Francie, ač obecně bezpečná země, v turisticky atraktivních oblastech skýtá specifická rizika. Kapesní krádeže a drobná loupežná přepadení jsou bohužel běžná, zejména v přeplněných turistických zónách Paříže, Nice či Marseille. Pozor si dejte zejména na přeplněnou veřejnou dopravu a davy lidí, kde se zloději snadno pohybují. Vždy mějte peněženku a cennosti na očích a raději nepoužívejte drahé šperky a nápadné hodinky. Večerní procházky po odlehlých místech a v méně bezpečných čtvrtích, které lze snadno identifikovat podle zanedbané infrastruktury a specifické atmosféry, se důrazně nedoporučují. Před cestou si ověřte aktuální bezpečnostní situaci v plánovaných destinacích – informace od místních úřadů a cestovních kanceláří mohou být neocenitelné. Na neznámých místech je vhodné používat platební karty namísto hotovosti a mít pojištění, které kryje ztrátu majetku. Nepodceňujte ani důležitost cestovní pojištění s asistenční službou. V případě problému okamžitě kontaktujte místní policii.
Mnoho turistů se stává obětí podvodů. Dávejte si pozor na nápadné žebráky, falešné průvodce a prodejce, kteří nabízejí zboží za nepřiměřeně vysoké ceny. Vždy si nechte vystavit doklad o zaplacení a ověřte si ceny předem. V případě nejasností nebo pochybností se vždy obraťte na důvěryhodného člověka nebo autorizovanou instituci.
Naučte se pár základních frází v místním jazyce – i jednoduchá komunikace může pomoci v kritické situaci. A co je nejdůležitější, buďte ostražití a vědomí svého okolí – prevence je vždy nejlepší obranou.
Na co si dát pozor v Paříži?
Bezpečnostní situace je v Paříži podobná jako v jiných velkých evropských městech, ale opatrnost nikdy neškodí. Kapesní krádeže jsou běžné, hlavně v přeplněných místech jako metro, okolí Eiffelovky, Louvre a turistické atrakce. Dbejte na své věci – peněženku, telefon, foťák, mějte je stále na očích. Batoh noste vpředu, ne vzadu. Nevystavujte na odiv drahé šperky a hotovost.
Doprava: V metru se vyhněte kontaktům s lidmi, kteří se vám tlačí příliš blízko. Dávejte pozor na taxikáře, ujistěte se, že používají taxametr. Před cestou si stáhněte aplikaci typu Uber nebo Bolt.
Podvodníci se vyskytují všude. Dávejte si pozor na lidi, kteří vám nabízejí podezřelé služby, nebo se snaží odvést vaši pozornost. Naučte se pár základních frází v češtině – pomůže to v případě problému. Informujte se o stávkující dopravě před cestou, zdržení mohou být značná.
Kromě kapesních zlodějů, dávejte si pozor i na cyklisty, kteří se pohybují po chodnících a často neopatrně. Nechoďte sami v noci do odlehlých částí města.
Co si přivézt z Paříže?
Milovníci módy v Paříži doslova propadnou. Nakupovat se dá všude, od luxusních butiků na Champs-Élysées až po malebné trhy, jako je například Marché des Enfants Rouges. Na trzích najdete originální kousky za skvělé ceny, ale pozor, vyplatí se smlouvat! Pro dámy je Paříž rájem spodního prádla – kvalita i design jsou na světové úrovni. A nezapomeňte na parfém! Francouzské parfémy jsou legendární a výběr je ohromující. Doporučuji navštívit některou z tradičních parfumerií a nechat si poradit s výběrem vůně, která vám bude perfektně sedět.
Kromě jídla a módy si můžete přivézt i drobné suvenýry: pohlednice s Eiffelovkou jsou klasika, ale zkuste hledat i něco originálnějšího – třeba krásné umělecké plakátky, knížky s fotografiemi Paříže, nebo malé sošky. Nezapomeňte na důležité dokumenty – pokud budete nakupovat dražší zboží, nezapomeňte si nechat vystavit tax-free formulář.
Kdy jsou nejlevnější letenky do Paříže?
