Lisabon je super, ale jako aktivní turista si dej pozor na kapsáře, hlavně v noci a v méně frekventovaných částech města. Portugalsko je obecně bezpečné, ale prevence je vždycky na místě.
Tip pro pěší turistiku: Lisabon je kopcovitý, takže si vem pohodlnou obuv a připrav se na pořádný výšlap. Tramvaje a funikuláry jsou skvělé, ale prozkoumej i úzké uličky pěšky – objevíš skryté klenoty!
Doprava: Metro je efektivní, ale může být přeplněné v špičce. Autobusy jsou levnější a dostupnější, ale plánuj si jízdu s dostatečným časovým předstihem.
Aktivní zážitky: Nejenom historické památky! Vyzkoušej surfing na pobřeží Cascais nebo kayaking na řece Tejo. Pro náročnější turisty je tu i skvělé horské kolo.
Jídlo: Ochutnej pastéis de nata (krémové koláčky), ale pozor na kalorie! Lokální trhy nabízí čerstvé a chutné suroviny.
Bezpečnost: I když je Portugalsko bezpečné, vždycky si hlídej své věci, hlavně v přeplněných turistických místech. V noci se vyhýbej odlehlým ulicím.
Kolik stojí oběd v Portugalsku?
Cena oběda v Portugalsku je značně variabilní a závisí na vašich preferencích. V menších restauracích a *tascas* (typické portugalské hospody) se dá najít vydatné jídlo za 8-12 eur. V turistických centrech počítejte s cenami o něco vyššími, kolem 15-20 eur. Za rychlé občerstvení, jako je *pastel de nata* nebo sendvič, zaplatíte 2-5 eur. Chcete-li ochutnat tradiční portugalskou kuchyni, doporučuji vyhledat restaurace mimo hlavní turistické oblasti – tam najdete autentičtější zážitek za příznivější ceny. Nezapomínejte na víno – sklenka dobrého vína k obědu je v Portugalsku samozřejmostí a výrazně obohatí kulinářský zážitek. Celkový denní rozpočet na jídlo se tak pohybuje od 15 do 30 eur, záleží na tom, jaký typ stravování preferujete. Pokud se ubytujete v apartmánu a budete si část jídla připravovat sami, můžete výrazně ušetřit.
Uvedený rozsah 7-15 eur pro denní rozpočet zahrnuje i náklady na jídlo, takže oběd v tomto rámci je již zahrnut. Cestování je ovšem dražší, protože zahrnuje i náklady na ubytování (cca 17 eur/noc) a často dražší jídlo v restauracích. Zkušenosti ukazují, že 35 eur bez restaurace je spíše dolní hranice pro denní cestovní rozpočet. Větší města jako Lisabon a Porto jsou pochopitelně dražší než menší vesnice.
Kolik dní strávit v Lisabonu?
Lisabon – to není jen město, ale zážitek. Pro krátké poznávání stačí prodloužený víkend, ale věřte mi, čtyři dny jsou ideální na prohlídku hlavních atrakcí a ochutnání pravé lisabonské atmosféry. Méně času je škoda, více už je otázka priorit a tempa. S trochou plánování si ale stihnete užít Alfama s jejími úzkými uličkami a fado bary, objevit tajemství Belému, prozkoumat monumentální Jerónimosův klášter a majestátní Belém Tower. Nezapomeňte na jízdu ikonickou tramvají 28, která vás provede kopcovitými ulicemi a nabídne nezapomenutelné výhledy. Kdo má čas, ať se vypraví lodí po řece Tejo – perspektiva města z vody je úchvatná. Jídlo? Pastou na chuťové pohárky! Od lahodných pastéis de nata přes čerstvé mořské plody až po skvělé víno – gurmánské dobrodružství je zaručeno. Doporučuji využít hop-on hop-off autobusu pro rychlý přehled a pak se už věnovat místům, která vás zaujala. A pokud vám zbyde čas, výlet do Sintra s jejím magickým hradem Quinta da Regaleira je absolutní must-see. Čtyři dny nabízejí optimální mix poznávání a relaxace, nebude to zběsilý běh, ale ani nudná procházka.
