Ptáci jsou teritoriální stvoření, a tak krmítko navštěvují jen v rámci svého revíru. Můžete se setkat s agresivním chováním dominantních jedinců vůči ostatním. Například sýkorky se o potravu rády poperou, zatímco kosové jsou spíše samotářští. Druhové složení na krmítku se mění i s ročním obdobím a dostupností přirozené potravy. Zajímavost: Čížci, milovníci drobných semen a drcené slunečnice, se shlukují na krmítka především v únoru a březnu, když jim dochází semena z olší. Olše je pro ně důležitým zdrojem potravy a jejich semena jsou snadno dostupná, dokud zůstávají na šiškách. Jakmile semena vypadnou na zem, čížci je už hůře sbírají a krmítka se tak stávají pro ně důležitou alternativou.
Tip pro pozorování ptáků: Umístění krmítka do klidného a dobře přístupného místa, s dostatečným prostorem pro přistání a s rozmanitou nabídkou potravy (slunečnice, ořechy, loj) přiláká větší rozmanitost druhů.
Co je potřeba na chytání ryb?
Základní výbava na rybaření se zdá jednoduchá, ale zkušený cestovatel-rybář ví, že detail dělá dokonalost. Kvalitní prut a naviják jsou samozřejmostí, ale volba závisí na typu lovených ryb a podmínkách. Například lehký prut na pstruhy se výrazně liší od robustního prutu na sumce. Stejně tak naviják – kapacita vlasce, typ brzdy, to vše je klíčové.
Návnady a nástrahy – zde se otevírá nekonečný svět. Od klasických červů a kukuřice, přes umělé nástrahy jako woblery, rotačky a gumové nástrahy, až po specializované návnady pro konkrétní druhy ryb. Zde se vyplatí investice do kvalitních produktů, jejichž účinnost se odrazí v úlovku. Nezapomeňte na vlasec či šňůru, její výběr závisí na typu lovu a síle ryb.
K základním doplňkům patří například kvalitní rybářské kleště, nůž, zásobník na nástrahy a pohodlná brašna na vše potřebné. Nepodceňujte ani ochranu proti slunci a dešti, počasí na vodě je nevyzpytatelné.
Povinná výbava pak zahrnuje vyprošťovač háčků (zásadní pro ochranu ryb i vás!), metr na měření ulovených ryb (pro dodržování předpisů a pro osobní statistiky), podběrák (šetrný k rybám, s vhodnou velikostí síťky) a na Slovensku i podložka pod ryby (zajišťuje ochranu slizu a šupin).
Tip pro zkušenější: Zvažte pořízení polarizačních brýlí pro lepší viditelnost pod vodou a snadnější lokalizaci ryb. Také si promyslete, zda budete potřebovat echolot, zejména při lovu na větších vodách. Pro cestování za rybařením je praktická teleskopická udice, kterou lze snadno přepravovat.
Kolik je lovců Na lovu?
Čtyři lovci, to je klasika! Na lovu jsem viděl mnohé, ale čtyři protivníky jsou vždycky výzvou. Mgr. Dagmar Jandová, “Kvízová dáma”, je legendární. Její znalosti jsou rozsáhlé, sahají od historie přes geografii až po umění. Nepodceňujte ji! Ostatní lovci jsou také ostřílení hráči, zkušení v nejrůznějších oblastech. Doporučuji pečlivě prostudovat mapu světa, historii a kulturu – to jsou oblasti, kde se lovci často pohybují. Připravte se na náročné otázky a nepodceňujte sílu týmové práce. A nezapomeňte na důležitost rychlosti a přesnosti. Úspěch na lovu závisí na kombinaci znalostí a strategie. Dobrá příprava je klíčem k vítězství.
Kolik má IQ Jiří Martínek?
Na castingu jsem absolvoval stootázkový test pokrývající široké spektrum oborů, vyžadující stručné odpovědi. Dosáhl jsem skóre 76 správných odpovědí. Můj typický přístup – obohacení odpovědí o dodatečné informace a kontext – se projevil i zde. Zkušenosti z cest po desítkách zemí mi pomohly v otázkách týkajících se geografie, historie a kultur různých národů. Například otázka o historickém významu Machu Picchu pro Inky mi umožnila prokázat nejen znalost faktu, ale i popsat jeho architekturu, sociální kontext a vliv na incké impérium, což je typické pro mé komplexní uvažování.
