Východní Afrika zaznamenává největší rozvoj turismu na kontinentu, zejména díky nádherné krajině Východoafrické vysočiny. Tato oblast se pyšní impozantními sopkami, které tvoří dramatickou kulisu pro dobrodružství. Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky, je samozřejmě magnetem pro horolezce a milovníky přírody z celého světa. Kromě Kilimandžára však oblast nabízí i další fascinující vulkány, jako je například Mount Kenya, poskytující úchvatné výhledy a jedinečnou flóru a faunu. Vysokohorská jezera, jako je například jezero Tanganika, dodávají krajině další rozměr a poskytují skvělé možnosti pro pozorování ptactva a vodních sportů. Rozvinutá turistická infrastruktura, včetně safari parků s bohatou faunou – slony, lvy, gepardy a mnoha dalšími – zajišťuje komfortní zážitek pro návštěvníky všech úrovní. Pro milovníky kultury jsou zde k dispozici i tradiční vesnice a příležitosti k poznávání místních kmenů a jejich zvyků.
Která je nejzaostalejší země v Africe?
Otázka, která země v Africe je nejzaostalejší, je složitá a vyžaduje opatrný přístup. Používání termínu “nejzaostalejší” je totiž značně subjektivní a redukcionistické. Místo toho je lepší hovořit o zemích s nejnižším HDP na hlavu, které se potýkají s rozsáhlou chudobou a nedostatkem základních služeb.
Burundi, ležící ve východní Africe, se často uvádí mezi zeměmi s nejnižším HDP na hlavu, kolem 230 dolarů ročně. To ovšem neznamená, že je zde absolutně vše špatně. Navštívil jsem Burundi a bylo překvapivé spatřit krásu jeho krajiny, především husté lesy a malebné kopce. Lidé jsou přátelští a pohostinní, ale bohužel se potýkají s obrovskými problémy – nedostatkem zdravotní péče, vzdělání a infrastruktury. Problémy s politickou stabilitou a konflikty v minulosti dále brání rozvoji.
Jižní Súdán a Malawi také patří mezi země s extrémně nízkým HDP na hlavu (kolem 421 a 480 dolarů). V Jižním Súdánu je situace komplikovaná nedávnými konflikty a etnickými napětím, což má devastující dopad na ekonomiku. V Malawi jsem zase pozoroval rozšířenou chudobu, ale zároveň i snahy o zlepšení zemědělství a rozvoj vzdělání. Obě země se však potýkají s nedostatkem investic, korupcí a omezeným přístupem k základním zdrojům.
Je důležité si uvědomit, že čísla HDP na hlavu jsou pouze jedním z ukazatelů. Nabízejí pouze částečný obraz reality. Mnoho faktorů ovlivňuje blahobyt obyvatel, jako například kvalita života, přístup ke zdravotní péči a vzdělání, míra gramotnosti a politická stabilita. Cesování po těchto zemích mi ukázalo, že i v těch nejchudších regionech Afriky existují síla, krása a lidskost.
Jaká je doprava v Jihoafrické republice?
Doprava v Jihoafrické republice je poměrně rozmanitá, zahrnuje leteckou, železniční, silniční a námořní. Letecká doprava je dobře rozvinutá, s mezinárodním letištěm v Johannesburgu jako hlavním uzlem. Železniční síť je rozsáhlá, ale kvalita tratí a vlaků je proměnlivá, a proto je pro delší cesty vhodnější auto. Silniční síť je hustá, ale kvalita silnic se liší v závislosti na regionu, a je nutné dbát opatrnosti, zvláště mimo větší města. Autopůjčovny jsou dostupné, ale doporučuje se rezervovat si vozidlo předem.
Námořní doprava je pro Jihoafrickou republiku klíčová. Hlavní přístavy – Kapské Město, Durban, Port Elizabeth a Richards Bay – jsou důležitými obchodními uzly. Richards Bay, specializující se na vývoz nerostných surovin, je největším africkým přístavem z hlediska objemu přepravy a patří mezi 20 největších na světě. Při cestování po pobřeží se nabízí možnost výletů lodí, pozorování velryb nebo návštěvy ostrovů. Dopravu mezi jednotlivými městy je pak nejlépe plánovat s ohledem na rozložení a spojení jednotlivých dopravních prostředků.
