Legislativa ohledně počtu zvířat v bytě je v České republice poměrně benevolentní, alespoň na první pohled. Obecně se uvádí, že v bytě se smí chovat maximálně dvě zvířata. Nicméně, toto pravidlo má nuance. Jedná se o interpretaci obecných ustanovení o rušení sousedů a udržování pořádku, nikoli o striktní zákonnou normu. Prakticky to znamená, že v bytě, kde žije jeden nájemník (vlastník) s rodinou, je tolerováno nejvíce dvě kočky a jeden pes, nebo tři kočky, anebo jeden pes a dvě kočky.
Z vlastní zkušenosti z cest po světě můžu říct, že legislativa ohledně domácích mazlíčků se velmi liší. Některé země mají velmi striktní pravidla, která se týkají i velikosti zvířete a jeho plemene. Jiné zase tolerují daleko větší počet zvířat, třeba i v menších bytech. Klíčem je vždy ohleduplnost k sousedům a zodpovědný přístup k péči o zvířata. Přeplněný byt zvířaty může vést k problémům s hygienou a hlukem, což zákonem řešitelné je, bez ohledu na počet zvířat.
Důležité je tedy dodržovat základní hygienické normy, dbát na klid sousedů a zajistit zvířatům dostatek prostoru a péče. To je daleko důležitější, než se bezhlavo držet nějakého čísla. Problém může nastat, i když máte jednoho velkého psa, který svým štěkáním obtěžuje okolí. Naopak, tři malé kočky, které jsou tiše a čistotně chované, nemusí být problémem.
Je možné přijet do hotelu s domácími mazlíčky?
Stále více míst, ať už doma nebo v zahraničí, otevírá své brány milovníkům zvířat a umožňuje jim cestovat se svými mazlíčky. Hotely a penziony nejsou výjimkou. To znamená, že s sebou můžete vzít svého chlupatého přítele na dovolenou či služební cestu. Ovšem, je důležité si předem ověřit politiku konkrétního hotelu, protože podmínky se mohou lišit. Někde je povolen jen malý pes, jinde je nutné doplatit poplatek, či dokonce poskytnout očkovací průkaz. Vždy je dobré kontaktovat hotel přímo a ujasnit si podmínky pro pobyt se zvířetem, například zda je dovoleno zvíře nechat v pokoji samo, nebo zda jsou k dispozici pro psy vyhrazené prostory či venkovní výběhy. Nepřehlédněte ani dostupnost specializovaných služeb, jako jsou psí hlídací služby v blízkosti hotelu, v případě, že chcete podniknout výlet bez svého mazlíčka. Dobře naplánovaná cesta s vaším čtyřnohým kamarádem vám tak zaručí nezapomenutelný zážitek.
Jak správně cestovat s domácími zvířaty po Rusku?
Plánujete výlet po Rusku se svým mazlíčkem? Bez veterinárního pasu se neobejdete! Ten musí obsahovat potvrzení o očkování, přičemž nejdůležitější je platná vakcína proti vzteklině. Termíny očkování se liší dle druhu zvířete, takže si to předem ověřte u vašeho veterináře. Nezapomínejte, že platnost očkování se řídí podle termínů uvedených v pasu, ne podle data očkování. Příklad vyplněného pasu najdete na webu Rosselchoznadzoru – to je klíčové, protože požadavky se mohou lišit dle regionu.
Pro cestování letadlem se připravte na přísnější pravidla než při cestování vlakem nebo autem. Letecké společnosti mají často specifické přepravní boxy, které musíte zajistit. Před letem si vždy telefonicky ověřte podmínky u konkrétní letecké společnosti a rezervujte si místo pro vašeho mazlíčka s dostatečným předstihem. U vlaků a aut je to jednodušší, ale i zde je důležitá pohodlná přeprava pro zvíře, dostatek vody a případně i krmivo.
Důležité je rovněž zvážit pobyt v hotelech nebo ubytování v soukromí. Ne všude jsou domácí mazlíčci vítáni, proto si to vždy předem ověřte. Příprava na cestu s mazlíčkem vyžaduje více času a plánování, ale s trochou organizace se i s vaším čtyřnohým přítelem můžete těšit na krásné zážitky z Ruska.