To, co mě odlišuje, není pouze široké spektrum znalostí, ale i hluboké pochopení souvislostí. To mi umožnilo úspěšně zodpovědět otázky z oblastí:
- Historie: Od starověkého Říma až po moderní dějiny, s důrazem na kulturní a společenské aspekty.
- Geografie: Nejen znalost polohy států, ale i jejich geografických charakteristik, ekonomiky a geopolitického významu.
- Kultura: Rozumění různým kulturním normám a tradicím, získané z přímých zkušeností z cest.
- Umění: Od renesančních mistrů k modernímu umění, včetně znalosti architektonických stylů.
Moje odpovědi tak reflektovaly nejen znalost samotných faktů, ale i jejich širší kontext a vzájemné propojení. 76 správných odpovědí je tedy jen číselné vyjádření, které neodráží hloubku a komplexnost mých znalostí.
Jak se jmenuje lovec Lišák?
Lovec Lišák, jak se dozvídáme, není jen pouhý lovec, ale i člověk s fascinujícím vzděláním. Jeho životopis svědčí o širokém spektru znalostí a zkušeností. Absolvoval prestižní Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, specializaci Evropská studia, a následně i Právnickou fakultu téže univerzity, s titulem v právu a právní vědě. Tato kombinace společenskovědních a právních znalostí je neobvyklá a otevírá dveře k mnoha zajímavým profesním cestám. Jeho práce překladatele právních textů prokazuje nejen jazykovou zběhlost, ale i hluboké pochopení právní terminologie, což je nezbytné pro přesnou a věrnou interpretaci právních dokumentů. Zkušenost právníka ve státní správě pak dodává jeho profilu další dimenzi – praxi s reálnými aplikacemi právní teorie. Představte si, kolik mezinárodních jednání a složitých případů musel řešit – to je zkušenost, kterou si jen málokdo může dovolit.
Znalost evropských studií navíc napovídá o jeho zájmu o mezinárodní politiku a vztahy, což může být klíčové pro pochopení mnoha globálních dějů. Jeho profesní dráha tak nejspíš nebyla jen o suché teorii, ale i o práci na terénu, o cestování a osobních zkušenostech z různých koutů světa. Tato kombinace akademických znalostí s praktickou zkušeností je vzácná a dělá z Lovce Lišáka fascinující osobnost.
Co je lov na polozenou?
Lov na položenou, neboli jak ho rybáři často označují – lov na těžko, je jednou z klasických a efektivních technik rybaření na udici. Její podstata spočívá v prezentaci nástrahy na dně vodního toku či nádrže. A to s důrazem na její dokonalou fixaci.
Proč “těžko”? Název “lov na těžko” jasně poukazuje na použití poměrně těžkých olověných zátěží. Ty jsou nezbytné pro udržení nástrahy na dně, zejména v proudících vodách, a pro eliminaci nežádoucího pohybu způsobeného proudem. Hmotnost olova se volí dle síly proudu a hloubky.
Co je potřeba?
- Robustní prut: Zátěž klade na prut značnou zátěž, proto je potřeba vybrat kvalitní prut s dostatečnou rezervou.
- Silný vlasec: Podobně jako u prutu, i vlasec musí odolat tahu silné ryby.
- Kvalitní háčky: Volba háčku závisí na typu nástrahy a druhu ryby.
- Olověné zátěže: Důležité je správně zvolit hmotnost dle podmínek lovu.
- Nástrahy: Žížaly, larvy chrostíků, kousky masa – volba závisí na druhu ryby.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Místo lovu: Vždy se zaměřte na místa s potenciálním výskytem ryb. Hloubky, zátoky, proudnice – studujte mapy a pozorujte.
- Přizpůsobení nástrahy: Používejte různé druhy nástrah a jejich kombinací, aby se zvýšila šance na úlovek. Nebojte se experimentovat!
- Trpělivost: Lov na položenou vyžaduje trpělivost. Někdy se nic neděje celé hodiny, ale pak přijde odměna.
- Bezpečnost: Vždy dodržujte bezpečnostní předpisy a respektujte přírodu.
Různé typy zátěží: Kromě klasických olověných zátěží existují i jiné typy – např. závaží s klipsem pro snadnější výměnu, nebo plochá závaží pro efektivnější držení na dně v silném proudu. Experimentujte a najděte to, co vám nejlépe vyhovuje.
