Nový Zéland je nádherný, ale i zrádný. Nebezpečí číhají především v neopatrnosti. Nikdy nenechávejte cennosti v autě, ani na viditelném místě v ubytování. Kapsáři operují hlavně v rušných oblastech velkých měst, jako je Auckland. Pozor si dejte i na drobné krádeže na plážích. Počasí je proměnlivé, proto důkladně sledujte předpověď a plánujte aktivity s ohledem na něj. Silné větry a náhlé deště nejsou výjimkou. V moři hrozí silné proudy, zvláště v oblastech s černou pláží (černý písek značí často silnější vlny a proudy). Nepodceňujte ani místní faunu – kousnutí weta (obří kriket) sice není nebezpečné, ale nepříjemné. V divočině se držte značených stezek a informujte někoho o plánované trase. Pro případ zranění či nemoci mějte cestovní pojištění s komplexním krytím. V odlehlých oblastech může být omezený signál, proto si nabijte telefon a informujte se o dostupnosti sítě. Vodní aktivity plánujte s ohledem na vaši zkušenost a fyzickou zdatnost.
V případě potřeby kontaktujte místní záchranné složky – číslo 111.
Co se nesmí vyvážet z Nového Zélandu?
Plánujete výlet na Nový Zéland? Nezapomeňte na celní předpisy! Vyvážet se nesmí především maorské artefakty starší 50 let – to je důležité si uvědomit, ať už se jedná o tradiční řezbářství, tkaní nebo jiné předměty s kulturní hodnotou. Porušení tohoto zákazu může mít vážné důsledky.
Dále je striktně zakázán vývoz kostí, peří a jiných ostatků ptáka Moa a dalších vyhynulých druhů ptactva. Moa byl obří nelétavý pták, jehož ostatky jsou cenné pro vědecký výzkum a ochranu přírody. I když se vám zdá nějaká památka nevýznamná, raději se ujistěte, zda ji můžete legálně vyvézt. Některé druhy mušlí, kamenů a minerálů mohou být také předmětem omezení, proto doporučuji si před cestou vše důkladně ověřit na oficiálních stránkách novozélandských celních úřadů.
Užijte si dobrodružství na Novém Zélandu s respektem k místní kultuře a přírodě!
Co potrebuji na Nový Zéland?
Nový Zéland? Sen mnoha cestovatelů! Než se tam vydáte, nezapomeňte na cestovní pas České republiky s platností minimálně o tři měsíce delší, než je plánovaná délka vašeho pobytu. To je základní, bez něho se neobejdete. A co řidičský průkaz? Mezinárodní řidičský průkaz je pro řízení vozidel nezbytností. Pokud vlastníte platný australský řidičský průkaz, ten je tam také uznáván, takže si ušetříte starosti s mezinárodním. Ale pozor, tohle je jen začátek! Doporučuji si zjistit, zda nepotřebujete vízum, v závislosti na délce pobytu a účelu cesty. Nepodceňujte cestovní pojištění – Nový Zéland je nádherný, ale i divoký, a kvalitní pojištění vám může ušetřit nemalé starosti a výdaje. Dále nezapomeňte na dostatek hotovosti, ideálně v novozélandských dolarech (NZD), ať se vyhnete nepříjemným poplatkům za směnu. Nakonec, sbalte si vhodné oblečení pro různorodé klima a nezapomeňte na opalovací krém s vysokým SPF – novozélandské slunce je silné. A co je nejdůležitější? Připravte se na dechberoucí přírodu a nezapomenutelný zážitek!
Co zařídit před odletem na Nový Zéland?
Než vyrazíte na Nový Zéland, vytiskněte si letenky (zpáteční, pokud ho máte), potvrzení o cestovním pojištění (doporučuji s komplexní ochranou, včetně záchranných akcí v horách!), a potvrzení o WHS vízu (pokud je vyžadujete). Důležité je mít i doklad o dostatečných finančních prostředcích – 4200 NZD, výpis z účtu postačí. V bance si předem ověřte limity výběrů v zahraničí, abyste neměli problémy s hotovostí. Zvažte si předem, zda budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete půjčení auta. Zkontrolujte si platnost pasu (platnost by měla překročit dobu vašeho pobytu o minimálně šest měsíců). Stáhněte si offline mapy, protože signál není všude dostupný. Informujte se o počasí a sbalte si oblečení vhodné pro rozmanité klimatické podmínky – od slunečného léta až po chladnější horské počasí. Nakonec, ujistěte se, že máte přehled o místních zvyklostech a pravidlech, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Před odletem si také zkontrolujte platnost všech potřebných očkování.