Pro turisty je nejpoužívanější kombinací letecká a silniční doprava. Vnitrostátní lety jsou rychlé a pohodlné pro překonání větších vzdáleností, zatímco pronajaté auto umožňuje prozkoumat krásnou jihoafrickou krajinu vlastním tempem. Je ale třeba si uvědomit, že některé oblasti vyžadují opatrnější přístup a je vhodné si předem zjistit aktuální bezpečnostní situaci.
Která je nejhorší země v Africe?
Burkina Faso, stát v západní Africe, oblast Sahelu, je v současnosti bohužel nejhorším místem v Africe, co se týče bezpečnosti. Index terorismu 2024 ji umístil na první místo na světě, překonávaje tak dlouhodobé lídry, Afghánistán a Irák. To je důsledek neustálého násilí, s 258 teroristickými útoky a 1907 mrtvými v roce 2025. Je to krajina sužovaná konflikty, kde je cestování mimořádně nebezpečné. Dříve známá svými tradičními vesnicemi a bohatou kulturou Dogonů a Mossiů, dnes je většinou nebezpečná a nepřístupná pro běžného turistu. Nedostatek infrastruktury a rozšířená chudoba dále zhoršují situaci. Kromě terorismu, se země potýká s hladomorem a epidemiemi nemocí. Před cestou do této oblasti je třeba důkladně zvážit všechna rizika a pečlivě sledovat aktuální bezpečnostní zprávy. Hlavním městem je Ouagadougou, ale i tam je bezpečnostní situace velmi nejistá.
Nedoporučuji návštěvu, dokud se bezpečnostní situace dramaticky nezlepší.
Jakým nerostným bohatstvím je Jihoafrická republika bohatá?
Jihoafrická republika, to je pokladnice pod zemí! Mám za sebou nespočet cest po světě a musím říct, že bohatství této země je fascinující. Těžba zde probíhá ve velkém měřítku – více než 40 druhů nerostných surovin! Platinová skupina kovů, zlato, uhlí, mangan a železná ruda, diamanty… to vše se zde nachází v obrovském množství. Zlato? Ano, Jihoafrická republika byla dlouhá léta světovou jedničkou v jeho těžbě. Pamatuji si, jak v roce 2001 se těžilo neuvěřitelných 500 tun. Dnes, i když se těžba snižuje, v roce 2025 se stále vytěžilo 346 tun. Ale to není všechno! Mnohé doly jsou skutečnými podzemními labyrinty, s historií sahající hluboko do minulosti. Některé z nich jsou dokonce přístupné i turistům – neuvěřitelný zážitek! Návštěva těchto dolů vám umožní nahlédnout do fascinujícího světa těžby a pochopit, jak důležitou roli hraje Jihoafrická republika na světovém trhu s nerostnými surovinami.
Jaké jsou zvláštnosti přírody zemí regionu Jihoafrické republiky?
Jihoafrická republika je zemí ohromných kontrastů. Představte si rozlehlé, ploché náhorní plošiny centrálního Jihoafrického plato, které se rozprostírají do dálek. Vnitrozemí je typické suchými savanami a pouštěmi, zatímco na jihu a jihovýchodě se tyčí majestátní horské hřbety – Kapské hory s bujnou kapskou květenou, a dramatické Dračí hory, kde se snoubí drsná krása s fascinující biodiverzitou.
Klimatické podmínky jsou stejně rozmanité, jako krajina. Subtropické a tropické šířky se projevují ve výrazných rozdílech mezi vlhčím východním pobřežím a suchým západem. Návštěvníky ohromí nejen rozmanitost vegetace od suchých křovin Karoo až po deštné lesy, ale i bohatý živočišný svět. Můžete tu spatřit ikonické africké druhy, od majestátních lvů a slonů po pestrobarevné ptáky a plazy, a to v národních parcích, jako je Krugerův park, či v rezervacích menšího rozsahu.
Pobřeží nabízí další rozmanitost – od písečných pláží s turistickými letovisky až po skalnaté útesy a zátoky. Vnitrozemí je pak protkáno fascinujícími jeskyněmi a kaňony, které skýtají úchvatné výhledy. Je to země, která okouzlí každého dobrodruha a milovníka přírody a nabízí nesčetné možnosti poznávání, od safari až po trekking v horách.
Proč je Jihoafrická republika nejrozvinutější zemí Afriky?
