Které ryby osoba provádějící lov nevrací do pstruhového rybářského revíru?

V pstruhovém revíru se loví především pstruzi, ale občas se tam objeví i jiné druhy ryb. Pokud chytíte štiku obecnou, jelce tlouště, okouna říčního, sumce velkého, bolena dravého nebo candáta obecného, tyto ryby nevracíte zpět do vody. Tyto druhy nejsou typické pro pstruhové revíry a jejich návrat by narušil ekosystém.

Je důležité si uvědomit, že:

  • Štika obecná je dravec, který by mohl decimovat populaci pstruhů.
  • Jelice tloušť a ostatní jmenované ryby preferují odlišné životní podmínky než pstruzi.
  • V některých revírech může být lov některých z těchto druhů ryb dokonce zakázán, proto se před lovem vždy seznamte s místními rybářskými řády.
  • Správný přístup k ochraně pstruhového revíru zahrnuje i dodržování minimální délky ulovených ryb.

Ulovené ryby mimo povolené druhy je proto vhodné odnést domů a zpracovat, případně je darovat někomu, kdo je rád využije.

Co je potřeba k lovu ryb?

Na ryby? Základní výbava je jasná: rybářský lístek, platná povolenku, průkazka a samozřejmě podběrák, metr a vyprošťovač háčků. To je povinná výbava na svazových revírech. Ale jako zkušený turista vím, že to nestačí!

Nepodceňujte počasí! Nejenom sluneční brýle a opalovací krém, ale i pláštěnka, kvalitní nepromokavé oblečení a pořádné boty jsou klíčové. Rybaření je někdy dřina, a to v jakémkoliv počasí.

Kvalitní nářadí je alfou a omegou. Nejenom prut a naviják, ale i kvalitní háčky, vlasec a nástrahy. Záleží na druhu ryb, které chcete lovit. A nezapomeňte na kvalitní batoh s dostatkem místa pro veškerou výbavu a svačinu.

Bezpečnost na prvním místě. Telefon s nabitou baterií a lékárnička s nejdůležitějšími věcmi, to je samozřejmost. Ideálně i malá mapa a kompas, pokud se vydáte na odlehlé místo.

Respektujte přírodu! Neodhazujte odpadky, šetrně zacházejte s vodním prostředím a dodržujte rybářský řád. Vždycky je lepší si nechat rybu plavat, než ji zbytečně zabít. A dobrá nálada je nejlepší nástrahou na krásný zážitek.

Kdo stanoví bližší podmínky výkonu rybářského práva?

Bližší podmínky výkonu rybářského práva, ať už se jedná o revíry ČRS či jiné, jsou fascinující mozaikou legislativy, regionálních zvyklostí a praktických potřeb. V Česku, podobně jako v mnoha dalších zemích, s nimiž jsem se setkal během svých cest (od alpských jezer po fjordy Norska), je jejich stanovení klíčovou záležitostí pro udržitelnost rybolovu. V případě ČRS pro roky 2025 a 2025 byly tyto podmínky, jak správně uvádíte, schváleny Republikovou radou ČRS 6. června 2019, s odkazem na § 13, odstavce 1, 7 a 9 zákona č. 99/2004 Sb. Tento zákon, podobně jako například španělský “Ley de Pesca Marítima”, je základem pro regulaci, která zahrnuje mimo jiné povolené doby lovu, minimální délky ryb, počet povolených úlovků a typy povolených náčiní. Zajímavé je porovnání s jinými zeměmi, kde například systém kvót a licencí, podobný tomu v Islandu, hraje mnohem výraznější roli. Zde je ale klíčové uvědomit si, že v každé zemi, v každém regionu, se tato specifická právní úprava liší, odrážejíc specifika tamních ekosystémů a rybářských tradic.