Co žije na Novém Zélandu?
Nový Zéland je rájem pro milovníky unikátní fauny. Kiwi, národní pták, je noční a velmi plachý. Jeho spatření je skutečným zážitkem. Kakapo, papoušek noční, je kriticky ohrožený a jeho pozorování je velmi omezené, vyžaduje speciální povolení a organizované výpravy. Kea, horský papoušek, je inteligentní a zvědavý, avšak může být i docela drzý. Hectorův delfín, endemit Nového Zélandu, se dá pozorovat v pobřežních vodách. Můžete tu narazit i na tuleně a lachtany, zejména na ostrovech. Velryby, například plejtváci jižní, se objevují v různých částech moře kolem Nového Zélandu, pozorování je však závislé na ročním období a lokaci. Tuatara, starobylý plaz, je fascinující reliktem pravěku, a najde se jen na Novém Zélandu. Gekoni a skinkové, v různých druzích a velikostech, obohacují rozmanitost místní herpetofauny. Doporučuji předem prostudovat možnosti pozorování ohrožených druhů a respektovat všechna nařízení týkající se ochrany přírody.
Co se těží na Novém Zélandu?
Nový Zéland, země úchvatných fjordů a sopek, těží sice ropu, plyn i uhlí, ale na ropu je silně závislý na dovozu – až dvě třetiny! To je dost překvapivé, když si představíte ty krásné, divoké krajiny. Energetická soběstačnost je celkově na 74 %, takže se spoléhají na vlastní zdroje, ale ne plně. Zajímavé je, že uhlí vyvážejí – až 154 % produkce jde do zahraničí! To mi přijde jako skvělý příklad toho, jak se dá i v turistické zemi rozvíjet těžební průmysl. Pro trekaře a milovníky outdoorových aktivit je důležité si uvědomit, že těžba může ovlivňovat některé oblasti, třeba omezováním přístupu do určitých zón. Ale i tak se dá na Novém Zélandu najít spousta míst nedotčených lidskou činností.
Když už mluvíme o energetice, mnoho míst využívá geotermální energii, což je skvělý příklad udržitelnosti, také skvělé pro ty, co chtějí ochutnat místní termální prameny. Při plánování výletu je dobré si zjistit, jak se těžební průmysl dotýká dané lokality, aby se dal naplánovat výlet s ohledem na to.
Ať už se vydáte kamkoliv, neočekávejte, že budete mít stále plný signál – v mnoha krásných a divokých místech je mobilní síť nedostupná. To je ale také velká výhoda – pro dokonalý odpočinek a vnímání přírody!
Co se nesmí posílat na Nový Zéland?
Plánujete poslat balík na Nový Zéland? Dobře, protože tamní celní předpisy si zaslouží vaši pozornost. Zatímco trvanlivé potraviny obvykle nejsou problém, musíte si dát pozor na produkty živočišného a rostlinného původu. Mléčné výrobky, maso, mnoho druhů medů a i zdánlivě neškodné sušené ovoce jsou často na seznamu zakázaných položek. To souvisí s přísnými bio-bezpečnostními opatřeními, která chrání jedinečnou novozélandskou flóru a faunu před invazivními druhy a chorobami. Nepodceňujte to – porušení pravidel může vést k vysokým pokutám, a dokonce i k zabavení celé zásilky.
Na druhou stranu, malé množství alkoholu a tabáku je obvykle povoleno, ale i zde platí limity a omezení, která je potřeba si předem ověřit na oficiálních stránkách novozélandské celní správy. Doporučuji si vždycky detailně prostudovat aktuální seznam povolených a zakázaných věcí, protože se může měnit. Na internetu najdete spoustu užitečných zdrojů, včetně specifických informací pro různé druhy zboží. Nezapomeňte, že je vždycky lepší být obezřetný a vyhnout se riziku, než se potýkat s problémy na celnici.
Můj tip pro zkušenější cestovatele: Pokud si nejste jisti, raději se vyhněte všem potravinám. Věřte mi, na Novém Zélandu si bez problémů nakoupíte všechno, co budete potřebovat. Ušetříte si tak zbytečné starosti a případné nepříjemnosti.