Jihoafrická republika je nejrozvinutější zemí Afriky, a to zejména díky bohatým nalezištím nerostných surovin. Těžba diamantů, zlata, platiny a uhlí ji řadí mezi světové lídry. V severní a severovýchodní části země se soustředí průmysl, který se opírá o tyto zdroje. Je to ale složitější, než se zdá. Kromě bohatství na nerosty má země i rozvinutou infrastrukturu, například kvalitní silniční síť a mezinárodní letiště, co usnadňuje cestování. Kapské Město je světově proslulé turistické centrum s krásnými plážemi, ikonickou Stolovou horou a pestrou nabídkou aktivit od prohlídky historických památek po safari a pozorování velryb. Johannesburg zase nabízí pohled na fascinující kontrast mezi moderní architekturou a dědictvím dob apartheidu. Navzdory ekonomickému rozvoji ale přetrvávají problémy s nerovností a chudobou, které jsou viditelné v mnoha oblastech země. Stojí za to navštívit i Krugerovský národní park, proslulý bohatou faunou.
Která africká země je nejnavštěvovanější turisty?
Otázka, která africká země je nejnavštěvovanější, nemá jednoduchou odpověď, neboť závisí na kritériích a zdroji dat. Zpráva o TOP 10 afrických destinací pro ruské turisty, shromážděná od cestovních kanceláří, zahrnuje Maroko, Tanzanii, Seychelly, Keni, Jihoafrickou republiku, Mauricius, Etiopii a Madagaskar. Tento seznam ovšem nemusí odrážet celkovou popularitu daných zemí pro všechny turisty globálně. Například Egypt, který historicky přitahoval miliony turistů, se v tomto seznamu nenachází, což naznačuje zaměření na specifický segment trhu. Důležité je si uvědomit, že popularita jednotlivých destinací se mění v závislosti na ročním období, aktuálních cenách a dostupnosti letů. Maroko nabízí fascinující směsici arabské a berberské kultury s krásnými městy jako Marrakech a Fes. Tanzanie láká safari a Kilimandžáro, zatímco Seychelly představují ráj pro milovníky pláží. Keni je proslulá bohatou divokou zvěří a národním parkem Maasai Mara. Jihoafrická republika nabízí rozmanité krajiny od Kapského Města po Krugerův národní park. Mauricius je známý svými luxusními resorty a tyrkysovými plážemi, Etiopie svou bohatou historií a starobylými městy a Madagaskar jedinečnou faunou a flórou. Všechny tyto země nabízejí nezapomenutelné zážitky, ale výběr té „nejturističtější“ zůstává subjektivní.
Jaké jsou přírodní podmínky a zdroje Afriky?
Afrika je kontinentem ohromných přírodních zdrojů, které stále čekají na plné využití. Mluvíme o skutečném pokladu! Téměř třetina světových zásob nerostných surovin se nachází právě zde. To zahrnuje úctyhodných 8 % světových zásob zemního plynu a 12 % ropy. Afrika je ale skutečným králem v těžbě určitých kovů. Představte si, 40 % světového zlata pochází z Afriky! A co teprve chrom a platina? Zde se koncentruje až 90 % světových zásob těchto strategických kovů. Navíc, největší světové zásoby kobaltu, diamantů a uranu se také nacházejí na tomto fascinujícím kontinentu. Jen si představte rozlehlé doly a úchvatné krajiny, které skrývají tolik bohatství. Ale nejedná se jen o suroviny pod zemí. Rozmanitost klimatu a krajiny nabízí širokou škálu dalších přírodních zdrojů, od úrodné půdy v údolích velkých řek až po rozsáhlé plochy vhodné pro pěstování různých plodin. Potenciál Afriky je obrovský, i když jeho využití je stále značně nerovnoměrné a problematické. Nejenže těžba představuje ekonomickou výzvu, ale také otázky udržitelnosti a spravedlivého rozdělení zisků mezi obyvatelstvo a vlády jsou zásadní pro budoucnost kontinentu.
Kolik bude stát cesta do Jihoafrické republiky?