Pro lepší orientaci se vyplatí pořídit Lisboa Card – zlevní vám vstupy do mnoha atrakcí a zajistí neomezenou jízdu veřejnou dopravou. Ušetříte tak čas i peníze. A nezapomeňte na pohodlnou obuv, Lisabon je kopcovitý!
Nebojte se ztratit v labyrintu uliček Alfama, objevovat skryté kavárny a ochutnávat místní speciality. Pravý Lisabon se skrývá za turistickými atrakcemi. Čtyři dny vám dovolí prožít jeho duši.
Kdy je nejlepší navštívit Lisabon?
Nejlepší čas na návštěvu Lisabonu je jednoznačně během jara (květen, červen) a podzimu (září, říjen). Počasí je v těchto měsících příjemné a slunné, ideální na procházky po úchvatných ulicích a objevování skrytých zákoutí. Vyhnete se letním vederům a davům turistů, které Lisabon v červenci a srpnu přitahuje. Teploty jsou v těchto měsících ideální na prozkoumání města pěšky, ale i na výlety po okolí, například do Sintra s jejími pohádkovými paláci a zahradami.
I přes to, že Lisabon je jedním z nejslunnějších měst Evropy, je dobré se připravit na proměnlivé počasí, typické pro pobřežní oblasti. Vždy si s sebou vezměte lehkou bundu nebo svetr, i když svítí slunce. Moře je v těchto měsících příjemně teplé pro koupání, takže pokud plánujete i plážové dny, nezapomeňte si plavky.
Zimní měsíce (listopad – březen) jsou v Lisabonu chladnější a deštivější, ale i tak nabízejí své kouzlo. Město je méně přeplněné a ceny ubytování jsou nižší. Navíc si můžete užít typickou lisabonskou atmosféru v útulných kavárnách a restauracích, ochutnat místní víno a pochutnat si na tradičních jídlech.
Ať už se pro návštěvu Lisabonu rozhodnete kdykoli, věřte, že vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou, krásnou architekturou a přátelskými lidmi. Jen si vyberte období, které vám nejvíce vyhovuje.
Jak se dostat z letiště Lisabon do centra?
Z lisabonského letiště do centra se nejrychleji a nejpohodlněji dostanete metrem. Červená linka (Linha Vermelha) vás spolehlivě a efektivně přepraví k hlavnímu vlakovému a autobusovému nádraží Oriente, odkud už snadno navážete spojení do kterékoli části centra. Jeďte směrem na Oriente. Cesta trvá přibližně 20 minut a metro je čisté a moderní. Pozor na špičku, kdy může být přeplněné. Jízdenku si snadno koupíte v automatech na stanici, a to i bez znalosti portugalštiny – intuitivní ovládání zvládne každý. Metro je v provozu od 6:30 do 1:00, což je sice dostatečné, ale na velmi pozdní přílety je nutné počítat s alternativní dopravou, například taxi nebo Uberem. Cena jízdenky metrem je výrazně nižší než taxi. Doporučuji si předem stáhnout offline mapu metra, pro případ výpadku připojení.
Alternativou je taxi nebo ride-sharing služba, ale počítat musíte s vyšší cenou a potenciálně delší dobou jízdy v dopravní špičce. Autobusová doprava je levnější než taxi, ale ztrácí na rychlosti a pohodlí, a proto ji méně doporučuji.
Co vidět v Lisabonu za 3 dny?
Lisabon za 3 dny? To je málo, ale stihnete hodně! Zde je můj tip na efektivní prohlídku:
- Klášter Jerónimos a Belémská věž: Začněte v Belému, prohlédněte si úchvatný klášter Jerónimos (UNESCO!), Belémskou věž (ikonický symbol Lisabonu) a ochutnejte tradiční pastéis de Belém. Počítejte s celým dopolednem.
- Alfama: Z Belému se trajektem přes řeku Tejo dostanete do historické čtvrti Alfama. Ztraťte se v úzkých uličkách, objevujte skryté zákoutí a vychutnejte si autentickou atmosféru. Večer si zde užijte fado – tradiční portugalskou hudbu. Prozkoumejte ji celý den.
- Castelo de São Jorge: Navštivte tento impozantní hrad s nádherným výhledem na celé město. V kombinaci s Alfamou plánujte na celý den.
