Na co si dát pozor v Řecku?

V Řecku si dejte pozor na rychlé tempo – užívejte si atmosféru a neuspěchejte. Toaletní papír patří do koše vedle záchodu, ne do něj samotného. Gestu “OK” se vyhněte, má zde jiný význam. Na svatá místa se oblékněte slušivě, ramena a kolena zakrytá. Šetřete vodou, je vzácná. Pro aktivní turisty je důležité vědět, že i v turistických oblastech se mohou vyskytovat nebezpeční hadi (zmije), proto buďte obezřetní, zejména v křovinách a skalnatém terénu. Vždy mějte po ruce dostatek vody a sluneční ochranu. Trasy v horách mohou být náročnější, než se zdá, proto si předem zkontrolujte jejich náročnost a délku a vybavte se vhodnou obuví a mapou. Místní dopravní systém může být chaotický, zejména na ostrovech, proto si naplánujte cestu s dostatečným předstihem. Počítejte s vyššími cenami v turistických centrech. Nezapomeňte na cestovní pojištění s pokrytím horské turistiky a případné evakuace.

Pozor na slunce, dehydratace je vážný problém. Naučte se pár základních řeckých frází – usnadní vám to komunikaci. Hledejte místní, autentické restaurace, abyste ochutnali tradiční jídlo. Vždy si nechte potvrzení o platbě a uschovejte si účtenky. V turistických oblastech se může vyskytovat drobná kriminalita, proto chraňte své osobní věci.

Co se nesmí v Římě?

Řím je úžasné město, ale i tady platí určitá pravidla. Nedělejte chyby, které by vám zkazily dojem.

Co se v Římě rozhodně nedoporučuje:

  • Bát se být turistou: Řím je turistické město, nebuďte proto ostýchaví. Používejte mapy, ptejte se místních – většina z nich ráda pomůže.
  • Nevhodné oblečení v kostelech: Ramena a kolena by měla být zakryta. Šortky a tílka nejsou vhodné.
  • Zapomenout na sluneční brýle: Slunce v Římě je silné, chráníte se tak před úpalem a poškozením zraku. V létě si nezapomeňte vzít i klobouk.
  • Nepohodlné boty: Budete chodit hodně pěšky. Dobré boty jsou nezbytností. Možná i více než jedna dvojice – pro větší pohodlí.
  • Koupání v fontánách: Je to zakázáno a pokutované. Fontány jsou krásné, ale pro koupání slouží bazény.
  • Odpolední cappuccino: Italská tradice kávy preferuje cappuccino ráno. Odpoledne se pije espresso.
  • Odpadky v ulicích: Respektujte čistotu města a používejte popelnice.

Doplňující rady:

  • Naučte se pár základních italských frází – usnadní vám komunikaci a zvýší šanci na vstřícnější přístup místních.
  • Využívejte veřejnou dopravu. Metro a autobusy jsou relativně levné a efektivní.
  • Pozor na kapsáře, zejména v přeplněných turistických oblastech. Hlídejte si své věci.
  • Rezervujte si ubytování a vstupenky na hlavní památky předem, hlavně v sezóně.

Který řecký ostrov je nejkrásnější?

Santorini, s ikonickými bílými domky s modrými střechami, se právem řadí mezi nejkrásnější řecké ostrovy, a to i v globálním kontextu. Jeho popularita mezi influencery je pochopitelná – dramatické západy slunce nad kalderou jsou skutečně dechberoucí a fotogenické. Ale krása Santorini přesahuje pouhé estetické vnímání. Jedná se o vulkanický ostrov s fascinující historií, o čemž svědčí archeologické naleziště Akrotiri, často označované jako “minojská Pompeje”. Kromě ikonických vesnic Oia a Fira nabízí Santorini i klidnější zátoky s černo-červenými plážemi z vulkanického písku, ideální pro relaxaci a odpočinek. Pro milovníky historie a kultury jsou zde k vidění četné kostely, kláštery a muzea. Ačkoliv je Santorini dražší než mnoho jiných řeckých ostrovů, jeho jedinečná atmosféra a scenérie stojí za návštěvu a nabízí neopakovatelný zážitek. Doporučuji rezervovat ubytování a letenky s dostatečným předstihem, zejména v hlavní sezóně.