Co se nesmi dovazet do Australie?
Austrálie má striktní celní předpisy. Zapomeněte na jakékoli pokusy propašovat drogy – ať už měkké (marihuana, cannabis) nebo tvrdé (heroin, kokain, amfetaminy). Stejně tak steroidy, padělky značek, pornografii a petardy jsou absolutně zakázané. Ani na injekční stříkačky (kromě těch na inzulín) se nespoléhejte. Myslete na to, že i zbraně, jakéhokoli typu, jsou přísně zakázány. Dovoz rostlin a živočichů je taktéž silně regulován, proto si vždycky předem ověřte povolení pro specifické druhy. Nedostatek přípravy může vést k značným pokutám a dokonce i vězení. Před cestou si důkladně prostudujte australské celní předpisy na oficiálních stránkách – důkladná příprava vám ušetří spoustu starostí. Vězte, že australská celní správa je velice důsledná.
Co se dá těžit?
Těžba, to je srdce mnoha civilizací, od pradávna klíč k pokroku. Dobývání surovin z přírodních zdrojů, to není jen o vykopávání děr do země. Myslete na rozmanitost – nerostné suroviny, rudy, těžba ropy a zemního plynu, rašeliny, to jsou jen špičky ledovce. Prozkoumával jsem doly plné uhlí, viděl jsem obrovské kaolinové doly.
Ale pamatujte, za každou lopatou vytěžené rudy je kus historie, často s dramatickými příběhy horníků a jejich rodin. Uhlí, motor první průmyslové revoluce, dnes se potýká s otázkami ekologické udržitelnosti. Ropa a zemní plyn, energetické tepny moderního světa, přinášejí nejen blahobyt, ale i obavy o klima a závislost na omezených zdrojích. Rašelina, dříve nepostradatelné palivo, dnes se využívá spíše v zahradnictví a má i léčivé účinky. Každá surovina má svůj příběh, své využití a svůj dopad na svět. Někdy je těžba životně důležitá, jindy ničivá. Její vliv na krajinu a lidi je zásadní a zaslouží si naši pozornost.
Kolik Čechů žije na Novém Zélandu?
1740 Čechů žilo na Novém Zélandu v roce 2018, podle údajů Statistics New Zealand. Třetina z nich, tedy kolem 580 lidí, bydlela v Aucklandu, což je skvělý výchozí bod pro výlety po Severním ostrově. Z Aucklandu se snadno dostanete k ikonickému vulkanickému kráteru Mount Eden, prozkoumáte úchvatné zátoky Hauraki Gulf na kajaku nebo si užijete pěší turistiku v národním parku Waitakere Ranges s jeho deštnými pralesy a nádhernými vodopády.
Pokud se vydáte na Jižní ostrov, čekají vás úchvatné scenérie Fiordland National Parku s Milford Sound a Doubtful Sound, kde se můžete vydat na túru, kajakovat nebo si užít plavbu lodí. Pro milovníky adrenalinu je ideální bungee jumping nebo rafting na řece Kawarau. Pro méně náročné turisty doporučuji návštěvu národního parku Abel Tasman s jeho nádhernými plážemi a možnostmi pro pěší turistiku. Nezapomeňte na úchvatné panoramatické výhledy z vrcholu Mount Cook, nejvyšší hory Nového Zélandu.
Počet Čechů se od roku 2018 mohl změnit, proto je dobré zkontrolovat aktuálnější statistiky před cestou.
Co vyváží Nový Zéland?
Nový Zéland, země s dramatickými fjordy a zelenými pastvinami, je v exportu zemědělských produktů skutečnou velmocí. Dominují mléčné výrobky, jejichž export dosahuje ročně závratných 16 miliard novozélandských dolarů. Představte si ty nekonečné louky, kde se pasou stáda krav – jejich mléko se stává základem másla, sýrů a sušeného mléka, které putují po celém světě. Za mlékem se řadí hovězí a skopové maso, s exportem okolo 7,6 miliard NZD. Myslete na ty šťavnaté steaky z jehněčího masa, připravené na grilu pod jasnou novozélandskou oblohou – právě tohle je v mnoha zemích delikatesa s původem z této odlehlé země. A nesmíme zapomenout na ovoce a zeleninu – ikonické kiwi, sladká jablka a šťavnaté hrozny, jejichž export dosahuje 3,7 miliard NZD. Kromě samotné chuti si představte i ty nádherné krajiny, kde toto ovoce dozrává, v údolích obklopených majestátními horami, s čerstvým vzduchem a čistou vodou – to vše se promítá do kvality a jedinečnosti novozélandských produktů. Celkem tak Nový Zéland exportuje 85 až 90 % všech svých potravinářských komodit, čímž se stává významným hráčem na světovém trhu.