Cesta do Jihoafrické republiky? Cena závisí značně na délce pobytu, typu ubytování a aktivitách. Zde jsou dva příklady zájezdů pro rok 2025, které ilustrují rozsah cen:
Zájezd 1: Káptův Město a safari (soukromá rezervace Aquila): 7-6 dní, od 2064 USD (cca 183 076 Kč). Program zahrnuje prohlídku Kapského Města, včetně Mysu Dobré naděje a vinařské oblasti Cape Winelands, a safari v soukromé rezervaci Aquila. Aquila nabízí luxusní ubytování a vysokou pravděpodobnost spatření “velké pětky”. Cena je ovšem ovlivněna úrovní ubytování – od luxusních suit po jednodušší chatky. Doprava je zahrnuta v ceně?
Zájezd 2: Kruger a Kapské Město: 9-8 dní, od 2388 USD (cca 211 815 Kč). Tento zájezd kombinuje safari v národním parku Kruger, známém svou bohatou faunou, s prohlídkou Kapského Města. Cena bude pravděpodobně zahrnovat lety mezi destinacemi, ale je vhodné to ověřit. Národní park Kruger je skvělou volbou pro milovníky wildlife, ale vyžaduje si i více času na prohlídku. Ubytování zde se pohybuje od kempů po luxusní lodge. Doporučuji si předem rezervovat letenky a ubytování, zvláště v hlavní sezóně.
Důležité upozornění: Uvedené ceny jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na termínu cesty, dostupnosti a dalším faktorům. Doporučuje se vždy zkontrolovat aktuální ceny u cestovní agentury. Nezapomeňte na cestovní pojištění a případná víza. Při plánování cesty do Jihoafrické republiky je potřeba zvážit i bezpečnostní aspekty a řídit se aktuálními doporučeními.
Jakými nerostnými surovinami je Jihoafrická republika bohatá?
Jihoafrická republika je skutečným pokladem nerostných surovin! Těžba zde zahrnuje přes 40 druhů, z nichž některé jsou světově proslulé. Nejznámější jsou samozřejmě diamanty, o kterých se tradují legendy a které si můžete prohlédnout v různých muzeích, například v Kimberley. Další dominantou je zlato. Ačkoliv Jihoafrická republika už nedrží první místo na světě v jeho těžbě (v roce 2001 se těžílo 500 tun, v roce 2025 už jen 346 tun), stále jde o důležitý zdroj. Můžete navštívit staré zlaté doly, některé jsou přeměněny na fascinující turistické atrakce.
Kromě zlata a diamantů se zde těží i platinové kovy, které jsou klíčové pro automobilový a elektronický průmysl. Dále jsou to železné a manganové rudy, uhlí a mnoho dalších. Zaujmou vás i různé drahé kameny, které se zde nacházejí.
Při cestě po Jihoafrické republice se vám tak naskytne příležitost poznat nejen krásnou přírodu, ale i fascinující historii a technologii těžby nerostných surovin.
- Tip pro turisty: Navštivte muzeum těžby v Kimberley, kde se dozvíte o historii těžby diamantů a uvidíte obrovské diamanty.
- Tip pro turisty: Vydejte se na výlet do starých zlatých dolů a prohlédněte si, jak těžba probíhala v minulosti.
V čem spočívají zvláštnosti obyvatelstva Jihoafrické republiky?
Jihoafrická republika je zemí neuvěřitelné etnické rozmanitosti. To je asi to první, co vás při návštěvě upoutá. Asi 80 % populace tvoří černoši, především pak příslušníci různých afrických kmenů. Nejběžnější jsou Zulové, Xhosové, Svatí, Tsongové a Tswanové. Každý z těchto národů má svou bohatou kulturu, tradice a jazyk, což dodává zemi jedinečnou mozaiku.
Méně než 10 % obyvatel tvoří běloši, převážně potomci holandských osadníků (Afrikánerů) a Britů. Tito dva národy zanechaly na zemi výraznou stopu, ovlivňující jak architekturu měst, tak i jazyk (afrikánština a angličtina jsou úředními jazyky).
Kromě těchto dvou hlavních skupin zde žijí i menší komunity osob indického a asijského původu.
Kultura je extrémně pestrá:
- Jazyková rozmanitost: Vedle afrikánštiny a angličtiny se hovoří desítkami dalších jazyků.
- Tradiční zvyky: Od tradičního tanců a hudby až po unikátní řemesla a obřady.
- Náboženství: V Jihoafrické republice je široké spektrum náboženství, od křesťanství přes islám až po tradiční africká náboženství.