Nepodceňujte ani pojištění pro vašeho mazlíčka – nehody se mohou stát a léčba v zahraničí může být drahá. Předem si zkontrolujte, zda vaše stávající pojištění pokrývá i veterinární péči v Rusku.
Kam se se psem nesmí?
Pes s tebou na túru? Super! Ale pozor, ne všude je vítán. Na dětských hřištích, sportovištích a v areálech školek, škol a nemocnic je vstup psům zakázán. Stejně tak v obchodech s potravinami a restauracích. Pro jistotu si vždycky přečtěte místní vyhlášky – někdy jsou omezení přísnější, třeba v chráněných oblastech, kde platí zákaz volného pohybu psů mimo vyznačené stezky. V národních parcích bývá často vyžadováno držení psa na vodítku, a to i mimo turistické trasy. Nezapomeňte na hygienu – po svém psovi vždycky ukliďte. V horách pak hrozí nebezpečí setkání s divokou zvěří, proto je důležité mít psa pod kontrolou, ideálně na krátkém vodítku.
Mohu si pořídit psa a bydlet v bytě?
Psi mohou žít v bytě, pokud jsou jejich potřeby správně uspokojeny. Z vlastní zkušenosti z desítek zemí vím, že klíčem je pochopení specifických potřeb plemene. Malé plemeno se spokojí s kratšími procházkami, zatímco velké, energetické plemeno, jako například husky, vyžaduje hodiny intenzivní aktivity denně. Nepodceňujte mentální stimulaci – hračky, aportování, psí sporty, to vše je klíčové k prevenci destruktivního chování.
V bytě je důležité vytvořit útulné a bezpečné prostředí pro psa. Myslete na kvalitní pelíšek, dostatek hraček a prostor pro soukromí. V Japonsku jsem viděl, jak majitelé využívají minimalistické prostory k maximálnímu efektu, zatímco v Argentině jsem se setkal s pestrobarevnými, prostornými pelíšky. Hluk je velkým problémem – vyberte si psa s klidnější povahou, naučte ho klidným povelům a berte ohled na sousedy. V mnoha evropských zemích jsou přísné zákony ohledně hluku, na které je třeba brát ohled.
Důležité je také vybrat vhodné plemeno s ohledem na velikost bytu a váš životní styl. Před adopcí si důkladně nastudujte povahu a specifické potřeby vybraného plemene, ať už se jedná o energického border kolie, nebo klidnějšího mopse. Nepodceňujte socializaci psa od štěněte – to je zásadní pro jeho spokojený život v bytě i mimo něj.
Je možné žít s psem v bytě?
Zákon sice nedovoluje vyhnat psa z bytu, ale svoboda končí tam, kde začíná svoboda souseda. Držení psa v bytě je otázka zodpovědnosti a ohleduplnosti. Zkušenosti z mých cest po světě ukazují, že i v přeplněných asijských městech žijí psi v bytech s minimálními problémy, pokud je majitel důsledný ve výchově a hygieně. Klíčem je správná výchova, pravidelné venčení – i v zimě, a samozřejmě udržování čistoty. Nezapomínejte na hlučnost – štěkání může být pro sousedy velmi obtěžující. V některých zemích, například v Japonsku, existují striktní pravidla ohledně velikosti psa v bytě, a podobná pravidla by se mohla stát i u nás realitou. Kvalitní péče o psa zahrnuje i veterinární kontroly a zodpovědný přístup k jeho potřebám. V opačném případě se může i pohodové soužití s chlupatým přítelem proměnit v noční můru pro vás i vaše okolí. Vždy je důležité dbát na to, aby se soužití s vaším psem stalo harmonickým a respektovalo práva všech obyvatel domu.
Mohou psi spát v posteli v hotelu přijímajícím domácí mazlíčky?