- Sé de Lisboa (Lisabonská katedrála): Projděte se kolem katedrály, která je krásným příkladem románské architektury. Nezabere to mnoho času.
- Praça do Comércio: Nádherné náměstí u řeky, ideální místo na odpočinek a pozorování.
- Ponte 25 de Abril: Most připomínající Golden Gate Bridge v San Franciscu. Nejlepší pohled je z vyhlídky na kopci, nebo z plavby po řece.
- Socha Krista v Almadě: Doporučuji výlet lodí přes řeku k soše Krista, která nabízí úžasný panoramatický výhled na Lisabon. Plánujte si celý den pro Belém, Almadů a cestu.
Tipy pro efektivitu:
- Využijte veřejnou dopravu (tramvaje, metro).
- Lisabonská karta může ušetřit peníze na vstupném a dopravu.
- Rezervujte si vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.
- Noste pohodlnou obuv, budete hodně chodit po kopcích!
Poznámka: Tento plán je velmi nabitý. Můžete si ho upravit podle vašich zájmů a preferencí. Tři dny jsou na Lisabon málo, ale s dobrým plánováním uvidíte to nejpodstatnější.
Jak je draho v Lisabonu?
Lisabon – ceny? Jídlo v supermarketech je podobné jako doma, možná o kousek dráž. Počítej s cenovou hladinou asi o 20 % výš než v Česku. Ale pozor, restaurace jsou dražší, připrav se na to. Ubytování? To je kapitola sama pro sebe. Jelikož je Lisabon krásný a magnet pro turisty z bohatších zemí, počítej s vyššími cenami, zejména v hlavní sezóně.
Tip pro aktivní turisty: Levněji se najíš v menších, rodinných restauracích mimo turistické centrum. Výborné a levné pečivo najdeš v pekárnách pastelarias. Co se týče ubytování, zvaž hostel nebo Airbnb mimo centrum – ušetříš a zažiješ autentičtější atmosféru. Doporučuji si pořídit kartu Lisboa Card – snížíš náklady na dopravu a vstupy do muzeí. Pro pěší turistiku je město skvělé, ale na prozkoumání okolí se hodí i levnější autobusy. Nezapomeň na výlet na tramvaji 28 – sice je turistický, ale za ten zážitek to stojí.
Praktická rada: Voda z kohoutku je pitná, takže ušetříš na kupované vodě.
Kde se koupat v Lisabonu?
Lisabon a koupání? Ano, i v tomto rušném městě si užijete slunce a moře! Nejčastěji se doporučují pláže Praia da Rainha a Praia da Conceição. Dostanete se k nim pohodlně a levně – stejným přímým vlakem jako do Carcavelos. Jízdenka vás vyjde na pouhých 3 Eura. Spojení a online nákup jízdenek najdete zde: [vložit odkaz].
Tip pro plánování: Vlak jezdí pravidelně, ale v hlavní sezóně doporučuji si jízdenku pořídit online předem, abyste se vyhnuli frontám.
Chcete-li si užít ještě větší výběr pláží a trochu luxusu, vydejte se do Cascais. Nachází se asi 8 km od zmíněných pláží a nabízí mnoho atrakcí.
Guincho – pláž pro surfaře a milovníky větru:
- Nedaleko Cascais leží pláž Guincho, velmi oblíbená a vyhledávaná, především pro své silné větry, ideální pro windsurfing a kitesurfing.
- Očekávejte zde divočejší vlny, než na plážích Praia da Rainha a Praia da Conceição, proto je vhodná spíše pro zkušenější plavce.
- Krásná, divoká krajina a úchvatné výhledy na Atlantický oceán jsou ale zážitkem samy o sobě.
Praktické rady:
- Nezapomeňte na opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy.
- V hlavní sezóně očekávejte větší množství lidí, zvláště na plážích Guincho a Praia da Rainha.
- V okolí pláží najdete mnoho restaurací a kaváren s typickou portugalskou kuchyní a skvělými mořskými plody.
Co si vzít když je 10 stupňů?
