Na co si dát pozor v Irsku?

Irsko, země zelených kopců a pohostinných lidí, je překvapivě bezpečnou destinací. Kapesní zloději zde nepředstavují takový problém jako v některých jiných evropských městech. Přesto je základní opatrnost na místě – nenechávejte své cennosti bez dozoru, zejména v přeplněných turistických oblastech. Telefon, peněženku a pas si hlídejte, ať už jste v Dublinu, Galway nebo na pobřeží.

Mnohem větší výzvou, než jsou zloději, se vám v Irsku stane jízda vlevo. Pokud si plánujete půjčit auto, věnujte jízdě na levé straně silnice maximální pozornost. Zvykněte si na to co nejdříve, a to ideálně ještě předtím, než usednete za volant. Pronájem automatu může být dobrý nápad, pokud s řízením na levé straně nemáte zkušenosti. A nezapomeňte na kruhové objezdy – ty jsou v Irsku všudypřítomné.

A pak je tu ještě jeden, méně očekávaný aspekt irské bezpečnosti: zvířata. Krávy a ovce se pasou volně na pastvinách a neváhají se procházet po silnicích. Jeďte opatrně, zejména v venkovských oblastech, a buďte připraveni na nečekané překvapení v podobě chlupatého čtyřnohého návštěvníka na vozovce. Rychlost v těchto oblastech snižte a buďte ostražití.

Další rada zkušeného cestovatele: počasí v Irsku je proměnlivé. Balte se na všechny varianty, od slunečných dnů až po vydatný déšť. Nepodceňujte kvalitní nepromokavou bundu a pevnou obuv. A nezapomeňte na teplé oblečení i v létě – večery mohou být chladnější.

A konečně, užijte si Irsko! Je to země plná krásné přírody, fascinující historie a skvělých lidí. S trochou opatrnosti a dobrou přípravou se vám vaše cesta stane nezapomenutelným zážitkem.

Co vedet před cestou do Irska?

Do Irska stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz s čitelnou zónou a bez poškození (žádný odstřižený roh). Důležité je, aby platnost dokumentu překračovala délku vašeho pobytu. Doporučuji si ho před cestou zkontrolovat a případně zažádat o nový s dostatečným předstihem. Vzhledem k nepředvídatelným situacím je pas vždycky bezpečnější volbou. V Irsku se platí eurem, takže si nezapomeňte vyměnit peníze, nebo si zřídit platební kartu s mezinárodní platností. Pro případ potřeby si stáhněte offline mapu Irska do mobilu – mobilní data mohou být drahá. Zkontrolujte si také platnost cestovního pojištění, které by mělo pokrývat i případné lékařské výdaje.

Kdy je nejlepší cestovat do Irska?

Nejlepší čas na Irsko pro aktivní turisty je květen a červen – nejvíce slunečných dní a příjemné teploty. Jihovýchod je nejsušší, ideální pro pěší turistiku. Na západě, i když prší častěji (800-2800 mm ročně), najdete nádherné scenérie a výzvy pro zkušenější trekaře, například v oblasti Connemara s dramatickými horami a bažinami. Pro cykloturistiku se hodí plošší východ a jih. Pro vodní sporty – května až září, ale počítejte s proměnlivým počasím. Na jarní a podzimní túry se vyplatí brát v úvahu kratší dny. Nezapomeňte na kvalitní, nepromokavé oblečení a dobrou obuv, ať už se vydáte kamkoliv.

Kdo potřebuje vízum do Irska?

Plánujete výlet na zelený ostrov? Dobrá volba! Pro občany České republiky platí štědrá pravidla ohledně vstupu do Irska. Jakožto členové EU si můžete užívat Irska bez víza až 90 dnů. To vám dává dostatek času na prozkoumání malebných pobřeží, tajemných hradů a pulzujících měst.

Tento bezvízový pobyt se vztahuje na různé účely: dovolenou, krátkodobou práci, studium, důchod, a dokonce i v případě ztráty zaměstnání – pokud samozřejmě máte zajištěné finanční prostředky na pobyt.

Co je ale důležité si uvědomit?