Detailní znalost těchto podmínek je pro každého rybáře klíčová, nejen z hlediska legálního, ale i z hlediska ochrany a udržitelnosti rybích populací. Porušení těchto pravidel má, jak v České republice, tak i v zahraničí, různé sankce, od pokut po odebrání rybářského povolení. Proto doporučuji detailní studium nejen zákona č. 99/2004 Sb., ale i aktuálních podmínek stanovených příslušnými rybářskými svazy a úřady.

Co se stane, když nevrátim povolenku?

Pokud nevrátíš povolení k lovu včas (do 15 dnů po skončení platnosti), dopustíš se přestupku. To může vést k kárnému postihu podle BPVRP na revírech ČRS, z. s., Zpč. ÚS. Nejde jen o samotné vrácení, ale i o správně vyplněný sumář úlovků a docházek – to je klíčové pro evidenci a monitoring rybích populací.

Důležité detaily:

  • Termín: 15 dní po skončení platnosti je striktní. Nepodceňuj to, i drobný posun může mít nepříjemné následky.
  • Sumář úlovků: Přesný a úplný záznam je nutný. Nezapomeň na druh a množství ulovených ryb, datum a místo lovu. To slouží k ochraně rybích populací a sledování jejich stavu.
  • Docházky: Zaznamenej si každou návštěvu revíru, a to i pokud jsi nic neulovil. Tato informace je důležitá pro správu revíru.
  • Kárný postih: Může se pohybovat od pokuty až po zákaz rybolovu na určitou dobu, či dokonce trvalý zákaz.

Tip: Po skončení platnosti si hned zkontroluj všechny potřebné informace a vyplň sumář. Včasné vrácení povolenky s řádně vyplněnou dokumentací ti ušetří starosti a potenciální problémy.

Kdo vyhlašuje rybářský revír?

Kdopak tedy vyhlašuje ty skvělé rybářské revíry, kam se tak rádi vydáváme? Odpověď je jednoduchá, ale s pár háčky. Příslušný rybářský orgán. To zní sice oficiálně, ale v praxi to znamená, že na řece, rybníku nebo třeba na nějakém menším, uzavřeném vodním díle, o kterém si nejste jisti, zda je to “uzavřená voda” či nikoliv, rozhoduje vždy příslušný orgán.

A co to znamená “příslušný”? To závisí na lokalitě. Představte si, že se chystáte na výpravu za kapry na nějaký krásný rybník. Než tam vyrazíte, je důležité si ověřit, kdo má na dané lokalitě pravomoc. Informace o tom najdete obvykle na webových stránkách příslušného kraje nebo okresního úřadu – je to důležité, abyste se vyhnuli problémům s rybařením bez povolení.

Důležité je si uvědomit:

  • Orgán vyhlašuje revír v rámci své územní působnosti. To znamená, že revír nemůže přesáhnout hranice jeho kompetence.
  • V případě pochybností o charakteru vodní plochy (např. zda se jedná o uzavřenou vodu), rozhoduje opět příslušný rybářský orgán. Nebojte se zeptat! Kontaktovat příslušný úřad je mnohem lepší, než riskovat pokutu za nelegální rybaření.

Pro zkušenější rybáře je to samozřejmost, ale pro začátečníky – a věřte mi, já sám jsem kdysi začátečník byl – je to důležité si ujasnit. Bez tohoto základu může být plánování výletu docela zmatené. A co je nejdůležitější: dodržování pravidel nám všem pomáhá chránit naše krásné vodní plochy a jejich bohatství.

Tip pro plánování: než se vydáte na ryby, prozkoumejte si mapu revírů na internetu. Mnoho organizací a svazů rybářů nabízí online mapy, kde jsou vyznačeny jednotlivé revíry s informacemi o jejich správcích.

Kdy je v pstruhových rybářských revírech povolen lov přívlačí?