Deset stupňů Celsia? To je teplota, s níž jsem se setkal na nekonečných cyklistických výpravách od zasněžených Alp po slunné pobřeží Středomoří. Klíč k pohodlí spočívá v principu vrstvení – to mi potvrdily zkušenosti z desítek zemí. Základ tvoří funkční spodní prádlo odvádějící vlhkost od těla; bavlna je nepřítel číslo jedna. Na to cyklistické legíny, ideálně s plochými švy pro minimalizaci tření. Nad nimi dres s dlouhým rukávem – volba materiálu závisí na intenzitě aktivity; pro intenzivnější jízdu zvolte lehčí, pro klidnější procházku něco teplejšího, třeba z merino vlny. Lehká větrovka pak poslouží jako poslední vrstva, chránící před větrem a chladem. Nepodceňujte doplňky – rukavice, čelenka pod helmu, případně návleky na nohy. V teplejších oblastech postačí tenčí varianty, v chladnějších sáhněte po zateplených. Vždy myslete na to, že tělo se při pohybu zahřívá, proto je důležité volit vrstvy, které lze snadno odepnout a upravit podle potřeby. Pamatuji si, jak jsem v Argentině objížděl Patagonii a vrstvení mi tehdy zachránilo kůži. V chladnějších oblastech oceníte i zateplené cyklistické rukavice a kvalitní nepromokavou bundu, kterou lze připnout v případě deště.
Kdy jede poslední metro?
Poslední metro? To je otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Pražské metro oficiálně jezdí zhruba od 5:00 do 24:00. Nečekejte však, že poslední vlak vyjede přesně ve 24:00 – doporučuji vždycky si předem ověřit přesný jízdní řád na webu DPP.
Pozor! Tento rozvrh platí pro běžné dny. V noci, a zejména o víkendech, se časové rozvrhy můžou mírně lišit. Nedoporučuji spoléhat se na odhady.
Po 24:00 je k dispozici hustá síť nočních tramvají a autobusů, která pokrývá většinu města. Je to spolehlivá, byť někdy o něco pomalejší, alternativa. Zde se opět vyplatí zkontrolovat si jízdní řády, obzvláště pokud cestujete z okrajových částí Prahy. Aplikace jako Google Maps či aplikace DPP jsou v tomto ohledu nepostradatelné.
Zajímavost: Pražské metro, vedené převážně v tunelech, je skutečně méně náchylné k dopravním zápchám a jiným nepředvídatelným událostem na povrchu. To je velká výhoda oproti mnoha jiným městským systémům metra po celém světě, kde jsem se setkal s opačným jevem. Zkušenost z mého cestování například ukazuje, že v Londýně, Paříži, ale i New Yorku, zpoždění metra jsou běžnou záležitostí.
Plánujete-li noční cestu, věnujte plánování dostatek času a ověřte si dostupnost noční dopravy.
- Tip pro cestovatele: Pokud cestujete s těžkým zavazadlem, zvolte raději cestu metrem, pokud je to možné. V nočních tramvajích a autobusech se může stát, že se vám bude těžko manipulovat s velkým kufrem.
Kolik stojí metro v Lisabonu?
Lisabonské metro – cena jízdenky? Jednorázová jízdenka vás vyjde na 1,85 €. Chcete-li prozkoumat město naplno? Celodenní jízdenka za 7 € je skvělá volba. Zkušenější cestovatelé ocení dobíjecí kartu Zapping. Nahrajete si na ni libovolnou částku (vratná ale není!), a za každou cestu metrem či autobusem se vám odečte 1,85 €. Pozor – tato karta je klíčem k MHD Lisabonu, a po jejím zakoupení si s ní můžete užívat jak metro, tak i autobusy po celém městě. Mimochodem, pokud plánujete delší pobyt, vyplatí se investovat do Viva Viagem karty, která vám kromě MHD umožní i slevy na některé atrakce. Lístky je možné zakoupit na automatech v metru, ale i na mnoha trafikách a kioscích. Doporučuji si kartu Zapping pořídit hned po příjezdu – ušetří vám čas i starosti s kupováním lístků. Nezapomeňte, že je nutné kartu před každou jízdou ověřit ve validech.
Jak se dostat z letiště do centra?
