Tichý oceán představuje oblast s vysokým výskytem tsunami, a to především díky značné seismické a vulkanické aktivitě podél Tichomořského ohnivého kruhu (také známého jako Tichomořský vulkanický pás).
Tento pás, charakteristický hustou sítí aktivních vulkánů a tektonických zlomů, činí celý region mimořádně zranitelným vůči silným zemětřesením a následným tsunami. Intenzivní pohyby litosférických desek v této oblasti vedou k akumulaci energie, která se periodicky uvolňuje v podobě devastujících zemětřesení, jež následně vyvolávají mohutné vlny tsunami ohrožující rozsáhlé pobřežní oblasti.
Předpověď tsunami pro rok 2024: Aktuální situace
V důsledku silného zemětřesení v Tichém oceánu byla vyhlášena výstraha před tsunami pro obyvatele japonských ostrovů Ogasawara a Izu.
- Japonské ostrovy Ogasawara a Izu se nacházejí jižně od Tokia.
- Výstraha před tsunami byla vydána v reakci na nedávno zaznamenané zemětřesení v Tichém oceánu.
- Obyvatelům se důrazně doporučuje, aby se přesunuli do bezpečných oblastí a řídili se pokyny místních úřadů a záchranných složek.
Riziko tsunami v Rusku
V Rusku představuje riziko tsunami především Tichomořský region:
- Kurilské ostrovy – díky své poloze na hranici tektonických desek patří mezi oblasti s nejvyšším rizikem tsunami.
- Kamčatka – poloostrov s aktivními vulkány a seismicky aktivní zónou je náchylný k silným zemětřesení a následným tsunami.
- Sachalin – ostrov s rozsáhlým pobřežím podél Tichého oceánu je potenciálně ohrožen tsunami.
- Pobřeží Tichého oceánu – celá ruská část tichomořského pobřeží je vystavena riziku tsunami, intenzita ohrožení se však liší v závislosti na geografické poloze.
Historický kontext tsunami v Rusku
Poslední katastrofální tsunami s výškou vlny přesahující 15 metrů zasáhla oblast poblíž Kamčatky 5. listopadu 1952. Tato událost vedla k zavedení Systému varování před tsunami (СПЦ), který od té doby monitoruje seismickou aktivitu a upozorňuje na potenciální nebezpečí.