Ve kterém ročním období spadne v ČR nejvíce srážek?

Česká republika se pyšní pestrou klimatickou mozaikou, a proto se odpověď na otázku, kdy spadne nejvíce srážek, není úplně jednoduchá. Zatímco celoroční úhrn srážek se na přibližně polovině území pohybuje mezi 600 a 800 mm, rozložení srážek během roku vykazuje jasný trend. Z vlastní zkušenosti z mnoha cest po Česku mohu potvrdit, že léto je nejděštivějším obdobím.

Statistiky ukazují, že až 36 % celkového ročního úhrnu srážek spadne právě v letních měsících. To je dáno především častými bouřkami, které dokáží za krátkou dobu napustit řeky a přinést lokální přívalové deště. Zkušení turisté proto vědí, že je dobré mít v létě vždy po ruce pláštěnku.

Na podzim spadne 23 % srážek, na jaře 22 % a v zimě nejméně, pouze 19 %.

Je důležité si uvědomit, že toto je pouze obecné pravidlo. Mikroregionální rozdíly, zejména v horských oblastech, mohou být značné. Například v Krkonoších či Jeseníkách se srážky sčítájí do mnohem vyšších čísel, a jejich rozložení během roku se může lišit od uvedených statistik.

Pro plánování výletů do přírody je proto důležité sledovat krátkodobé předpovědi počasí a zohlednit specifické podmínky navštívené lokality.

V jakém ročním období nejvíce prší?

České klima je typické pro střední Evropu s výrazným vlivem Atlantiku a kontinentálních vzdušných mas. Nejvíce srážek zaznamenáváme v létě, konkrétně v červnu a červenci. Toto období je charakteristické častými bouřkami s intenzivními, avšak krátkodobými dešti. Naproti tomu, v zimních měsících, lednu a únoru, je srážek nejméně. Tyto srážky se na horách projevují převážně jako sníh, což významně ovlivňuje celkovou vodní bilanci krajiny a zásobuje podzemní zdroje vodou po celý rok. Zkušenosti z cest po světě mi ukazují, že taková sezónnost srážek je poměrně běžná v mírném pásmu, nicméně intenzita a množství srážek se liší v závislosti na geografické poloze.

Zajímavost:

  • V porovnání s tropickými oblastmi, kde prší prakticky po celý rok, je česká sezónnost srážek výrazně vymezená.
  • V suchých oblastech, například v subtropickém Středomoří, je letní období naopak suché a srážky se koncentrují na zimu.

Praktické informace pro cestovatele:

  • Pokud plánujete letní výlet do hor, neopomeňte na pláštěnku a pevnou obuv.
  • Zimní turistika v horách vyžaduje speciální výbavu, včetně sněžnic a maček.
  • Před cestou vždy zkontrolujte aktuální předpověď počasí.

Jaké bude počasí v příštím týdnu?

Předpověď počasí na úterý slibuje pestrou paletu, jakou bychom očekávali spíše v Alpách než v Čechách. Den se ponese ve znamení proměnlivého počasí, typického pro horské oblasti mnoha zemí, které jsem navštívil – od And až po Himálaj.

Oblačno až polojasno – klasická proměnlivost, s níž se setkáte od Skandinávie po Středomoří. Připravte se na střídání slunečních paprsků a oblačných přeháněk.

Ojediněle přeháňky, na horách místy – to je důvod, proč bych doporučil vrstvené oblečení. Stejně jako v Nepálu, kde se počasí mění během chvilky, je nutná připravenost na rychlé změny teplot a srážek.

Nad 900 m smíšené nebo sněhové srážky – představte si to jako miniaturní výlet do arktických oblastí! Nezapomeňte na teplé oblečení a dobrou obuv, pokud se chystáte do hor. Mnoho mých cest mě naučilo, že podcenění počasí v horách se může zle vymstít.

K večeru se očekává ustávání srážek a ubývání oblačnosti. To je dobrá zpráva pro ty, kteří touží po klidném večeru. Podobnou změnu počasí jsem zažil na mnoha místech světa, od pouští až po tropické ostrovy. Přechod z bouřlivého dne k klidné noci je univerzální zážitek.

Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, při zmenšené oblačnosti hlavně v západní polovině Čech až -1 °C – teploty připomínající chladné večery v severní Evropě. Teplé ponožky a teplý nápoj vám pomohou přečkat noc v pohodlí. V mnoha zemích je důležitá adaptace na noční chlad, a Česko není výjimkou.

Jaké počasí bývá na podzim?

Podzim v Česku, to je proměnlivá dáma. Začátek září může připomínat ještě léto – tzv. babí léto, s teplotami klidně nad 20 °C, někdy i přes 30 °C. Ale to je jenom klam. Slunce už nemá takovou sílu, noci jsou chladnější a ranní rosa se stává běžnou záležitostí. Pak se dny zkracují a s tím přichází ochlazení. V říjnu se musíme připravit na první mrazíky, které mohou poškodit pozdní úrodu. Listopad pak často přinese první sníh, i když v nížinách se to stává spíše výjimkou než pravidlem. Zkušený cestovatel by si s sebou v říjnu a listopadu sbalil teplejší oblečení, včetně nepromokavé bundy. Nezapomenutelná je podzimní krajina, zbarvená do všech odstínů žluté, červené a hnědé. Ideální čas na pěší turistiku, pozorování ptactva migrujícího na jih, nebo třeba sběr hub – ale pozor na jedovaté druhy! Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou výrazné, proto je vhodné vrstvit oblečení. Řeky a potoky bývají místy zbarvené spadaným listím, vytvářející magickou atmosféru. Plánujete-li výlet na podzim, nezapomeňte zkontrolovat aktuální předpověď počasí.

Co si obléct na podzim?

Na podzim se počasí rychle mění, proto je vrstvení klíčové. Základem jsou funkční termo vrstvy, které odvádějí pot a udrží vás v suchu. Na to pak svetr s rolákem z merino vlny – skvěle reguluje teplotu a nepáchne ani po celodenním nošení. Střižní bunda je ideální svrchní vrstva proti větru a dešti, ale zvažte i lehkou, ale nepromokavou bundu, ideálně s kapucí. Manšestrové kalhoty jsou pohodlné, ale pro turistiku v terénu zvolte odolnější kalhoty z pevné, ale prodyšné tkaniny. Kombinace teplých kalhot a lehčího topu, jako je hedvábná košile, je perfektní pro dynamičtější aktivity, kdy se zahřejete pohybem. Naopak, můžete vrstvit i naopak – bermudy a midi sukně se hodí v teplejších dnech, ale s teplými punčochami a robustním úpletem se dají nosit i v chladnějších. Nezapomeňte na kvalitní, nepromokavé boty s dobrou podrážkou a na pokrývku hlavy – čepici nebo šátek. V batohu by neměly chybět náhradní ponožky, rukavice a lehká nepromokavá bunda pro případ náhlé změny počasí. Vrstvení vám umožní adaptovat se na měnící se podmínky a udrží vás v pohodlí a teple po celý den.

Kde je v ČR nejchladněji?

Nejchladnější místo v ČR nenajdete v nějakém městě, ale uprostřed divoké přírody Šumavy. Konkrétně mezi Horskou Kvildou a Kvildou se rozkládá Jezerní slať, rozsáhlé vrchovištní rašeliniště. Jeho specifická poloha a charakter terénu, s typickou chladnou mikroklimatickou inverzí, způsobují, že zde panují nejnižší teploty v České republice. Rašeliniště je zčásti přístupné po dřevěném chodníčku, který umožňuje návštěvníkům prozkoumat část této jedinečné lokality, ovšem s ohledem na křehkou flóru a faunu je důležité dodržovat vyznačené trasy. Náročnější turisté si pak mohou prodloužit výlet po okolních hřebenových cestách s úchvatnými výhledy. Nezapomeňte na vhodné oblečení, i v létě zde může být velmi chladno a vlhko. Teplotní rekordy se zde běžně pohybují hluboko pod bodem mrazu, a to i v letních měsících.

Kde je v Česku největší zima?

Česko, země krásných hradů a romantických vesniček, skrývá i tvář drsné zimy. Kdybyste se ptali, kde se nachází opravdový mráz, odpověď není jednoduchá. Neexistuje jediné místo s absolutně nejnižší teplotou, spíše se jedná o několik lokalit, které se pravidelně umisťují na předních příčkách pomyslného žebříčku zimních rekordů. Mezi notoricky známá místa patří Horská Kvilda a Rokytská slať na Šumavě, kde se v minulosti naměřily teploty hluboko pod -35 °C. Představte si ten mráz! Ledové krystaly se třpytí na zasněžených stromech, vzduch je křišťálově čistý, ale dýchá se těžce. Zdejší krajina, v zimě pokrytá sněhovou peřinou, láká především zkušené lyžaře a snowboardisty, ale i milovníky zimních túr a ticha.