Jak se jmenují lovci na nové?
Lovci na nové? Skvělý pořad! Jiří Martínek, Jakub Kvášovský, Dagmar Jandová, Václav Slabyhoudek, Viktorie Mertová a Libor Šimůnek – to jsou jména, která by měl znát každý milovník divočiny a aktivního cestování. Prozkoumávání Česka s nimi je zážitek! Ondřej Sokol jako moderátor dodává pořadu perfektní šmrnc. Hudba Paula Farrera pak skvěle podkresluje dobrodružství v krásné české přírodě. Doporučuji si pořad pustit před každou výpravou – můžete se inspirovat tipy na trasy, naučit se něco o místní fauně a flóře, a hlavně – pořad vás nabudí k vlastnímu objevování. Česko je krásné a plné skrytých klenotů, tak neváhejte a vyrazte na vlastní dobrodružství!
Proč skáčou kapří na hladině?
Viděl jste někdy kapra vyskakovat nad hladinu a s plesknutím dopadat zpět? Tohle fascinující chování kaprovitých ryb má hned několik vysvětlení. Rybáři to sice berou jako jasný signál přítomnosti kaprů, ale pravda je o něco komplexnější. Někteří vědci se domnívají, že skoky souvisí s parazity – kapři se tak zbavují nepříjemných cizopasníků na kůži. Jiná teorie hovoří o potřebě kyslíku, zejména v horkých letních dnech, kdy je voda chudá na kyslík. Kapr tak efektivně „nabere“ vzduch. A samozřejmě, jak už bylo zmíněno, prudké vyskočení je obranný mechanismus – únik před predátorem. V řece se pak tento skok projeví typickou “šípovou vlnou”, kterou zkušení rybáři okamžitě poznají. Zajímavé je, že různé druhy kaprů a dokonce i kapři z různých oblastí vykazují toto chování s různou intenzitou. Například na mé cestě po Amazonce jsem pozoroval podobné chování u amazonských druhů ryb, i když s odlišnými mechanismy a motivy. Studium kapřího vyskakování je tak fascinující pohled do komplexního světa vodních ekosystémů a ukazuje, že i zdánlivě jednoduché chování může skrývat celou řadu důvodů.
Množství vyskakujících kaprů může také indikovat kvalitu vody. V čisté, bohatě okysličené vodě, je toto chování méně časté. Naproti tomu v znečištěné vodě, nebo vodě s nedostatkem kyslíku, se vyskytuje častěji. Při svých cestách po jihovýchodní Asii jsem například zjistil, že lokální populace využívá toto chování jako jeden z indikátorů stavu vodních zdrojů v oblasti.
Další důležitý faktor ovlivňující frekvenci skákání kaprů je období roku a denní doba. Intenzita se může měnit v závislosti na teplotě vody, slunečním svitu a úrovni aktivity kaprů. Důkladné sledování tohoto chování, v kombinaci s monitoringem dalších environmentálních faktorů, nám může poskytnout cenné informace o zdraví vodních ekosystémů. A to je pro cestovatele, milovníka přírody a ochránce životního prostředí, nesmírně cenné.
Jak dlouho smažit třesku?
Treska, ta královna severu! Připravit ji dokonale je umění, ale věřte mi, stojí to za to. Než se pustíte do smažení, důkladně ji umyjte a osušte papírovými utěrkami. Vlhkost je nepřítel křupavé kůrčičky. Pak ji osolte, opepřete a posypte kořením na ryby – já osobně miluji kombinaci s drceným kmínem a sušeným česnekem. Tohle je tip od mé babičky z rybářské vesnice na Lofotech, kde jsem strávil nezapomenutelný měsíc. Tam jsem se naučil, že kvalita surovin je klíčová. Čím čerstvější treska, tím lepší výsledek.
Na pánvi rozpálíme olivový olej – nikdy ne šetřete olejem, ať se ryba krásně orestuje. Z každé strany ji pak orestujeme zhruba 4 minuty. Ale pozor! Tloušťka ryby je rozhodující. Silnější kusy budou potřebovat o pár minut déle. Nejlepší je zkontrolovat si ji špičkou nože – maso by mělo být bílé a propečené až k kosti. Pokud máte pochybnosti, raději ji nechte na pánvi o něco déle. Přespříliš propečená treska je suchá a nevýrazná. Na Lofotech mi říkali, že když je treska hotová, krásně se odlupuje od kosti.
