Trombóza: poznávejte rizika a přijímejte preventivní opatření.
- Trombóza se může objevit v jakémkoli věku, avšak častěji postihuje seniorní populaci.
- Pravděpodobnost jejího vzniku se zvyšuje při existenci kardiovaskulárních onemocnění, fibrilace síní, diabetu mellitu a onkologických onemocnění.
Vznik trombů
Existují tři hlavní faktory trombózy: poškození cévní stěny (v důsledku traumatu, chirurgického zákroku, nevhodné stravy vedoucí k tvorbě cholesterolových plaků, infekce, zvedání těžkých břemen, porodu apod.), porucha koagulace (sklon k zvýšené srážlivosti krve) a změny krevního toku (např. zpomalení krevního toku v důsledku dlouhodobé imobilizace).
Jak zjistit sklon k tvorbě trombů?
Genetická analýza krve na přítomnost polymorfismů v genech protrombinu (F2) a faktoru Leiden (F5) odhaluje predispozici pacienta k trombóze.
- Polymorfismus – genetická odlišnost, která vzniká v důsledku mutace jednoho nukleotidu v určitém genu.
- Trombóza – patologický proces, charakterizovaný tvorbou krevních sraženin v krevních cévách, což může vést k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě nebo jiným život ohrožujícím stavům.
- Gen protrombinu (F2) kóduje syntézu protrombinu – proteinu, který je prekurzorem trombinu, enzymu hrajícího klíčovou roli v procesu srážení krve.
- Gen faktoru Leiden (F5) kóduje syntézu faktoru srážení krve V, také známého jako faktor Leiden, který je aktivován trombinem a podílí se na tvorbě fibrinálního sraženinu.
- Mutace G20210A v genu protrombinu vede k zvýšené syntéze protrombinu, což může vést ke zvýšenému riziku trombózy.
- Mutace G1691A v genu faktoru Leiden vede k zvýšené rezistenci faktoru V na aktivní protein C, což také může vést ke zvýšenému riziku trombózy.
Zjištění polymorfismů v genech protrombinu (F2) a faktoru Leiden (F5) umožňuje lékaři posoudit riziko trombózy u pacienta a přijmout odpovídající opatření k jeho snížení.
Genetická analýza krve na přítomnost polymorfismů v genech protrombinu (F2) a faktoru Leiden (F5) může být lékařem indikována pacientům:
- s příbuznými trpícími trombózami;
- s osobní anamnézou venózních nebo arteriálních trombóz;
- s recidivujícími potraty;
- s plánovanou substituční hormonální terapií nebo užíváním perorální antikoncepce;
- s plánovanými chirurgickými zákroky nebo dlouhodobou imobilizací.
Lékař stanoví léčbu nebo preventivní opatření, která mohou zahrnovat:
- antikoagulancia;
- kyselinu acetylsalicylovou (aspirin);
- změny životního stylu, jako je redukce hmotnosti, pravidelné cvičení a odvykání kouření.
Kdo je náchylnější k trombózám?
Trombózy se nejčastěji objevují u lidí s trombofilií, a také u těch, kteří jsou dlouhodobě imobilizováni nebo nedávno podstoupili operaci.
Riziko trombózy dále zvyšují těhotenství, poporodní období, infekce, obezita a různá chronická onemocnění.
Proč se u mladých lidí uvolňuje tromb?
Uvolnění trombu u mladých lidí se častěji vyskytuje u žen.
- Varixy dolních končetin nebo pánevních žil.
- U mužů je nejčastější příčinou atrioventrikulární fibrilace (srdeční arytmie).
Co dělat, aby se netvořily tromby?
Prevence trombózy:
- Hýbejte se více, zvláště pokud patříte do rizikové skupiny.
- Udržujte normální váhu a vyváženou stravu.
- Používejte kompresní punčochy, pokud máte varixy.
- Léčte onemocnění zvyšující srážlivost krve, například varixy.
Co cítí člověk před uvolněním trombu?
Objevuje se slabost, pocení, velmi charakteristický je strach ze smrti – vysvětlila specialistka s 22letou praxí. Kromě toho se v takovém stavu může objevit dušnost, nevolnost a zvracení, a v těžkých případech může člověk začít dušit, zdůraznila kardioložka.
Kdo je ohrožen vznikem trombů?
Trombóza může postihnout kohokoli, bez ohledu na věk nebo zdravotní stav.
Zvlášť bychom měli vymezit rizikovou skupinu, k níž patří:
- Ženy v reprodukčním věku
- Těhotné ženy
- Pacienti po operacích a úrazech
- Starší lidé
Jaký je první příznak uvolnění trombu?
Při uvolnění trombu jsou hlavní příznaky:
- Bledá kůže a zvýšené pocení.
- Náhlá bolest za hrudní kostí, v zátylku a na hrudníku.
- Náhlá dušnost a ztráta vědomí.
- Při ucpání tepny končetina otéká a stává se buď zarudlou a horkou, nebo zmodralou a studenou.
Co pít, aby se netvořily tromby v krvi?
Pro prevenci trombózy je nutné:
- Zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny C, E, A (retinol), B3 (rutin), bioflavonoidy (kvercetin, hesperidin).