Lov pstruhů přívlačí je v pstruhových revírech povolen od 16. dubna do 30. listopadu, jak stanoví písmeno a). Je důležité si uvědomit, že toto datum může být ovlivněno místními vyhláškami, proto je vždy nutné si před výpravou ověřit platné podmínky rybolovu na konkrétním revíru u příslušného rybářského svazu nebo správce revíru. Dále je důležité dodržovat povolený počet ulovených ryb a jejich minimální délku. Nezapomeňte na platnou povolenku a průkaz rybáře. V tomto období se pstruzi aktivně krmí, nejúspěšnější bývá ranní a večerní lov. Vhodná nástraha záleží na počasí a vodních podmínkách, ale oblíbené jsou různé typy woblerů, rotačních a oscilujících třpytek.

Pro pohodlnější rybaření doporučuji zvolit vhodné oblečení do všech druhů počasí, nepromokavou bundu a vhodné boty. Vždy je dobré mít s sebou dostatek náhradních háčků, obratlíků a dalších drobností. Nezapomenutelný zážitek vám zaručí i pěkný fotoaparát k zachycení úlovků a krásné krajiny kolem revíru. Bezpečnost na prvním místě – informujte někoho o plánovaném výletu a jeho průběhu.

Kolik ryb si mohu ponechat za rok?

Takže, kolik těch ryb si můžu nechat za rok? Maximální limit je 50 lososovitých ryb na roční povolenku, a to platí pro všechny druhy povolenek – i pro ty celosvazové a celorepublikové. To je důležité si pamatovat, ať už zdoláváte divokou řeku, nebo klidný rybník.

Ale pozor! Od roku 2024 platí nový, striktní limit: po ulovením druhé ryby z vyjmenovaných druhů (kapr, amur, štika, candát, bolen, sumec) je konec denního lovu. To znamená, že si třeba na štiku musíte dát opravdu pozor, abyste nepřesáhli limit. Plánujete-li lov těchto druhů, je důležité vědět, že se jedná o silné a bojovné ryby, které vyžadují dobrou výbavu a zkušenosti.

Pro úspěšný lov doporučuji:

  • Dobrou mapu revíru: Znáte-li místa, kde se dané ryby vyskytují, zvýšíte své šance na úlovek.
  • Správný náčiní: Výběr prutu, navijáku a nástrah je klíčový pro úspěšný lov. Nepodceňujte kvalitu vybavení.
  • Respekt k přírodě: Dodržujte pravidla a chraňte životní prostředí. Používejte zodpovědně nástrahy a nenechávejte po sobě odpadky.

Nezapomeňte si před lovem zkontrolovat aktuální rybářské řády a limity, protože se mohou měnit. Přeji hodně štěstí při lovu!

Na co má právo rybářská stráž?

Rybářská stráž v České republice disponuje značnými pravomocemi, které se opírají o zákon o rybářství. Její kontroly se netýkají jen obsahu loďky, ale i všech zařízení souvisejících s rybolovem – od chladících boxů po samotné náčiní. Zvláštní pozornost je věnována úlovkům, jejich druhovému složení a dodržování platných limitů. Zkušenosti z mých cest po světě ukazují, že podobné kontroly jsou běžné i v jiných zemích, často s mnohem striktnějšími sankcemi. Důležité je zdůraznit, že při zjištění jakéhokoliv porušení rybářského řádu, může rybářská stráž zadržet nejen povolenku, ale i samotný úlovek a použité nářadí. Tato pravomoc je nezávislá na případném následném šetření Policie ČR nebo obecní policie, s nimiž rybářská stráž může při kontrole spolupracovat. Znalost místních předpisů a respektování limitů úlovků je tedy klíčová, a to nejen pro bezproblémový lov, ale i pro zachování udržitelnosti rybích populací, což jsem si sám ověřil na mnoha místech světa. Zadržení úlovku může být nejen finančně náročné, ale i zklamáním pro každého rybáře. Proto je důkladné seznámení s místními předpisy a pokyny nutností před započetím rybolovu.

Jak ukončit povolenku?

Tu povolenku vrať do 15 dnů od skončení platnosti tam, kde jsi ji získal – obvykle na místní organizaci. Představ si to jako návrat z náročné túry – cílem je včasné doručení. Nevynechávej to, jinak ti může zkazit další výpravy.