Pro extra chuť a aroma můžete do oleje přidat snítku rozmarýnu nebo tymiánu, nebo i pár stroužků česneku. A po uvaření? Podávejte s citronem, bylinkami a bramborovým salátem, nebo s pečenými bramborami a zeleninovým salátem. Věřte mi, tenhle pokrm se vám bude skvěle hodit k večeru strávenému s dobrou knihou po náročném dni objevování krás České republiky, nebo po návratu z nezapomenutelné cesty do norského fjordu.
Na co chytit lína?
Na líny nejlíp zabírají hnojní žížaly (dendrobeny) – ty prostě musíte mít v batohu! V nouzi poslouží i větší rousnice. Zkuste je napíchnout na háček co nejšetrněji, aby vydržely déle. Další osvědčené nástrahy pro výpravu za líny: masní červi (dobře se skladují v chladném místě), kukuřice (konzerva zabere minimum místa), rohlík (stačí si vzít suchý krajíc), těsto (jednoduše si ho namíchejte z mouky a vody), mini boilie (lehké a skladné) nebo pelety (vhodné i pro lov na feeder). Líni se nejčastěji chytají na pomalu tekoucích vodách s bahnitým dnem, v blízkosti vodní vegetace. Nezapomeňte na dostatek náhradních háčků a pevného vlasce. Pozor na ostré kameny při brodění!
Tip pro aktivní turisty: Pokud se vydáváte na delší výpravu, uchovejte si nástrahy v chladné a vlhké nádobě. Ideální je malá plastová krabička s vlhkým hadříkem. V batohu by měly být odděleny od ostatních věcí, aby se nezašpinily. Dobré místo pro lov je u zarostlých břehů s hustou vegetací a pomalým proudem.
Co musí mít u sebe rybář?
Na ryby se nejezdí jen tak! Kromě základní výbavy, o které si jistě každý rybář ví své, nesmíte zapomenout na důležité dokumenty. Rybářský lístek je samozřejmostí, bez něj ani na břeh. K němu pak potřebujete povolenku k rybolovu, která specifikuje revír a dobu platnosti. Důležité je mít s sebou i seznam revírů, abyste se vyhnuli nepříjemnostem s rybářskou stráží. A co je často opomíjeno? Průkaz totožnosti! Občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas – vždycky se vám to bude hodit, ať už při kontrole, nebo v případě zranění či jiné nepředvídané události.
Zkušený cestovatel a rybář ví, že příroda je nepředvídatelná. Proto doporučuji vzít si i telefon s nabitou baterií – pro případ nouze. A co víc, doporučuji si stáhnout do telefonu offline mapu dané oblasti, abyste se neztratili, zejména v odlehlých revírech. Užitečná je i malá lékárnička s náplastmi, dezinfekcí a léky proti bolesti. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Nezapomeňte ani na dostatek pitné vody, i když se chystáte na ryby jen na pár hodin.
Tip pro zkušenější: Pokud cestujete do zahraničí za rybolovem, informujte se předem o místních zákonech a požadavcích na povolení k rybolovu. Vždy je lepší být připravený a vyhnout se zbytečným problémům.
Kdy se nesmí lovit ryby?
Zákaz lovu ryb se řídí především rybářským řádem, ten určuje denní dobu lovu. Důležité je věnovat pozornost jak limitu úlovků, tak i časovým omezením. V mimopstruhových revírech se lov končí v dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu a září o půlnoci, zatímco v říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru a březnu o 22:00.
Nepodceňujte místní předpisy! Liší se podle revíru a často se upravují. Můžete narazit na úplné zákazy lovu v určitých obdobích, například během tření ryb, nebo na omezení používaných nástrah. Před výpravou si vždy ověřte platné podmínky na příslušné stránce Českého rybářského svazu nebo u místního rybářského hospodáře. Nezapomeňte na platnou povolenku! Bez ní hrozí vysoké pokuty.
Tip pro zkušenější: Sledujte počasí. V bouřce ryby většinou neberou. Naopak, po dešti může být lov naopak velmi úspěšný.
Co je potřeba k rybarskému lístek?