- Dodržovat pitný režim: denní příjem pro dospělého člověka je 1,5 až 2,5 l vody denně (polévky, čaj a káva se sem nepočítají).
Další doporučení:
- Vyhýbat se dlouhým obdobím nehybnosti. Při dlouhém sezení nebo stání je vhodné dělat pravidelné přestávky a pohybovat se, aby se zlepšilo prokrvení.
- Nosit volné oblečení a obuv, aby se netlačily krevní cévy.
- Udržovat zdravou tělesnou hmotnost, protože obezita zvyšuje riziko trombózy.
- Přestat kouřit, protože kouření poškozuje krevní cévy a zvyšuje riziko tvorby trombů.
- Konzultovat s lékařem užívání antikoagulancií, pokud existuje zvýšené riziko trombózy.
Jaké jsou předzvěsti trombu?
Zarudnutí kůže v oblasti postižené žíly, lokální (místní) zvýšení teploty v oblasti postižené žíly, zvýšená citlivost v postižené části končetiny, mírný otok v oblasti kotníků a dolní třetiny lýtek.
Jaký krevní test ukazuje na přítomnost trombů?
Test na D-dimery pomáhá diagnostikovat trombózu hlubokých žil, plicní embolii (PE), diseminovanou intravaskulární koagulaci (DIC), ischemickou cévní mozkovou příhodu a další onemocnění spojená se zvýšenou srážlivostí krve, a také posoudit účinnost jejich léčby.
Jaké ovoce nejlépe ředí krev?
Nejdostupnější ovoce pro ředění krve jsou jablka.
- Obsahují bioflavonoidy, které posilují cévní stěny.
- Pektiny odstraňují z těla cholesterol, čímž se brání tvorbě trombů.
Jaký test ukazuje na přítomnost trombů v krvi?
Test na D-dimery je citlivý test, který pomáhá diagnostikovat přítomnost trombů v krvi a hodnotit riziko trombózy. Měří hladinu D-dimerů, produktu rozkladu fibrinu, který se tvoří při rozpouštění trombů. Zvýšená hladina D-dimerů je indikátorem aktivace systému srážení krve a může poukazovat na přítomnost trombózy.
- Test na D-dimery se používá k diagnostice a monitorování následujících onemocnění:
- Trombóza hlubokých žil (HVT). HVT je tvorba trombu v hlubokých žilách, obvykle v nohách.
- Plicní embolie (PE). PE je stav, kdy se tromb přesune z jiné části těla do plicní tepny a zablokuje průtok krve v plicích.
- Diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC). DIC je vzácné, ale závažné onemocnění, při kterém dochází k nekontrolované tvorbě trombů v malých krevních cévách v celém těle.
- Ischemická cévní mozková příhoda. Ischemická cévní mozková příhoda nastává, když tromb zablokuje průtok krve do mozku, což vede k poškození mozkové tkáně.
- Další onemocnění spojená se zvýšenou srážlivostí krve, jako je predispozice k trombózám, srdeční chlopňové protézy, těhotenství, dlouhodobá imobilizace atd.
Test na D-dimery se také může použít k posouzení účinnosti léčby trombóz. Jak se tromby rozpouštějí, hladina D-dimerů klesá. Měření hladiny D-dimerů může lékaři pomoci určit, jak účinná je léčba a zda je nutné upravit léčebný režim.
Test na D-dimery je důležitým nástrojem v diagnostice a léčbě trombóz a dalších onemocnění spojených se zvýšenou srážlivostí krve. Umožňuje lékaři rychle a přesně posoudit riziko trombózy a předepsat odpovídající léčbu.
Která zelenina dobře ředí krev?
Vitamin K hraje důležitou roli v procesu srážení krve. Při jeho nedostatku může dojít ke krvácení. Listová zelená zelenina, jako je špenát, petržel, mangold, řeřicha, brukvovice, kadeřávek, brokolice, rukola a listový salát, jsou bohatými zdroji vitaminu K.
Některé ovoce a zelenina také obsahují látky, které mohou snížit účinek léků ředících krev. Mezi tyto potraviny patří grepový džus, granátové jablko a brusinkový džus.
Konzumace těchto potravin může být prospěšná pro lidi, kteří užívají léky ředící krev, protože mohou pomoci snížit riziko krvácení.
Je však důležité si uvědomit, že tyto potraviny nejsou náhradou léků a neměly by se používat místo nich. Pokud užíváte léky ředící krev, je důležité probrat s lékařem, kterým potravinám byste se měli vyhýbat.
Doplňující informace:
- Vitamin K se také podílí na metabolismu kostí a vápníku.
- Nedostatek vitaminu K může vést k osteoporóze a zlomeninám kostí.
- Vitamin K je rozpustný v tucích, proto se nejlépe vstřebává s tuky.
- Některé léky, jako je aspirin a warfarin, mohou ovlivňovat vstřebávání vitaminu K.
Co nejlépe rozpouští tromby?
Je známo, že ke snížení srážlivosti krve přispívá i vitamín E, který se nachází v mandlích, slunečnicových semínkách, slunečnicovém oleji a celozrnných obilovinách. Mezi prospěšné potraviny patří také losos, pstruh a tuňák.