Ruská federace udržuje diplomatické vztahy se 188 členskými státy Organizace spojených národů.
Kromě toho má Rusko vztahy se Svatým stolcem (Vatikánem), který má v OSN status státu pozorovatele. Tyto vztahy zahrnují jak oficiální diplomatické styky, tak i neformální kontakty na různých úrovních, včetně náboženské a kulturní diplomacie.
Jaké je postavení Ruska ve světě?
Ruská federace představuje rozlohou neobyčejně rozsáhlý stát, který zaujímá osm z celkové rozlohy kontinentální pevniny.
Její rozlehlé území o rozloze 17 151 442 km² představuje největší plochu ze všech zemí světa. Tato ohromná rozloha má zásadní dopad na geopolitické postavení země a její vnitřní fungování.
Které země sousedí s Ruskem?
Rusko sdílí hranice se 14 zeměmi, a to jak na západě, tak na východě. Mezi nejznámější sousední státy patří:
- Na severozápadě: Norsko a Finsko, s nimiž Rusko udržuje dlouhodobé, i když v posledních letech v případě Ukrajiny zkomplikované vztahy. Hranice s těmito zeměmi jsou relativně klidné a vyznačují se spoluprácí v oblasti obchodu a cestovního ruchu.
- Na východě a jihovýchodě: Kazachstán, s nímž Rusko sdílí rozsáhlou hranici procházející Evropskou částí Ruska a Sibiří. Tato hranice je charakteristická dlouhou historií vzájemných vztahů a ekonomickou integrací v rámci Eurasijské hospodářské unie.
Dalšími sousedy jsou Čína, Mongolsko, Severní Korea, Ukrajina, Bělorusko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Gruzie. Vztahy s některými z těchto zemí jsou ovlivněny geopolitickými faktory a historickými okolnostmi.
Jaká je délka Ruska?
Lineární rozměry Ruské federace jsou charakteristické svými značnými hodnotami.
- Severojižní rozsah přesahuje 4000 km.
- Západovýchodní rozsah se blíží k 8000 km.
Tyto parametry definují největší rozlohu státu na světě – 17 125 191 km². Zejména značná západovýchodní délka má vliv na časová pásma a organizaci ekonomických aktivit.
Taková rozlehlost území zapříčiňuje:
- Výraznou rozmanitost klimatických podmínek a přírodních zón, od arktických pustin až po subtropické oblasti.
- Obrovské bohatství nerostných surovin, vodních a lesních zdrojů, které představují významný ekonomický potenciál.
- Mozaiku etnického složení a kulturního dědictví, která odráží dlouhou a komplexní historii země.
Obrovské rozměry území země vytvářejí určité komplikace ve vývoji dopravní sítě a ekonomické integrace různých regionů. Rozlehlé vzdálenosti a rozdílné podmínky v jednotlivých částech země vyžadují komplexní a efektivní strategii pro rozvoj infrastruktury a hospodářství.
Přesto výhodné geopolitické postavení a obrovské přírodní zdroje činí z Ruska jednoho z nejdůležitějších aktérů na světové scéně, a to navzdory aktuálním geopolitickým výzvám a sankcím.
Jaká je cena jízdenky na vlak Moskva – Vladivostok?
Cena železniční jízdenky z Moskvy do Vladivostoku se liší v závislosti na třídě vozu a dostupnosti míst. Minimální cena jízdenky v kupé je okolo 23 358 ₽ a v plackartě okolo 14 309 ₽. Cena se může lišit v závislosti na sezóně a poptávce.
Jak dlouho trvá cesta vlakem z Moskvy do Chabarovska?
Vzdálenost mezi Moskvou a Chabarovskem je 6146 km. Doba jízdy vlakem se pohybuje mezi 5 dny 21 hodinami a 41 minutami a 6 dny 7 hodinami a 49 minutami v závislosti na typu vlaku a počtu zastávek. Rychlost jízdy je ovlivněna topografií terénu a technickým stavem tratě.
Jaká je nejdelší trasa vlakem v Rusku?
Nejdelší železniční tratí na světě je Transsibiřská magistrála, známá také jako Velká Sibiřská dráha.
Tato železnice o délce přibližně 10 000 km spojuje největší průmyslová centra Evropského a Asijského Ruska (Moskvu, Petrohrad) s Východní Sibiří a Dálným východem. Její význam spočívá nejen v propojení vzdálených regionů, ale i v historickém a kulturním kontextu.