Rybářský lístek v České republice? Základní podmínkou pro získání klasického rybářského lístku je složení zkoušky z rybářského práva. Od roku 2018 je ale k dispozici i praktická alternativa – krátkodobý lístek na 30 dní, bez nutnosti zkoušky. Tento systém je poměrně unikátní v porovnání s některými zeměmi, kde jsem cestoval, například v Norsku, kde je přístup k rybaření v mnoha oblastech volný, s výjimkou komerčního lovu. Nebo v Kanadě, kde systém licencování je velmi regionálně specifický a často vyžaduje online registraci. V České republice pak po absolvování zkoušky, či po zakoupení krátkodobého lístku, je potřeba povolenku k lovu získat u místní organizace Českého rybářského svazu (ČRS). Cena a dostupnost povolenky se liší dle oblasti a členství v ČRS – členové mají obvykle výhodnější podmínky. Nezapomeňte, že pravidla se mohou v jednotlivých revírech lišit, proto se před lovem vždy informujte o místních předpisech – omezení délky, množství, doby lovu a povolené náčiní jsou běžné. Mnoho zemí, např. Skandinávské státy, má velmi striktní pravidla ohledně ochrany vodních ekosystémů a udržitelného rybolovu, a to se promítá i do legislativy a systému licencování.
Co je povinná výbava na ryby?
Povinná výbava na ryby se liší podle země a dokonce i podle konkrétní vodní plochy. Základní výbava, kterou by měl mít každý rybář, zahrnuje kvalitní prut a naviják, vhodné vlasce či šňůry, a samozřejmě návnady a nástrahy. Ty se liší v závislosti na druhu ryb a metodě lovu – od klasických červů a kukuřice až po sofistikované umělé nástrahy. V mnoha zemích, včetně České republiky, je praktické mít s sebou i několik doplňků, které značně usnadní a zpříjemní rybařský zážitek. To zahrnuje například kvalitní nůžky na vlasec, kbelík na návnady, a sluneční brýle s polarizačními filtry, které zlepší viditelnost pod vodou.
Povinná výbava, kterou vyžadují zákony, je klíčová pro zodpovědný rybolov. Zde se už země od země liší. V Česku patří k povinné výbavě:
- Vyprošťovač háčků: Zásadní pro rychlé a šetrné uvolnění háčku z úst ryby.
- Metr: Pro přesné měření úlovků, důležité pro dodržování zákonných limitů velikosti ryb.
- Podběrák: Pro šetrné vylovení větších ryb, chrání jak rybu, tak i rybáře před zraněním.
- Podložka pod ryby (na Slovensku): Na Slovensku je podložka pod ryby povinná a je to důležité pro ochranu slizu ryb, což zlepšuje jejich šance na přežití po vypuštění zpět do vody. V jiných zemích to může být doporučeno, ale nemusí být povinné. Vždy si ověřte místní předpisy.
Doplňková, ale velice užitečná výbava, kterou doporučuji z vlastní zkušenosti z cest po světě:
- Solární nabíječka: Pro dobíjení telefonu a jiných elektronických zařízení.
- Voděodolné pouzdro na telefon: Pro ochranu telefonu před vodou a prachem.
- Kompas a mapa: Pro orientaci v terénu, obzvláště v odlehlých oblastech.
- Lékarnička: Pro ošetření drobných poranění.
Pamatuje se vždy na to, že zákonné požadavky na rybolovnou výbavu se mohou lišit. Před cestou na ryby do jiné země si důkladně prostudujte místní předpisy a pravidla, abyste se vyhnuli pokutám a přispěli k udržitelnému rybolovu.
Kdy se loví zvěř?
Lov zvěře v České republice je řízen striktními termíny, které se liší dle druhu. Plánujete-li výlet do české přírody v období lovu, je důležité si tyto termíny uvědomit z bezpečnostních důvodů, ale i kvůli respektu k přírodě a myslivcům. Následující tabulka shrnuje období lovu vybraných druhů srstnaté zvěře:
Jelenec běloocasý (Odocoileus virginianus): Lov jelenů, laní a kolouchů je povolen od 1. září do 31. prosince. Tato majestátní zvířata jsou symbolem mnoha amerických států, ale v Česku se stala poměrně rozšířeným druhem. Při turistice v lesích, zejména v jejich typických biotopech – listnatých a smíšených lesích s dostatkem pastvy – je potřeba zvýšené opatrnosti, obzvláště v tomto období.