Většina hotelů s označením „pet-friendly“ počítá s tím, že psi budou spát s majiteli, takže se nemusíte bát, že by to bylo nějaké tabu. Je ale dobré si předem ověřit přesnou politiku hotelu, protože i v rámci “pet-friendly” hotelů se mohou lišit pravidla ohledně velikosti psa, poplatků a případných omezení. Některé hotely například vyžadují dodržení hygienických standardů, jako je použití podložky pro psa. Sítě jako Kimpton jsou skutečně spolehlivé, ale i tam je dobré se předem informovat o povolených plemenech a hmotnosti. Vždy je užitečné kontaktovat hotel telefonicky nebo emailem a ověřit si detailní podmínky pro pobyt se psem, abyste předešli nepříjemným překvapením na místě. Mnoho hotelů nabízí i speciální vybavení pro psy – misky, pelíšky, případně i služby jako například psí chůze. A nezapomeňte na cestovní misku a hygienické sáčky na exkrementy – ukáznění majitelé jsou vždy vítáni.
Je možné jet na zájezd se psem?
Cestování s pejskem po Rusku? Žádný problém! Ať už letadlem, vlakem nebo autem, stačí jenom veterinární pas s platným očkováním proti vzteklině. To je absolutní nezbytnost. Ale pozor, to není všechno! Doporučuji si předem ověřit přesné požadavky dopravce, protože někteří mohou mít dodatečná pravidla, například ohledně velikosti přepravky pro zvíře nebo speciálních dokumentů. Pro leteckou dopravu je to obzvlášť důležité – informace o přepravě zvířat si vyžádejte u letecké společnosti s dostatečným předstihem. U vlaků se zaměřte na informace o možnostech přepravy zvířat ve vagonech a případných poplatcích. A pro cestování autem? Nezapomeňte na dostatek vody, misku a samozřejmě pohodlnou přepravku pro vašeho mazlíčka. Plánujete delší cestu? Zkontrolujte si dostupnost veterinárních služeb podél vaší trasy, pro případ nečekaných zdravotních komplikací.
Nepodceňujte ani psychickou stránku cesty pro vašeho psa. Dlouhé cesty mohou být pro zvířata stresující. Připravte se na to – vezměte si oblíbené hračky, pamlsky a zajistěte dostatek odpočinku a klidu během cesty. A nezapomeňte na pohodlný postroj a vodítko pro bezpečnou manipulaci se psem.
Myslete na to, že se pravidla mohou měnit, proto vždycky ověřte aktuální informace na webových stránkách dopravce a příslušných úřadů před cestou. Příjemnou cestu vám a vašemu čtyřnohému kamarádovi!
Jaká je pokuta za štěkání psa?
Pokutu za štěkání psa nelze přesně specifikovat, neboť se řídí místními vyhláškami a obecně platným správním řádem. Může se pohybovat od 500 do 40 000 rublů, což je značná částka, zvláště v přepočtu na koruny. V mnoha zemích, které jsem procestoval, se s podobnými problémy setkávám, a proto doporučuji:
- Před cestou do Ruska zkontrolovat místní vyhlášky o chovu psů. Limity hluku se liší region od regionu, a co je tolerováno v Petrohradě, může být v Moskvě přísně trestáno.
- Všímat si okolí. Pokud je vaše okolí citlivé na hluk (např. nemocnice, školy), je lepší psa uklidnit a zabránit štěkání.
- Používat anti-štěkací obojky nebo jiné pomůcky. Zkušenosti ukazují, že prevence je vždy nejlepší.
Výše uvedená částka je orientační a konečná výše pokuty závisí na řadě faktorů, jako je frekvence štěkání, doba trvání a reakce na upozornění. V některých případech může být místo pokuty nařízena náprava, například povinnost psa lépe vycvičit. Pamatuji si případ v Kyrgyzstánu, kde byl majitel psa nucen uhradit náklady na instalaci zvukové izolace pro sousedy.
- Dokumentujte si všechny komunikace s úřady. Je důležité mít písemné potvrzení o nahlášeném problému a případné pokutě.
- V případě nesouhlasu s pokutou se obraťte na příslušné úřady. Je možné podat odvolání.
