Podle žebříčku Taste Atlas 2024/25 vede v gastronomii Řecko! To je skvělý důvod navštívit řecké ostrovy a ochutnat čerstvé mořské plody a tradiční meze. Za Řeckem následuje Itálie – ideální místo pro milovníky těstovin a pizzy, s možností pěších túr po malebných kopcích Toskánska. Třetí příčka patří Mexiku – perfektní kombinace dobrodružství v džungli a pikantních pokrmů s chilli papričkami. Nezapomeňte na výlet do Teotihuacánu! Turecká kuchyně se umístila na šestém místě, což je výborná zpráva pro ty, co chtějí prozkoumat historická města a ochutnat kebaby. A hned za ní indonéská kuchyně – pro ty, co touží po exotice, tropických ostrovech a kořeněných jídlech. Prozkoumejte sopky a džungli!
Jaké existují tatarská jídla?
Tatarská kuchyně je fascinující směsicí vlivů, odrážející bohatou historii tohoto národa. Mezi nejznámější pokrmy patří kыстыбый – tenká placka plněná bramborovou kaší, jednoduché, ale lahodné jídlo, které se často podává s kysanou smetanou. Перемяч, v překladu něco jako “malý koláč”, připomíná malé masové knedlíčky v těstě, ideální svačina pro cesty po Tatarstánu. Бэлиш, velký a bohatý koláč, je opravdovým kulinářským mistrovským dílem – jeho náplň se liší region od regionu a může obsahovat maso, zeleninu, bobule, dokonce i sladké přísady. Zkuste i элеш, malé kynuté koláčky s kuřecím masem a brambory, skvělé na rychlou večeři. A konečně, эчпочмак, charakteristické trojúhelníkové pečivo plněné bramborem a masem, je perfektním příkladem poctivé a syté tatarské kuchyně. Chuť těchto pokrmů je ovlivněna místními surovinami a tradičními metodami přípravy – zažijte pravou chuť Tatarstánu ochutnáním těchto kulinářských skvostů. Doporučuji ochutnat různé varianty těchto jídel, abyste pochopili jejich rozmanitost a bohatství.
Co je to zvláštní jídlo?
Speciální jídlo? To není jenom obyčejný oběd. Je to zážitek. Představte si jídlo připravené z těch nejlepších lokálních surovin, v malých dávkách, s důrazem na tradiční postupy, nebo naopak s inovativním přístupem šéfkuchaře, který se snaží překročit hranice gastronomie. Tohle je přesně to, co definuje speciální pokrm.
Během svých cest po světě jsem ochutnal nespočet „speciálních jídel“, od luxusních restaurací s michelinskými hvězdami až po zapomenuté rodinné recepty v odlehlých vesničkách. A vždycky to bylo něco výjimečného. Cena je často vyšší, ale dostanete za ni mnohem víc než jen nasycení. Je to příběh, tradice, umění a někdy i kus historie dané oblasti.
Myslete na to, že „speciální“ může být různé. Pro jednoho to bude kaviár a foie gras, pro druhého zase perfektně upečené kuře z domácího chovu s bramborovou kaší od babičky. Klíčem je kvalita surovin, péče o přípravu a celkový dojem z jídla. A samozřejmě i kontext – kde jídlo ochutnáváte, s kým a v jakém prostředí, hraje velkou roli.
Nehledejte jenom jídlo, hledejte zážitek. Specializované restaurace často nabízejí i wine pairing, vysvětlení jednotlivých kroků přípravy, či fascinující příběhy o původu surovin. To vše obohacuje celkovou zkušenost a dělá z obyčejného jídla něco skutečně výjimečného. A to je to, co dělá cestování tak obohacujícím.
Nebojte se investovat do kvalitního jídla. Je to investice do zážitku, do poznání nové kultury a do sebe sama. Tyto vzpomínky vám zůstanou daleko déle, než jen plný žaludek.
Jak se jmenuje nejchutnější jídlo na světě?
Otázka na nejchutnější jídlo světa je samozřejmě subjektivní, ale na základě mých cest po světě a ochutnávky stovek kulinářských specialit, mohu sestavit alespoň subjektivní žebříček.
- Pizza Margherita (Itálie): Klasika, která nikdy nezklame. Jednoduché ingredience – rajčata, mozzarella, bazalka – ale dokonalá kombinace chutí. Tip: Vyzkoušejte ji v Neapoli, kde se pizze tradičně připravuje v dřevěných pecích.