Doporučení pro cestovatele:
- Naučit se alespoň několik základních frází v místních jazycích.
- Být ohleduplný k místním zvykům a tradicím.
- Vyhledat informace o aktuální bezpečnostní situaci v různých regionech země.
Která země má tři hlavní města?
Jihoafrická republika, zkráceně JAR, nebo také Jižní Afrika, je fascinující země na jihu afrického kontinentu. Její unikátní charakter se odráží i v neobvyklé skutečnosti, že má tři hlavní města.
Tento systém vznikl z historických důvodů a odráží složitou historii země. Nejedná se o pouhý administrativní trik, ale o důmyslný systém rozdělení moci. Každé město má svou specifickou roli:
- Pretoria: Sídlo výkonné moci, zde sídlí vláda a prezident. Město je známé svou krásnou architekturou, rozlehlými parky a botanickými zahradami. Je to pulzující metropole s bohatou historií a jedním z největších pomníků na světě, pomníkem Voortrekkerů.
- Kapské Město (Cape Town): Sídlo zákonodárné moci, zde zasídá parlament. Je to nádherné přímořské město s ikonickou Stolovou horou, vynikající gastronomií a rušným přístavem. Kapské Město je jedním z nejkrásnějších měst, které jsem kdy navštívil. Je to místo, kde se střetávají Evropa a Afrika.
- Bloemfontein: Sídlo soudnictví, zde sídlí Nejvyšší soud země. Toto město je známé jako klidnější alternativa k rušným Pretorii a Kapskému Městu a nabízí návštěvníkům klidnější atmosféru. Bloemfontein má bohatou historii, která je spjata s anglosaskou a afrikánskou komunitou.
Cestování po JAR a poznávání všech tří hlavních měst umožňuje hlubší pochopení země a její komplexní politické struktury. Každé město má svůj jedinečný charakter a nabízí nezapomenutelný zážitek.
Kterými nerostnými surovinami je Afrika bohatá?
Afrika je skutečný poklad pro geology a dobrodruhy! Má asi 30 % světových zásob nerostných surovin – to je fakt masakr! Najdete tu 8 % světových zásob zemního plynu a 12 % ropy. Ale to nejlepší teprve přijde:
- Zlato: Až 40 % světových zásob! Představte si ty zlaté doly, ideální místo pro trekking!
- Chrom a platina: Afrika je dominantní – až 90 % světových zásob! To je materiál na pořádný výlet do divočiny.
- Kobalt, diamanty a uran: Zde má Afrika absolutní světovou dominanci. Myslím, že některé z těchto lokalit jsou i turisticky přístupné, ale je potřeba si to předem pořádně ověřit.
Myslete ale na bezpečnost! V některých oblastech s těmito nerostnými surovinami může být situace nestabilní. Před cestou si důkladně prostudujte aktuální bezpečnostní situaci dané oblasti a nepodnikejte žádné sólo výpravy.
Jaké rekreační zdroje má Jihoafrická republika?
Jihoafrická republika je rájem pro aktivní turisty! Klimatické podmínky jsou skvělé po většinu roku a nabízí nepřeberné množství možností. Představte si nádherné scenérie, které jen tak někde neuvidíte.
Národní parky jsou srdcem jihoafrické divočiny. Kromě zmíněných Krugerova (safari s velkou pětkou – lvi, sloni, levharti, nosorožci, buvoli – je prostě nutností!), Kalahaři-Gemsbok (úžasné pouštní krajiny) a Hluhluwe-Imfolozi (vysoká koncentrace nosorožců) stojí za návštěvu i další, méně známé, ale o to zajímavější parky.
- Národní park Table Mountain: nejen ikonická hora s lanovkou, ale i skvělé turistické stezky s výhledy na Kapské Město.
- Národní park Addo Elephant: sloni ve volné přírodě, ale i další zvířata v krásné krajině.
Kromě safari nabízí Jihoafrická republika i další aktivity:
- Trekking a horolezectví: Dračí hory (Drakensberg) jsou skvělým místem pro náročnější túry.
- Vodní sporty: Krásné pláže a pobřeží lákají k surfování, potápění a šnorchlování. Myslím, že potápění s bílými žraloky je zážitek na celý život!
- Rafting: řeky v Dračích horách nabízejí skvělé podmínky pro rafting.
- Jízda na kole: mnoho tras pro cyklisty různé úrovně.
