Proč je na Havaji teplo?

Stabilita teploty na Havaji je dána specifickou geografickou polohou a atmosférickými podmínkami. Jedná se o kombinaci faktorů, které vedou k relativně konstantním teplotám po celý rok.

  • Polohové faktory: Havajské ostrovy se nacházejí v subtropickém pásmu Tichého oceánu, jižně od zón proměnlivého počasí (35° a 65° severní šířky). Tato poloha je mimo dosah výrazných sezonních změn, charakteristických pro vyšší zeměpisné šířky.
  • Vliv stabilního anticyklonu: Ostrovy leží pod vlivem stabilního pacifického anticyklonu, který zajišťuje převážně slunečné a suché počasí. Tento tlakový systém minimalizuje výskyt bouří a dalších extrémních meteorologických jevů.

Doplňující informace o teplotních poměrech:

  • Průměrná roční teplota vzduchu na Havaji se pohybuje v rozmezí 21 až 27 stupňů Celsia. Kolísání teplot je minimální a poskytuje příjemné klima po celý rok.
  • Teplota mořské vody je rovněž relativně stabilní, s průměrnou roční hodnotou mezi 22 a 26 stupni Celsia. Teplá oceánská voda dále změkčuje klima a ovlivňuje teplotní režim ostrovů.
  • Havajské ostrovy jsou zřídka postiženy extrémními povětrnostními jevy, jako jsou hurikány, tornáda či silné mrazy. Vliv pacifického anticyklonu a geografická poloha ostrovů poskytují značnou ochranu před těmito jevy.

Jaké klimatické pásmo panuje na Havajských ostrovech v zimě?

Klimatická pásma Havajských ostrovů

Klima Havajských ostrovů je značně diverzifikované, což je důsledkem jejich členitého terénu a rozmanitosti nadmořských výšek. Zatímco níže položené oblasti vykazují typické tropické klima, ve vyšších polohách se projevují vlivy nadmořské výšky. Významný vliv má také orografie ostrovů a jejich poloha v oblasti pasátů, která ovlivňuje rozložení srážek.

V zimním období se na ostrovech projevují následující klimatické typy:

  • Tropické suché klima je charakteristické pro nížinné oblasti. Průměrná zimní teplota se pohybuje kolem 22 °C, letní teploty dosahují přibližně 29 °C. Srážky jsou relativně řídké a vyskytují se převážně ve formě krátkodobých lijáků.
  • Tropické suché a vlhké subtropické klima je typické pro návětrné svahy hor. Zde se průměrná zimní teplota pohybuje kolem 18 °C a letní kolem 24 °C. Srážky jsou bohatší než v nížinách, převážně ve formě dešťů a mlh.
  • Mírné teplé klima se suchým létem se vyskytuje ve vysokohorských oblastech. Průměrná zimní teplota zde klesá na přibližně 10 °C a letní na 18 °C. Srážky jsou hojnější a vyskytují se jak ve formě sněhu, tak deště.

Celkově lze říci, že klima Havajských ostrovů je velmi příjemné a vhodné pro život. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 24 °C a teplota mořské vody kolem 23 °C. To vše z ostrovů dělá populární turistickou destinaci celosvětově.

Kolik stupňů je v zimě v tropickém pásu?

V tropickém pásu se vyznačují mírné zimy s minimálními teplotami nepřesahujícími 14 °C. V létě zde panuje vedro s teplotami mezi 30 a 35 °C. Tyto rozmezí se však mohou lišit v závislosti na konkrétní lokalitě a nadmořské výšce.

Pro tropické pásmo je typická rozmanitost vlhkosti a existují zde jak aridní (suché) oblasti, jako jsou pouště a polopouště, tak humidní (vlhké) oblasti, jako jsou savany a tropické lesy.

Během roku zde převládají pasáty a jsou patrná sezónní kolísání teplot, zejména na kontinentech.

V jakém klimatu je nejchladnější zima?

Nejchladnější zimy se zaznamenávají v Jamalsko-něněckém autonomním okruhu v Rusku, kde byly naměřeny teploty až -67 °C. Tyto extrémně nízké teploty byly zaznamenány v různých letech a stoletích.

Jaké je nejsušší klimatické pásmo?

Nejsušší klimatická pásma na Zemi jsou arktické a antarktické:

  • Představují nejsušší oblasti na planetě.
  • Nacházejí se v polárních oblastech.
  • Kontinentální klima je typické pro Antarktidu, Grónsko a Kanadské arktické souostroví. Extrémně nízké srážky a permafrost jsou dominantními rysy těchto oblastí.

Scroll to Top