- Massaman Curry (Thajsko): Bohaté a aromatické kari s brambory, arašídy a hovězím masem (nebo kuřecím). Nezapomenutelná chuť! Doporučuji ochutnat na jihu Thajska, kde je toto kari nejvíce rozšířené.
- Picanha (Brazílie): Vynikající pečené hovězí maso z kýty. Brazilský steakový raj! Podává se často s farofou (smažená krupice) a chimichurri (bylinková omáčka).
- Ameijoas à Bulhão Pato (Portugalsko): Měkkýši v pikantním česnekovém vývaru – prostě lahůdka! Skvěle se hodí k bílému vínu.
- Japonské kari (Japonsko): V Japonsku se kari liší od toho indického. Je to hustá, sladkokyselá omáčka, podávaná s rýží a obvykle s kuřecím nebo vepřovým masem.
- Ghormeh Sabzi (Írán): Hustá polévka z bylinek, fazolí a masa (obvykle jehněčí). Jedno z nejznámějších íránských jídel, plné chutí a vůní.
- Döner Kebab (Turecko): Klasika turecké kuchyně – grilované maso na špízu, podávané v pita chlebu se zeleninou a omáčkou. Na ulicích Istanbulu najdete stovky stánků, každý s jinou, jedinečnou recepturou.
- Kuře na uhlí (Peru): Peruánské kuře na grilu je proslulé svou marinádou a křupavou kůží. Jednoduché, ale nezapomenutelné.
Poznámka: Toto je jen můj osobní výběr, a proto není objektivní. Chuť je subjektivní a každý má své preference. Dobrou chuť!
Jaká kuchyně je považována za nejchutnější?
Italská kuchyně, beze sporu! V roce 2025 zvítězila v hlasování o nejlepší kuchyni světa a já musím souhlasit. Pizza, rizoto a tagliatelle al ragù – to jsou jen špička ledovce. Nezapomínejte na regionální speciality! Na severu objevíte fantastické polenty a sýry, zatímco na jihu vás okouzlí čerstvé mořské plody a lehká, aromatická jídla. Tip pro cestovatele: Vyhněte se turistickým pastím a vyzkoušejte menší, rodinné restaurace – tam najdete autentickou chuť Itálie. Nebojte se experimentovat a ochutnejte i méně známá jídla, jako je například pasta cacio e pepe nebo truffle risotto. Je to gastronomická cesta, na kterou nikdy nezapomenete.
Co dává dobré jídlo?
Dobrá chuť k jídlu není jen o tom, že si pochutnáte. Podporuje trávení a může výrazně pomoci při překonávání poruch příjmu potravy. O tom, jak funguje mechanismus potěšení z jídla, už vědci napsali spoustu knih. A jejich závěry jsou fascinující a v mnoha ohledech povzbuzující.
Myslím, že tohle každý cestovatel pochopí. Vzpomínáte si na ta úžasná jídla z cest? Na ten čerstvý croissant v Paříži, pikantní kari v Thajsku, nebo voňavý kuskus v Maroku? Tyhle zážitky nejsou jen o nasycení, ale o celkovém prožitku.
A právě ten prožitek je klíčový. Zde je několik tipů, jak si ho vylepšit, ať už doma, nebo na cestách:
- Vnímejte jídlo všemi smysly: Nejen chuť, ale i vůni, texturu, barvu a dokonce i zvuk (křupání, syčení).
- Jezte pomalu a s vědomím: Dejte si čas na žvýkání, vnímejte jednotlivé chutě a nenechte se rozptylovat.
- Vyzkoušejte nové chutě a jídla: Cestování je k tomu ideální. Nebojte se experimentovat i doma!
- Sdílejte jídlo s přáteli a rodinou: Spojení s lidmi je stejně důležité jako samotné jídlo.
A ještě jeden bonus z mého cestování: Místa, která navštívíte, často spojujete s určitými jídly. Například, když uslyším “Itálie”, hned si představím skvělou pizzu. Tyto asociace jsou silné a dodávají jídlu další dimenzi.
Na závěr, nenechávejte si jen tak “něco dát k jídlu”. Zkuste si jídlo skutečně užít, a uvidíte, jak pozitivní vliv to má na vaše zdraví i celkovou pohodu.
Jaká kuchyně je nejoblíbenější na světě?