Osobní doručení je nejlepší, jako když se po výstupu na vrchol raduješ z úspěchu. Pokud to nestíháš, pošli ji doporučeně, aby ses vyhnul nepříjemnostem, nebo ji vhoď do schránky. Pro jistotu si uchovej potvrzení o odeslání, to je jako mít v batohu mapu – vždycky se to hodí. V případě pochybností zkontroluj web organizace, často tam najdeš podrobnější informace – to je jako mít GPS na cestě.

Nepodceňuj termín 15 dnů! Je to jako dodržovat plán výstupu na horu, abys stihl sestoupit před tmou. Zpoždění může vést k problémům a zbytečné administrativní zátěži.

Připrav si povolenku předem. Řádně vyplněná povolenku je jako dobře sbalený batoh – vše na svém místě. Ušetříš tím čas a nervy.

Kdo je povinen vyznačit v přírodě hranice rybářských revírů?

Odpověď na otázku, kdo je povinen vyznačit hranice rybářských revírů v přírodě, je trochu záludná. Zákon ukládá tuto povinnost uživatelům rybářských revírů, a to jak pro revíry pstruhové, tak mimopstruhové. To v praxi znamená, že konkrétní způsob a míra označení se liší revír od revíru, a závisí na dohodách mezi rybáři a správcem revíru.

Z vlastní zkušenosti z mnoha cest po Česku vím, že kvalita označení bývá dost proměnlivá. Někde narazíte na precizní a detailní značení s jasně vyznačenými hranicemi, včetně informačních tabulí s mapkami a důležitými předpisy. Jinde se spoléhají jen na pár provizorních značek, které snadno přehlédnete, a to může vést k nepříjemnostem. Doporučuji proto vždy předem zkontrolovat mapu revíru a případně si i zavolat na příslušný rybářský svaz, abyste se vyhnuli problémům.

Nezapomínejte, že respektování hranic rybářských revírů je klíčové pro zachování rybích populací a udržitelnost rybolovu. Nesprávné značení nebo jeho absence může vést k nelegálnímu rybolovu a poškození ekosystému. Proto je důležité, aby se všichni rybáři chovali zodpovědně a respektovali stanovená pravidla.

Při svých toulkách po českých řekách a rybnících jsem si všiml, že některé revíry využívají moderní technologie, jako jsou GPS souřadnice nebo online mapy, pro přesné vymezení hranic. Tyto metody jsou efektivnější a přesnější než tradiční značení a usnadňují orientaci rybářům. Snad se tento trend bude v budoucnu šířit i do dalších revírů.

Jak daleko může být rybář od prutů?

Záleží na mnoha faktorech. Vítr hraje klíčovou roli – silný vítr může znemožnit kontrolu prutu i na krátkou vzdálenost. Terén také ovlivňuje maximální vzdálenost. Na rovině je manipulace s pruty snazší než v kopcovitém terénu. Typ rybaření je další proměnnou. Při lovu sumců na feeder se rybář může pohybovat dál než při lovu pstruhů na muškařský prut, který vyžaduje neustálou pozornost. Délka a citlivost prutu, jakož i typ použitého navijáku, ovlivňují citlivost na záběr a tím i bezpečnou vzdálenost od prutu. Není to o nějaké metrické vzdálenosti, ale o schopnosti okamžitě reagovat na záběr. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že důležitější než vzdálenost je pozorování. Dobře postřežený záběr, ať jste od prutu jakkoli daleko, je klíčem k úspěchu. Zásadní je udržovat pruty v dohledu a být připraven k rychlé reakci.

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Nikdy nenechávejte pruty bez dozoru na místě, kde by mohly být ohroženy kradeží či poškozením.

Jak odevzdat rybarskou povolenku?