Další lokalitou, která se pravidelně pyšní extrémně nízkými teplotami, je osada Jizerka v Jizerských horách. Jizerka, malebná vesnička zasazená do nádherné horské krajiny, nabízí jedinečnou atmosféru. Zdejší mikroklima, ovlivněné polohou a terénem, vytváří specifické podmínky pro silné mrazy. Nezapomenutelný zážitek vám zaručí procházka zasněženými lesy, s výhledy na zasněžené vrcholky hor. A pozor, nezapomeňte na teplé oblečení! Nejde jen o teplotu, ale také o větrnost, která v horách dokáže být nepříjemná.

Památný arktický únor 1956, kdy teploty klesly pod -35 °C, je dodnes legendární. To jsou podmínky, které si opravdu zaslouží respekt. Pokud se tedy chcete vypořádat s extrémní zimou a zažít něco neobvyklého, vydejte se na Šumavu nebo do Jizerských hor. Jen si důkladně naplánujte výlet, počítejte s proměnlivým počasím a nepodceňujte ochranu před chladem.

Kolik stupňů je v listopadu?

Listopadové počasí 2024 v ČR bylo průměrné, s průměrnou teplotou 2,8 °C, což je o 0,7 °C pod dlouhodobým průměrem (1991-2020). Patří tak mezi 27. nejchladnější listopady od roku 1974. To znamená, že se na výlety do hor v listopadu musíme připravit na chladnější počasí, případně i sníh. Vysokohorské túry budou vyžadovat důkladné oblečení do chladného a vlhkého počasí, včetně nepromokavé a prodyšné bundy, teplých vrstev a pevné obuvi. Je potřeba počítat s kratšími dny a omezenou viditelností kvůli mlhám či nízkým mrakům. Kontrolujte před výletem aktuální předpověď počasí a informujte se o stavu turistických tras, možnost výskytu náledí a zledovatělého povrchu je vysoká. Nepodceňujte rizika spojená s chladem a délkou výletu.

Jak se pozná, že bude tuhá zima?

Pozdní opad listí skutečně může naznačovat tuhou zimu, ale není to spolehlivý ukazatel. Vliv má mnoho faktorů, včetně počasí v předchozích měsících. Zkuste se zaměřit na komplexnější pozorování.

Barvy břízy: Pravda je, že žloutnutí břízy od vrchu dolů se spojuje s mrazivou, ale sněhově chudou zimou. Naopak postupné žloutnutí od spodu nahoru by mělo předznamenávat mírnou a krátkou zimu. Důležité je však sledovat i další indicie, protože toto je spíše lidová předpověď a její přesnost je diskutabilní.

Sníh na spadaných listech: Sníh pokrývající listí na zemi může znamenat menší propustnost tepla z půdy a tudíž chladnější půdu. To může skutečně vést k méně drsné zimě, nicméně to také závisí na tloušťce sněhové pokrývky a dalších faktorech. Nepodceňujte izolační vlastnosti sněhu.

  • Důležité je sledovat více indikátorů: Zaměřte se i na chování zvířat (např. příprava zvířat na zimu), počasí v pozdním podzimu a začátku zimy (brzký nástup mrazů), a dlouhodobé předpovědi počasí.
  • Příprava na zimu je klíčová: Ať už zima bude tuhá, či nikoliv, je vždy lepší se na ni řádně připravit. Zkontrolujte si vybavení, zásoby potravin a oblečení.
  • Pozorujte změny v přírodě: Sledujte nejen stromy, ale i chování zvířat, migraci ptáků a další přírodní jevy.
  • Studujte dlouhodobé předpovědi: Moderní meteorologické modely poskytují podstatně spolehlivější informace než lidové pranostiky.

Jaké bude počasí v červenci?