Říká se, že neexistuje jedna nejoblíbenější kuchyně na světě, ale pokud bychom se měli držet dat průzkumu Consumer Insights společnosti Statista, pak by se mezi absolutní špičku zařadily kuchyně čínská a italská. Čínská kuchyně, s neskutečnou rozmanitostí regionálních specialit od pikantního Sichuanu po jemnou kantonskou kuchyni, nabízí explozi chutí a textur. Italská kuchyně, s důrazem na čerstvé suroviny a jednoduché, ale rafinované recepty, si získala srdce lidí po celém světě. Myslím, že tajemství jejich popularity spočívá v přístupnosti a používání běžných surovin, které jsou dostupné i v méně rozvinutých regionech. Obě kuchyně se navíc pyšní dlouhou historií a bohatou tradicí, která se promítá do jejich specifického charakteru. Vždycky doporučuji ochutnat místní speciality přímo v místě původu, ať už je to pikantní wonton v Hongkongu, nebo ručně vyráběné těstoviny v Toskánsku.
Co můžete říci o dobrém jídle?
Dobré jídlo? To je kapitola sama o sobě! Chuťové zážitky z cest jsou pro mě stejně důležité jako samotné památky. Představte si šťavnaté, aromatické tagine v marockém souku, pikantní křupavé tacos na ulicích Mexico City, nebo voňavou pho v hlučných ulicích Hanoje. Všechny tyto pokrmy spojuje jedno – jsou fantastické, úžasné, nezapomenutelné, hodny krále, jak se říká. Klíčem k objevování skvělého jídla je ale i ochutnávání lokálních specialit, nejen těch turistických pastí. Vždycky se vyplatí zajít do menších, rodiných restaurací, kde ochutnáte autentické chutě dané země. A nezapomínejte na trhy! Tam se často skrývají opravdové kulinářské poklady – čerstvé suroviny, exotické ovoce a zelenina, koření, které vám rozproudí chuťové pohárky. Chuťové vjemy jsou přitom intimní záležitostí – co jednomu chutná, druhému nemusí, ale nikdy bychom neměli jíst něco, co nám nechutná. Kvalitní jídlo, ať už jde o jednoduché jídlo z místních surovin, nebo o sofistikované pokrmy, je součástí celkového zážitku z cesty. Jsou to vzpomínky na které se bude vzpomínat dlouhé roky.
A co je důležité – nezaměřujte se jen na hlavní chod! Nepodceňujte předkrmy, polévky a dezerty. Ty často odhalují nejzajímavější a nejjemnější nuance místní kuchyně. Dobré jídlo je zážitkem pro všechny smysly – vůně, barvy, textura… to vše dohromady vytváří nezapomenutelný celek. A když si k tomu ještě přidáte příjemnou atmosféru a dobrou společnost, máte zaručený dokonalý gastronomický zážitek.
Na závěr, bez chuti je jídlo jen prostým jídlem. Bez chuti nic není zajímavé, nic lákavé. Vkusné pokrmy jsou zkrátka dokonalé.
Kterých 10 kuchyní světa je nejchutnějších?
Určitě se ptáte, jaké jsou ty nejchutnější kuchyně světa? Po letech cestování a ochutnávání pokrmů z celého světa jsem sestavil svůj osobní žebříček deseti nejlepších.
Čínská kuchyně: Nesmírná rozmanitost, od pikantních Sichuan pokrmů až po jemné kantonské speciality. Nezapomenutelná kombinace chutí a textur, často s důrazem na čerstvé suroviny a vyváženost. Doporučuji vyzkoušet Peking Duck nebo dim sum.
Italská kuchyně: Klasika, která nikdy nezklame. Pasta, pizza, risotto – jména, která vyvolávají sliny v ústech i u zkušených gurmánů. Jednoduchost, kvalitní suroviny a perfektní zpracování jsou klíčem k jejímu úspěchu. Nepodceňujte regionální speciality!
Francouzská kuchyně: Synonymem elegance a sofistikovanosti. Bohaté omáčky, jemné bylinky a pečlivě vybrané ingredience. Degustační menu ve francouzské restauraci je zážitek sám o sobě. Myslete na to, že se jedná o pomalejší a náročnější způsob stravování.
Ruská kuchyně: Překvapivě bohatá a rozmanitá, přesahující stereotypy o boršču a pelmenech. Objevte kulinářské bohatství Sibiře, Kavkazu a dalších regionů. Nebojte se experimentovat s tradičními recepty.
Japonská kuchyně: Dokonalá harmonie chutí a prezentace. Sushi, sashimi, ramen – to vše je důkazem preciznosti a umění japonských kuchařů. Freshness je klíčové slovo.
Španělská kuchyně: Paella, tapas, jamón ibérico – to jsou jen některé z kulinářských pokladů Španělska. Vychutnejte si chutě Středomoří a pestrou nabídku regionálních specialit. Tapasy jsou skvělé na sdílení.