  • 90 dnů je limit: Nepřekračujte tuto lhůtu, abyste se vyhnuli komplikacím. Pokud plánujete delší pobyt, budete potřebovat jiné povolení k pobytu.
  • Důkaz o finanční solventnosti: I když vízum nepotřebujete, je dobré mít u sebe doklady prokazující dostatek finančních prostředků na pobyt (výpis z účtu, cestovní šeky, kreditní karta). To se může hodit při případné kontrole.
  • Zdravotní pojištění: Doporučuji sjednat si cestovní zdravotní pojištění, které pokryje případné zdravotní komplikace během pobytu. I když jste v EU, zdravotní péče v Irsku není zcela zdarma pro turisty.
  • Pas nebo občanský průkaz: Nezapomeňte si vzít platný cestovní doklad, ať už pas, nebo občanský průkaz.

Plánujete delší pobyt než 90 dnů?

  • Kontaktujte příslušné irské úřady pro informace o vízech a povoleních k pobytu.
  • Informujte se o typech víz, které vyhovují vašemu účelu pobytu (práce, studium, rodinné důvody).
  • Připravte si všechny potřebné dokumenty pro žádost o vízum.

Doufám, že vám tyto informace usnadní plánování vaší irské cesty! Přeji vám krásný pobyt!

Co jíst v Irsku?

V Irsku se mi nejvíc líbilo, jak se dá skvěle najíst i na cestách! Irish stew, to je klasika – hustý, vydatný guláš, perfektní na zahřátí po celodenním treku. Doporučuji ho vyzkoušet v nějaké tradiční hospůdce mimo hlavní turistické trasy, tam chutná nejlépe!

Na rychlé občerstvení během túry skvěle poslouží Colcannon – vařené brambory s kapustou a česnekem. Je to syté a dodá energii. Podobně i Champ – bramborová kaše s mladou cibulkou, jednoduché, ale chutné a snadno se to nese v batohu.

Pro ty, co si chtějí dát něco výživnějšího, jsou tu Boxty – bramborové placky, které se dají jíst samotné nebo s nejrůznějšími náplněmi. Ideální po náročném dni, kdy potřebujete dobrou dávku sacharidů.

A na závěr něco pro milovníky masa – Coddle, směs vařených brambor, slaniny, klobásy a cibule. Skvělý teplý oběd po výletu, kdy si chcete dát pořádně do těla.

  • Tip pro turisty: Většina irských hospod nabízí tradiční jídla za rozumnou cenu. Nebojte se zeptat na denní menu – často se tam objeví i místní speciality.
  • Praktická rada: Pokud plánujete delší túru, vezměte si s sebou nějaké energetické tyčinky či sušené ovoce, pro doplnění energie mezi hlavními jídly.

Proč nejdou zásuvky?

Zhaslo vám v bytě? Nejdříve zkontrolujte hlavní jistič u elektroměru – zkušenost z cest po světě mi napovídá, že tohle je nejčastější příčina. Nezapomínejte na základní prevenci – během cesty k němu si všimněte, zda svítí i sousedé. Pokud ne, a jistič je přitom v pořádku, problém pravděpodobně nespočívá ve vaší domácí elektroinstalaci. To je dobrá zpráva! V takovém případě totiž jde s největší pravděpodobností o výpadek dodávky elektřiny od vašeho poskytovatele. Situace podobná té, kterou jsem zažil v odlehlé vesnici v Nepálu – tam se výpadky stávaly běžnou součástí dne. V takovém případě se vyplatí kontaktovat dodavatele a zjistit, zda se jedná o plánovanou odstávku, nebo o závadu na síti. Větší města jsou naštěstí odolnější, ale i tam se může stát, že se ocitnete v situaci, kdy musíte počkat na opravu. Mějte po ruce baterku nebo svíčku – to se vždycky hodí, ať už jste doma, nebo na cestách.

Co potřebuji na cestu do Irska?

Do Irska do 90 dnů? Žádné vízum nepotřebuješ, stačí občanský průkaz. Plánuješ delší pobyt? Pak potřebuješ práci, nebo prokázat dostatečné finanční prostředky a zdravotní pojištění pro sebe a rodinu (pokud cestuješ s rodinou).