Nejlevnější letenky do Paříže najdete nejčastěji v zimním období, mimo hlavní turistickou sezónu. Letní prázdniny se vyhněte – ceny pak šplhají do výšin. Na rozdíl od mnoha jiných evropských metropolí, kde víkendové lety bývají dražší, v Paříži můžete narazit na zajímavé nabídky, zejména u ČSA a Transavie. Můj tip zkušeného cestovatele? Rezervujte si let s dostatečným předstihem, ideálně 4-5 měsíců před odletem. To vám zajistí nejlepší cenu a větší výběr spojů. Nezapomeňte sledovat i letecké společnosti s nízkými cenami, jejich nabídky se mohou dramaticky lišit. Pro maximální úsporu doporučuji flexibilitu v termínech – odlet ve středu nebo ve čtvrtek bývá často levnější než o víkendu. A ještě jeden trik z mé cestovatelské praxe: zvažte lety na menší pařížské letiště, jako je Le Bourget, ceny tam mohou být překvapivě nižší než na Charles de Gaulle. Nebojte se experimentovat s letišti v okolních městech – někdy se vyplatí dojet vlakem z blízkého letiště, abyste ušetřili za letenku.
Kolik dní je v Paříži?
Kolik dní v Paříži? To záleží na vašich prioritách! Čtyři až pět dní je dobrý základ pro prohlídku hlavních památek, ale Paříž nabízí tolik, že se tam klidně můžete ztratit na týden, nebo i déle.
Za čtyři dny stihnete Eiffelovku, Louvre (doporučuji si vstupenky rezervovat předem!), procházku po Champs-Élysées, návštěvu Sacré-Cœur a procházku romantickou čtvrtí Montmartre.
Pátý den můžete věnovat například prozkoumání luxemburgských zahrad, návštěvě paláce Versailles (počítejte s celým dnem!), procházce po břehu Seiny nebo návštěvě některého z mnoha muzeí (Musée d’Orsay, Centre Pompidou…).
Pro milovníky umění je pobyt delší než pět dní nezbytný. Nezapomínejte na menší, skryté kouty Paříže – objevování okouzlujících uliček a kaváren je součástí pařížského kouzla.
Doporučuji si předem naplánovat alespoň základní itinerář, ale nechte si prostor i pro improvizaci. Paříž vám nabídne překvapení na každém rohu. A nezapomeňte na dobrou obuv – hodně budete chodit!
Pokud se chcete vyhnout frontám, využijte možnosti online rezervace vstupenek do muzeí a atrakcí. Pařížská doprava je skvěle fungující, metro je rychlé a efektivní.
Co se nesmí vozit do Francie?
Do Francie se nesmí dovážet celá řada věcí, a to i těch, které se v jiných zemích běžně prodávají. Kromě očekávaných položek jako narkotika a psychotropní látky a materiálů s pedofilní tématikou, je důležité věnovat pozornost i méně zřejmým omezením. Například, kojenecké lahve obsahující bisfenol A (BPA) jsou zakázány, což souvisí s rostoucími obavami o zdraví. Podobně jsou zakázány výrobky obsahující azbest kvůli jeho karcinogenním vlastnostem.
Důležitá je také kategorie produktů obsahujících nebezpečné látky. Tato kategorie je velmi široká a zahrnuje různé chemikálie a materiály, které mohou být škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Doporučuji před cestou do Francie zkontrolovat aktuální seznam zakázaných látek na oficiálních webových stránkách francouzské celní správy. Nejedná se pouze o zcela zjevně nebezpečné látky, ale i o některé, které se mohou zdát neškodné, avšak jejich dovoz může být omezen nebo zcela zakázán kvůli regulacím v oblasti ochrany životního prostředí a bezpečnosti. Zkušenosti z cest po desítkách zemí ukazují, že celní předpisy se často mění a je nezbytné být informován. Překročení těchto předpisů může vést k vysokým pokutám, případně i k zadržení zboží.
Co se vyplatí koupit ve Francii?
Francie je rájem pro milovníky nákupů! Kromě luxusních značek a moderních butiků se vyplatí zaměřit se na tradiční řemeslné výrobky. V Provence si nesmíte nechat ujít proslulé levandulové mýdlo – jeho vůně je neodolatelná a cena kolem 3 € je skvělá. Nezapomínejte se ale poptat i po levandulových olejích a hydrolátech, které mají ještě širší využití.
Bretaně vás okouzlí foukaným sklem a hrnčířským zbožím, které najdete v mnoha malých obchůdcích a na trzích. Nebojte se smlouvání – často se vám podaří získat lepší cenu.
