Na co si dát pozor ve Španělsku?

Španělsko, země slunce, tapas a vášnivého flamenca, je obecně bezpečné, ale i zde platí pravidlo – prevence je lepší než léčba. Kapsáři a drobní zloději jsou bohužel realitou i v turisticky oblíbených destinacích. Nejčastěji operují na přeplněných místech, jako je madridské metro, barcelonské Ramblas nebo okolí hlavních památek. Dávejte si proto pozor na své peněženky, telefony a fotoaparáty, zvlášť v davu. Nepokládejte cennosti na stůl v kavárně a při používání smartphonu na ulici buďte ostražití. Používejte peněženku s řemínkem na krk a důležité dokumenty si raději zkopírujte a originály schovejte na bezpečném místě v hotelu.

Mimo kapsářů se ve Španělsku nemusíte obávat větších bezpečnostních rizik. Přesto je dobré se informovat o aktuální situaci, zejména v případě nepokojů nebo demonstrací, které se mohou objevit sporadicky. Doporučuji sledovat místní zprávy a vyhnout se potenciálně nebezpečným oblastem. V případě potřeby neváhejte kontaktovat místní policii (Guardia Civil nebo Policía Nacional). Naučit se pár základních španělských frází vám může pomoci v komunikaci a vyhnout se nepříjemným situacím.

V letních měsících se vyvarujte procházkám v nejteplejším období dne, dodržujte pitný režim a chraňte se před sluncem. V některých oblastech se může vyskytovat i drobný hmyz, proto je vhodné používat repelenty. Ať už se vydáte na pláž, do hor, nebo do města, užívejte si krás Španělska s rozvahou a nenechte se znechutit menšími nepříjemnostmi.

Co si přivézt ze Španělska?

Kromě gastronomických lahůdek se vyplatí poohlédnout i po ručně vyráběných předmětech. Kožené výrobky jsou vyhlášené, ať už se jedná o tašky, peněženky, nebo pásky. Keramika, ať už z Andalusie, nebo z jiných regionů, má svůj osobitý styl a charakter. Milovníci umění by neměli opomenout:

  • Vějíře – typický španělský suvenýr, v různých barvách a vzorech.
  • Nože – španělské nože jsou známé svou kvalitou a precizním zpracováním. Pozor na legální přepravu ostrých předmětů!
  • Krajky – z oblasti Alpujarras například. Dejte si pozor na kvalitu, snadno se dá poznat, zda je výrobek ručně dělaný, nebo strojový.

Pro větší výběr a autentičtější zážitek se vydejte do menších měst a vesnic. Tam najdete unikátní kousky, které v turistických obchodech nenajdete. A nezapomeňte na suvenýry s regionální tematikou – například keramické figurky, magnetky, nebo drobné šperky. Myslete ale na prostor v kufru!

Jaká místa navštívit ve Španělsku?

Španělsko nabízí nesčetné krásy a zážitky. Plánujete-li cestu, zaměřte se na tato místa:

  • Madrid: Pulzující metropole s bohatou historií, světoznámými muzei (Prado, Reina Sofía) a pulsujícím nočním životem. Nezapomeňte na Retiro park pro relaxaci a královský palác pro nádech historie. Doporučuji ochutnat tradiční tapas!
  • Toledo: Město tří kultur – křesťanské, židovské a muslimské – s impozantní katedrálou a úchvatnými výhledy z hradeb. Je snadno dostupné z Madridu vlakem.
  • Královský komplex El Escorial: Monumentální komplex, zahrnující palác, klášter a mauzoleum, svědčící o moci španělských Habsburků. Přímo u Madridu, ideální pro jednodenní výlet.
  • Barcelona: Kosmopolitní město s Gaudího architekturou (Sagrada Familia, Park Güell), plážemi a živou kulturou. Prozkoumejte gotickou čtvrť a ochutnejte místní paellu. Připravte se na davy turistů.
  • Girona: Okouzlující město na řece Onyar s barevnými domy, středověkými uličkami a židovskou čtvrtí. Ideální pro klidnější prohlídku.
  • Montserrat: Horský klášter s úchvatnými výhledy na katalánské hory. Lanovka na vrchol je nezapomenutelným zážitkem.
  • Valencie: Město s moderní architekturou, krásnými plážemi a historickým centrem s katedrálou a starým městem. Nezapomeňte na Ciudad de las Artes y las Ciencias – futuristický komplex s oceánáriem.
  • Kanárské ostrovy: Souostroví v Atlantiku s různorodou krajinou – od sopečných krajin až po písečné pláže. Každý ostrov nabízí něco jiného: Tenerife s Teidem, Lanzarote s vulkanickou krajinou, Gran Canaria s písečnými dunami…