Užitečné tipy:

  • Měna: Euro (€)
  • Jazyk: Angličtina (irština je oficiální, ale anglicky se domluvíš všude)
  • Doprava: Letecky do Dublinu (DUB) nebo Corku (ORK), dále autobusy a vlaky po celém ostrově. Pronájem auta je pohodlný, ale levnější je veřejná doprava.
  • Počasí: Proměnlivé, připrav se na deštivé dny a větrné počasí i v létě. Vždy s sebou nepromokavou bundu!
  • Ubytování: Hotely, hostely, Airbnb – záleží na tvém rozpočtu a preferencích. Rezervuj si ubytování dopředu, zvláště v hlavní sezóně.

Co ještě s sebou:

  • Evropská karta zdravotního pojištění (EHIC)
  • Přesný itinerář a kopie důležitých dokumentů (v elektronické i tištěné podobě)
  • Dobře nabitý telefon a cestovní adaptér (pokud je potřeba)
  • Hotovost a platební kartu

Důležité: Informuj se o aktuálních pravidlech vstupu do Irska před cestou na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Jak je draho v Irsku?

Irsko, země zelených kopců a živé hudby, se může pochlubit i poněkud vyšší cenovou hladinou než například sousední Německo či Rakousko. Připravte se na to, že vaše cestovní rozpočet bude zatížen o něco více, než jste možná zvyklí z jiných evropských destinací. Ubytování v jednoduchém dvoulůžkovém pokoji začíná na 60 EUR, ale cena se může vyšplhat mnohem výše v závislosti na lokalitě a standardu. Za kvalitní večeři v restauraci si připravte minimálně 20 EUR, rychlé občerstvení vás vyjde na cca 8 EUR. Vstupy do památek jsou také zpoplatněny a jejich ceny se liší. Doporučuji zvážit pořízení Dublin Passu nebo podobné karty, pokud plánujete navštívit více atrakcí, jelikož se vám tak může investice do karty vyplatit. Pro ekonomické cestování je vhodné využít nabídky supermarketů na nákup potravin. Lokální pivovary nabízejí výborné pivo za rozumnou cenu, což může příjemně zpestřit váš rozpočet. Celkově se dá říci, že Irsko není nejlevnější destinace, ale krásy ostrova a autentická atmosféra stojí za to, abyste si dopřáli kvalitní zážitek, ať už se jedná o luxusnější pobyt, nebo chytrý cestování s omezeným rozpočtem.

Mimochodem, cena ubytování se značně liší v závislosti na sezóně. V hlavní turistické sezóně očekávejte vyšší ceny. Také je vhodné si ubytování rezervovat s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší nabídku.

Nezapomeňte zohlednit i cenu dopravy. Autem se dostanete všude, ale parkování ve městech může být drahé. Využijte veřejnou dopravu, která je relativně levná a spolehlivá, zvláště v Dublinu.

Co nevynechat v Irsku?

Irsko, země zelených kopců a drsného pobřeží, nabízí nespočet zážitků. Co ale rozhodně nesmíte minout? Zde je můj osobní výběr, prověřený lety cestování:

  • Kylemore Abbey & Viktorijanská zahrada: Tato nádherně fotogenická klášterní budova u Clifdenu je skutečným skvostem. Nezapomeňte si prohlédnout i pečlivě udržované viktoriánské zahrady – je to perfektní místo pro odpočinek a kochání se krásou. Tip: Doporučuji návštěvu v dopoledních hodinách, abyste se vyhnuli největším davům.
  • Rock of Cashel: Impozantní skalní hrad, dominantní silueta Irska. Jeho historie sahá hluboko do středověku a nabízí dechberoucí výhledy do okolí. V okolí najdete i příjemné kavárny a restaurace s tradiční irskou kuchyní. Plánujte si na návštěvu alespoň 2 hodiny, abyste si vše stihli prohlédnout.
  • Národní park Killarney: Ideální místo pro milovníky přírody. Krásné jezera, vodopády a malebné stezky lákají k procházkám a túrám. Můžete si pronajmout loďku a užít si klidné plavby po jezerech. Nezapomeňte na dobrou obuv!
  • Národní park Wicklow Mountains: Pokud toužíte po nádherných panoramatických výhledech, toto je místo pro vás. Úchvatné hory, zelené údolí a malebné vesničky. Pro zkušenější turisty jsou zde i náročnější túry. Zvažte výlet s průvodcem, abyste objevili i skryté skvosty.
  • Moherské útesy: Majestátní a dramatické útesy, které se tyčí nad Atlantským oceánem. Je to dechberoucí podívaná, která zanechá v paměti nezapomenutelný dojem. Dávejte si ale pozor na silný vítr!
  • Wild Atlantic Way: Nejde jen o jedno místo, ale o celou panoramatickou cestu podél západního pobřeží. Plánujte si několik dní, abyste si mohli užít všechny krásy této úchvatné trasy. Kromě nádherných výhledů se zde můžete zastavit v malebných vesničkách a ochutnat místní speciality.
  • Ring of Kerry: Další kruhová trasa, která vás provede dramatickými horskými scenériemi, malebnými vesničkami a krásnými plážemi. Ideální pro výlet autem. Doporučuji si trasu naplánovat dopředu a zvážit, zda budete chtít jet celou trasu, nebo jen její část.