Co se nesmí vozit do Řecka?

Plánujete cestu do Řecka a zajímá vás, co si z něj nesmíte odvézt? Největší tabu jsou bezpochyby antické artefakty. To zahrnuje vše od keramiky a mincí přes sochy až po fragmenty staveb. I zdánlivě nevýznamný kousek kamene může mít velkou historickou hodnotu a jeho vyvážení je přísně trestáno. Nepodceňujte to – kontroly na letištích a v přístavech jsou poměrně důkladné.

Další věc, na kterou si dejte pozor, jsou výrobky z chráněných zvířat. Řecko je domovem mnoha ohrožených druhů a obchod s produkty z nich je nelegální. To zahrnuje kožené zboží, šperky z kostí, ale i suvenýry z korálů nebo ulit chráněných druhů měkkýšů. I když vám prodejce tvrdí něco jiného, raději si to dvakrát rozmyslete. Riziko je prostě příliš velké – pokuty jsou vysoké a můžete se dostat i do vážných problémů se zákonem. Raději si kupte něco jiného, nabídka řeckých suvenýrů je bohatá a pestrá.

V neposlední řadě, věnujte pozornost zákonům o ochraně přírody obecně. Neberte si z pláží písek, kameny, ani mušle. Ochrana životního prostředí je v Řecku důležitá a nelegální odstraňování přírodních zdrojů se přísně trestá. Myslete na to, že i malý kamínek může narušit ekosystém.

Shrnutí: Před odjezdem si důkladně prostudujte informace o tom, co se smí a nesmí vyvážet z Řecka. Lepší je se vyhnout riziku a užít si cestu s čistým svědomím a bez zbytečných komplikací.

Kolik euro si vzít do Řecka?

Sto eur na osobu na Řecko? To je kapesné! Samozřejmě, karty jsou v kurzu, ale hotovost je stále král. Mluvím z vlastní zkušenosti – pro ty malé taverny na zapadlých ostrovech, kde si dáte čerstvé ryby a domácí víno, karta nestačí. Představte si: slunce zapadá nad Egejským mořem, vy si pochutnáváte na úžasné mousace a majitel se na vás usmívá, zatímco platíte hotově. To je Řecko! Na tyhle neopakovatelné momenty si vemte alespoň 200-300 eur na týden, záleží na vašich plánech. Ušetříte si tak nepříjemné situace a budete si moct užít svobodu bez stresu z plateb. Nezapomeňte, že ceny na turistických místech bývají vyšší, takže si počítejte s rezervou. A ještě jedna rada: vezměte si drobné eura na automaty s vodou a podobné menší nákupy. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

Co je v Řecku zakázané?

Plánujete cestu do Řecka? Dbejte na to, co s sebou smíte a nesmíte převážet. Bez zvláštního povolení je přísně zakázán vývoz i dovoz zbraní a střeliva – to je samozřejmost. Méně zřejmé je ale omezení týkající se léků. Převážet můžete pouze léky pro osobní potřebu, s dostatečným dokladem o jejich předepisování.

Velmi důležité je vědět, že se Řecko pyšní bohatým kulturním dědictvím. Proto je vývoz starožitností a uměleckých předmětů bez příslušných dokumentů trestným činem. Nejedná se jen o nálezy z archeologických lokalit, ale i o starší předměty, které byste si mohli koupit na místních trzích. Zkontrolujte si jejich původ, ať se vyhnete nepříjemnostem.

Ochrana řecké přírody je na prvním místě. Vývoz chráněných rostlin, zvířat a přírodnin podléhá přísným omezením.

  • Před odjezdem si ověřte, zda daný druh patří mezi chráněné. Informace naleznete na stránkách řeckých úřadů pro ochranu životního prostředí nebo u místních turistických informačních center.
  • Nepodceňujte i zdánlivě nevinné suvenýry, jako jsou mušle, korály nebo kameny. I tyto předměty mohou podléhat ochraně.

Doporučuji si před cestou zkontrolovat aktuální legislativu na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky a řeckých celních úřadů. Předcházení problémům na letišti ušetří čas i nervy.

Na co si dát v Římě pozor?