Tip: Při plánování cesty zvažte dobu vaší návštěvy. Letní měsíce jsou horké, zejména v Andalusii. Na jaře a na podzim je počasí příjemnější a turistické atrakce méně přeplněné.

Doprava: V Španělsku je dobře rozvinutá železniční a autobusová síť. Pro delší vzdálenosti je vhodné využít leteckou dopravu.

Čím udělat díru do mušle?

Pro vrtání díry do mušle vám nemusí stačit jen ruční vrtačka. Máte-li po ruce pouze tenký vrták, například o průměru 1 mm, nezoufejte! S trochou trpělivosti ho zvládnete. Nejdříve si na mušli přesně označte místo, kde chcete díru mít. Pak se pusťte do vrtání. Klíčové je správný postup: vrták otáčejte ve směru hodinových ručiček, abyste mušlí prořízli. Potom, pro vytažení vrtáku, otočte jím proti směru hodinových ručiček. Pamatujete si na to, co mi říkali staří rybáři na Krétě? Říkali, že nejlepší mušle na náramky pocházejí z mělčin kolem ostrova Gavdos. Tamní mušle mají fantastickou hru barev a jsou neuvěřitelně pevné. Při vrtání těchto pevných mušlí doporučuji používat dostatek vody, aby se vrták nepřehříval a mušle se nepoškodila. Voda zároveň pomáhá odvádět piliny, takže lépe vidíte, co děláte. A ještě jeden tip od zkušených cestovatelů: chráněte si prsty! Mušle mohou být ostré a nechtěné pořezání by zkazilo celý zážitek.

Na výrobku z mušlí, jako je třeba náhrdelník, záleží na detailech. Malá dírka, provedená s citem a přesností, může výsledný šperk vylepšit mnohem více než velká, nepřesně vrtaná díra. Nebojte se experimentovat, ale vždycky si dejte načas.

Co vidět v Barceloně za 3 dny?

Barcelona za tři dny? Výzva, ale zvládne se to! Začněte s Sagradou Familií – rezervujte si vstupenky dopředu, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Poté se projděte po Passeig de Gràcia, obdivujte Gaudího architekturu, konkrétně Casa Batlló a Casa Milà (La Pedrera). Večer se projděte po pulzující La Rambla, ale dejte si pozor na kapsáře.

Druhý den se ponořte do umění v Museu Picasso – doporučuji si předem zkontrolovat aktuální výstavy. Poté si odpočiňte v krásném Parc de la Ciutadella, ideálním místem na piknik. Odpoledne prozkoumejte čtvrť Sant Antoni s jejím pulzujícím trhem a autentickou atmosférou – skvělé místo na ochutnávku místních tapas.

Třetí den patří pláži Barceloneta. Doporučuji si ráno zajít na koupání a procházku podél pobřeží. Večer pak vyjeďte na Montjuïc – výhledy na město jsou dechberoucí, a to jak z kopce samotného, tak například z Magického fontány (Font Màgica), která večer nabízí fascinující vodní a světelnou show (zkontrolujte si ale jízdní řád).

Tipy pro efektivní cestování:

  • Využijte barcelonské metro – je efektivní a levné.
  • Kupte si T-casual kartu na cestování MHD.
  • Naučte se pár základních španělských frází – místní to ocení.
  • Ochutnejte místní speciality – paella, tapas, crema catalana.

Další zajímavosti (pokud vám zbude čas):

  • Gotická čtvrť s křivolakými uličkami a historickými budovami.
  • Park Güell s fantastickými Gaudího díly.
  • Katedrála Barcelony.

Co se nesmí převézt ze Španělska?