Tip navíc: Irsko je skvělé i pro milovníky piva a whisky. Nezapomeňte ochutnat místní speciality!

Čím platit v Irsku?

V Irsku platí euro (€), takže si s sebou vezměte eura v hotovosti, ale moc jich nepotřebujete. Všude berou karty – Visa, Mastercard, a podobně. Hotovost se hodí spíš na menší obchody, stánky s občerstvením, nebo na tipy. V turistických centrech a větších městech bez problému zaplatíte kartou i v menších krámcích. Mimo turistické trasy se ale může hodit mít u sebe trochu hotovosti, zejména pokud se vydáte na delší túry do odlehlých oblastí. Bankomaty jsou běžně dostupné, ale v odlehlých oblastech můžou být rozmístěny řídce. V některých hospodách a menších obchodech v zapadlejších vesničkách možná kartu nepřijmou, takže je lepší se na to předem připravit.

Myslete na to, že kurzy směnáren na letištích a v turistických centrech bývají nevýhodné. Lepší je vybrat si peníze z bankomatu s dobrou kartou, která nenabízí vysoké poplatky za výběr v zahraničí. A pokud si chcete koupit něco dražšího, předem si ověřte, zda daný obchod přijímá platby kartou.

Jak draho je v Irsku?

Irsko, země zelených kopců a živé hudby, se může pyšnit i – bohužel – vyšší cenovou hladinou než například sousední Německo či Rakousko. Příprava rozpočtu na cestu proto vyžaduje pečlivost. Zatímco základní dvoulůžkový pokoj v hostelu nebo menším hotelu se dá sehnat od 60 EUR, v populárních turistických destinacích nebo během hlavní sezóny se ceny vyšplhají mnohem výše. Doporučuji rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zejména pokud cestujete v létě.

Gastronomie v Irsku je zážitkem, ale připravte se na vyšší výdaje. Oběd v běžné restauraci vás vyjde minimálně na 20 EUR, v rychlém občerstvení očekávejte cenu kolem 8 EUR. Lokální pivní kultura je neodmyslitelnou součástí irského zážitku, ale i zde je nutno počítat s cenami nadprůměrných evropských standardů.

Památky a atrakce jsou většinou zpoplatněny. Vstupné se liší podle typu a velikosti lokality, proto je vhodné si předem zjistit ceny na webových stránkách jednotlivých míst. Výhodou je možnost zakoupení tzv. “heritage card”, která umožňuje vstup do mnoha historických míst za jednorázovou cenu.

Doprava také hraje v celkovém rozpočtu významnou roli. Pronájem auta je možný, avšak ceny benzínu jsou vyšší než v některých jiných evropských zemích. Ve městech je efektivní využívat veřejnou dopravu, která je obecně spolehlivá, ale může být méně častá v odlehlejších oblastech.

Tip pro cestovatele: Nákupy potravin v supermarketech mohou výrazně snížit vaše výdaje. Obchody s potravinami nabízejí široký výběr potravin za ceny srovnatelné s jinými evropskými zeměmi.

Jak se obléct do Irska?

Na Irsko se vybavte vrstveným oblečením – merino vlna je skvělá volba. Počítejte s proměnlivým počasím, i v létě se teploty mění a déšť je běžný. Lehká, ale nepromokavá bunda a kvalitní nepromokavé kalhoty jsou nezbytností. Pevná turistická obuv je klíčová, nezapomeňte na rezervní ponožky z funkčního materiálu, zabráníte tak puchýřům. V batohu by neměly chybět rychleschnoucí funkční trika a kalhoty, případně i lehká čelovka pro večerní aktivity. Sluneční brýle a opalovací krém jsou důležité i za oblačných dnů, protože slunce se odráží od vody a země. Pro případ deště si vezměte i pláštěnku, která je lehčí než nepromokavá bunda. Nepodceňte repelent proti hmyzu, zejména komárům. Pokud plánujete aktivity v horách, přidejte i rukavice a čepici. Nezapomeňte na dostatek vody a energetické tyčinky.