Burgundsko je zase oblastí keramiky a kamenických výrobků. Hledejte jedinečné kousky s regionálními motivy, které budou krásnou vzpomínkou na cestu.
V Pyrenejích narazíte na krásné ozdobné dřeváky a výrobky z kůže. Kvalitní kožené doplňky, jako jsou kabelky nebo opasky, vám vydrží léta. Věnujte pozornost detailům zpracování – to je záruka kvality.
Normanské krajky jsou legendární a představují vrchol jemného řemesla. I malý kousek krajky je krásný suvenýr, který se hodí jako dekorace nebo součást oděvu.
A konečně, Pikardie je známá svými zlatými šperky. Pokud hledáte něco exkluzivního, prozkoumejte nabídku místních zlatníků – možná objevíte unikátní kousek za rozumnou cenu. Nezapomeňte ale na certifikát pravosti!
Při nakupování tradičních výrobků je důležité dát si pozor na padělky. Nakupujte raději v menších obchodech a na trzích, kde máte větší šanci koupit originální zboží a podpořit místní řemeslníky. A nezapomeňte smlouvat – Francouzi jsou na smlouvání zvyklí!
Co dělat v Paříži zdarma?
Paříž nabízí překvapivě mnoho bezplatných zážitků. Louvre sice vyžaduje vstupné, ale přístup do nádvoří a některých prostor je zdarma, a to samo o sobě stojí za návštěvu. Podobně Musée d’Orsay je sice zpoplatněno, ale prohlídka jeho okolí podél Seiny je nádherná a zdarma. Centre Pompidou láká moderním uměním, ale jeho exteriér a prosklená konstrukce jsou fascinující i zvenčí. Zámek ve Versailles sice má placený vstup do zámku, ale procházka po rozsáhlých zahradách, mimo oficiální prohlídkové trasy, je bezplatná a nabízí úchvatné pohledy. Notre-Dame je bohužel v rekonstrukci, ale i tak stojí za návštěvu jejího okolí. Bazilika Sacré-Coeur na Montmartre nabízí nádherný panoramatický výhled na Paříž – vstup zdarma. Vítězný oblouk, i když zpoplatněný, může být obdivován ze země zdarma, a to je často dostatečné pro jeho vnímání.
Nezapomínejte na procházky podél Seiny, prozkoumání jednotlivých čtvrtí, jako je například Montmartre s jeho uměleckou atmosférou, a objevování skrytých uliček a náměstíček. Bezplatné prohlídky s průvodcem jsou také skvělým způsobem, jak poznat město. Využijte možnosti pikniku v některém z pařížských parků – zahrady Tuileries nebo Luxembourg jsou skvělou volbou. Plánujte si ale cestu dopředu, abyste se vyhnuli zbytečnému zdržování a plně si užili pařížský kouzlo.
Které obvody v Paříži jsou nebezpečné?
Paříž je krásná, ale i s riziky! V centru sice najdete spoustu turistů, ale i tam je potřeba dávat pozor na kapsáře, hlavně v přeplněných oblastech jako Les Halles. Montmartre, i přes romantickou atmosféru, je známé pro drobnou kriminalitu, zejména večer.
V severních částech Paříže, konkrétně v 18., 19. a 20. obvodu a Saint-Denis, je potřeba být extra obezřetný. Tyto oblasti jsou hustě osídlené a mívají vyšší kriminalitu. Doporučuji se těmto oblastem vyhýbat, pokud cestujete sami, zejména v noci. Nezapomeňte si hlídat osobní věci!
Boulogne-Billancourt, i když se zdá být klidné, má i své problematické zóny, především v parku. Všímejte si svého okolí a vyhýbejte se tmavým a odlehlým místům.
Pokud se vydáte za hranice Paříže, buďte opatrní v obcích jako Sevran, Grigny, Évry a Courcouronnes. V těchto oblastech je vyšší pravděpodobnost setkání s kriminalitou. Plánujte trasy pečlivě a pokud možno cestujte ve skupině. Vždy si nechte dostatek času na cestu a informujte se o aktuální situaci v oblasti.
Tip pro aktivní turisty: před výletem si stáhněte offline mapu a využijte aplikaci pro sledování polohy. To vám pomůže v případě ztráty orientace a také může sloužit jako důkaz o vaší poloze v případě problému.
Co se nesmí ve Francii?