Převážet ze Španělska se nesmí řada věcí, především ohrožené druhy flóry a fauny chráněné mezinárodní dohodou CITES. To zahrnuje více než 800 druhů, a osobní zkušenost z desítek navštívených zemí mi potvrzuje, že celníci to berou velmi vážně.

Kaktusy, orchideje a korály jsou oblíbenými, ale nelegálními suvenýry. Mnoho turistů si neuvědomuje, že i obyčejně vypadající mušle mohou patřit mezi chráněné druhy.

Želvy a jejich vejce jsou dalším příkladem. Kontroly na letištích a v přístavech se v posledních letech zpřísnily, a pašování těchto předmětů se trestá vysokými pokutami a v některých případech i vězením.

Nepodceňujte to! Nejde jen o ochranu přírody, ale i o vaši osobní bezpečnost. Před cestou si ověřte, co je a co není povoleno převážet, a raději se vyhněte všem produktům, u kterých máte pochybnosti o jejich legálním původu. I zdánlivě neškodný suvenýr může znamenat nepříjemnosti a drahé právní problémy.

Co nedělat ve Španělsku?

Španělsko je nádherná země, ale i zde platí pravidlo, že znalost místních zvyklostí vám ušetří mnoho nepříjemností. Co se tedy vyvarovat?

Čas oběda a večeře: Příchod na večeři před devátou hodinou je společenský faux pas. Španělé si večeři užívají pomalu, s rodinou a přáteli, a proto je důležité respektovat tento rytmus. Oběd se obvykle koná mezi 14:00 a 16:00 hodinou. Připravte se na delší stolování, je to součást jejich kultury.

Zvyklosti ohledně zdravení: Podávání ruky ženám je sice méně běžné než mezi muži, ale zdvořilost vždy ocení. V některých oblastech, zejména na jihu, je běžnější polibek na tvář (beso) mezi známými. Vždy se řiďte kontextem a chováním místních.

Jídlo: Španělská kuchyně je nesmírně rozmanitá. Od tapas v Andalusii po paella ve Valencii – každý region nabízí něco jiného. Nepodceňujte bohatost a pestrost nabídky. Vyvarujte se stereotypního pohledu na španělskou kuchyni a dejte si záležet na objevování regionálních specialit. Nechte si poradit v restauracích – obsluha vám ráda pomůže s výběrem.

Stereotypy: Španělé nejsou monolitní skupina. Každá oblast má svou vlastní kulturu, zvyky a historii. Generalizace a házet všechny Španěly do jednoho pytle je nezdvořilé a neukazuje to vaši kulturní senzitivitu.

Politika: Politika je citlivé téma téměř všude na světě, a Španělsko není výjimkou. Pokud nechcete vyvolat konflikt, vyhněte se politickým diskuzím, zvláště s neznámými lidmi.

Jazyk: Znalost alespoň několika základních španělských frází (hola, gracias, por favor, de nada) je vždy vítaná a značí úctu k místní kultuře. Lidé ocení vaši snahu, i když to nebude perfektní.

Denní rytmus: Španělé si dávají po obědě siestu. Obchody a úřady bývají zavřené, a proto se s tím počítejte při plánování aktivit. Není nutné se přizpůsobovat siesta režimu úplně, ale je dobré jej respektovat.

Shrnutí: Respektujte místní zvyky, ochutnejte španělskou kuchyni a nenechte se odradit jazykovou bariérou. Buďte ohleduplní a otevření novým zážitkům, a budete si váš pobyt ve Španělsku užívat naplno.

Co vidět v Barceloně za 4 dny?

Čtyři dny v Barceloně? Skvělé! To vám bohatě stačí na prozkoumání hlavních památek a zažití typické barcelonské atmosféry. Sagrada Familia, Gaudího monumentální dílo, si zaslouží alespoň půl dne – rezervujte si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám! Nezapomeňte si prohlédnout i interiéry, jsou úchvatné.

Park Güell, další Gaudího skvost, nabízí fantastické výhledy na město a jeho osobitou architekturu. Doporučuji navštívit ho ráno nebo večer, abyste se vyhnuli největším davům. Kousek odtud najdete Casa Milà (La Pedrera) – další Gaudího mistrovské dílo, které stojí za vidění, i když se rozhodnete vynechat Casa Batlló (je to otázka preferencí).

