Havajský vulkanismus
Havajské ostrovy jsou produktem intenzivní vulkanické aktivity, jež je způsobena přítomností Havajské hotspotu. Tento hotspot představuje teplotní anomálii v zemském plášti, která vytváří rozsáhlé magmatické komory pod ostrovy. Vzestup magmatu těmito komorami pak vede k opakovaným a často mohutným erupcím. V současnosti se nad Havajským hotspotem nacházejí tři aktivní sopky: Kīlauea, Mauna Loa a podmořská sopka Lōʻihi.
Kīlauea je jednou z nejaktivnějších sopek na světě, s pravidelnými erupcemi, často probíhajícími v kráteru Halemaʻumaʻu. Mauna Loa, největší sopka na Zemi co do objemu, je známá svými silnými a rozsáhlými erupcemi, které mohou trvat měsíce, ba i roky. Lōʻihi je podmořská sopka ležící jihovýchodně od ostrova Hawaiʻi. V budoucnu se s vysokou pravděpodobností stane čtvrtou aktivní sopkou nad Havajským hotspotem.
Zajímavosti:
- Havajským hotspot existuje již více než 70 milionů let.
- Hawaiʻi je největším sopečným ostrovem na Zemi.
- Vulkanická aktivita na Havaji pokračuje a v budoucnu se mohou objevit nové sopky.
Proč je na Havaji tolik sopek?
Tichomořská deska, tvořená zemskou kůrou a svrchním pláštěm, se pohybuje severozápadním směrem a v důsledku tektonických sil vykazuje na různých místech trhliny a zlomy. Pod Havajem stoupá magma vzhůru těmito zlomy a trhlinami, čímž zásobuje povrchové sopky potřebným materiálem pro jejich eruptivní činnost. Tento proces je dlouhodobý a vede k formování celého řetězce Havajských ostrovů.
Která sopka se probudila v roce 2024?
V prosinci 2024 došlo k probuzení sopky Marapi na Sumatře v Indonésii.
- Oběti: 23 mrtvých, 12 zraněných