Každý železniční vlak je obsluhován speciálně vycvičeným personálem – lokomotivní četa. Jejím nejvyšším představitelem je strojvedoucí, který přímo řídí vlak a zodpovídá za bezpečnost jízdy. Jeho zodpovědnost zahrnuje nejen samotnou manipulaci s řídicími prvky lokomotivy, ale také neustálý monitoring jízdní dráhy a dodržování všech bezpečnostních předpisů.
Úkoly průvodčího ve vlaku
Průvodčí nákladních vlaků se zodpovídá za příjem a předání vlaků na železničních tratích a za bezpečnost přepravovaného nákladu. Jeho povinnosti zahrnují kontrolu automatických brzd vlaku, správné složení vlaku a správnost nakládky zboží. Dále zodpovídá za dokumentaci a evidenci přepravy a řešení případných incidentů spojených s nákladem během přepravy.
Náplň práce průvodčího
Průvodčí jsou nezbytnými pomocníky v hromadné dopravě a zajišťují:
- Kontrolu a vydávání jízdních dokladů, čímž garantují řád a poctivost v systému placení jízdného. Průvodčí rovněž poskytují informace o jízdném, trasách a dalších službách.
- Bezpečnost a pohodlí cestujících, okamžitou reakci na události a udržování pořádku v prostorách vozidla. K tomu patří i poskytování pomoci cestujícím s omezenou pohyblivostí a řešení drobných technických závad, pokud jsou k tomu kvalifikováni.
Kdo je železniční průvodčí?
Průvodčí, někdy též označovaný jako vlakvedoucí, je železniční zaměstnanec, který doprovází železniční soupravu během její cesty. Toto povolání bylo rozšířené v 19. století, od vzniku železniční dopravy, až do poloviny 20. století. I v současnosti existují různé role průvodčích v železniční dopravě, ačkoliv se jejich náplň práce s modernizací železniční dopravy značně změnila.
Kdo je nejvyšším představitelem ve vlaku?
Vedoucí vlaku je nejvyšším představitelem železničního složení.
- Má absolutní pravomoc v rámci vlaku.
- Jeho efektivní vedení značně ovlivňuje komfort práce průvodčích a dalších členů posádky.
Jak strojvedoucí řídí vlak?
Strojvedoucí řídí pohyb vlaku pomocí regulátoru, který upravuje proud v trakčních elektromotorech lokomotivy a tím i rychlost jízdy – podobně jako plynový pedál v automobilu, ale s možností fixace polohy. Regulátor umožňuje plynulé zrychlování i brzdění a je klíčovým nástrojem pro bezpečnou a efektivní jízdu vlaku.
Kdo by se měl při kontrole jízdenek ozvat první – průvodčí nebo cestující?
Většinou by se měl nejdříve ozvat průvodčí. Je však nutné zdůraznit, že není v jeho povinnostech nahánět každého cestujícího. V příslušných předpisech jsou jasně definovány povinnosti průvodčího jakožto zástupce dopravce.
Je nutné se na průvodčího učit?
Pro povolání průvodčího nákladních vlaků je nezbytné absolvovat odborné školení v oboru „Průvodčí nákladních vlaků“ v souladu s platným profesním standardem. Pro tuto práci není vyžadováno středoškolské vzdělání s maturitou.
Co nesmí průvodčí dělat?
Průvodčí primárně zodpovídají za kontrolu jízdních dokladů. Nemají však pravomoc uplatňovat sankce vůči cestujícím bez platného jízdního dokladu, kromě pokusu o jejich přesvědčení k opuštění vozidla. V případě odmítnutí je povinností průvodčího informovat příslušné orgány.
Do povinností průvodčího patří:
- Kontrola jízdních dokladů cestujících.
- Vydávání jízdních dokladů cestujícím, kteří je nemají předem zakoupeny.
- Oznámení zastávek a poskytování informací o trase.
- Udržování čistoty a pořádku v prostorách vozidla.
- Poskytování pomoci cestujícím s omezenou pohyblivostí.
- Dodržování předpisů pro provoz drážní dopravy a bezpečnostních požadavků.
Kromě toho mohou průvodčí plnit i další úkoly stanovené v jejich pracovní náplni či pokyny vedení.
Je důležité zdůraznit, že průvodčí nemají zákonné právo použít jakýchkoli fyzických prostředků k vynucení výstupu cestujících bez jízdních dokladů z vozidla. V případě konfliktu musí průvodčí informovat příslušné orgány.
Co znamená hodnost kondukteur?
Kondukteur (lat. conductor; fr. conducteur – vedoucí, řídící, doprovázející) byla vojensko-námořní hodnost, která se udělovala vyšším poddůstojníkům v Ruské říši.
Tuto hodnost mohli získat pouze ti, kteří dokončili kompletní studium na navigátorských, dělostřeleckých, minových a strojních školách. Nejprve jim byla udělena hodnost staršího poddůstojníka a po ročním studiu na specializované škole pak hodnost kondukteur.
Kondukteuři zaujímali mezilehlé postavení mezi důstojníky a nižšími hodnostmi. Mohli zastávat pozice velitelů oddílů a vést jednotky. Plnili také administrativní a hospodářské úkoly.
Hodnost kondukteur byla zrušena v roce 1917 po Říjnové revoluci.
- Klíčová slova:
- Vyšší poddůstojnická hodnost
- Ruská říše
- Vojenské námořnictvo
- Navigátorské školy
- Dělostřelecké školy
- Minné školy
- Strojní školy
- Starší poddůstojník
- Velitel oddílu
- Administrativní a hospodářské funkce
- Říjnová revoluce
Kdo je hlavní – strojvedoucí nebo vedoucí vlaku?
Nejvyšší autoritou ve vlaku je strojvedoucí.
Strojvedoucí řídí nákladní i osobní vlaky a zajišťuje jejich bezpečnou a včasnou jízdu.
Hlavní úkoly strojvedoucího:
- Vedení vlaku po stanovené trase;
- Kontrola technického stavu vlaku;
- Zajištění bezpečnosti jízdy;
- Plnění pokynů vedení.
Komu se strojvedoucí podřizuje?
Hierarchie velení strojvedoucího se liší v závislosti na konkrétním pracovišti a typu úkolu. Obecně se podřizuje nadřízeným v rámci dopravní společnosti a dodržuje pokyny dispečeru.
Čím strojvedoucí řídí?
Strojvedoucí je specialista, který řídí dopravní prostředky s výkonem motoru přesahujícím 110,3 kW.
- Zajišťuje bezpečnost a včasnost jízdy.
- Provádí technickou údržbu a opravy motorů.