Barri Gòtic, gotické staré město, je labyrint úzkých uliček, skrytých náměstí a malebných kaváren. Ztratit se tady je skoro nutností, abyste objevili jeho kouzlo. Nezapomeňte navštívit Katedrálu Barcelonskou.

Pláž La Barceloneta je ideálním místem k odpočinku a procházce po promenádě. Večer si zde můžete vychutnat tapas a sledovat západ slunce nad mořem. Vítězný oblouk je krásný, ale na prohlídku vám bohatě stačí 30 minut.

Doporučuji pořídit si kartu Hola Barcelona Travel Card pro neomezenou jízdu MHD, ušetří vám to čas i peníze. Nebojte se využít i metro, je rychlé a efektivní. A nezapomeňte ochutnat místní speciality – paella, tapas, crema catalana… Barcelonská gastronomie je sama o sobě zážitkem.

Co se nesmí vyvážet ze Španělska?

Takže, co nesmíš vyvézt ze Španělska? Zapamatuj si, že se to týká hlavně věcí s přísnými předpisy. To jsou například chráněné rostliny, ať už to jsou vzácné květiny z Pyrenejí, nebo obyčejně vypadající kaktus. Zbraně jsou jasná věc, ale pozor na repliky – ty taky mohou být problém. Starověké nálezy, to je samozřejmě tabu. Vždycky si ověř, zda je daný předmět povoleno vyvézt. A co turisty často překvapí – korály a mušle! I když vypadají jako maličkost na památku z dovolené, jejich sběr a vývoz je často zakázaný, zvláště ty z chráněných oblastí jako jsou národní parky. Před cestou si proto vždycky zkontroluj aktuální legislativu ohledně vývozu předmětů ze Španělska, ať se ti nestane, že ti na letišti zabaví památku, a ještě k tomu dostaneš pokutu. Můžeš si stáhnout nějakou aplikaci, která ti s tím pomůže. A hlavně – foťte a natáčejte, památky si uchovejte v digitální podobě – to je bezpečné a legální.

Odkud se nesmí vozit mušle?

Z Egypta si rozhodně nevoz’te mušle, ani kdyby byly prázdné. Stejně tak zapomeňte na korály, i ty vyplavené. Platí to i pro jiné země s přísnými předpisy na ochranu mořského prostředí. Tyto předměty, i když se zdají neaktivní, jsou důležitou součástí ekosystému – slouží jako úkryt pro drobné živočichů, podílejí se na koloběhu živin. Dovoz může být pokutován, někdy i značně. Focení je ale naprosto v pořádku – zachyťte krásy moře na fotografiích, ne v kufru. Všímejte si cedulí s informacemi o ochraně přírody v dané lokalitě. Mnoho zemí má specifická nařízení ohledně sběru mořských suvenýrů, takže si před cestou ověřte platnou legislativu. I zdánlivě neškodný sběr může mít negativní dopad na křehký ekosystém.

Co si dát ve Španělsku?

Paella – ano, tohle národní jídlo musíte ochutnat! Ale pozor, paella není jen jedna. Existují stovky variací, od klasické s mořskými plody a kuřecím masem až po vegetariánské verze. Nejlepší paella se podává v přímořských oblastech Valencijského společenství, kde vznikla.

Tortilla de patata – španělská bramborová omeleta. Zní jednoduše, ale její chuť je nezapomenutelná. Tajemství tkví v perfektní kombinaci brambor, vajec a cibule. Můžete ji ochutnat skoro všude, ale nejlepší je ta čerstvě připravená v malé rodinné restauraci.

Pintxos – baskické tapas, malé kousky jídla na chlebových kouscích. Nabídka je nekonečná – od sýrů a šunky přes mořské plody až po pikantní varianty. Je to skvělý způsob, jak ochutnat mnoho různých chutí.

Tapas – obecně malé porce jídla, které se podávají k nápojům. Je to skvělý způsob, jak si pochutnat na různých španělských specialitách bez nutnosti objednávat plné porce. Každý bar má svou specialitu.

Patatas bravas – smažené brambory s pikantní omáčkou brava a majonézou – jednoduché, ale neskutečně chutné. Vždycky si dejte alespoň porci, abyste si ověřili, že to není jenom hype.