Plánujete cestu do Francie? Pak si dejte pozor na to, co s sebou balíte! Francouzská celní správa má poměrně přísná pravidla. Například absolutně zapomeňte na jakýkoli materiál s pedofilní tématikou – to je trestné a s sebou si to raději ani neberte. Stejně tak je zakázáno dovážet produkty obsahující nebezpečné látky, drogy a psychotropní látky – to je samozřejmost. Méně známé je však omezení dovozu kojeneckých lahví obsahujících bisfenol A (BPA). Tento materiál se z důvodu možných škodlivých účinků na zdraví v mnoha zemích zakazuje, a Francie není výjimkou. Dále se vyvarujte výrobkům obsahujícím azbest.
A pro všechny milovníky psů – některá bojová plemena psů mají vstup do Francie zakázán. Přesná legislativa se mění, proto před cestou s vaším chlupatým přítelem raději prověřte aktuální situaci na webových stránkách francouzské celní správy. Nejedná se jen o čistokrevná bojová plemena, ale i o psy, kteří se na ně podobají. Nedostatek informací v tomto ohledu může vést k nepříjemnostem na hranicích, až k zabavení zvířete. Před cestou si proto ověřte veškeré potřebné dokumenty a podmínky pro cestování se psem. Zanedbání této povinnosti může vést k značným komplikacím a poplatkům.
Kolik stojí vstup do Versailles?
Zámek Versailles, symbol francouzské slávy, láká návštěvníky z celého světa. Volný vstup do areálu zámku mají osoby mladší 18 let a obyvatelé EU do 26 let. Ostatní zaplatí 18 EUR za prohlídku Velkých komnat, Zrcadlové galerie, Galerie bitev a obrazové galerie. Doporučuji si prohlídku naplánovat s dostatečným předstihem, zejména v hlavní sezóně, kdy se čekací doby na vstup mohou prodloužit. Prohlídka zámku je sama o sobě bohatým zážitkem, ale pro hlubší pochopení historie a architektury doporučuji využít služby některého z nabízených průvodců (za příplatek). Nezapomeňte si rezervovat čas na prohlídku rozlehlých zahrad, které jsou stejně fascinující jako samotný zámek. V zahradách je možné strávit celý den obdivováním fontán, soch a květinových záhonů. Návštěva Versailles je nezapomenutelný zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník historie a umění.
Kdy je nejhezčí Paříž?
Paříž je krásná po celý rok, ale pro nezapomenutelný zážitek doporučuji podzim. Slunné dny, méně turistů a nádherné barevné listí v zahradách a parcích, jako je například Jardin du Luxembourg, to vše tvoří nezapomenutelnou atmosféru. Jaro je sice lákavé, ale očekávaná květinová exploze se nenaplní tak, jak si mnozí představují. Spíše než záplavy květů si užijte svěží zeleň. V květnu se navíc připravte na častější déšť. Kromě počasí je nutné zvážit i ceny ubytování a letenek, které bývají v hlavní sezóně (léto) nejvyšší. Pro klidnější poznávání města a nižší ceny se proto podzim jeví jako ideální volba. Doporučuji prozkoumat méně známé čtvrti, jako je Marais s jeho malebnými uličkami a butikami, nebo Montmartre s jeho uměleckou atmosférou a nádherným výhledem z Sacré-Coeur. Nezapomínejte na piknik v Tuileries nebo procházku podél Seiny – Paříž nabízí nespočet kouzelných zákoutí, které objevíte s trochou trpělivosti a mimo hlavní turistické trasy.
Jaro je přijatelná alternativa, ale s vědomím vyšší pravděpodobnosti deště. V každém případě je dobré si pořídit kvalitní deštník a pláštěnku.
Kdy je nejlepší navštívit Paříž?
Paříž je skvělá kdykoliv, ale pro aktivní turistu je ideální jarní (duben-červen) nebo podzimní (září-listopad) sezóna. Vyhnete se tak letním vederům a davům. V dubnu a květnu si užijete rozkvetlé parky a zahrady, ideální pro cyklistiku nebo běhání podél Seiny. Septembra a října můžete objevovat město pěšky, s krásným podzimním osvětlením a méně turisty. Doporučuji si naplánovat výlety za město – například do Fontainebleau na skalní lezení nebo do Giverny k impresionistickým zahradám Monetu, kde můžete strávit aktivní den pěší turistikou. Pro zimní sporty, ano, jeďte do Alp, ale i v Paříži se dá najít alternativa – bruslení na venkovních kluzištích v zimě. Nezapomeňte na to, že i v Paříži je cyklostezky a půjčovny kol, takže se město dá prozkoumat i na kole. Pro milovníky historie je pak ideální zvolit některou z pěších túr zaměřených na historické památky, v kombinaci s prohlídkou skrytých uliček a čtvrtí.