Je dovoleno vstupovat do obchodu s potravinami se zvířaty?
Zákon nezakazuje vstup do obchodu s domácími mazlíčky, ale je to spíše otázka slušnosti a hygieny. Většina obchodů má vlastní pravidla, často vyvěšená na viditelném místě. Z vlastní zkušenosti vím, že v menších obchodech je to často tolerováno, pokud zvíře neobtěžuje ostatní zákazníky a je na vodítku, případně v přepravce. Ve větších řetězcích je vstup s domácími zvířaty většinou zakázán s výjimkou asistenčních psů. Vždy je tedy lepší se předem informovat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Doporučuji respektovat pravidla daného obchodu a případně využít služeb sousedního podniku nebo si nákup naplánovat na dobu, kdy budete moci nechat zvíře doma.
Je možné chovat zvířata ve vchodě?
Držení zvířat na společných prostorách domu, jako je například vstupní hala, schodiště, sklepní prostory či půda, je kategoricky zakázáno. Představte si to jako cestování – nemůžete si vzít svého psa s sebou do restaurace v Paříži, pokud to není povolený prostor pro psy. Stejně tak nemůžete vašeho mazlíčka “cestovat” po společných částech domu. Zvíře patří do bytu, je to jeho “hotel” a je to v souladu s hygienickými předpisy a pravidly soužití. Nedodržování vede k sankcím. V některých zemích, například v Itálii, jsou pravidla pro držení zvířat v bytových domech velmi přísná a jejich porušení může znamenat vysokou pokutu. Likvidace zvířete vypuštěním na ulici je nezodpovědné a v mnoha zemích i trestné. V případě, že se o zvíře nemůžete starat, je jediná správná cesta – odevzdání do útulku.
Zapamatujte si: Vaše zvíře je součástí vaší domácnosti, ale ne společných prostor domu. Je to stejné, jako byste chtěli tábořit na letištní ploše – jednoduše to není povoleno.
Je dovoleno v jídelně se zvířaty?
České zákony, stejně jako většina evropských předpisů, neřeší přímo otázku vstupu domácích zvířat do restaurací. To ale neznamená, že je to automaticky povoleno. V praxi záleží na samotném provozovateli restaurace a jeho interním řádem.
Některé země mají striktnější pravidla:
- V Itálii, například, jsou psi často vídáni v restauracích na venkovních terasách, ale uvnitř je to spíše výjimkou.
- Ve Francii je situace podobná, s ohledem na specifické regionální zvyky a pravidla.
- Německo má tendenci k větší přísnosti, ačkoli i zde existují výjimky, především pro vodící psy.
Praktické aspekty:
- Před vstupem se vždy zeptejte obsluhy. To je nejjednodušší způsob, jak se vyhnout nepříjemnostem.
- I když je vstup povolen, zvažte, zda vaše zvíře neruší ostatní hosty. Hlučné nebo neukázněné zvíře může být problémem.
- Připravte si pro psa misku s vodou a případně pamlsky. To pomůže udržet ho v klidu.
Závěr: Absence explicitního zákazu neznamená automatické povolení. Ohleduplnost vůči ostatním hostům a personálu je klíčová.
Je možné se přestěhovat do jiné země se zvířaty?
Přestěhovat se s mazlíčkem do jiné země? Žádný problém! Pokud míříte do EU, na letišti vám pracovníci Rosselchoznadzoru vystaví Evropský veterinární pas. Jednoduché, že? Nezapomeňte ale na platnost očkování proti vzteklině a případné další požadavky dané země. Pro cestování do zemí mimo EU budete potřebovat veterinární osvědčení formuláře 5a nebo exportní veterinární certifikát, který splňuje požadavky země vašeho cíle. To se může lišit stát od státu, takže důkladně prozkoumejte všechny náležitosti předem – zabráníte tak nepříjemným překvapením na hranicích. Doporučuji kontaktovat veterináře s dostatečným předstihem a zjistit přesné požadavky na mikročipování, očkování a další dokumenty. Nepodceňujte to, časová prodleva při vyřizování potřebných papírů může cestu značně zkomplikovat. Plánujte dopředu, ať už míříte s kočkou do Austrálie, nebo se psem do Jižní Ameriky – štěstí přeje připraveným!