Kroketky (Croquetas) – křupavé, smažené kousky s různými náplněmi, nejčastěji s jamónem nebo šunkou. Tyto malé laskominy jsou neodolatelné.

Empanadas – malé pečivo plněné masem, sýrem nebo zeleninou. Každý region má své specifické recepty.

Gambas al ajillo – krevety na česneku – jednoduchá, ale nádherně aromatická a chutná specialita.

Nezapomeňte ochutnat i místní vína – Rioja, Ribera del Duero, Sherry – každá oblast má svá unikátní vína. Dobrou chuť!

Kam v Barceloně zadarmo?

V Barceloně je spousta možností, jak se skvěle pobavit bez utraty jediné koruny. Zde je můj tip na TOP 3 zdarma aktivit, upravený pro rok 2025:

  • Park Güell: Ano, vstup je zpoplatněn, ale můžete si užít jeho bezplatnou část s úžasnými výhledy na město. Doporučuji jít brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli davům a lépe si prohlédli Gaudího architekturu. Nezapomeňte se procházet po méně frekventovaných cestičkách, objevíte tak skrytá zákoutí. Vstup do placené zóny je nutné rezervovat online předem.
  • Magická fontána Montjuïc (Font Màgica de Montjuïc): Zde je vstup skutečně zdarma! Představení s hudbou a světlem se konají večer, rozvrh je nejlepší zkontrolovat online před cestou, jelikož se může v průběhu roku měnit. Doporučuji si najít místo s dobrým výhledem alespoň 30 minut před začátkem show. Nezapomeňte na fotoaparát!
  • Procházka po Barceloně a prohlídka památek: Tibidabo a chrám Nejsvětějšího Srdce Ježíšova jsou sice krásné, ale vyžadují více času a případně cestu autobusem/lanovkou. Místo toho doporučuji procházku po Gotické čtvrti s jejími úzkými uličkami a starobylými stavbami, návštěvu La Rambly (i když je turistická, má své kouzlo) a prohlídku Barcelonety – barcelonské pláže. Zde si můžete zdarma užívat atmosféru města a obdivovat architekturu.

Tip: Nepodceňujte sílu místní hromadné dopravy. Barcelona má skvěle fungující metro a autobusy, které vám ušetří čas a peníze při cestování po městě.

Jak dlouho trvá prohlídka Sagrada Família?

Prohlídka Sagrada Família s průvodcem a vstupem na věže zabere cca 2 hodiny. To zahrnuje prohlídku baziliky i výstup na věže, takže si to naplánujte do itineráře. Doporučuji rezervovat si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli nekonečným frontám – ušetří vám to čas a nervy. Počítejte s tím, že se hodně chodí, takže pohodlná obuv je nutností. Kromě samotné baziliky se podívejte i na Gaudího detaily – fasády jsou úchvatné a plné symboliky. Pokud máte čas, prozkoumejte i okolí – park kolem Sagrada Família nabízí příjemné místo na odpočinek po prohlídce. Určitě si vezměte fotoaparát – výhledy z věží jsou nezapomenutelné! Nezapomeňte na pití, zvláště v horkém počasí.

Kolik peněz si vzít do Španělska?

Na Španělsko? Finanční rezerva je základ! Nepodceňujte drobné výdaje – káva, pečivo, suvenýry se sčítají. Počítejte s fakultativními výlety, ty bývají skvělé, ale drahé. A pak je tu zdravotní péče – cestovní pojištění je nutnost, ale i s ním můžete mít nečekané výdaje na léky.

Doporučuji:

  • Platba kartou: Většina míst přijímá karty, ale drobné obchody, trhy a menší restaurace raději hotovost.
  • Hotovost: Mějte u sebe menší částku eur na drobné platby a případné nouze – ideální jsou bankovky o nominálních hodnotách 10, 20 a 50 eur.
  • Bankomaty: Jsou všudypřítomné, ale poplatky za výběr se liší, proto se před cestou informujte u své banky.

Na 8-15 dnů? 100-150 € na osobu je minimum, pokud se nebudete zdržovat v luxusních hotelech a restauracích. Pro delší pobyt, nebo pro vyšší nároky na komfort, počítejte s vyšší částkou.