Řím, město věčného štěstí, ale i kapesních zlodějů. Dávejte si extrémní pozor na své cennosti! Klasika – přeplněná metra, autobusové zastávky, Koloseum, Vatikán – to jsou místa, kde se zloději cítí jako doma. Roztržitost se vám tu krutě vymstí. Rozložte si finanční prostředky, část peněz mějte skrytou, ideálně v peněžence na krk. Doklady nikdy nenechávejte pohromadě s penězi. Používejte batoh s pevným zapínáním a noste ho vpředu. Oblíbený trik zlodějů je odlákání pozornosti – někdo vám „náhodou“ něco vylítí na oblečení, druhý mezitím vykrádá tašku. Běžte si ověřte na policii, jestli vám nahlášené ztráty neumožní zrychlit proces znovunabytí dokladů. V případě krádeže okamžitě kontaktujte Carabinieri, italskou armádní policii – jsou mnohem efektivnější než civilní policie.

Nepodléhejte tlaku pouličních prodejců, a to ani těch nejsympatičtějších. Mnozí z nich jsou součástí organizovaných skupin. Naučte se pár základních frází v italštině, bude to pro vás i pro místní příjemnější. Využijte bezpečné schránky v hotelech a nezapomeňte na cestovní pojištění! A na závěr ještě jeden tip: nespoléhejte se jen na mapy v telefonu, stačí pár kroků mimo turistickou zónu a signál se ztratí. Používejte klasickou papírovou mapu.

Který řecký ostrov je nejlevnější?

Hledáte nejlevnější řecký ostrov? To není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ceny se totiž liší nejen podle ostrova, ale i podle letiště odletu a sezóny. Obecně mezi cenově dostupnějšími ostrovy patří Kréta, Rhodos a Kos, zejména při odletu z Vídně. Z Bratislavy a Vídně pak láká cenově příznivá Korfu. Průměrná cena letenky se pohybuje kolem 3000 Kč, ale to je pouze orientační hodnota.

Faktorů ovlivňujících cenu je více:

  • Letiště odletu: Letenky z Prahy bývají dražší než z Vídně nebo Bratislavy. Zkuste porovnat ceny z různých letišť.
  • Termín cesty: Nejlevnější letenky najdete mimo hlavní sezónu (červenec a srpen). Jaro a podzim nabízejí příjemné počasí a nižší ceny.
  • Druh ubytování: Ubytování hraje zásadní roli v celkové ceně dovolené. Hostely, apartmány a menší rodinné hotely jsou levnější než luxusní resorty.
  • Stravování: Stravování v tavernách a menších restauracích je podstatně levnější než v turistických centrech.

Tipy pro úsporu:

  • Rezervujte letenky a ubytování s předstihem.
  • Využívejte porovnávače cen letenek a ubytování.
  • Zvažte cestování s batohy namísto kufrů (nižší poplatky za odbavené zavazadlo).
  • Vyzkoušejte alternativní dopravu na ostrově (autobus namísto taxi).
  • Nakupujte potraviny v místních obchodech.

Nezapomínejte, že i levnější ostrovy nabízejí úžasné zážitky a krásnou přírodu. Důležité je pečlivě naplánovat cestu a vybrat si možnosti, které odpovídají vašemu rozpočtu.

Co si můžu přivézt z Řecka?

Z Řecka si můžete přivézt mnohem víc než jen klasické suvenýry. Modrobílá keramika je sice krásná, ale na trhu najdete i nekvalitní imitace. Hledejte ruční práci a autentické motivy. Ručně tkané tašky a koberečky jsou skvělým nápadem, ale věnujte pozornost materiálu – kvalitní bavlna nebo vlna vydrží léta. Olivový olej je skutečný poklad. Vyberte si extra panenský olej z malých, rodinných farem – chuťový rozdíl oproti masově vyráběným olejům je obrovský. Nezapomeňte si ho ochutnat před nákupem! Kromě olivového oleje doporučuji i medové speciality, zejména ty s ořechy nebo sezónním ovocem. Retsina a Ouzo/Tsipouro jsou typické řecké nápoje, ale jejich chuť je specifická. Doporučuji ochutnat před nákupem většího množství. Méně tradiční, ale o to zajímavější jsou místní bylinky a koření, skvělé do vaření. A nezapomeňte na kvalitní řecké mýdlo s olivovým olejem – voňavý a praktický suvenýr. Vyhýbejte se přeplněným turistickým tržištím, kde se cena často zvedá a kvalita klesá. Pro autentický zážitek se vydejte do menších obchůdků mimo hlavní turistické oblasti.