Rybářskou povolenku vrať do 15 dnů po vypršení platnosti tomu, kdo ji vydal – obvykle tvé místní organizaci. Nezapomeň, že osobní předání je nejlepší, ideálně na jejich schůzce, kde se dozvíš i novinky o chystaných výpravách a třeba i o nějaké super lokalitě.

Nemůžeš doručit osobně? Žádný problém! Povolenku pošli doporučeně s potvrzením o doručení, aby sis byl jistý. Nebo ji vhoď do schránky organizace, ale v tomhle případě ti doporučuju si to zdokumentovat (fotografií s viditelným datem a časem).

Tip pro aktivní rybáře: Před vypršením platnosti si prohlédni webové stránky tvé organizace. Někdy tam najdeš online formulář pro odevzdání, čímž si ušetříš poštovné a čas. Mnoho organizací také nabízí automatické prodloužení, takže si to zkontroluj!

Důležité detaily:

  • Povolenku řádně vyplň a podepiš.
  • Přilož k ní i jakoukoliv korespondenci, kterou jsi obdržel od organizace.
  • Uchovej si kopii odevzdané povolenky pro vlastní potřebu (pro případ ztráty).

Možnosti pro aktivní prožití volného času po skončení sezóny:

  • Příprava vybavení na zimní rybaření (pokud to děláš).
  • Plánování dalších výprav a výletů do přírody – turistika, cyklistika, horolezectví…
  • Studium rybářské literatury a vzdělávání se v oblasti ochrany přírody.

Kolik ryb si můžu vzít?

Omezení úlovků ryb se v praxi překládá do poměrně flexibilního systému. Místo striktního počtu kusů se často pracuje s celkovou povolenou hmotností. Například, denní limit může být 7 kg, což umožňuje lovit různé druhy ryb. Můžete si tak ponechat 2 kapry, 1 štiku a 1 candáta, pokud celková hmotnost nepřesáhne 7 kg.

Důležité je věnovat pozornost druhovému složení a váhovým limitům, které se mohou lišit v závislosti na lokalitě a ročním období. Některé druhy ryb mohou mít individuální limity, nezávislé na celkové hmotnosti.

Pro příklad, možnost ponechat si 2 kusy kapra, štiky, candáta, bolena nebo sumce, celkem 4 kg, umožňuje efektivnější rybolov. Zbývající 3 kg Vám dává prostor pro další úlovek, například menších ryb, čímž se maximalizuje využití povolené denní kvóty.

Nezapomínejte na to, že regulační limity se neustále mění s ohledem na populační stavy ryb. Před odjezdem na ryby si vždy ověřte aktuální pravidla na oficiálních webových stránkách příslušného rybářského svazu, správy dané vodní plochy či úřadu životního prostředí. Nesprávné dodržování pravidel může mít nepříjemné důsledky.

Pro orientaci v různých regulacích rybářství po Evropě je užitečné:

  • sledovat webové stránky mezinárodních rybářských organizací,
  • kontaktovat místní rybářské svazy,
  • prostudovat místní legislativu.

Dodržování pravidel je nejen zárukou udržitelného rybolovu, ale i klíčem k příjemnému zážitku a ochraně cenných vodních ekosystémů.

Kdy se odevzdává povolenka na ryby?

Povolenka se odevzdává do 15 dnů od skončení platnosti. Nepodceňujte to! Zmeškaný termín nebo neúplný Sumář úlovků a docházek je přestupek s možným kárným postihem (dle BPVRP ČRS, z. s., Zpč. ÚS).

Tip pro aktivní rybáře: Po skončení platnosti si hned zapište do diáře termín odevzdání. Ušetříte si tak starosti a případné nepříjemnosti.

Co by mělo být v Sumáři:

  • Přesné datum lovu.
  • Místo lovu (číslo revíru).
  • Druh a množství ulovených ryb (s přesnými rozměry, pokud je to vyžadováno).
  • Použitá technika lovu.
  • Pozn.: Přesnost je klíčová, aby se předešlo problémům.