Červenec 2025 v ČR byl počasím celkem přívětivý pro turisty. Teploty se držely okolo normálu (18,6 °C, o 0,3 °C nad dlouhodobým průměrem), takže žádná extrémní vedra. Srážky byly také v normě, takže nehrozily velké záplavy ani sucho.

Sluneční svitu bylo dostatek! S 254 hodinami zaznamenal červenec 2025 o 9% více slunečných hodin než dlouhodobý průměr (1991-2020). To je skvělé pro treky, cykloturistiku a další outdoorové aktivity.

Tipy pro červencové výlety:

  • Využijte delšího slunečního svitu k prozkoumání hor – ideální podmínky pro vysokohorskou turistiku.
  • Vydejte se na cyklovýlet po cyklostezkách – pohodové ježdění bez extrémních veder.
  • Nezapomeňte na dostatek vody a opalovací krém.
  • Vzhledem k normálním srážkám je vhodné zkontrolovat předpověď počasí pro daný den, zejména pokud plánujete výstup na hory.

Jaké roční období je nejdelší?

Nejdelší roční období? To je otázka, která si žádá precizní odpověď! Denní a noční doba jsou sice na rovníku po celý rok víceméně vyrovnané, ale v našich zeměpisných šířkách se délka dne během roku dramaticky mění. Zjednodušeně řečeno, žádné roční období není déle než jiné. Každé trvá přibližně tři měsíce. Zajímavé ale je, že délka dne, a tudíž i vnímání délky ročního období, se liší s geografickou šířkou. Na severním pólu panuje půl roku den a půl roku noc. Letní slunovrat (kolem 21. června) značí nejdelší den v roce, v našich končinách kolem 16 hodin, po němž nastupuje léto. Podzimní rovnodennost (kolem 23. září) pak vyrovnává délku dne a noci, zahajujíc podzim. Ačkoliv astronomicky každé roční období trvá zhruba 90 dní, subjektivní vnímání jeho délky závisí na mnoha faktorech, jako je počasí, teplota, a dokonce i naše emocionální nastavení.

Mimochodem, v tropických oblastech je rozdíl v délce dne a noci minimální po celý rok, což výrazně ovlivňuje tamní klima a životní rytmy. To je fascinující rozdíl oproti našim střídajícím se ročním obdobím, které nám diktují tak specifické životní tempo.

Kolik stupňů je v říjnu?

Říjen 2025? Teplotně nadprůměrný! Průměrná teplota dosáhla 9,8 °C, což je o 1,6 °C více než dlouhodobý průměr (1991-2020). To z něj dělá jedenáctý nejteplejší říjen od roku 1961 v České republice. Pro srovnání, v letech 2025 a 2025 jsme si užívali ještě teplejšího počasí s průměrnou teplotou 10,7 °C a 11,1 °C. Je to důkaz o probíhající klimatické změně, kterou už teď pocítíte i při cestování po Česku. Znamená to kratší dobu lyžařské sezóny ve vyšších polohách, ale zároveň delší dobu pro podzimní turistiku v nižších. Můžete tak prozkoumat barevné listí v lesích a vinicích, ale zároveň se připravte na deštivější počasí, které je pro říjen typické. Plánujete-li výlet, nezapomeňte na vrstvené oblečení a nepromokavou bundu. Nezapomínejte na aktuální předpověď počasí, ta vám pomůže s plánováním výletů a aktivit. Pro milovníky vína je říjen ideální čas pro návštěvu vinic, ochutnávku burčáku a poznávání tradičních vinařských oblastí.

Kdy začne být zima?

Kdy začíná zima? To závisí na tom, co přesně myslíte zimou. Astronomicky začíná zima zimním slunovratem, který na severní polokouli obvykle připadá na 21. prosinec. To je den s nejkratším dnem a nejdelší nocí v roce. Na jižní polokouli je to naopak – zimním slunovratem začíná zima 21. června.

Zajímavost: Datum zimního slunovratu se může mírně lišit v závislosti na konkrétním roce, kvůli drobnému rozdílu mezi kalendářním a slunečním rokem.

Astronomická zima končí jarní rovnodenností, která na severní polokouli zpravidla připadá na 21. března. To je den, kdy je den a noc stejně dlouhé.

Tip pro cestovatele: Pokud plánujete zimní cestu na severní polokouli, mějte na paměti, že nejchladnější období nemusí nutně korespondovat s astronomickou zimou. Lokální klima a nadmořská výška hrají klíčovou roli.