Tip pro fajnšmekry: Vyhledejte regionální speciality, jako jsou například místní druhy medu, vína nebo likéry. Tyto unikátní produkty vám nabídnou skutečný vhled do řecké gastronomické kultury.

Kolik stojí v Řecku oběd?

Cena oběda v Řecku se značně liší. V turistických oblastech počítejte s 15–20 EUR za hlavní chod v restauraci. To však rozhodně není jediná možnost. Levnější a autentičtější zážitek vám nabídnou menší taverny mimo hlavní turistické stezky, kde se často najíte za polovinu této ceny. Tip pro šetrné cestovatele: využívejte místních trhů, kde si nakoupíte čerstvé suroviny a připravíte si vlastní oběd. Cena se tak sníží na pouhé pár eur. Kvalita řeckých surovin je výjimečná, takže i jednoduchý sendvič s olivami a feta sýrem může být kulinářským zážitkem. Nebojte se ochutnat tradiční souvlaki nebo gyros – tyto pouliční pochoutky jsou skvělé a cenově dostupné. Alkohol k obědu samozřejmě cenu navýší, ale i zde se dá šetřit volbou místních vín.

Cena tedy závisí na vašich preferencích: luxusní restaurace vs. taverna vs. jídlo z trhu. Plánujete-li delší pobyt, kombinace těchto variant vám zajistí pestrý a zároveň ekonomický gastronomický program.

Na co si dát pozor v Řecku v moři?

Řecké moře, ačkoliv krásné, skrývá i některá nebezpečí. Setkání s ropušnicí, snadno rozpoznatelnou díky dlouhým ostnům na ploutvích propojených s jedovými žlázami, sice není smrtelné, ale způsobí nepříjemnou, bolestivou reakci. Důležité je vyhnout se dotyku! Murény, číhající v útesech, představují další hrozbu. Ačkoliv útočí spíše z obrany, je potřeba si jich být vědomi a udržovat dostatečný odstup. Na mělčinách se pak skrývají ostnatci, jejichž bodnutí může být velice bolestivé. Při vstupu do moře proto doporučuji používat boty do vody, a to i v zdánlivě klidných a mělčinách. Vždy se dívejte, kam šlapete, a vyhýbejte se blízkosti skal a útesů. Nezapomeňte, že i zdánlivě nevinná mořská fauna může představovat riziko. Místní fauna se může lišit od té, kterou znáte z jiných destinací, proto je ostražitost na místě. Rozhodně se vyhněte kontaktu s jakýmikoliv neznámými mořskými živočichy. V případě zranění vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Kromě zmiňovaných tvorů je důležité si uvědomit i nebezpečí silných proudů, které se v Egejském i Jónském moři vyskytují, a to zejména v úzkých průlivech a u skalních útesů. Plánování výletu s ohledem na předpověď počasí a mořských proudů je nezbytné. Voda může být na první pohled klidná, ale v krátké chvíli se může situace dramaticky změnit.

Nepodceňujte sílu slunce a dehydrataci. I při krátkém pobytu v moři se snadno spálíte a ztratíte tekutiny. Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a pijte dostatek tekutin.

Na co si dát pozor na Krétě?

Opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti komárům jsou naprostá nutnost! Na Krétě slunce pálí pořádně a komáři jsou vlhku rádi. Lehké, energeticky bohaté jídlo během túr je klíčové. Hlavní jídlo si nechte na večer, ale nezapomínejte na svačiny. Ledová voda? Raději ne! Používejte balenou vodu, nebo si nechte vodu převařit. Autobusy jsou fajn, ale pro aktivní turistiku doporučuji pronájem auta nebo skútru pro větší flexibilitu, hlavně na prozkoumání hor a odlehlých pláží. Nepodceňujte terén! Mnoho turistických tras je náročných a vyžaduje dobrou fyzickou kondici a vhodnou obuv. Mapu a kompas (nebo GPS) si nezapomeňte! Signál v horách nemusí být stabilní. V létě se vyhýbejte nejteplejším hodinám dne. A nenechte si ujít prohlídku Samaria Gorge – ale zarezervujte si vstup předem, kapacita je omezená. Vždy mějte po ruce dostatek vody a energetické tyčinky.