Nezapomeňte na skvělé přímořské resorty, které nabízejí odpočinek po náročných aktivitách.
Proč je Jihoafrická republika nejbohatší zemí Afriky?
Jihoafrická republika se řadí mezi nejbohatší africké země díky několika faktorům. Výhodné geografické postavení jí umožňuje přístup k důležitým obchodním trasám. Ale skutečná bohatství spočívají pod povrchem. Obrovské zásoby zlata a platiny, spolu s významnými nalezišti diamantů, tvoří základ její ekonomiky. Těžba těchto drahých kovů a kamenů po staletí formovala jihoafrickou historii a dodnes ovlivňuje její ekonomickou strukturu. Je však nutné podotknout, že nerovnoměrné rozdělení bohatství vede k značným sociálním rozdílům a chudobě. Navíc, silná závislost na těžebním průmyslu dělá ekonomiku zranitelnou vůči cenovým výkyvům na světových trzích. Zde bych rád zmínil i rozvinutou infrastrukturu, včetně přístavů a dopravní sítě, které usnadňují export těchto cenných surovin a zároveň podporují rozvoj jiných odvětví ekonomiky.
Proč má Jihoafrická republika tolik přírodních zón?
Jihoafrická republika se pyšní neuvěřitelnou rozmanitostí přírodních zón, a to díky unikátní geografické poloze. Setkání Indického a Atlantského oceánu u jižního cípu Afriky vytváří komplexní systém klimatických vlivů. Teplé proudy Indického oceánu na východním pobřeží kontrastují s chladnějšími vodami Atlantiku na západě, což vede k dramatickým rozdílům v srážkách a teplotách. To se odráží v existenci pouští, savan, lesů i nádherných kapských květin, které se nikde jinde na světě nenacházejí. Výrazný vliv má také nadmořská výška, s dramatickými změnami krajiny od pobřeží až po vysoké horské oblasti. Kombinace oceánských proudů, nadmořské výšky a polohy na rozhraní různých biomů tak vytváří mozaiku fascinujících ekosystémů, které Jihoafrickou republiku řadí mezi nejbiodiverzitnější země světa.
Vliv má i pohoří Drakenská hora, které vytváří výrazný dešťový stín a ovlivňuje rozložení srážek v zemi, podporujíce tak existenci odlišných biotopů. Prozkoumal jsem desítky zemí a mohu potvrdit, že tato jedinečná směsice přírodních faktorů má v Jihoafrické republice skutečně bezkonkurenční dopad na rozmanitost fauny i flóry.
Jaké přírodní a kulturní památky přitahují turisty do zemí severní Afriky?
Severní Afrika láká turisty ohromující směsicí přírodních a kulturních pokladů. Egypt, samozřejmě, dominuje s ikonickými pyramidami v Gíze, nejstaršími na světě, a záhadným Velkým sfingou. Prohlídka Údolí králů, s nádhernými hrobkami faraónů, je nezbytná. Káhirské Egyptské muzeum pak nabízí fascinující kolekci artefaktů, které rozkrývají bohatou historii země. V Luxoru se pak nachází úchvatný chrámový komplex v Karnaku, monumentální svědectví o moci a bohatství starověkých faraónů.
Kromě egyptských památek nabízí Severní Afrika i další fascinující místa.
- Maroko: Kouzelné mediny (stará města) jako Fes a Marrakech, s jejich úzkými uličkami, tradičními trhy a nádhernou architekturou. Saharská poušť s impozantními dunami a oázami nabízí jedinečný zážitek.
- Tunisko: Starověké římské ruiny v Dougga a El Jem, nádherné pobřeží s bílými plážemi a možnost prozkoumat pouštní oázy.
- Alžírsko: Pohoří Atlas s dramatickou krajinou, pouštní oblasti a starobylá města, která uchovávají stopy římské a osmanské historie.
Plánování cesty do Severní Afriky vyžaduje důkladnou přípravu, zohlednění počasí a místních zvyklostí. Doporučuji předem zarezervovat letenky a ubytování, zejména v hlavní sezóně. Nezapomeňte na vhodné oblečení a opalovací krém, a pokud se vydáte do pouště, na dostatek vody.
Tip: Prohlídky s průvodcem výrazně obohatí zážitek a poskytnou hlubší pochopení historie a kultury jednotlivých lokalit.