Kdy je v Paříži nejméně turistů?
Nejlepší čas na návštěvu Paříže, pokud se chcete vyhnout davům, je jednoznačně únor. Mnoho lidí si myslí, že Paříž v zimě je chladná a nepříjemná, ale to je pouze částečná pravda. Ano, může být chladněji, ale to má i své výhody. Méně turistů znamená menší fronty u ikonických památek, jako je Eiffelovka či Louvre. V únoru si tak můžete prohlédnout velkolepé sbírky Louvre bez tlačenice a nervů, procházet se po zahradách Tuilerií v klidu a pořídit si krásné fotografie bez davů lidí v pozadí.
Únor nabízí i kouzlo zimní Paříže – romantické osvětlení, útulné kavárny s horkou čokoládou a méně přeplněné uličky. Navíc, ceny ubytování a letenek jsou v tomto měsíci obvykle nižší než ve vrcholné sezóně. Některé obchody a menší kavárny mohou mít v únoru omezenou otevírací dobu, ale to je malá cena za klid a pohodu.
Samozřejmě, budete potřebovat teplé oblečení, ale to vám umožní si naplno vychutnat procházky po krásných pařížských ulicích a objevování skrytých koutů města. Nezapomeňte si ale zkontrolovat před cestou předpověď počasí a připravit se na případný déšť nebo sníh. Ale věřte mi, že i zimní Paříž má své jedinečné kouzlo a únor je pro méně rušnou návštěvu ideální volbou.
Co je ve Francii levné?
Otázka cen ve Francii je komplexní. Obecně platí, že Francie není zrovna rájem levných nákupů. Evropský průměr ceny zde překonáváte prakticky ve všem.
Co je drahé:
- Restaurace: Počítejte s vyššími cenami než v mnoha jiných evropských zemích. Obzvláště v turistických oblastech se ceny šplhají do výšin. Levnější variantou je hledat menší rodinné restaurace mimo hlavní turistické trasy, nebo využít nabídky poledních menu (menu du jour).
- Pohonné hmoty: Cena benzínu a nafty ve Francii je tradičně nad evropským průměrem.
- Maso: Kvalitní maso, a to především hovězí, je v porovnání s jinými evropskými zeměmi drahé. Levnější alternativy najdete v supermarketech, ale kvalita nemusí být vždy srovnatelná s tou z řeznictví.
Co je levnější:
- Oblečení: Francie je známá svými módními značkami, ale paradoxně se zde dá pořídit i relativně levné oblečení, a to zejména během letních a zimních výprodejů (soldes). Sledujte termíny, protože výprodeje trvají jen omezenou dobu a bývají doprovázeny velkým náporem nakupujících.
- Ryby: Čerstvé ryby na trzích bývají překvapivě cenově dostupné, zvláště pokud nakupujete mimo hlavní turistické sezóny.
- Zelenina a ovoce: Trhy nabízejí široký výběr čerstvé zeleniny a ovoce za rozumné ceny. Doporučuji nakupovat na menších trzích mimo centra měst. Kvalita je obvykle vyšší a ceny nižší.
Tipy pro šetření:
- Nákupy v supermarketech: Velké řetězce nabízejí levnější varianty potravin než menší obchody.
- Pikniky: Připravte si svačinu s sebou a ušetříte za drahé restaurace.
- Využívejte veřejnou dopravu: Je to levnější než pronájem auta.
- Hledejte ubytování mimo centrum: Ceny ubytování v centrech měst bývají mnohem vyšší.
Kolik hotovosti můžu mít u sebe?
Plánujete cestu do EU nebo z EU a berete si s sebou větší hotovost? Pak věnujte pozornost pravidlům ohledně hlášení hotovosti. Evropská unie má striktní pravidla proti praní špinavých peněz a financování terorismu, a proto je nutné při převozu 10 000 EUR (nebo ekvivalentu v jiné měně – a to včetně cenných papírů, jako jsou dluhopisy, akcie, či cestovní šeky) deklarovat tuto hotovost. Jednoduše řečeno, pokud s sebou vezete více než tuto částku, musíte vyplnit formulář ohlášení peněžní hotovosti. To se týká jak vstupu, tak výstupu z EU. Nedodržení tohoto pravidla může vést k problémům na hranicích a pokutám.