Jak je draho v Dublinu?

Dublin není zrovna levný, připrav se na vyšší ceny než třeba v Rakousku či Německu. Ubytování? Počítej minimálně s 60 eury za dvoulůžák, ale s trochou štěstí a včasnou rezervací najdeš i levnější varianty v hostelech. Jídlo v restauraci tě vyjde minimálně na 20 eur, v rychlém občerstvení kolem 8 eur. Vstupy do památek jsou placené, ale vyplatí se investovat, protože Dublin má co nabídnout. Doporučuji prozkoumat okolí pěšky – je to skvělý způsob, jak si město užít a ušetřit na dopravě. Pro delší trasy využij levnější městskou hromadnou dopravu. Pokud plánuješ výlety mimo Dublin, podívej se na ceny dálkových autobusů, které jsou většinou levnější než vlaky. Nezapomeň na to, že v Irsku se dá relativně snadno najít levnější jídlo v supermarketech, takže si balený oběd určitě vyplatí.

Kolik stojí vízum do Irska?

Plánuješ výlet na zelený ostrov? Cena víza závisí na typu a délce pobytu. Schengenské vízum (typ C/A) pro děti od 6 do 11 let stojí 45 EUR, pro menší děti je zdarma. Tohle je super, ušetříš! Pro dlouhodobý pobyt (vízum typu D) nebo povolení k pobytu (typ D) se počítá s 2500 Kč. Nezapomeň, že k vízovým poplatkům se připočítávají ještě další náklady, jako je například cestovní pojištění – to je nutnost pro případné nehody nebo nemoci během aktivních výletů po Irsku. Pro prozkoumání krásné irské přírody a aktivní dovolenou se vyplatí investovat do kvalitního vybavení a zarezervovat si ubytování s ohledem na plánované aktivity, ať už se jedná o trekking, cyklistiku, nebo vodní sporty. Dobře si naplánuj trasy, abys maximálně využil čas a objevil co nejvíce z irské krajiny.

Co si přivézt z Irska?

Irsko nabízí širokou škálu suvenýrů, které překračují rámec typických turistických kýčů. Kvalitní a cenově dostupné oblečení z merino vlny je skvělou volbou – teplé svetry a šály vás budou hřát i po návratu domů. Nezapomínejte na irské destiláty – whiskey je samozřejmostí, ale objevte i irské gin, jehož popularita stoupá. Kromě lahví si nenechte ujít ochutnávku v některé z palíren, prohlídky jsou často doplněny fascinující historií. Keltské šperky a rukodělné výrobky z kovu, často s tradičními motivy, jsou skvělým dárkem i vzpomínkou. Věnujte pozornost stříbru a bronzu, které jsou typické pro region. Za zmínku stojí i kvalitní kůže a ručně vyráběné dárkové předměty s irskou tématikou – od knih o irské historii a literatuře až po tradiční hudební nástroje, například irskou harfu. Pro milovníky čaje se nabízí široká nabídka irských čajů a čajových směsí. A nezapomeňte na tradiční irské sladkosti – nabízí se zde široký výběr čokolád, cukrovinek a sušenek.

Tip pro náročnější: Zaměřte se na lokální výrobce a menší obchody, kde naleznete autentičtější a jedinečnější suvenýry než v masovém turismu.

Co se pije v Irsku?

Irsko, země zelených kopců a živé hudby, nabízí i bohatou paletu nápojů. Guinness, světoznámý černý stout, je nutností ochutnat přímo v Irsku. Jeho sametová textura a lehká hořkost se nejlépe projevují čerstvě natočený z kohoutku v tradiční irské hospodě (pub). Doporučuji si ho vychutnat pomalu, aby se plně rozvinula jeho komplexní chuť.