Dobrá rada nad zlato: Po návratu z rybaření si ihned vyplňte Sumář. Čerstvá paměť vám pomůže s přesnými detaily. Také si zkontrolujte, zda máte vyplněné všechny potřebné údaje.

Důležité: Nezapomeňte na případné zvláštní pokyny pro váš revír. Tyto informace bývají obsaženy v povolence k rybolovu.

  • Zkontrolujte si platnost vaší povolenky s dostatečným předstihem.
  • Vyplňte Sumář pečlivě a přesně.
  • Odevzdejte povolení včas.

Kdy odevzdat povolenku na ryby?

Máte rybářský lístek a nevíte, kdy ho odevzdat? Je to důležité, protože prošlý lístek bez řádného odevzdání může znamenat nepříjemnosti.

Termín odevzdání je zásadní! Povolenku je nutné vrátit do 15 dnů od skončení její platnosti. Tohle je pevná lhůta, na kterou se nedá vymlouvat. Z vlastní zkušenosti vím, že úřady tohle berou vážně.

Co se stane, když lístek nevrátíte včas nebo chybí Sumář úlovků a docházek? Dopouštíte se přestupku a hrozí vám kárný postih dle BPVRP na revírech ČRS, z. s., Zpč. ÚS. To může znamenat pokutu, zákaz rybolovu, nebo dokonce odebrání povolenky na delší dobu. Věřte mi, ztratit možnost lovit ryby na svých oblíbených místech je nepříjemné.

Pro úplnost a vyhnutí se problémům si ujasněme, co je potřeba:

  • Včasné odevzdání: Do 15 dnů po skončení platnosti.
  • Vyplněný Sumář úlovků: Důkladně vyplňte všechny položky. Nesprávné nebo neúplné údaje jsou stejně závažné jako žádné údaje.
  • Doklad o docházkách: Pokud je vyžadován, nezapomeňte ho přiložit.

Tip pro cestovatele – rybáře: Před cestou na ryby si vždy ověřte platnost povolenky a termín odevzdání. Můžete si dokonce nastavit připomínku do telefonu, abyste na to nezapomněli. Zamezíte tak zbytečným problémům a budete si moci užívat rybaření naplno.

Nepodceňujte to! Včasné a správné odevzdání povolenky je povinností každého rybáře a je to klíčové pro udržitelnost rybích populací a pro řádné fungování rybářského hospodářství.

Jak velká musí být nástražní rybka?

Chystáte se na rybaření s nástražní rybkou? Pak vězte, že zákon vám předepisuje minimální délku 15 cm. Nejedná se jen o nějaké nařízení, ale o ochranu populace ryb. Myslete na to, že čím menší rybka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o mladého jedince, který ještě nedosáhl pohlavní dospělosti a neměl možnost se rozmnožit. Umožnění používání malých rybek by tak mohlo vést k narušení ekosystému.

Důležité je si uvědomit, že tato 15cm hranice se vztahuje na všechny druhy ryb, pokud vyhláška č. 197/2004 Sb. nestanoví jinak (a tam se mohou objevit i vyšší limity pro některé druhy – vždy si to před výpravou ověřte). Nepodceňujte to, protože kontroly rybářských revírů nejsou výjimkou a pokuta za porušení tohoto pravidla vám může zkazit celý výlet. A věřte mi, zkušenosti z cest mi ukázaly, že platit pokutu v cizí zemi je mnohem nepříjemnější než dodržovat pravidla.

Nejde jen o zákon, ale i o etiku. Zodpovědný rybář myslí na udržitelnost rybolovu a chrání populaci ryb pro budoucí generace. Používání dostatečně velkých nástražních rybek je k tomu jedním z klíčových kroků. Navíc, větší nástraha obvykle přiláká i větší predátory, takže si z rybaření odnesete větší uspokojení. A pamatujte, že krásné zážitky z cest a z rybaření jsou mnohem cennější než jakákoliv trofej.

Scroll to Top