Kde nejlépe bydlet v Římě?

Pro aktivní turistu je ideální bydlení v centru, co nejblíže koloseu a Foru Romanum – vše máte na dosah ruky a šetříte čas na procházky. Trastevere je skvělé pro večerní atmosféru a spoustu barů, ale na památky se budete muset víc pohybovat. Monti nabízí klidnější prostředí s krásnými uličkami, ale i zde je výborná dostupnost k památkám. Ubytování blízko stanice Termini je praktické kvůli spojení s letištěm a dalšími částmi města, ale okolí je poněkud rušnější. Zvažte i blízkost cyklostezek, abyste se mohli efektivněji pohybovat po městě. Pro cyklisty je ideální být v blízkosti Parco del Celio, odkud se dostanete na krásné cyklostezky. Nebojte se bydlet i trochu dál od centra, pokud máte k dispozici dobrou dopravu – např. metro, autobusy nebo skútr. Ušetříte tak na ubytování a zároveň budete mít klidnější prostředí pro odpočinek po aktivním dni.

Který řecký ostrov je nejteplejší?

Řecko, s jeho nekonečným pobřežím, nabízí pestrou paletu klimatických podmínek. Severní a jižní oblasti se značně liší, a to i v délce letní sezóny. Jižní ostrovy, jako například Rhodos, Kréta, Kos a Santorini, se pyšní nejdelším slunečním svitem a nejvyššími teplotami. Na jihu začíná letní sezóna již v květnu a často trvá až do října, což umožňuje prodlouženou dobu koupání a opalování. Je důležité však podotknout, že i v rámci jednoho ostrova se mohou teploty lišit v závislosti na nadmořské výšce a poloze. Například na Krétě najdete horské oblasti s výrazně chladnějším klimatem, zatímco pobřeží si uchovává tropické teploty. Pro ty, kteří touží po absolutně nejteplejším počasí, doporučuji zaměřit se na jižní pobřeží ostrovů, kde se teploty běžně šplhají vysoko nad 30°C. Rhodos, díky své poloze, je často zmiňován jako jeden z nejteplejších, ale všechny výše zmíněné ostrovy vám nabídnou horké léto.

Nezapomínejte na silný sluneční svit a chraňte se před úpalem. Pozor si dejte i na tzv. Meltemi, severní vítr, který občas ochladí i ty nejteplejší dny.

Jak je draho v Řecku?

Řecko, země bohů a slunce, nabízí rozmanitost cen, která se odvíjí od lokality. Nejdražší jsou samozřejmě nejturističtější ostrovy, jako je Mykonos nebo Santorini. Tam počítejte s vyššími cenami všeho, od ubytování po nápoje. Na méně frekventovaných místech, třeba na některých Krétských vesnicích, ale objevíte překvapivě příznivé ceny.

Jídlo: Orientační cena oběda v běžné taverně se pohybuje mezi 10-15 EUR. Chcete-li ušetřit, sáhněte po gyru (4,50-7 EUR) v pouličním stánku. Výbornou a levnou alternativou jsou i místní pekárny s čerstvým chlebem a sladkostmi.

Užitečné tipy pro úsporu:

  • Vyhněte se turistickým pasážím: Ceny jsou tam obvykle uměle navýšené.
  • Nakupujte v menších obchůdcích a na trzích: Najdete zde čerstvé produkty za nižší ceny.
  • Využívejte veřejnou dopravu: Taxi je výrazně dražší.
  • Hledejte ubytování mimo centrum: Můžete najít levnější hotely a apartmány s dobrou dostupností do centra.

Nápoje: Cena frappe (oblíbená řecká káva) se pohybuje kolem 2-3 EUR, pivo si můžete dát od 3 EUR výše.

Souhrnně: Cestování po Řecku nemusí být drahé, pokud budete chytří a budete vědět, kam se vydat a na co se zaměřit. Příprava a plánování vám pomohou ušetřit a užít si dovolenou naplno.

Scroll to Top