Irská whiskey, na rozdíl od skotské whisky (pozor na to „e“!), se pyšní charakteristickou jemností a hladkostí. Tradičně se vyrábí z ječmene, ale existují i varianty z pšenice a kukuřice. Její charakter ovlivňuje i délka zrání v dubových sudech. Pro labužníky existuje mnoho druhů, od single malt až po blended whiskey. Doporučuji ochutnat i několik různých, abyste si udělali představu o rozmanitosti irské whiskey.

Irská káva je perfektní na zahřátí v chladném irském počasí. Kombinuje silnou kávu, irskou whiskey, cukr a smetanu. Je to skvělý způsob, jak si užít trochu luxusu a tepla. V některých podnicích používají i různé varianty kávy či whiskey pro originální chuť.

Baileys, krémový likér, je světově proslulý a skvěle se hodí do koktejlů, ale i samostatně. Jeho sladká chuť a krémová textura z něj dělají oblíbený nápoj pro ženy i muže. Přestože se jedná o likér, je důležité si ho vychutnat s mírou.

Nezapomeňte, že v Irsku se pije i cider a různé druhy piva od místních pivovarů. Prozkoumejte nabídku pubů a objevte své oblíbené irské nápoje!

Jak se platí v Irsku?

Irsko? Zaplatíte eurem – od roku 2002 je euro jedinou oficiální měnou. Zapomen´te na irskou libru, tu už dneska uvidíte jen v nějakém muzeu. Před cestou si proto raději vyměňte dostatek eur v České republice. Kurzy v irských směnárnách bývají nevýhodné.

Tip pro zkušené cestovatele: Nepodceňte výběr hotovosti. I když karty Mastercard a Visa jsou v Irsku široce akceptovány, v menších obchodech a na venkově se občas budete muset spolehnout na hotovost. Zvláště v turisticky méně frekventovaných oblastech.

Kde se vyplatí platit kartou:

  • Větší supermarkety
  • Restaurace a hotely
  • Benzínové pumpy
  • Mnoho atrakcí a turistických míst

Na co si dát pozor:

  • Vždy si ověřte kurz, než si vyměníte peníze. Vyhněte se směnárnám v turistických centrech, obvykle mají nejhorší kurzy.
  • U bankomatů si dávejte pozor na poplatky za výběr v zahraničí. Informujte se u své banky předem.
  • Mějte s sebou drobné mince na parkování a menší nákupy.

Jaké je irské národní jídlo?

Na otázku, jaké je irské národní jídlo, se jednoznačně nabízí odpověď: Irish stew. Není to žádný záludný pokrm z exotických ingrediencí, ale robustní, vydatná a úžasně chutná dušená směs masa a zeleniny, která perfektně odráží irskou kuchyni – jednoduchou, ale sytou a plnou chuti.

Klasický Irish stew se připravuje z jehněčího nebo skopového masa, které se pomalu dusí s brambory, cibulí, mrkví a petrželovou natí. Klíčem k dokonalému výsledku je kvalitní maso a dostatek času na pomalé dušení, které z masa udělá doslova pastu a zelenina krásně změkne. Pro aroma se pak používá čerstvý tymián, ale nechybí ani sůl a pepř.

Mnoho Irců má své vlastní rodinné recepty, které se liší v detailech, ale základ zůstává stejný. Někdo přidává i další zeleninu, jako například celer nebo pastinák. Ačkoliv se Irish stew často podává jako hlavní jídlo, dá se skvěle využít i jako výborný základ pro vydatnou polévku.

Co se týče dostupnosti ingrediencí, neměli byste mít s přípravou žádný problém. Všechny ingredience jsou běžně dostupné v každém supermarketu. Pokud chcete ochutnat autentický Irish stew v Irsku, doporučuji navštívit tradiční irskou hospodu (pub). Tam ho často připravují podle starých rodinných receptů a atmosféra je nezapomenutelná.

Na závěr ještě malá zajímavost: ačkoli se Irish stew běžně označuje za národní jídlo, oficiálně to tak není. Nicméně je to jídlo, s nímž se Irská kultura silně pojí a představuje ji pro mnoho lidí nejlépe.

  • Hlavní ingredience: Jehněčí/skopové maso, brambory, cibule, mrkev, petrželová nať, tymián.
  • Tip: Použijte kvalitní maso a nechte ho pomalu dusit, aby bylo maximálně měkké.
  • Kde ochutnat: Tradiční irské hospody (puby).
Scroll to Top