Například:

  • V nížinách střední Evropy bývá nejchladněji v lednu a únoru.
  • V horských oblastech se sněhová pokrývka drží mnohem déle a sněžení se může vyskytnout i mimo období astronomické zimy.
  • Na jižní polokouli je situace obrácená – nejchladnější měsíce jsou červenec a srpen.

Pro lepší plánování vaší cesty doporučuji:

  • Zkontrolovat dlouhodobé předpovědi počasí pro vaši vybranou destinaci.
  • Prostudovat místní mikroklima a nadmořskou výšku.
  • Přizpůsobit oblečení a vybavení konkrétním podmínkám.

Jaký bude únor 2025?

Únor 2025 ve středních Čechách podle meteorologických modelů slibuje poměrně mírné počasí. Očekávejte denní maxima kolem 6 °C, přičemž i noční teploty by měly být převážně nad nulou. To znamená, že se můžete připravit na relativně teplý únor, ideální pro kratší túry po mírnějších hřebenech a prohlídky památek. S sebou ale rozhodně nezapomeňte vrstvené oblečení, protože počasí v únoru je proměnlivé a může se rychle měnit. Může se objevit i déšť, případně sněžení, zejména ve vyšších nadmořských výškách. Doporučuji zkontrolovat aktuální předpověď těsně před výletem, protože modely pracují s dlouhodobějšími trendy. Připravte se na případné bláto na turistických stezkách a nepodceňujte vhodnou obuv. Vzhledem k teplotám nad nulou je ale pravděpodobnost sněhové pokrývky v nižších polohách středních Čech nízká. Pro delší túry do hor je nutné se důkladně připravit a sledovat lavinové nebezpečí, pokud se tam chystáte.

Tip: V únoru je v Čechách méně turistů, takže si můžete užít klidnější procházky a menší fronty na památkách.

Kdy má začít teplo?

Kdy začít snít o letních dobrodružstvích a kdy se zase začít balit do teplých vrstev? V Česku se to řídí topnou sezónou, která oficiálně začíná 1. září a končí 31. května. To je ale jen průměr. Reálný začátek a konec závisí na počasí, a to se rok od roku liší. Z vlastní zkušenosti z cest po Česku vím, že například v horských oblastech se topí i v červnu, zatímco v nížinách se na podzim topí až později.

Proto si před cestou vždy zkontrolujte aktuální předpověď počasí. Myslete na to i při plánování výletů – například v říjnu už může být v Krkonoších pořádně chladno, zatímco v jižních Čechách se můžete ještě koupat v řece. Dobrá příprava je klíč k pohodlnému a nezapomenutelnému výletu, ať už se jedná o prohlídku historického centra Prahy, turistika v Šumavě, nebo cykloturistika v jižních Čechách. Teplotní rozdíly mezi různými regiony a výškami jsou v Česku značné, proto nepodceňujte přibalené oblečení.

Tip pro cestovatele: Sledujte nejenom dlouhodobé předpovědi, ale i aktuální informace těsně před vaším výletem. To vám pomůže správně se obléct a naplánovat aktivity podle aktuálního počasí. Věřte mi, že nic nezkazí výlet jako nečekaná zima nebo naopak vedro, když na to nejste připraveni.

Jaké je počasí v Ománu v únoru?

Únor v Ománu – ideální pro aktivní dovolenou! Teploty se pohybují mezi příjemnými 25–28 °C, na severu o něco tepleji, na jihu v Salále mírně chladněji. Noční teploty klesají k 18 °C, takže lehká mikina na večer se hodí. V Maskatu sice čeká nejdeštivější měsíc v roce, ale spíše se jedná o slabé přeháňky, maximálně 3x za měsíc – slunečno převládá. Perfektní podmínky pro trekking v pohoří Al Hajar, kde se můžete kochat úchvatnými výhledy a objevovat skryté oázy. Možnosti pro horolezectví a canyoning jsou skvělé. V jižních oblastech se nabízí šnorchlování a potápění v křišťálově čisté vodě, pozorování velryb je v této době také možné. Nezapomeňte na dostatek vody a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Doporučuji zkontrolovat aktuální předpověď počasí před vyrazili na výlet, aby vás nepříjemně nepřekvapilo počasí v horách.

Scroll to Top