  • Levněji: Ubytování v hostelu, vaření vlastního jídla, zdarma dostupné aktivity jako procházky po pláži, navštívení parků.
  • Dražší: Luxusní hotely, drahé restaurace, množství placených atrakcí a výletů.

Tip pro zkušeného cestovatele: Neberte si všechny peníze najednou, část nechte doma nebo na bezpečnostním místě. Rozložte si peníze na celou dobu pobytu a pravidelně kontrolujte, co jste utratil/a.

Co vědět před cestou do Španělska?

Situace ohledně vstupních požadavků do Španělska se dynamicky mění, proto vždy ověřte aktuální pravidla na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a španělských úřadů před cestou. Můj osobní zážitek z června 2025 ukazuje, jak rychle se situace může změnit. V daný okamžik (5.6.2021) neexistovaly výhody pro očkované ani pro osoby, které prodělaly COVID-19. Negativní PCR test starší než 72 hodin byl povinný pro všechny. Již od 7.6.2021 se však situace změnila a očkovaní a osoby s prokázanou prodělanou nemocí měli výjimky.

Kromě aktuálních COVID-19 pravidel je důležité si uvědomit:

  • Dokumenty: Platný cestovní pas či občanský průkaz s dostatečnou platností.
  • Zdravotní pojištění: Doporučuje se sjednat komplexní cestovní pojištění pokrývající i případná onemocnění.
  • Měna: Euro (€). V menších obchodech a turistických oblastech se často používají platební karty, ale hotovost se stále hodí.
  • Jazyk: Španělština. V turistických oblastech se ale s angličtinou domluvíte.
  • Klima: Španělsko má velmi různorodé klima v závislosti na regionu. Zvažte oblečení vhodné pro danou oblast a roční období.
  • Doprava: Většina měst má dobrou veřejnou dopravu, ale pro některé oblasti je výhodnější pronájem auta. Dávejte si pozor na parkování v centrech měst.
  • Bezpečnost: Stejně jako v každé zemi, i ve Španělsku je potřeba být obezřetný, zejména v přeplněných turistických oblastech. Dbejte na svá zavazadla a osobní cennosti.

Plánujte předem:

  • Letiště: Zarezervujte si letenky a transfer z/na letiště s dostatečným předstihem.
  • Ubytování: Rezervujte si ubytování dle vašeho rozpočtu a preferencí.
  • Aktivity: Naplánujte si, co chcete ve Španělsku navštívit a udělat. Můžete si předem zakoupit vstupenky na památky a atrakce.

Co ochutnat v Alicante?

V Alicante ochutnejte především arròs a banda, rýžové jídlo s mořskými plody, typické pro pobřeží. Nezaměňujte ho s paellou! Jeho charakteristickou chutí je vývar, ve kterém se rýže vaří. Doporučuji ho ochutnat v malé, rodinné restauraci, abyste si užili autentickou atmosféru.

Dalším regionálním pokladem je fideuà – pokrm z tenkých nudlí, připomínající paellu, ale s výrazně odlišnou texturou. Obě jídla se často připravují s různými druhy mořských plodů, které jsou v této oblasti čerstvé a výtečné.

Pro milovníky sladkého je tu turrón de Jijona, slavný nugát z Jijony, s charakteristickou měkkou a krémovou texturou. Doporučuji ochutnat i coca amb tonyina, slaný koláč s tuňákem, skvělý jako lehké občerstvení.

Pokud chcete ochutnat něco méně turistického, zkuste arròs amb fesols i naps (rýže se fazolemi a chobotnicí), borreta (druh dušeného masa) nebo pebrereta (papříková omáčka). A pro opravdové gurmany – nezapomeňte na gamba roja de Denia, krásně červené krevety z Denie, považované za lahůdku.

Jak se obléct do Sagrada Familia?

Sagrada Família je impozantní klenot Gaudího architektury, ale pamatujte, že je to především aktivní katolický chrám. Vhodný oděv je proto nezbytností, ne jen doporučením. Myslete na to jako na návštěvu důležitého historického místa a oblékněte se s úctou. Znamená to vyhnout se oděvům odhalujícím ramena, kolena a břicho. Žádné minišaty, tílka, šortky nad kolena, ani topy bez ramínek. Klidně si vezměte lehkou šálu nebo svetr, abyste se přizpůsobili případné změně teploty v interiéru. Dámy, elegantní šaty nebo sukně s lehkou halenkou jsou skvělou volbou. Pánové by měli volit dlouhé kalhoty a košili s rukávy. Myslete na to, že se v kostele budete pohybovat a budete chtít být pohodlně. Ať už se jedná o pohodlné kalhoty nebo sukni, dběte na úctu k místu.