Je možné, aby pes žil v bytě?
Zákon sice nezakazuje držet v bytě domácí mazlíčky, ale majitelé musí dodržovat řadu podmínek, aby nenarušovali práva ostatních. Myslete na to i při plánování túry – pes by neměl být překážkou pro ostatní turisty. Pravidla chovu zvířat v bytech upravuje zákon č. 498, zákon č. 52, nařízení vlády č. 25, zákon č. 4979-1 a také řada regionálních nařízení. Před pořízením psa si ověřte místní vyhlášky, některé obce mají striktnější pravidla, například ohledně velikosti psa či povolených plemen. Dobře zvažte, zda zvládnete pejska správně vycvičit i pro bezpečný pohyb v terénu – důležité je, aby pes reagoval na povely i v náročném prostředí. Nepodceňujte výcvik a používejte kvalitní vybavení, jako jsou vodítka, postroje a obojky. Před každou túrou zkontrolujte, zda má pes dostatek vody a vhodné oblečení pro dané počasí. Nezapomeňte na očkování a prevenci parazitů, aby byla túra bezpečná pro vašeho psa i pro ostatní.
Jaká plemena psů se nesmí podle zákona chovat v bytě?
Zákon neobsahuje seznam psů, které nelze držet v bytě. Naopak, zákon vymezuje spíše, co chovat nesmíte, a psi tam nepatří. Zahrnuty jsou spíše exotická zvířata, ptáci, pavoukovci, ryby, obojživelníci a plazi. To mi připomíná moje putování po Amazonii – tam jsem viděl skutečně exotická stvoření, která by se v bytě rozhodně neosvědčila!
Přestože právo nezakazuje chov žádného konkrétního plemene psa v bytě, je nutné brát v úvahu několik faktorů. Velikost psa je jistě důležitá. Obří plemena, jako například bernardýni nebo mastifi, prostě do malého bytu nepatří.
- Hlučnost: Některá plemena jsou výrazně hlasitější než jiná. Je potřeba zvážit, zda sousedé snesete štěkání vašeho psa.
- Potřeba pohybu: Energická plemena, jako například border kolie, potřebují dostatek pohybu a prostoru. V malém bytě se mohou stát nešťastnými a destruktivními.
- Péče: Některá plemena vyžadují speciální péči o srst, což může být náročné v omezeném prostoru.
Při výběru psa do bytu je tedy klíčové zaměřit se na jeho temperament, velikost a nároky na péči. Moje zkušenosti z cest ukazují, že zodpovědný výběr zvířete je stejně důležitý jako zodpovědná péče o něj. Zvažte proto pečlivě, zda zvládnete poskytnout vašemu psovi vše, co potřebuje k šťastnému životu.
Hodí se chrti k chovu v bytě?
Běžci, ačkoliv jejich elegantní vzhled napovídá jinak, nejsou nároční na prostor. Stačí jim krátká, 20–30 minutová procházka, kterou lze s tréninkem prodloužit. Z vlastní zkušenosti z cest po světě mohu potvrdit, že jejich klidná povaha a nízká energetická náročnost z nich dělají ideální společníky pro městský byt. Nečekejte však od nich nekonečnou zábavu na psím hřišti – jejich temperament je spíše klidný a vyrovnaný. Na druhou stranu, jejich elegance se nádherně vyjímá i v malém prostoru. Podobně jako s cestováním, i s borzou se vyplatí znát její potřeby: kvalitní krmivo, pravidelný pohyb a dostatek lásky. Přestože jsou relativně nenároční, nesmíme zapomenout na důležitost jejich psychické stimulace – například formou her s inteligentními hračkami nebo agility pro psy v menším měřítku. Pro cestovatele, kteří chtějí psa do bytu, je borzoj skvělou volbou – snadno se přizpůsobí cestování a nepotřebuje k tomu rozsáhlé výbavy.