny exkurze jsou si rovny. Při výběru dbejte na:

  • Referencí a recenzí: Přečtěte si recenze od předchozích účastníků.
  • Program exkurze: Ujasněte si, co exkurze zahrnuje a co ne.
  • Velikost skupiny: Menší skupiny umožňují osobnější přístup a více interakce s průvodcem.
  • Zkušenost průvodce: Vyberte si exkurzi s kvalifikovaným a zkušeným průvodcem.

Dobře zvolená exkurze vám tak zaručí nezapomenutelný a obohacující zážitek, který přesáhne pouhý “ostrý pohled” na turistické atrakce.

Existuje v Rusku Hvězdné městečko?

Ano, Hvězdné městečko v Rusku existuje. Od 60. let minulého století slouží jako centrum výcviku ruských kosmonautů. Jurij Gagarin, German Titov a Valentina Těreškovová se zde připravovali na své historické lety. Mnoho ruských kosmonautů zde dodnes žije se svými rodinami a podstupuje výcvik.

Město je uzavřené a přístup pro veřejnost je značně omezený. Návštěvy jsou možné pouze s povolením a často v rámci organizovaných zájezdů. Je to fascinující místo s bohatou historií a unikátní infrastrukturou, která zahrnuje simulační zařízení pro trénink v beztížném stavu, centrifugu a hydrolaboratoř. Nahlédnout do každodenního života kosmonautů, ale i do technických detailů přípravy letů, je pro milovníky kosmonautiky neskutečným zážitkem.

Tip pro turisty: Pokud se vám podaří získat povolení k návštěvě, nenechte si ujít muzeum kosmonautiky v Hvězdném městečku, kde se nachází mnoho vzácných exponátů.

Kde se dá vidět nejkrásnější hvězdná obloha?

Nejlepší místa na pozorování hvězd? To chce pořádný trek! Zapomen na přeplněné observatoře, pravé hvězdné divadlo najdeš jinde.

  • Atacama, Chile: Suché jak prach, ale hvězdný koberec k nezaplacení! Příprava na vysokou nadmořskou výšku je klíčová – aklimatizace je nezbytná. Vybav se teplým oblečením, i v létě tam může být pořádná zima. Doporučuji trek k nějakému výhledovému bodu mimo turistické trasy pro absolutní tmu.
  • Namib-Rand, Namibie: Pískové duny a nekonečná obloha. Počítej s vysokými teplotami přes den a s chladem v noci. Terénní auto je skoro nutnost, a dostatek vody je samozřejmostí. Nejlepší čas na pozorování je během novoluní.
  • Kanárské ostrovy, Španělsko: Snadněji dostupné, ale pořád s úžasným výhledem. Dobrá infrastruktura, ale vyhněte se městům pro minimalizaci světelného znečištění. Trek po vulkanické krajině s dalekohledem je zážitek.
  • Sagarmatha (Everest), Nepál: Pro zkušené horolezce – hvězdné nebe nad nejvyšší horou světa, ale pozor, nebezpečí je na každém kroku. Perfektní příprava a zkušený průvodce je nezbytný.
  • Pic du Midi, Francie: Snadnější varianta s lanovkou. Moderní observatoř, ale i krásný výhled na hvězdy. Dobré počasí je ale nutností.
  • Kiruna, Švédsko: Polární záře a hvězdy – kombinace, která bere dech. Zimní výlet si žádá teplé oblečení, ale výhled je nezapomenutelný. Možnost pozorování aurory borealis je velkým plusem.
  • La Fortuna, Kostarika: Tropické klima a hvězdy. Pozor na vlhko a hmyz. Možnost kombinovat pozorování hvězd s procházkami v deštném lese.

“Bledě modrá tečka” – Země z vesmíru. Tohle sice přímo nevidíš z povrchu, ale uvědomění si naší maličkosti pod nekonečnou oblohou je úžasný zážitek, ať už jsi kdekoliv z výše zmíněných míst.

Co se dá v Hvězdném městečku vidět?

V Hvězdném městečku, kolébce kosmonautiky, se nabízí několik zajímavých míst. Kromě tradičních památek jako je Alej hrdinů s dominantním pomníkem Jurije Gagarina a klidné Zvjezdnoje jezero, doporučuji navštívit také překrásný chrám Preobražení Páně. Prohlídka vyžaduje pečlivé plánování – rezervace e-mailem s předstihem 21 pracovních dnů (cizinci 60 dnů) je nutností. Mám zkušenosti, že se vyplatí zajistit si individuální průvodce, který vám odhalí detaily z historie kosmonautiky a života kosmonautů, jichž se běžné prohlídky nedotknou. Nezapomenutelné jsou i příběhy, které se pojí s jednotlivými sochami a pamětními deskami na Aleji hrdinů. V okolí jezera se nabízí klidné místo k odpočinku a zamyšlení nad vesmírem. Pro návštěvu doporučuji pohodlnou obuv a počítejte s tím, že fotografování může být omezeno v určitých oblastech.

Jak se jmenuje místo, kde se dá pozorovat hvězdy?