Co se nesmí poslat postou?
Pozor, na poštu se nesmí posílat napodobeniny střelných zbraní – i nefunkční repliky můžou způsobit problémy na celnici. Výbušniny a střelivo jsou samozřejmě striktně zakázány, stejně jako tělesné ostatky. Pornografické materiály jsou problematické a závisí na jejich obsahu a destinaci. Narkotika a drogy jsou samozřejmě absolutně zakázané. Zboží podléhající rychlé zkáze, jako čerstvé ovoce a zelenina, se snadno zkazí během přepravy, proto je lepší je konzumovat na místě nebo si je pořídit na místě určení. Nebezpečné odpady, jako baterie a jedovaté látky, podléhají přísným předpisům a vyžadují speciální balení a přepravu. Mrtvá nebo vypreparovaná zvířata se posílat nesmí kvůli ochraně přírody a hygienickým předpisům. Důležité je si vždy předem ověřit aktuální předpisy poštovního operátora a cílové země.
Tip: Před odesláním zásilky si vždy pečlivě zkontrolujte obsah a jeho baleni, abyste předešli problémům. Pro cenné předměty zvažte pojištění zásilky. Pro některé druhy zboží mohou být vyžadovány speciální doklady nebo povolení.
Co se dováží do Česka?
Česko, země proslulá svými pivovary a hradmi, je zároveň důležitým uzlem evropského obchodu. Co se tedy do České republiky dováží? Největší kus koláče si ukrojí dvě kategorie: elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče a silniční vozidla. To první není překvapením – od chytrých telefonů přes ledničky až po průmyslové roboty, Česko je závislé na importu technologií. Mnoho z těchto zařízení jsou součástky a polotovary pro český průmysl, které se následně stávají součástí finálních produktů určených k exportu. Myslete si třeba na ten skvělý český křišťál – i jeho výroba spoléhá na dovoz některých komponent.
Dovoz silničních vozidel zase odráží jak popularitu automobilů, tak i zapojení České republiky do mezinárodních dodavatelských řetězců. Nejde jen o hotová auta, která vidíte na silnicích, ale i o důležité komponenty, které se montují v českých závodech a pak putují do celého světa. Při mé cestě po Evropě jsem si všiml, že české autodíly se používají i v autech značek, které bych s Českem přímo nespojil. To jen podtrhuje složitost a propojenost globálního obchodu.
Zajímavé je, že i zdánlivě jednoduché věci, jako třeba oblíbené italské těstoviny, nebo exotické ovoce z dalekých zemí, přispívají k celkovému objemu dovozu. Tyto produkty ale tvoří menší podíl ve srovnání s dominantním dovozem technologií a automobilových součástek. Česká ekonomika je tak silně propojena s globálním trhem, a to se projevuje i v jejím dovozovém profilu.
Co se nejvíc těží?
Když se řekne těžba, většina si vybaví dramatické obrazy ropných plošin nebo hlubokých uhelných šachet. Opak je ale pravdou. Největší těžbou na světě je těžba písku – suroviny, kterou si málokdo uvědomuje. Roční objemy se pohybují mezi neuvěřitelnými 32 až 50 miliardami tun. Představte si to – hory písku, které by zavalily menší město. Viděl jsem těžbu písku na vlastní oči v pouštích Maroka, kde se písek těží pro stavebnictví a výrobu skla, i v deltě Mekongu, kde jeho dopad na křehký ekosystém je zničující.
Na rozdíl od těžby ropy a uhlí, těžba písku je relativně nenáročná, ale to neznamená, že je bez dopadů. Množství spotřebovaného písku přímo souvisí s celosvětovým stavebním boomem a rostoucí populací. V mnoha oblastech vede k devastaci životního prostředí – erozi pobřeží, znečištění vodních toků a ztrátě biodiverzity. Například v jihovýchodní Asii se rozsáhlá těžba písku podílí na propadání ostrovů a narušení korálových útesů. Mám z vlastní zkušenosti fotky z Kambodže, které ukazují drastické následky.