Na hranicích se vám může zdát 10 000 EUR málo. Ale když si představíte, že se to týká i ekvivalentu v jiných měnách, a hlavně i cenných papírů, najednou se částka může zdát mnohem vyšší. Například, pokud si s sebou berete velké množství cestovních šeků, může se snadno stát, že limit překročíte. Proto před cestou vždy zkontrolujte aktuální směnné kurzy a přepočítejte si celkovou hodnotu všech svých finančních prostředků, které vezete s sebou. Je lepší být obezřetný a deklarovat i menší částky, než riskovat problémy.
Další užitečný tip zkušeného cestovatele: rozmýšlejte se nad způsobem přepravy peněz. Používejte platební karty, které jsou bezpečnější a zjednodušují transakce. Vezměte si s sebou pouze tolik hotovosti, kolik skutečně potřebujete. To nejen minimalizuje riziko ztráty, ale také snižuje šanci, že budete muset vyplňovat formuláře.
Vždy je dobré si před cestou podrobně prostudovat aktuální předpisy na webových stránkách příslušných úřadů. Pravidla se mohou měnit, a proto je důležité mít aktuální informace.
Kdy je Louvre zdarma?
Louvre zadarmo? Tohle chceš slyšet! Základní vstupné je sice 22 EUR, ale existují triky.
Zdarma se dovnitř dostaneš, pokud:
- Je ti méně než 18 let.
- Jsi student z EU ve věku 18-26 let (nezapomeň na studentský průkaz!).
- Máš Paris Museum Pass – ten se vyplatí, pokud plánuješ navštívit více muzeí v Paříži, vstup do Louvru je jen třešničkou na dortu. Ušetříš čas i peníze. Zvaž to!
Tip pro aktivní turisty: Plánuj návštěvu Louvru strategicky. Je obrovský! Předtím si prohlédni mapu a vyber si, co chceš vidět – Mona Lisa, Venuše z Milu, Socha svobody… aby ses neztratil a stihnul co nejvíc. Předpokládej dlouhou prohlídku a dostatek pohybu. Vhodné oblečení a boty jsou alfa a omega. Klidně si vezmi i láhev vody.
- Rezervuj si vstupenky online předem, abys nemusel stát ve frontě.
- Využij audioprůvodce, pomůže ti pochopit kontext exponátů a lépe si prohlídku užít.
- Připrav se na davy – Louvre je extrémně populární.
Kam v Paříži nechodit?
Paříž, město snů, ale i město, kde číhají pasti na neopatrné turisty.
Kapesní zloději: Jsou všudypřítomní, zvláště v přeplněných turistických lokalitách, jako je Louvre, Eiffelovka nebo metro. Pečlivě hlídejte své osobní věci, batoh noste vpředu a peněženku v přední kapse.
Podvodníci: Vyhýbejte se podezřelým nabídkám, jako je “našel jsem prstýnek a daruji vám růži” – je to klasický trik k okrádání turistů. Nikdy nic nepodepisujte, dokud si nebudete jisti, co podepisujete.
Pouliční prodejci: Nekupujte vodu od pouličních prodejců – často je drahá a její kvalita pochybná. V obchodech nebo kavárnách seženete vodu za rozumnější cenu.
- Nesmrtelní prodavači Eiffelovek: Sice nabízí suvenýry, ale často za přemrštěné ceny. Lepší je nakoupit suvenýry v obchodech.
- Bavlnkáři, skořápky a další podivné pařížské úkazy: Těmto pouličním artistům se vyhněte, pokud nechcete platit vysoké ceny za jejich “umění”.
Doprava: V metru buďte ostražití a hlídejte si své věci. Zloději zde mají ideální podmínky k působení. Před nástupem si připravte jízdenku, abyste nezdržovali ostatní cestující.
Restaurace: V turistických zónách najdete mnoho restaurací s vysokými cenami a nízkou kvalitou. Vyplatí se hledat restaurace mimo hlavní turistické trasy, abyste ochutnali autentickou pařížskou kuchyni za rozumnou cenu.
- Rezervace: V populárních restauracích je vhodné si stůl rezervovat předem.
- Jídelní lístek: Vždy si důkladně prohlédněte jídelní lístek a ceny, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.