Hvězdy chceš pozorovat? Hvězdárna je jasná volba, ale pro opravdového outdoorového nadšence to není jediné místo! Mnohem lepší je najít si temné místo daleko od městských světel, ideálně na nějaké vysoké hoře nebo v odlehlé oblasti. Tam se ti naskytne úchvatný pohled na noční oblohu. Nezapomeň na dobrý dalekohled a teplé oblečení, noci bývají chladné. Plánuj výlet na noc bez měsíce pro maximální tmavost a viditelnost hvězd. Existují i speciální mapy světelného znečištění, které ti pomohou najít ideální místo pro pozorování. A nezapomeň se naučit alespoň základní orientaci na hvězdné obloze, abys věděl, co vlastně vidíš!

Jaké hvězdy se dají potkat v Petrohradě?

V Petrohradě se setkáte s hvězdami nejen na nebi. Můžete například spatřit dům Michaela Bojarského na nábřeží Mojky 31, kde rovněž bydlí Ludmila Narusova a Ksenija Sobčaková. Anastasija Melnikovová sídlí o kousek dál, na nábřeží Mojky 1. Milovníci hudby mohou zkusit zahlédnout Borise Grebenščikova na Nevském prospektu 88. Anastasija Voločkovová má svůj domov na Italské ulici 4. Dalšími známými obyvateli jsou Alise Freindlichová, Vladimir Putin a Jurij Ševčuk, jejichž přesné adresy jsou však z důvodu soukromí obtížně dostupné. Prohlídka těchto míst nabízí jedinečný pohled do života petrohradské smetánky. Pamatujete si, že Petrohrad je město kontrastů, a tak i setkání s hvězdami může být neočekávané.

Kde se nachází největší teleskop v Rusku?

Největším teleskopem v Rusku je BTA (Большой Телескоп Азимутальный), optický dalekohled s průměrem hlavního monolitického zrcadla 6 metrů, největší v Eurasii. Nachází se v Speciální astrofyzikální observatoři poblíž vesnice Nižnij Arhyz (Zelenčukskij rajon, Karachajsko-Čerkeská republika). Doporučuji výlet do této oblasti, která se vyznačuje nádhernou přírodou Kavkazu. K observatoři se dostanete po poměrně náročné horské silnici, proto je vhodné auto s vyšší světlou výškou. Nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě zde může být chladno. V okolí se nachází řada turistických atrakcí, například starobylé město Nižnij Arhyz s pozůstatky křesťanských chrámů. Prohlídka observatoře bývá časově omezená a vyžaduje předchozí domluvu.

Co je možné vidět v observatoři?

V dalekohledu Velké observatoře spatříte úchvatnou podívanou! Slunce, samozřejmě, ale s patřičnou ochranou, jeho bouřlivé skvrny a proměnlivé detaily. Měsíc, s jeho krátery a pohořími, v detailu tak ostrém, že si budete připadat, jako byste po něm kráčeli. Planety – obrovské plynné světy s bouřlivými atmosférami, nebo skalnaté koule s fascinujícími povrchy. Kromě toho, mlhoviny, oblaka zářícího plynu a prachu, kde vznikají nové hvězdy. Kulové a otevřené hvězdokupy – úžasné shluky stovek, ba tisíců hvězd, spojených gravitací v ohromujících konfiguracích. A konečně, galaxie – ostrovy miliard hvězd, vzdálené světy s fascinující strukturou a netušenými tajemstvími. To vše, a mnohem více, odhalí mohutná optika této observatoře.

Tip pro cestovatele: Nezapomeňte si s sebou vzít teplé oblečení, noci na horách bývají chladné, a dalekohledy jsou často umístěny na odlehlých místech.

Co je to RT-64?

RT-64, to není jen nějaká nudná anténa, ale skutečný gigant – radioteleskop o průměru 64 metrů, který se majestátně tyčí nad lesní krajinou. Už samotná jeho velikost je fascinující, ale atmosféra místa je něco, co se nedá popsat slovy. Mnozí popisují pocit lehké tíhy, ale zároveň obrovské úcty k lidskému umění a technice. Je to místo, které vás prostě pohltí.

Pro zkušenější cestovatele je zajímavé vědět, že RT-64 není jen turistická atrakce, ale plně funkční vědecký nástroj. Používá se k pozorování vesmíru a sběru dat, která pomáhají vědcům pochopit složitosti kosmu. Není to jen o kráse, ale i o vědě! Doporučuji zkusit zjistit, jaké výzkumné projekty tam aktuálně probíhají – dodá to návštěvě další rozměr.

Praktické informace: Před návštěvou si zkontrolujte dostupnost a otevírací dobu. Cesta může být náročnější, a proto se vybavte vhodnou obuví. Fotografie zde dokáží zachytit jen zlomek skutečné velikosti a síly tohoto místa, takže si to nenechte ujít!

Kromě samotného radioteleskopu si můžete prozkoumat i okolní lesy – nabízí krásné procházky a klidnou atmosféru. Nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát s dostatečným zoomem, abyste zachytili veškerou velkolepost RT-64. Zaručuji vám nezapomenutelný zážitek.