Doprava z pražského letiště do centra je překvapivě snadná a efektivní. Zapomněli jste na stres z neznámého města? Autobusy MHD jeďte přímo z terminálů s frekvencí několika minut. Vyberte si z trojice linek: linka 100 (směr Zličín, metro B) – ideální pro rychlé spojení s jižním a středním Prahou, linka 59 (směr Nádraží Veleslavín, metro A) – výborná pro severozápadní část města, a linka 191 (směr Anděl, metro B) – skvělá volba pro oblast Smíchov a centrum. Lístky si snadno pořídíte v automatech na letišti nebo v aplikaci PID Lítačka. Nezapomínejte na to, že cestování MHD v Praze je neuvěřitelně cenově dostupné a spolehlivé, na rozdíl od drahých taxi služeb. Pro maximální komfort doporučuji si před cestou zkontrolovat aktuální jízdní řády online. Kromě autobusů je k dispozici i vlakové spojení, které vás dopraví na hlavní nádraží.
Jak se obléknout do 11. stupnu?
Jedenáct stupňů? To už není žádná tropická idylka, ale pořád se dá v pohodě vyrazit na výlet. Klíč k úspěchu spočívá v principu vrstevnatého oblékání. Nejde jen o to, co si vezmete, ale hlavně jak si to navrstvíte.
Základ tvoří funkční prádlo. Nepodceňujte ho! Kvalitní termoprádlo odvede pot od těla a udrží vás v suchu i teple. Bavlněné oblečení je v tomto případě nepřítel číslo jedna – nasákne pot a zchladí vás.
Druhá vrstva – izolace. Na funkční prádlo navlečte mikinu z fleecu, tenkého rouna nebo lehký svetr. Cílem je dodat další izolaci a udržet tělesné teplo.
Třetí vrstva – ochrana před vnějšími vlivy. Vrchní vrstvu by měla tvořit větruodolná a ideálně i voděodolná bunda. Nezapomínejte na kapuci – v chladném počasí se hodí.
Nohy si zaslouží stejnou péči. Zde se volba odvíjí od plánované aktivity. Na kratší procházky postačí teplé kalhoty, na náročnější túry doporučuji trekové kalhoty, které jsou odolnější a lépe chrání před větrem a případným deštěm. Legíny jsou vhodné jako první vrstva pod kalhoty, pokud očekáváte nižší teploty.
Drobnosti, které dělají velký rozdíl:
- Čepice: Většina tepla uniká hlavou, proto čepice je nezbytností.
- Šála: Ochrana krku a krčních tepen.
- Rukavice: Vyberte si rukavice podle plánované aktivity – tenké fleecové na procházku, nepromokavé na delší túru.
- Nepromokavé ponožky: V kombinaci s kvalitními trekovými botami zabráníte prochladnutí nohou.
Tip pro zkušené: Nebojte se vrstvení experimentovat. Můžete si vzít i více vrstev, které si dle potřeby sundáte či naopak přidáte. Vždy je lepší mít oblečení navíc, než se třást zimou.
Dodatek: Nezapomeňte na kvalitní turistické boty s dobrou podrážkou a voděodolnou membránou. Pohodlná obuv je základ úspěšného výletu!
Kdy letět do Lisabonu?
Lisabon je krásný kdykoliv, ale ideální termín je jaro (březen-květen) nebo podzim (září-listopad). Počasí je skvělé, teploty příjemné a davy turistů menší než v létě. V létě je sice teplo, ale i velmi horko a přeplněno. Na jaře kvetou všude květiny a je ideální čas na procházky po Alfama a prohlídky památek. Na podzim je příjemně teplé počasí, ideální na delší výlety po okolí, třeba do Sintra nebo Cascais. V zimě je sice chladněji, ale je to skvělý čas na poznávání autentičtějšího Lisabonu, s méně turisty a nižšími cenami. Zvažte i Festas de Lisboa (koncem jara), festival, který promění město v barevnou a hudební explozi. Nezapomeňte si ale zkontrolovat počasí před odjezdem, protože i jaro a podzim mohou mít své výkyvy.
Co vidět v Lisabonu za jeden den?