Řecká kuchyně: Chutě slunce a moře. Olivy, olivový olej, čerstvé bylinky a mořské plody tvoří základ řecké kuchyně. Grilované maso a ryby jsou neodmyslitelnou součástí. Je to zdravá a lahodná kuchyně.
Thajská kuchyně: Výbuch chutí a vůní! Komplexní koření, exotické ingredience a vyvážená kombinace sladkých, kyselých, slaných a pálivých tónů. Nebojte se experimentovat s úrovní pálivosti.
Mexická kuchyně: Na tomto seznamu jsem ji zapomněl, ale nemohu ji vynechat. Tacos, burritos, enchiladas – pestrobarevná a aromatická kuchyně plná pikantních chutí a energických kombinací. Klíčem k úspěchu je kvalita kukuřice a čerstvých ingrediencí.
Indická kuchyně: Stejně jako Mexická kuchyně – chyběla mi, ale musím ji doplnit. Obrovská rozmanitost chutí a vůní, podle regionů. Kari, naan, dal – to vše jsou pokrmy s fascinujícím kořením a bohatými chutěmi. Myslete na koření!
Jaká je nejchutnější kuchyně?
Nejlepší kuchyně světa? Podle rozsáhlého průzkumu, zahrnujícího miliony hodnocení jídel a přes 115 tisíc hodnocení potravin, se na prvních dvou místech umístily Itálie a Japonsko s totožným skóre. Letos ale Itálie zvítězila díky vyššímu hodnocení své ikonické pizzy. Tohle je super zpráva pro všechny trekaře, protože v Itálii najdete úžasné lokální produkty přímo na cestě – čerstvé rajčata, bazalku, sýr mozzarella. Vždyť i v těch nejzapadlejších vesničkách na Cinque Terre narazíte na perfektní pizzerii. Na třetím místě skončila řecká kuchyně, která skvěle doplňuje outdoorové aktivity. Představte si – po náročném dni výstupu na Olymp, si dáte řecký salát s olivovým olejem z místních oliv! Itálie s pastou, pizzou a gelato nabízí skvělou energetickou podporu pro turistické výlety, zatímco Japonsko s sushi a rameny zaručí skvělou regeneraci po náročných túrách. Řecká kuchyně je lehká a zdravá, ideální pro horké dny objevování ostrovů. Prostě nezapomenutelná kulinářská dobrodružství!
Co je to alternativní jídlo?
Alternativní strava? To není jenom nějaká módní vlna, ale spíš odraz mého celoživotního putování po světě. Nejde o dietu, ale o přístup. Myslím tím jídla, která se vymykají běžnému evropskému jídelníčku. Vzpomínám si na smažené kobylky v Thajsku – křupavé a chutné! Nebo na fermentující tofu v Číně, které překvapivě chutná kysele a osvěžujícně. Tohle všechno je součást alternativní stravy – neobvyklé ingredience, o kterých si doma ani nezdáme.
Ale alternativní strava je víc než jenom exotika. Zahrnuje i jiné přístupy k jídlu, například vegetariánství, veganství, ale i méně známé varianty, jako je například pescetarianismus (ryby a mořské plody ano, maso ne) nebo flexitarianism (většinou vegetariánská strava, s občasnými výjimkami). V Jižní Americe jsem narazil na lidi, co žijí téměř výhradně z ovoce – frutariánství. Je to fascinující, ale vyžaduje to určitě dobrou znalost botaniky a dostupnosti plodů.
Důležité je si uvědomit, že alternativní strava není jenom o jídle, ale i o životním stylu. Mnoho z těchto přístupů klade důraz na udržitelnost, lokální produkci a minimalizaci odpadu. V Japonsku jsem pozoroval, jak důkladně se tam využívá každá část surovin, bez zbytečného plýtvání. Tohle je něco, co bychom si měli vzít k srdci všichni.
Ať už se rozhodnete pro exotické pochoutky, nebo pro změnu životního stylu, alternativní strava může být úžasnou cestou k objevování nových chutí a kultur, k většímu respektu k životnímu prostředí a k hlubšímu pochopení sami sebe.
Co v Kazani se určitě musí ochutnat?
Kdybyste se ptali, co v Kazani ochutnat, odpověď je jednoduchá: je toho tolik, že se vám ani nechce věřit! Začneme samozřejmě s čak-čakem, typickou východoasijskou sladkostí z medového těsta – křupavé, sladké, prostě závislost. Nedá se to popsat, to se musí ochutnat!
Dalším must-try je ečpočmak, trojúhelníkový koláč s náplní z masa a brambor, symbol tatarské kuchyně. Je to taková vydatnější záležitost, ideální na oběd. Pozor, je ho hodně!