Kde se nachází RT 70?

Radioteleskop RT-70, někdy označovaný také jako P-2500, je impozantní technická památka, která se nachází v blízkosti osady Moločnoje na Krymu. Jeho 70metrová anténa, otevřená v prosinci 1978, je skutečnou ikonou radioastronomie. Pracovala na vlnových délkách 39 a 6 cm, čímž přispívala k významnému pokroku ve výzkumu vesmíru. Oblast kolem radioteleskopu je poměrně odlehlá a nabízí jedinečnou možnost pozorování hvězdné oblohy s minimálním světelným znečištěním. Doporučuji návštěvníkům, kteří se do této oblasti chystají, ověřit si aktuální bezpečnostní situaci a dostupnost lokality. Cesta k RT-70 může být náročná, proto je nutné disponovat vhodným dopravním prostředkem a připravit se na méně komfortní podmínky. I přes své vědecké zaměření představuje RT-70 unikátní místo, které by nemělo uniknout pozornosti cestovatelů se zájmem o vědu a techniku. Zdejší scenérie Krymské poloostrova, spojená s majestátností tohoto radioteleskopu, vytváří nezapomenutelný zážitek.

Co vidíte z observatoře?

Z oborovny se otevírá fascinující pohled na vesmír. Vidím planety, jejichž světlo, podobně jako světlo hvězd, k nám putuje tisíciletí, prozrazující dávno minulé události. Mám před sebou i zářivé hvězdy – některé podobné našemu Slunci, jiné gigantické modří obři či chladní červení trpaslíci. Komety, s jejich charakteristickými ohony z ledu a prachu, problesknou jako kosmické putovníci. Dalekohledy odhalují i vzdálené galaxie – ostrovy hvězd, některé spirální, jiné eliptické, s miliardami hvězd, každá s vlastní planetární soustavou. Dokonce i záhadné kvazary, superhmotné černé díry v jádrech galaxií, jsou v dosahu. A pak jsou tu mlhoviny – oblaka kosmického prachu a plynu, kolébky budoucích hvězd, s fascinujícími tvary a barvami. I z menší oborovny je možné studovat hvězdy, jejichž světlo překonalo ohromné vzdálenosti, což nám umožňuje nahlédnout do vzdálené minulosti vesmíru. Zkušenost je to nesrovnatelná s ničím, co jsem kdy zažil během svých cest po Zemi – je to cestování časem a prostorem, které mě neustále fascinuje. Například, některé mlhoviny, jako Velká mlhovina v Orionu, jsou viditelné i pouhým okem, a představují tak úchvatnou podívanou i pro laiky. Detailní pozorování s pomocí moderních dalekohledů pak umožňuje studovat procesy formování hvězd s neuvěřitelnou přesností.

Jaký je cíl exkurze?

Cílem exkurze není jen pouhé ukázání památek, ale hlubší prožití a pochopení jejich významu. Představte si to jako dobrodružství v čase – procházíme se historií, dotýkáme se jejích zlomových bodů, vnímáme ducha minulosti. Exkurze by měla probudit zvědavost a inspirovat k dalšímu bádání. Znalý průvodce, jakým byl například slavný cestovatel Jan Amos Komenský, by nám neukázal jen budovu, ale i její propojení s tehdejší společností, s životem lidí, kteří v ní žili. Úkoly, které si průvodce klade, pak určují, jak hluboko se do dané tématiky ponoříme a kolik informací získáme. Může se zaměřit například na architektonické detaily, na historické souvislosti, anebo na sociální aspekty života v dané epoše. Dobrá exkurze by měla být poutavá, poučná a nezapomenutelná, podobně jako objevování neznámých koutů světa.

Existuje skutečné Hvězdné městečko?

Hvězdné městečko (rusky Звёздный городок), to není jenom jméno, ale skutečné místo! Nachází se v Moskevské oblasti a je to uzavřený vojenský komplex, oficiálně známý jako „uzavřené vojenské městečko č. 1“. Od 60. let minulého století je sídlem Centra přípravy kosmonautů jménem Jurije Gagarina (ЦПК). Pro běžného turistu je vstup prakticky nemožný, ale jeho existence dodává místu tajemnou přitažlivost. Můžete si představit, jaké to tam asi je – simulované vesmírné mise, centrifuga, hydrolaboratoř, kde se kosmonauti připravují na beztížný stav… Bohužel, bez speciálního povolení se tam nedostanete, takže se spokojíme s fotografiemi a příběhy od těch, kteří tam byli. V okolí se ale nachází několik zajímavých turistických míst, která by mohla doplnit zážitek z pohledu na mýtický Звёздный городок ze vzdálenosti.

Tip pro cestovatele: Pokud se do okolí Zvězdného městečka vydáte, zkuste navštívit některé z nedalekých historických měst nebo přírodních lokalit. Dobré mapy a znalost ruského jazyka se vám budou hodit.

Scroll to Top