Jezevec lesní (Meles meles): Lov jezevců je možný od 1. září do 30. listopadu. Tito noční tvorové jsou fascinující a užiteční obyvatelé lesů. Jejich nory jsou komplexní systémy chodeb a komor, které mohou sahat hluboko pod zemský povrch. Setkání s jezevcem je poměrně vzácné, ale v případě, že ho potkáte, dodržujte odstup a nerušte ho.
Kamzík horský (Rupicapra rupicapra): Lov kamzíků, kamzic a kamzíčat probíhá od 1. října do 31. prosince. Tato horská zvířata jsou perfektně adaptovaná na drsné podmínky vysokých hor. Pozorování kamzíka v jeho přirozeném prostředí je nezapomenutelným zážitkem, ale vyžaduje dobrou fyzickou kondici a zkušenosti s horskou turistikou.
Koza bezoárová (Capra aegagrus): Lov koz, koz a kůzlat je povolen od 1. září do 31. prosince. Tento druh je typický pro horské oblasti a jeho pozorování vyžaduje podobnou opatrnost a připravenost jako u kamzíka horského. Nezapomeňte, že v horském terénu je nutné dodržovat bezpečnostní opatření a informovat o vašich plánech někoho blízkého.
Poznámka: Uvedené termíny jsou pouze informativní a mohou se lišit v závislosti na konkrétních honebních revírech a rozhodnutích mysliveckých sdružení. Před plánovanou návštěvou lesa nebo hor se doporučuje zkontrolovat aktuální informace na webových stránkách příslušných orgánů. Vždy respektujte myslivce a dodržujte platná nařízení.
Jak daleko má být háček od krmítka?
Optimální vzdálenost háčku od krmítka se pohybuje mezi 7 a 40 cm, ale to je jen orientační údaj. Zkušenost z mnoha rybářských výprav po celém světě mi ukázala, že tato vzdálenost je značně variabilní a závisí na mnoha faktorech.
Typ nástrahy je klíčový:
- Plovoucí nástrahy vyžadují kratší návazec, často jen 5 cm, ideálně s bročkem pro zatažení pod hladinu.
- Na nástrahy na vlasu (např. rousnice) je zase vhodnější delší návazec, 15-20 cm, aby se nástraha volně pohybovala a lákala ryby.
Proud a hloubka hrají důležitou roli: V rychle tekoucích řekách je kratší návazec nutností, aby nástraha zůstala v blízkosti krmítka. V klidnějších vodách si můžete dovolit delší návazec. Hloubka také ovlivňuje optimální délku – v mělkých vodách se vyplatí kratší, v hlubších delší návazec.
Druh ryby: Znalost zvyklostí a nástrah preferovaných cílovými druhy ryb je nezbytná. Zkušenost z lovů v Amazonii mi například ukázala, že zdejší dravé ryby často preferují nástrahy umístěné dále od krmítka.
Experimentujte: Nebojte se experimentovat s délkou návazce a pozorujte reakce ryb. Pouze tak naleznete optimální délku pro dané podmínky a typ rybolovu.
Co znamená slovo lov?
Lov, to není jen prosté pronásledování a chycení zvěře, jak by se mohlo zdát. Je to komplexní proces s hlubokými kořeny v biologii a etologii, základní mechanismus přežití v přírodě. Predátorství, to je jeho podstata – získávání potravy usmrcením jiné bytosti. V amazonském pralese sleduji indiány, kteří loví šípy, jejichž technika se předává po generace. Je to souboj o přežití, kde rovnováha ekosystému závisí na tomto cyklu života a smrti. V africké savaně jsem zase pozoroval lvy, jejichž lov je mistrovským dílem strategie a spolupráce. Překvapivé je, že i zdánlivě krutý akt lovu je zásadní pro udržení biologické rozmanitosti. Bez predátorů by se populace kořisti vymkla kontrole a narušila by se celá potravní síť. Je to složitý systém vzájemných vztahů, kde každý kus má své místo. Z pohledu člověka se lov stal také zdrojem obživy a kultury, od pradávna spojovaný s rituály a tradicemi. Dnes se stále častěji diskutuje o etických aspektech lovu a jeho udržitelnosti, o důležitosti ochrany ohrožených druhů a o zodpovědném přístupu k přírodním zdrojům.
Lov není jen o zabíjení, je to o životě, smrti a křehké rovnováze ekosystému. Je to fascinující a zároveň komplexní téma, které si zaslouží hlubší pochopení.