Tatarský plov je zase něco jiného – bohatý a aromatický rýžový pokrm s masem, zeleninou a kořením. Určitě ho najdete v mnoha restauracích v různých variacích.
Milovníci masa by si neměli nechat ujít šášliky – grilované maso na špízu. Kvalita se ale liší, takže si vyberte důkladně. Podobně je tomu i s beljaši (smažené koláčky s masem) a mantý (dušené taštičky s masem). Je jich spousta, tak zkuste různé podniky.
Kystibij jsou tenké palačinky plněné bramborovým pyré a máslem – skvělý jednoduchý a chutný pokrm. A pokud hledáte něco pořádně vydatného a výživného, sáhněte po šurpe, husté a vydatné polévkce.
Tip navíc: Nebojte se experimentovat a ochutnat i něco netradičního! Lokální trhy nabízejí spoustu překvapení, a často je to nejlepší způsob, jak poznat autentickou kuchyni.
Co je hlavní chod?
Hlavní chod je vrchol každého oběda či večeře, kulinární Everest vašeho jídla. Klasicky se jedná o maso, drůbež, nebo rybu, pečenou celou nebo porcovaně v troubě či na pánvi. Vzpomínám si na fantastické pečené jehněčí v Maroku, marinované v aromatických bylinkách a pomalu dušené v hliněné peci – to byl skutečný zážitek! Nebo na grilované sardinky v Portugalsku, chycené ráno a připravené s citronem a olivovým olejem – čerstvější to už být nemohlo. Pro vegetariány pak hrají prim obiloviny a luštěniny, syté a vydatné, schopné nahradit chybějící sacharidy a bílkoviny. V Indii jsem ochutnala úžasné dál s čočkou a kořením – jednoduché, ale plné chuti a energie. Klíčem je vždy čerstvost surovin a místní speciality. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě – každé hlavní jídlo může být malou kulinární cestou, ať už jste doma, nebo na druhém konci světa. Při cestování se často setkáte s překvapivými variacemi hlavních chodů, které odrážejí místní kulturu a dostupnost surovin. Například v Thajsku je běžné, že hlavní chod tvoří kari s rýží, v Itálii zase pasta s různými omáčkami. Objevte kulinární bohatství světa, hlavní chod je k tomu perfektní průvodce.
Jaká kuchyně je na světě nejchutnější?
Řecká kuchyně? Nejlepší na světě! Prostě výborná. Při mém treku po Krétě jsem ochutnal olivy přímo z olivovníků – chuťový zážitek, na který jen tak nezapomenu. Eginsé pistácie? To je lahůdka! A ty sluncem prozářené pomeranče, čerstvě utržené z stromu… Kombinace čerstvých surovin je úžasná. Kromě toho, výlety do hor často vedou k malým vesničkám s tradičními tavernami, kde si vychutnáte autentická jídla, připravená s láskou a místními ingrediencemi. Vychutnával jsem si gyros, moussaku, saláty s feta sýrem… Všude čerstvé, voňavé a plné života. Kvalita řeckých produktů, od oliv a olivového oleje až po bylinky, je naprosto výjimečná. Doporučuji výlet do olivových hájů, kde se seznámíte s procesem pěstování a zpracování oliv. Nezapomenutelný zážitek pro všechny smysly!
Jaká kuchyně se vám nejvíce líbí?
Při cestování po světě jsem si všiml, že se italská a čínská kuchyně těší obrovské popularitě, což potvrzují i data průzkumu Consumer Insights společnosti Statista. Tyto kuchyně se pravidelně umísťují v první trojce nejoblíbenějších.
Italská kuchyně je pro mě synonymem jednoduchosti a čerstvých surovin. V Toskánsku jsem ochutnal úžasné těstoviny s rajčaty a bazalkou, v Římě dokonalou pizzu a na Sicílii nezapomenutelné arancini.
- Tip pro turisty: Vyhněte se turistickým pastím a hledejte malé rodinné restaurace – tam najdete tu pravou italskou chuť.
Čínská kuchyně je neuvěřitelně rozmanitá, liší se region od regionu. V Šanghaji jsem si pochutnal na knedlíčcích xiaolongbao, v Sichuanu na pikantním kung pao kuřeti a v Kantonu na dim sum.
- Důležité upozornění: V Číně je nutné si dávat pozor na hygienu a vybírat si pečlivě restaurace.
- Tip: Naučte se pár základních čínských frází, usnadní vám to komunikaci s místními a vylepší zážitek.