Těžba písku je tak tichým, ale obrovským průmyslem, který má dalekosáhlé důsledky. Je to paradox – surovina tak všudypřítomná, a přitom tak neviditelná, dokud její nedostatek nenaruší životní prostředí a ekonomiku celých regionů. Její dopady na životní prostředí jsou často přehlíženy, přestože se jedná o globální problém vyžadující urgentní pozornost.
Co se nesmí vyvážet?
Takže, co se týče vyvážení z Česka, pamatujte si hlavně tohle: starožitnosti starší 80 let jsou tabu. To znamená, že i ten nádherný, zdánlivě obyčejný hrneček z babiččina sklepa může být problém, pokud je starší. Stejně tak jakékoli předměty zjevné historické hodnoty, a to bez ohledu na stáří. Myslete i na to, že i “obyčejná” stará puška může mít pro státní památkovou péči velký význam. Zbraně, drogy a erotické/pornografické materiály jsou samozřejmě zakázané úplně. A věřte mi, celníci si dají na jejich odhalení záležet, takže ani na tajné schování se nespoléhejte. Zajímavostí je zákaz vývozu výrobků izraelského původu, což se může zdát neobvyklé, ale je to tak. Vždycky si před cestou raději ověřte přesný právní rámec, protože předpisy se mění. Nepoškodíte tím jen sebe, ale i ostatní turisty, kteří po vás budou muset uklidit, kdybyste se dostali do potíží. Dobrá příprava je při cestování klíčová, a to i pokud jde o celní předpisy!
Co nebrat do Austrálie?
Takže, chystáte se do Austrálie? Fantastické! Ale než se tam s nadšením vrhnete, je potřeba si sbalit kufr strategicky. Co si tedy vzít a co rozhodně ne?
Co vzít:
- Dokumenty: Pas s vízem (to je opravdu důležité!), letenku (v elektronické podobě stačí, ale papírovou si raději vytiskněte pro jistotu), potvrzení o ubytování.
- Elektronika: Notebook (pro práci i zábavu), mobil s dobíjecími kabely, adaptér (Austrálie má jiné zásuvky!).
- Finance: Hotovost (v menších částkách, ideálně australské dolary), kreditní karty (s informováním banky o cestě!), cestovní šeky.
- Léky: Všechny předepsané léky s receptem a v dostatečném množství! Léky se v Austrálii prodávají jinak než u nás.
- Oblečení: Záleží na ročním období, ale univerzální rada zní: vrstvy! Tričko, mikinu, tlusté ponožky (i v létě se mohou hodit chladnější večery). Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým SPF (slunce v Austrálii je silné!).
- Ostatní: Pero a blok, slovník (i když se anglicky domluvíte, pár frází v místním jazyce vždycky potěší), klíče (od domova a od auta, pokud jedete vlastním).
Co nebrat:
- Ostré předměty: Nůžky, nože, pilníky na nehty – prostě nic, co by se dalo použít jako zbraň. Kontroly na letišti jsou přísné.
- Tekutiny: Tekutiny nad 100 ml se do příručního zavazadla nedostanou. Parfémy, spreje, krémy, gely, pěna na holení a podobně raději do odbaveného zavazadla. Zubní pastu si vezměte v malém balení nebo si ji kupte až v Austrálii.
- Potraviny: Zabránilo by se tak problémům s celními předpisy, které jsou poměrně striktní ohledně dovozu potravin.
- Žiletky: V Austrálii se dají běžně koupit.
Důležitá poznámka: Vždy si před cestou ověřte aktuální celní předpisy Austrálie na oficiálních stránkách. Pravidla se mohou měnit.
Tip pro zkušenější cestovatele: Místo velkého množství kosmetiky si vezměte cestovní balení, abyste si ušetřili místo a váhu v zavazadle. Nezapomeňte si také stáhnout offline mapy a překladač.
Co se nejvíce vyváží z České republiky?