Mimochodem, prohlídka Sagrada Família trvá obvykle 2-3 hodiny, takže se pohodlně oblékněte. Doporučuji si předem rezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám a plně si užili Gaudího mistrovské dílo.

Kolik stojí vstup do Sagrady?

Vstupné do Sagrada Família se liší podle toho, co chcete vidět. Pouhý vstup do kostela stojí 26 € pro dospělé, 24 € pro studenty, mladé do 30 let a děti (nad 11 let), 21 € pro seniory a zdarma pro děti do 11 let a držitele průkazu ZTP/P a jejich doprovod. Chcete-li navštívit i věž, připravte si 36 € (dospělí), 34 € (studenti, mladí do 30 let, děti nad 11 let), 28 € (senioři). Doprovod ZTP zaplatí za vstup do kostela a věže 10 €. Děti do 11 let a držitelé ZTP/P mají vstup zdarma i do věže. Doporučuji si vstupenky koupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám, které se mohou natahovat i několik hodin. Na místě je možné si vstupenky koupit, ale s rizikem čekání. Online rezervace vám umožní vybrat si konkrétní čas vstupu. Vstupenky zahrnují audioprůvodce v češtině. Prohlídka celého komplexu Sagrada Família zabere minimálně 2-3 hodiny. Nezapomeňte se pohodlně obléct, protože budete hodně chodit.

Kolik stojí oběd ve Španělsku?

Oběd ve Španělsku se cenově hodně liší. Záleží na typu restaurace a lokalitě. Obecně je to dražší než v Česku, ale stále přijatelné.

Menu del día je skvělý způsob, jak se levně najíst. Za 7-10€ dostanete tříchodové menu v průměrné restauraci. Tohle je skvělá volba pro oběd. Často zahrnuje předkrm, hlavní chod a dezert s nápojem.

Večeře je obvykle dražší. V restauraci střední cenové kategorie počítáte s 20€ na osobu. V turistických oblastech očekávejte vyšší ceny.

  • Tapasy: Skvělý způsob, jak ochutnat různé španělské speciality. Ceny se liší, ale dá se najíst i za menší částku než u menu del día, pokud si dáte jen pár tapas.
  • Supermarkety: Pro levnější variantu oběda/večeře zkuste supermarkety. Můžete si koupit sendviče, pečivo, ovoce a další.

Tip: V menších městech a mimo turistické zóny najdete levnější restaurace s autentickou kuchyní.

  • Hledejte restaurace, kde jedí místní.
  • Vyhněte se restauracím přímo na hlavních turistických trasách.
  • Podívejte se na jídelní lístek před vstupem do restaurace.

Co potřebuji na cestu do Španělska?

Do Španělska? Super! Na cestu potřebuješ platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Letadlo? Pas je nutností. Vlakem nebo autem? Občanku stačí ukázat při vstupu do Schengenu – uvnitř už žádné kontroly nejsou, takže si to užívej naplno.

Tipy pro aktivního turistu:

  • Pojištění: Nepodceňuj cestovní pojištění, a to i v rámci Schengenu! Zranění nebo ztráta zavazadel se může stát i v Španělsku.
  • Evropská karta zdravotního pojištění: S sebou! Ušetří ti starosti s placením zdravotní péče.
  • Praktické věci: pohodlná obuv (na túry!), sluneční brýle, opalovací krém (i v zimě!), repelent proti komárům (v závislosti na oblasti a ročním období), lékárnička s nezbytnostmi.

Plánuj podle aktivity:

  • Trekking: Mapa, kompas, GPS, dostatek vody a energie.
  • Cyklistika: Pumpa, sada na opravu kol, helma, mapa cyklotras.
  • Horolezectví: Vybavení dle náročnosti, zkušenost a průvodce (doporučeno!).
  • Vodní sporty: Vybavení dle aktivity, informace o počasí a proudech.
Scroll to Top