Lisabon za jeden den? Zvládnete toho hodně! Začněte ikonickým Ponte 25 de Abril, červeným mostem připomínajícím ten v San Franciscu – výhledy z něj jsou úchvatné. Poté navštivte Santuario de Cristo Rei, sochu Krista podobnou té v Riu, s nádherným panoramatem města. Prohlédněte si Largo da Sé s katedrálou, která skutečně připomíná Notre-Dame, i když v menším měřítku. Nedaleko najdete Arco da Rua Augusta, vítězný oblouk, a pak se vydejte za ikonickými žlutými tramvajemi – svezení se vyplatí! Nezapomeňte na Pomník Jindřicha Mořeplavce u nábřeží a Belémskou věž, symbol portugalských objevů. Doporučuji si naplánovat trasu tak, abyste stihli oběd nebo večeři v tradiční restauraci – portugalská kuchyně a káva jsou vynikající. Pro efektivní prohlídku využijte systém MHD, tramvaje jsou turisticky oblíbené, ale i metro je spolehlivé. Pokud máte čas, vyjeďte lanovkou na Alfama, starou čtvrť s úzkými uličkami a tradiční architekturou, pro ještě lepší výhledy na město.
Tip: Koupě Lisboa Card může ušetřit peníze za dopravu a vstupy do některých památek.
Co dělat při teplotě 40?
Při teplotě 40 °C, zvláště s křečemi, okamžitě volejte záchranku na 155 nebo 112. Tohle není legrace, zejména u dětí od 6 měsíců do 5 let, kde se febrilní křeče vyskytují nejčastěji.
Důležité kroky před příjezdem záchranky:
- Zchlaďte tělo: Vlhkým hadrem otírejte kůži, ideálně v podpaží, tříslech a na krku. Vyhněte se ledové vodě, která může způsobit šok. Vhodná je vlažná voda, pokojové teploty. Možná i větrání, ale ne průvan.
- Doplňujte tekutiny: Podávejte malé dávky tekutin, nejlépe vodu nebo slabý čaj. U dětí pozor na dehydrataci.
- Lehký oděv: Zajistěte, aby postižený měl na sobě lehký oděv z prodyšného materiálu.
- Klid a stín: Dbejte na klid a stín, pokud se nacházíte venku. Vyhněte se přímému slunečnímu záření.
- Sledování stavu: Pozorujte dech a vědomí postižené osoby.
Tipy pro turisty:
- Vždy mějte po ruce základní lékárničku s antipyretikem (např. Paralen, Ibalgin) vhodným pro věk a zdravotní stav.
- V horkém počasí omezte fyzickou aktivitu, dodržujte pitný režim a chraňte se před sluncem.
- Naučte se rozpoznávat příznaky úpalu a úžehu. Úpal se projevuje vyšší teplotou, bolestí hlavy, zvracením, zmateností. Úžeh se projevuje spíše zarudnutím kůže a rychlým tepem.
Pamatujete: Prevence je nejlepší léčba!
Co si dovézt z Portugalska?
Z Portugalska si určitě přivezte azulejos, ty malované keramické dlaždice, jsou ikonické a najdete je v nespočtu variací, od drobných suvenýrů až po velké panely. Kromě azulejos se vyplatí poohlédnout po dalších keramických výrobcích, třeba z Caldas da Rainha, známého centra keramiky. Kůže a korek jsou další typické portugalské materiály – krásné kabelky, peněženky, opasky a doplňky z nich se dají najít v mnoha obchodech, ale i na trzích, kde můžete narazit na unikátní kousky. V Alenteju se vyrábějí nádherné ručně tkané koberce, ale pozor, jsou těžké a zaberou v kufru dost místa! Samozřejmě nesmíte zapomenout na víno – portské je klasika, ale ochutnejte i další regionální vína, třeba z Douro nebo Alenteja. Kvalitní olivový olej a ovčí sýry, například Serra da Estrela, jsou skvělými gastronomickými suvenýry. A na mlsné jazýčky? Rozmanité portugalské sladkosti, jako pastéis de nata (krémové koláčky), ginjinha (višňová pálenka v čokoládě) nebo marzipán, potěší každého. Při nákupu dbejte na kvalitu a raději si kupte méně věcí, ale kvalitnějších.
Tip: Vyhýbejte se suvenýrům z levných turistických obchodů, raději investujte do kvalitních výrobků od místních řemeslníků, ať už na trzích nebo v menších obchůdcích. Nezapomeňte smlouvat, zvlášť na trzích to je běžná praxe.