Dominantním exportním partnerem České republiky dlouhá léta bylo, a v roce 2013 ještě bylo, Rusko. Jeho podíl na celkovém českém exportu tehdy dosahoval 3,7 % s objemem přesahujícím 116,2 miliard Kč. To představuje impozantní číslo, zdůrazňující silné ekonomické vazby, i když v kontextu celosvětové diverzifikace exportu je důležité zmínit, že tento podíl se v porovnání s rokem 2005 (pouhých 1,8 %) zvýšil, ale stále představuje relativně malý segment. Z hlediska komodit se jednalo primárně o strojírenské produkty, automobilový průmysl a další průmyslové zboží. Zajímavostí je, že Rusko tradičně preferuje vysoké technologie a komponenty, což odráží potřebu modernizace ruského průmyslu, byť v omezeném měřítku.
Významné postavení si udržují také Spojené státy a Švýcarsko, reprezentující odlišné segmenty globálního trhu. USA, s jejich obrovskou ekonomikou, představují strategického partnera, ačkoliv konkrétní komoditní složení vývozu je značně rozmanité a závislé na aktuální poptávce. Švýcarsko zase, jakožto centrum finančnictví a vysoce rozvinuté technologie, přijímá spíše sofistikované zboží a služby, často v oblasti přesného strojírenství a farmacie.
Diverzifikace je klíčová: Zkušenost z mnoha zemí mi ukazuje, že nadměrná závislost na jednom exportním partnerovi, ať už je to Rusko nebo jiná země, je riskantní. Česká republika by proto měla nadále investovat do rozvoje obchodních vztahů s dalšími regiony a zeměmi, a to včetně rozvojových trhů s rostoucím potenciálem.
Příklady dalších důležitých exportních destinací (neúplný seznam, rok 2013):
- Německo (tradičně dominantní)
- Slovensko (blízký trh)
- Polsko (růstoucí trh)
Komoditní rozložení vývozu:
- Strojírenské výrobky (dominantní)
- Automobilový průmysl (významný)
- Chemický průmysl
- Potravinářský průmysl
Jakou řečí se mluví na Novém Zélandu?
Nový Zéland je jazykově pestrá země! Angličtina je dominantní, ale nenechte se zmást – maorština, jeden z oficiálních jazyků, je živá a důležitá součást kultury. Slyšet ji můžete všude, od pouličních značek po oficiální dokumenty. Samojština, čínština a hindština jsou také zastoupeny významnými komunitami. Kromě toho je oficiální novozélandská znaková řeč. Pro turisty je angličtina dostačující, ale pár základních maorských frází ocení každý místní. V národních parcích a turistických centrech se často setkáte s dvojjazyčným značením – anglicky a maorsky. Nebojte se experimentovat a naučit se pár základů, obohatí to váš zážitek!
Tip pro treky: Místní jména, často maorského původu, odhalují fascinující historii a legendy regionu. Například, “Wai” znamená voda, “Aoraki” je nejvyšší hora (Mount Cook). Zjistěte si význam místních jmen na vašich trasách – přidá to další rozměr vašemu dobrodružství!
Kde žije nejvíce Čechů v zahraničí?
Nejvíce Čechů v zahraničí žije v USA, kde se jejich počet odhaduje na 1 700 000. To je neuvěřitelné číslo, které svědčí o silných historických i současných vazbách mezi oběma zeměmi. Mnozí Češi tam našli uplatnění v různých oborech, od technologií po umění. Zajímavé je, že i přes obrovskou vzdálenost si Češi v USA často udržují silné rodinné a kulturní vazby s domovinou.
Na druhém místě je Německo s přibližně 603 000 Čechy. Blízkost a snadná dostupnost Německa z něj dělají logickou volbu pro mnoho Čechů, kteří hledají práci nebo studium. Regionální rozdíly v počtu Čechů jsou ovšem značné – nejvíce jich najdete v pohraničních oblastech.
Kanada hostí 94 805 Čechů, což je relativně menší číslo ve srovnání s USA a Německem, ale i tak významná komunita. Kanada je známá svou multikulturní společností a nabízí příjemné životní prostředí pro přistěhovalce.
Je důležité si uvědomit, že uvedená čísla jsou odhady a skutečný počet Čechů v zahraničí se může lišit. Přesné statistiky jsou obtížně dostupné, protože se často zahrnují jen osoby s trvalým pobytem, zatímco mnoho Čechů žije v zahraničí s krátkodobými vízy nebo jako neregistrovaní obyvatelé.
Samotné číslo 6 372 104–9 246 784 reprezentuje odhadovaný rozsah počtu obyvatel České republiky. Je tedy pouze pro srovnání počtu Čechů v zahraničí s celkovou populací České republiky.